*

Αποστολέας Θέμα: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ  (Αναγνώστηκε 1378754 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #252 στις: Μάιος 13, 2009, 04:46:37 μμ »
Eπίσης για όσους ενδιαφέρονται για επίδομα ΟΑΕΔ το συνημμένο doc πιστεύω λύνει όλες τις απορίες, είναι από την ιστοσελίδα του ΟΑΕΔ.
Εγώ δυστυχώς μόνο με 4 ώρες ΠΔΣ τα 2 τελευταία χρόνια απ'ότι κατάλαβα δεν το δικαιούμαι  :(


« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 13, 2013, 02:56:10 πμ από Lasid »
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:43:20 »

Αποσυνδεδεμένος Supreme

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1037
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #253 στις: Μάιος 14, 2009, 03:17:40 μμ »

η τελευταία χρειάζεται για να μετρήσει η ημερομηνία που θα αρχίσεις να παίρνεις το επίδομα.
Χρειάζονται όμως και οι άλλες για να διαπιστώσουν ότι πράγματι δεν εργάζεσαι, αφού προφανώς θα έχουν κάνει την αναγγελία πρόσληψης.

Τελικά χρειάζεται μόνο η τελευταία λύση σύμβασης.Ευτυχώς

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #254 στις: Μάιος 14, 2009, 03:34:34 μμ »

η τελευταία χρειάζεται για να μετρήσει η ημερομηνία που θα αρχίσεις να παίρνεις το επίδομα.
Χρειάζονται όμως και οι άλλες για να διαπιστώσουν ότι πράγματι δεν εργάζεσαι, αφού προφανώς θα έχουν κάνει την αναγγελία πρόσληψης.

Τελικά χρειάζεται μόνο η τελευταία λύση σύμβασης.Ευτυχώς

Κάποια υποκαταστήματα ζητούσαν μέχρι πρόσφατα όλες τις απολύσεις. Προφανώς, αυτοί που ζητάνε την τελευταία στηρίζονται στη μηχανογράφηση.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος aqua80

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #255 στις: Μάιος 18, 2009, 04:23:37 μμ »
Καλησπέρα παιδιά είμαι καινούριος στο forum , διάβασα αρκετά απ’ αυτά που έχετε γράψει ψάχνοντας μια λύση σε ένα πρόβλημα που έχω.
Δούλευα  όλο το 2007 και το 2008 μέχρι τον Ιούλιο σε ιδιωτικό σχολείο στη περιφέρεια.  Τον Αύγουστο του 2008 έκανα τα χαρτιά μου στον ΟΑΕΔ για το επίδομα ανεργίας και μου το ενέκριναν  για 9 μήνες . Τον Νοέμβρη κι ενώ ελάμβανα το επίδομα , ξεκίνησα δοκιμαστικά σε ένα φροντιστήριο στο οποίο έμεινα 5 εβδομάδες και μετά παραιτήθηκα. Στον ΟΑΕΔ δεν έκανα διακοπή του επιδόματος ( λόγω οικονομικών προβλημάτων) και από το φροντιστήριο μου στείλανε προ ημερών βεβαίωση αποδοχών για την εφορία στην οποία φαίνεται, συν τις άλλοις, ότι μου πληρώσανε και εισφορές στο ΙΚΑ ( περίπου 27 ένσημα έμαθα ότι βάλανε).
Το θέμα είναι ότι εγώ απο το Φεβρουάριο ξεκίνησα και πάλι σε ένα ιδιωτικό σχολείο και θα δουλεύω εκεί μέχρι και τον Αύγουστο . Ενώ με το που διορίστηκα αυτή τη φορά έκανα και διακοπή του επιδόματος στον ΟΑΕΔ , επιστρέφοντας τις υπόλοιπες επιταγές.
Το ερώτημα είναι όταν τελειώσω από το σχολείο το Σεπτέμβρη και πάω στον ΟΑΕΔ για να ξαναγραφτώ και πάλι για το επίδομα ανεργίας , θα βρουν αυτή την ατασθαλία που έγινε το περασμένο Νοέμβρη?  Θα μου επιβάλουν πρόστιμο ή απλά δεν θα μου δώσουν το επίδομα ?
Προκαταβολικά ευχαριστώ ( καθε βοηθεια ευπρόσδεκτη)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:43:20 »

