*

Αποστολέας Θέμα: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ  (Αναγνώστηκε 1372129 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #308 στις: Ιούνιος 24, 2009, 07:40:49 μμ »
Εγώ κάτι άλλο να ρωτήσω: καταργήθηκαν οι επιταγές; Δε θα πηγαίνουμε στην τράπεζα πια;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:33:51 »

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #309 στις: Ιούνιος 24, 2009, 07:52:53 μμ »
Εγώ κάτι άλλο να ρωτήσω: καταργήθηκαν οι επιταγές; Δε θα πηγαίνουμε στην τράπεζα πια;
Την πρώτη φορά θα πληρωθούμε με επιταγή. Οι επόμενες πληρωμές θα γίνονται απευθείας στον τραπεζικό μας λογαριασμό. Χωρίς βέβαια να είναι 100% σίγουρο. Αυτό μου είπαν στον ΟΑΕΔ της περιοχής μου. Δεν ξέρω αν ισχύει γενικά.
Πάντως το οικογενειακό επίδομα μου το κατέθεσαν μέσα σε μια εβδομάδα απευθείας στην ΕΤΕ και μάλιστα την έγκριση την πήρα επιτόπου την ημέρα που κατέθεσα τα δικαιολογητικά.

υγ στην τράπεζα θα πηγαίνεις για ...ανάληψη. ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 24, 2009, 07:56:05 μμ από rozy4 »

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #310 στις: Ιούνιος 24, 2009, 07:56:57 μμ »
Εγώ κάτι άλλο να ρωτήσω: καταργήθηκαν οι επιταγές; Δε θα πηγαίνουμε στην τράπεζα πια;
Την πρώτη φορά θα πληρωθούμε με επιταγή. Οι επόμενες πληρωμές θα γίνονται απευθείας στον τραπεζικό μας λογαριασμό. Χωρίς βέβαια να είναι 100% σίγουρο. Αυτό μου είπαν στον ΟΑΕΔ της περιοχής μου. Δεν ξέρω αν ισχύει γενικά.
Πάντως το οικογενειακό επίδομα μου το καταθέσαν μέσα σε μια εβδομάδα απευθείας στην ΕΤΕ και μάλιστα την έγκριση την πήρα επιτόπου την ημέρα που κατέθεσα τα δικαιολογητικά.

υγ στην τράπεζα θα πηγαίνεις για ...ανάληψη. ;)
Εμένα μου είπαν ότι δε θα παίρνουμε επιταγές κι ότι θα δίνεται εντολή στην τράπεζα. Βιαζόμουν και δε ρώτησα τι σημαίνει αυτό. Anyway, οψόμεθα...

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #311 στις: Ιούνιος 24, 2009, 08:07:15 μμ »
Εμένα μου είπαν ότι δε θα παίρνουμε επιταγές κι ότι θα δίνεται εντολή στην τράπεζα. Βιαζόμουν και δε ρώτησα τι σημαίνει αυτό. Anyway, οψόμεθα...
Τι να σου πω, σε κάθε ΟΑΕΔ μπορεί να ισχύουν και άλλα.
Λίγα αντιμετωπίσαμε με τις απολύσεις φέτος και τα διαφορετικά πράγματα που ζητούσε το κάθε παράρτημα ΟΑΕΔ;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:33:51 »

Αποσυνδεδεμένος vikoulaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση:ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #312 στις: Ιούνιος 24, 2009, 08:22:07 μμ »
Και σε εμένα μου είπαν οτι θα παρουσιάζομαι συγκεκριμένη ημερομηνία και θα δίνεται εντολή για κατάθεση των χρηματων στην τράπεζα.Δεν θα πάρουμε μπλοκ επιταγών

Ευτυχώς, γιατι ήταν μεγάλη η ταλαιπωρία της αναμονής τόσο στον οαεδ όσο και στην τράπςζα

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #313 στις: Ιούνιος 24, 2009, 08:28:33 μμ »
Και σε εμένα μου είπαν οτι θα παρουσιάζομαι συγκεκριμένη ημερομηνία και θα δίνεται εντολή για κατάθεση των χρηματων στην τράπεζα.Δεν θα πάρουμε μπλοκ επιταγών

Ευτυχώς, γιατι ήταν μεγάλη η ταλαιπωρία της αναμονής τόσο στον οαεδ όσο και στην τράπςζα
εμένα με γράψανε να παρουσιαστώ στο τρίμηνο και όχι κάθε μήνα.
Ειδικά τώρα που θα λείπουμε για καλοκαίρι διευκολύνει πολύ αυτή η επιλογή. Έτσι όμως δεν μας υπολογίζουν στους δείκτες ανεργίας.