Αποσυνδεδεμένος nikonana

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 408
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #256 στις: Μάιος 18, 2009, 11:11:41 μμ »
Θα ήθελα να κάνω και εγώ μια ερώτηση. Ήμουν στην Πδσ 3 ώρες την εβδομάσα έκανα. Δεν δικαιούμαι επίδομα ανεργίας. Θέλω να ρωτήσω τώρα δεν πρέπει να βγάλω κάρτα ανεργίας; Και την απόλυση μας από πού την παίρνουμε;;;Από το σχολείο;;;
Δηλαδή θα ενδιαφερθούμε εμείς για την απόλυση ή θα μας πάρουν από το σχολείο όταν θα είναι έτοιμη;;;

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #257 στις: Μάιος 18, 2009, 11:26:12 μμ »

Για το αν δικαιούσαι επίδομα ανεργίας, εξαρτάται από τις ημέρες εργασίας και όχι από τις ώρες.
Η κάρτα ανεργίας είναι προαιρετική. Αν νομίζεις ότι θα σου χρησιμεύσει, την βγάζεις.
Τη βεβαίωση για τη λήξη σύμβασης εργασίας την εκδίδει η Διεύθυνση, αλλά φαντάζομαι ότι κάποιες ΔΔΕ θα τις στέλλουν στα σχολεία. Εξαρτάται πού βρίσκεσαι. Μάλλον πρέπει να την ψάξεις. 
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος chryssoulaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 206
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #258 στις: Μάιος 19, 2009, 05:24:00 μμ »
Καλησπέρα σε όλους! Ξέρει κανείς να μου πει τι γίνεται στην περίπτωση που κάποιος εργαζόταν μέχρι πέρσι στον ιδιωτικό τομέα ως υπάλληλος (8ωρο) και φέτος για πρώτη φορά σε  φροντιστήριο με 5 ένσημα την εβδομάδα; Παίρνει ή όχι επίδομα;

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #259 στις: Μάιος 19, 2009, 06:28:33 μμ »

Πρέπει να μετρήσεις τα ένσημα σου!

Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος aqua80

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #260 στις: Μάιος 22, 2009, 04:33:35 μμ »
Καλησπέρα παιδιά είμαι καινούριος στο forum , διάβασα αρκετά απ’ αυτά που έχετε γράψει ψάχνοντας μια λύση σε ένα πρόβλημα που έχω.
Δούλευα  όλο το 2007 και το 2008 μέχρι τον Ιούλιο σε ιδιωτικό σχολείο στη περιφέρεια.  Τον Αύγουστο του 2008 έκανα τα χαρτιά μου στον ΟΑΕΔ για το επίδομα ανεργίας και μου το ενέκριναν  για 9 μήνες . Τον Νοέμβρη κι ενώ ελάμβανα το επίδομα , ξεκίνησα δοκιμαστικά σε ένα φροντιστήριο στο οποίο έμεινα 5 εβδομάδες και μετά παραιτήθηκα. Στον ΟΑΕΔ δεν έκανα διακοπή του επιδόματος ( λόγω οικονομικών προβλημάτων) και από το φροντιστήριο μου στείλανε προ ημερών βεβαίωση αποδοχών για την εφορία στην οποία φαίνεται, συν τις άλλοις, ότι μου πληρώσανε και εισφορές στο ΙΚΑ ( περίπου 27 ένσημα έμαθα ότι βάλανε).
Το θέμα είναι ότι εγώ απο το Φεβρουάριο ξεκίνησα και πάλι σε ένα ιδιωτικό σχολείο και θα δουλεύω εκεί μέχρι και τον Αύγουστο . Ενώ με το που διορίστηκα αυτή τη φορά έκανα και διακοπή του επιδόματος στον ΟΑΕΔ , επιστρέφοντας τις υπόλοιπες επιταγές.
Το ερώτημα είναι όταν τελειώσω από το σχολείο το Σεπτέμβρη και πάω στον ΟΑΕΔ για να ξαναγραφτώ και πάλι για το επίδομα ανεργίας , θα βρουν αυτή την ατασθαλία που έγινε το περασμένο Νοέμβρη?  Θα μου επιβάλουν πρόστιμο ή απλά δεν θα μου δώσουν το επίδομα ?
Προκαταβολικά ευχαριστώ ( καθε βοηθεια ευπρόσδεκτη)

παιδιά μήπως εχει κανείς ιδέα τι γινεται τελικά σ'αυτη τη περιπτωση ?