Αποσυνδεδεμένος vikoulaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση:ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #314 στις: Ιούνιος 24, 2009, 08:37:43 μμ »
Οσο και να θέλουμε να αλληλοβοηθηθούμε για κάποια πράγματα, οι αρμόδιοι μας τα κάνουν μπάχαλο
 
Καλά είπες τελικά rozy4  κάθε οαεδ έχει τα δικά του

Αποσυνδεδεμένος marina ;-)

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Χαμογελάτε και κάντε τους άλλους να ανησυχούν!
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #315 στις: Ιούνιος 24, 2009, 08:57:04 μμ »
πήγα σήμερα στον ΟΑΕΔ να καταθέσω τα χαρτιά μου και μου είπε πως δεν μπορούν να μου δώσουν ταμείο επειδή ο διευθυντής δε μου έδωσε τα ένσημα του Ιουνίου. Της είπα πω ςείναι αδιανόητο αυτό που κάνει καθώς έχω συμπληρώσει κατα πολύ τα ένσημα που χρειάζονται και είναι άδικο να πηγαίνω ξανά στο σχολείο που είναι 1:30 ώρα μακριά γιοα να πάρω το χαρτί με τα ένσημα του Ιούνη. Δεν το θεωρείτε αδικο; 
Επειδή δεν καταλάβα καλά, σου είπαν ότι δεν μπορούν να σου δώσουν ταμείο ή ότι δεν μπορείς να κάνεις τα χαρτιά σου μέχρι να πας τα ένσημα του Ιουνίου? Ρωτάω γιατί έχει διαφορά.

Μέσα σε όλα τα δικαιολογητικά που χρειάζεσαι είναι και τα ένσημα των 2 τελευταίων μηνών από όλους τους εργοδότες που έχεις δουλέψεις.Τα ένσημα αυτά δεν μετράνε για να βγεις ταμείο ανεργίας αλλά θέλουν να τα έχουν όλα μέχρι την ημέρα απόλυσης. Επείδη αυτά τα ένσημα δεν έχουν περαστεί στο ΙΚΑ πρέπει να τα πάρεις από τον εργοδότη σου και να τα πας να τα σφραγίσεις στο ΙΚΑ και μετά να τα πας στον ΟΑΕΔ.

Εδώ στο ΟΑΕΔ Θεσσαλονίκης μπορείς να κάνεις πρώτα τα χαρτιά σου για να πάρεις σειρά ( πρέπει όμως οπωσδήποτε να έχεις την τελευταία απόλυση ) και μετά σου σημειώνουν σε ένα χαρτί τις εκρεμμότητες που έχεις τις οποίες πρέπει να πας εντός 1 μήνα. Για παράδειγμα εγώ έκανα τα χαρτιά μου κανονικά και χρωστούσα τα ένσημα των δύο τελευταίων μηνών τα οποία τα πήγα μετά από λίγες μέρες.

Αποσυνδεδεμένος apostolisd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 463
  • Στρατακης:Λυκουρέντζε μου να σ φιλήσω για ΟΑΕΔίτες
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #316 στις: Ιούνιος 24, 2009, 09:18:41 μμ »
Nα σας ρωτήσω, εφόσον λέτε αλλάζει από περιοχή σε περιοχή, οι ώρες πδσ, που του έχουν δώσει, κατά πόσο συμβάλλουν σε αυτήν την μεταβλητότητα των δικαιολογητικών από οαεδ σε οαεδ; συμβάλλει και η διεύθυνση δευτεροβάθμιας κάθε νομού σε αυτή τη μεταβλητότητα;
Το επίκοτον του προσώπου λίαν παρά φύσιν

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #317 στις: Ιούνιος 24, 2009, 09:26:30 μμ »
Επειδή δεν καταλάβα καλά, σου είπαν ότι δεν μπορούν να σου δώσουν ταμείο ή ότι δεν μπορείς να κάνεις τα χαρτιά σου μέχρι να πας τα ένσημα του Ιουνίου? Ρωτάω γιατί έχει διαφορά.
Μέσα σε όλα τα δικαιολογητικά που χρειάζεσαι είναι και τα ένσημα των 2 τελευταίων μηνών από όλους τους εργοδότες που έχεις δουλέψεις.Τα ένσημα αυτά δεν μετράνε για να βγεις ταμείο ανεργίας αλλά θέλουν να τα έχουν όλα μέχρι την ημέρα απόλυσης. Επείδη αυτά τα ένσημα δεν έχουν περαστεί στο ΙΚΑ πρέπει να τα πάρεις από τον εργοδότη σου και να τα πας να τα σφραγίσεις στο ΙΚΑ και μετά να τα πας στον ΟΑΕΔ.
Σε εμάς δεν μας τα ζητήσανε. Είπανε ότι δεν χρειάζεται να τα προσκομίσουμε. Λες τελικά να χρειάζονται και να τρέχουμε το καλοκαίρι που θα είναι κλειστά τα σχολεία;