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #261 στις: Μάιος 27, 2009, 04:33:10 μμ »
Ποιό διάστημα θεωρείται ως ένας χρόνος; Για παράδειγμα, αν εγώ απολυθώ τον Ιούνιο του 2009.. Πρέπει να έχω 80 ένσημα από τον Ιούνιο του 2007 έως και τον Ιούνιο του 2008 και άλλα 80 ένσημα από τον Ιούνιο του 2008 έως και τον Ιούνιο του 2009;;; ???

Ναι.

Αν δε δικαιουσαι επιδομα ανεργιας (ειπες στο αλλο τοπικ οτι εργαζοσουν 10 μηνες) και παραμεινεις 3 μηνες ανεργος το καλοκαιρι, τοτε το Σεπτεμβρη μπορεις να κανεις αιτηση για επιδομα τριμηνου! (αυτο δε χρειαζεται πολλα ενσημα, ψαξε το στις πισω σελιδες)

Ξερει κανεις αν στις μηνιαιες αποδοχες για τον καθορισμο του υψους του επιδοματος ανεργιας (για οσους δε δουλευαν με πληρη απασχοληση) υπολογιζονται και τα επιδοματα τριμηνου και το δωρο Χριστουγεννων?

Αποσυνδεδεμένος Iaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 301
  • Φύλο: Γυναίκα
  • docendo discimus
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #262 στις: Μάιος 27, 2009, 06:13:42 μμ »
jak_13 και utenar σας ευχαριστώ για ακόμα μια φορά... :) Τώρα μου λύθηκαν όλες οι απορίες!!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 13, 2013, 03:03:38 πμ από Lasid »
dum vita est, spes est ... ;)

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #263 στις: Μάιος 27, 2009, 09:18:31 μμ »

Ξερει κανεις αν στις μηνιαιες αποδοχες για τον καθορισμο του υψους του επιδοματος ανεργιας (για οσους δε δουλευαν με πληρη απασχοληση) υπολογιζονται και τα επιδοματα τριμηνου και το δωρο Χριστουγεννων?

Όχι, δεν πρέπει να υπολογίζονται.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος VITA

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #264 στις: Μάιος 28, 2009, 01:21:45 μμ »
επισκέφτηκα σήμερα τον ΟΑΕΔ για να ρωτήσω αν δικαιούμαι το επίδομα (2 έτη ωρομισθίας). με εξυπηρέτησαν πολύ οι υπάλληλοι εκεί, τους πήγα μηχανογραφημένα τα ένσημα από το ΙΚΑ, μέτρησαν τα ένσημά μου και το δικαιούμαι τελικά! το ζήτημα είναι τώρα πότε περίπου να περιμένουμε χαρτί απόλυσης από Δευτεροβάθμια. τους ενόχλησα μου είπαν 19/6 απολυόμαστε, αλλά δεν έχουν ιδέα ακόμη για το πότε θα βγει το χαρτί. εγώ το θέλω, όπως κι οι περισσότεροι, όσο το δυνατόν πιο άμεσα! 22-24/6 αν γίνεται να έχω καταθέσει όλα τα δικαιολογητικά στον  ΟΑΕΔ. θυμάται κανείς πότε περίπου μας το έδωσαν πέρυσι;

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #265 στις: Ιούνιος 02, 2009, 10:45:03 πμ »

Ξερει κανεις αν στις μηνιαιες αποδοχες για τον καθορισμο του υψους του επιδοματος ανεργιας (για οσους δε δουλευαν με πληρη απασχοληση) υπολογιζονται και τα επιδοματα τριμηνου και το δωρο Χριστουγεννων?

Όχι, δεν πρέπει να υπολογίζονται.


Εχεις δικιο, δεν υπολογιζονται, το επιβεβαιωσα. Γι'αυτο καλυτερα οταν υπολογιζουμε το μισθο μας να εχουμε στο νου μας το κανονικο ωρομισθιο κι οχι οπως προσαυξανεται με τα επιδοματα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159598
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 386
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 349
Σύνολο: 363

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.104 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.