Αποσυνδεδεμένος apostolisd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 463
  • Στρατακης:Λυκουρέντζε μου να σ φιλήσω για ΟΑΕΔίτες
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #318 στις: Ιούνιος 24, 2009, 09:32:30 μμ »
Για να αντιμετωπίζει κάποιος την παραπάνω μεταβλητότητα δικαιολογητικών από οαεδ σε οαεδ διαφορετικής περιοχής πρέπει να σου έχουν δώσει αρκετές ωρες πδσ; αρκούν οι λίγες ή χρειάζεται το μέγιστο δυνατό για να υπάρχει 'κάλυψη' με την παρουσίαση της μεταβλητότητας;
Το επίκοτον του προσώπου λίαν παρά φύσιν

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #319 στις: Ιούνιος 24, 2009, 09:38:43 μμ »
Για να αντιμετωπίζει κάποιος την παραπάνω μεταβλητότητα δικαιολογητικών από οαεδ σε οαεδ διαφορετικής περιοχής πρέπει να σου έχουν δώσει αρκετές ωρες πδσ; αρκούν οι λίγες ή χρειάζεται το μέγιστο δυνατό για να υπάρχει 'κάλυψη' με την παρουσίαση της μεταβλητότητας;
από τη δική μου εμπειρία το θέμα προέκυψε λόγω των αλλαγών στη διαδικασία με την πδσ και στο ποιος θεωρείται εργοδότης.  Αλλού λύσεις σύμβασης έδινε το σχολείο αλλού η β/θμια και από ότι γράφτηκε και στο forum από άλλους συναδέλφους υπήρχαν παρατράγουδα στους κατά τόπους οαεδ και με τον ΑΜ ΙΚΑ.

Αποσυνδεδεμένος apostolisd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 463
  • Στρατακης:Λυκουρέντζε μου να σ φιλήσω για ΟΑΕΔίτες
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #320 στις: Ιούνιος 24, 2009, 09:41:34 μμ »
Το μέγιστο δυνατό το έδινε στην πδσ για να του παρέχει κάποιος 'κάλυψη' για την προσφορά του 10 ώρου ανά εβδομάδα;
Το επίκοτον του προσώπου λίαν παρά φύσιν

Αποσυνδεδεμένος marina ;-)

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Χαμογελάτε και κάντε τους άλλους να ανησυχούν!
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #321 στις: Ιούνιος 24, 2009, 09:49:48 μμ »
Επειδή δεν καταλάβα καλά, σου είπαν ότι δεν μπορούν να σου δώσουν ταμείο ή ότι δεν μπορείς να κάνεις τα χαρτιά σου μέχρι να πας τα ένσημα του Ιουνίου? Ρωτάω γιατί έχει διαφορά.
Μέσα σε όλα τα δικαιολογητικά που χρειάζεσαι είναι και τα ένσημα των 2 τελευταίων μηνών από όλους τους εργοδότες που έχεις δουλέψεις.Τα ένσημα αυτά δεν μετράνε για να βγεις ταμείο ανεργίας αλλά θέλουν να τα έχουν όλα μέχρι την ημέρα απόλυσης. Επείδη αυτά τα ένσημα δεν έχουν περαστεί στο ΙΚΑ πρέπει να τα πάρεις από τον εργοδότη σου και να τα πας να τα σφραγίσεις στο ΙΚΑ και μετά να τα πας στον ΟΑΕΔ.
Σε εμάς δεν μας τα ζητήσανε. Είπανε ότι δεν χρειάζεται να τα προσκομίσουμε. Λες τελικά να χρειάζονται και να τρέχουμε το καλοκαίρι που θα είναι κλειστά τα σχολεία;
Ισως από ΟΑΕΔ σε ΟΑΕΔ να διαφέρει ακόμα και στην ίδια πόλη. Στον ΟΑΕΔ που έκανα τα χαρτιά το είχε γραμμένο αναλυτικά ότι χρειάζονται τα ένσημα των δύο τελευταίων μηνών και αν δεν τα είχες το έγραφαν στις εκκρεμότητες . Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο το ότι εγώ δούλευα σε φροντιστήρια και όχι σε σχολεία.   
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 14, 2013, 01:02:45 μμ από Lasid »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158531
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 510
Σύνολο: 530

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.092 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.