*

Αποστολέας Θέμα: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ  (Αναγνώστηκε 1379401 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #364 στις: Σεπτέμβριος 20, 2009, 05:26:49 μμ »
Πέρσυ μου συνέβη το ίδιο. Ανέλαβα υπηρεσία 3-4 μέρες πριν πάρω το επίδομα Σεπτεμβρίου και έχασα μόνο αυτές τις μέρες. Πήρα το υπόλοιπο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:13:42 »

Αποσυνδεδεμένος Adv

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #365 στις: Σεπτέμβριος 21, 2009, 02:55:30 μμ »
Ευχαριστω πολυ για τισ αμεσες απαντησεις οντως ετσι ειναι οπως ειπατε. Πηγα σημερα και μου ειπαν οτι θα πληρωθουμε ως και τη μερα της προσληψης

Αποσυνδεδεμένος bittersweet

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #366 στις: Οκτώβριος 05, 2009, 09:58:25 πμ »
Συναδελφοι ας  με βοηθησει οποιος ξερει!!!!φετος ειναι η δευτερη χρονια που δουλευω σε ενα φροντιστηριο.περυσι ο ιδιοκτητης μου δηλωνε απο τις ωρες που εκανα(πληρες ωραριο) μονο τις δεκα και τις υπολοιπες μου τις πληρωνε καθαρα.απο ενσημα βεβαια ολα κανονικα κανενα παραπονο δεν εχω. εμαθα ομως , το διαβασα και καπου στο φορουμ, οτιαν δεν σου δηλωνει ολες τις ωρες παιρνεις μειωμενα δωρα και μειωμενο επιδομα ανεργιας(μιλαω παντα για πληρες ωραριο).του ειπα λοιπον οτι θελω φετος να δηλωνει ολες τις ωρες κ μου ειπε οτι δεν τον συμφερει γιατι θα τον χτυπησει η εφορια στο ψαχνο αλλα μου προτεινε να μου πληρωσει στο τελος της χρονιας οτι λεφτα ειναι η διαφορα απο αυτα που θα επαιρνα μες τη χρονια κανονικα αν δηλωνε ολες τις ωρες.τι να κανω να δεχτω???δεν  ξερω αν υπαρχει και τιποτα αλλο που θα επρεπε να γνωριζω.  εντωμεταξυ αν εργαζεται καποιος πληρες ωραριο μπορει να πληρωνεται με μισθο αν θελει ή ειναι υποχρεωτικο???τι να κανω???αν ξερει καποιος συναδελφος ας με διαφωτισει!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #367 στις: Οκτώβριος 07, 2009, 08:15:07 μμ »
Συναδελφοι ας  με βοηθησει οποιος ξερει!!!!φετος ειναι η δευτερη χρονια που δουλευω σε ενα φροντιστηριο.περυσι ο ιδιοκτητης μου δηλωνε απο τις ωρες που εκανα(πληρες ωραριο) μονο τις δεκα και τις υπολοιπες μου τις πληρωνε καθαρα.απο ενσημα βεβαια ολα κανονικα κανενα παραπονο δεν εχω. εμαθα ομως , το διαβασα και καπου στο φορουμ, οτιαν δεν σου δηλωνει ολες τις ωρες παιρνεις μειωμενα δωρα και μειωμενο επιδομα ανεργιας(μιλαω παντα για πληρες ωραριο).του ειπα λοιπον οτι θελω φετος να δηλωνει ολες τις ωρες κ μου ειπε οτι δεν τον συμφερει γιατι θα τον χτυπησει η εφορια στο ψαχνο αλλα μου προτεινε να μου πληρωσει στο τελος της χρονιας οτι λεφτα ειναι η διαφορα απο αυτα που θα επαιρνα μες τη χρονια κανονικα αν δηλωνε ολες τις ωρες.τι να κανω να δεχτω???δεν  ξερω αν υπαρχει και τιποτα αλλο που θα επρεπε να γνωριζω.  εντωμεταξυ αν εργαζεται καποιος πληρες ωραριο μπορει να πληρωνεται με μισθο αν θελει ή ειναι υποχρεωτικο???τι να κανω???αν ξερει καποιος συναδελφος ας με διαφωτισει!!!!!
Καλά, πώς γίνεται να σου δηλώνει μόνο 10 ώρες και να παίρνεις όλα τα ένσημα; Το τσέκαρες ότι τα έχεις όλα; Βέβαια, αν σου απλώνει τις ώρες σε 5-6 μέρες, γίνεται, αλλά το έκανε;
Όσο για το επίδομα κλπ, κι εγώ ξέρω ότι πάει ανάλογα με τις ώρες που σου έχει δηλωμένες. Είσαι σίγουρη όμως ότι θα σου τα δώσει τα λεφτά ή στο τέλος θα προφασιστεί οικονομική κρίση κλπ; Επίσης, ταμείο ανεργίας παίρνεις;
Εγώ δε θα δεχόμουν. Ούτε τώρα που μεγάλωσα ( ;D) αλλά ούτε στο ξεκίνημά μου δεν είχα δεχτεί. Είναι δύσκολο να βρεις "καλό" εργοδότη, αλλά όχι ακατόρθωτο. Αν δεν έχεις άλλη επιλογή, πιέζεις όσο μπορείς και μετά κάνεις αυτό που θέλει. :-\ Αλλιώς, φεύγεις. Καλό κουράγιο!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:13:42 »

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #368 στις: Οκτώβριος 18, 2009, 02:33:22 μμ »
Ακουσατε κατι για αυξηση του επιδοματος ανεργιας στα 700 ευρω ή ειναι ραδιο αρβυλα?

Αποσυνδεδεμένος cicek

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #369 στις: Νοέμβριος 10, 2009, 11:21:01 πμ »
Να ρωτήσω και'γω κάτι, φέτος δουλεύω στην ΠΔΣ , θα πάρω κανονικά απόλυση όπως πήρα στην ωρομισθία, δηλαδή δικαιούμαι επίδομα ανεργίας εφόσον έχω τα απαραίτητα ένσημα?

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #370 στις: Νοέμβριος 10, 2009, 11:31:04 πμ »
Να ρωτήσω και'γω κάτι, φέτος δουλεύω στην ΠΔΣ , θα πάρω κανονικά απόλυση όπως πήρα στην ωρομισθία, δηλαδή δικαιούμαι επίδομα ανεργίας εφόσον έχω τα απαραίτητα ένσημα?

Θα πάρεις απόλυση κανονικά απο ΠΔΣ κ αν τηρούνται οι προυποθέσεις κ έχεις τα απαραίτητα ένσημα, θα πάρεις το επίδομα.
" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος mairi_PE20

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #371 στις: Νοέμβριος 13, 2009, 05:43:31 μμ »
Καλησπέρα! Θέλω να κάνω μία ερώτηση. Μπορεί να έχει ήδη απαντηθεί. Έίμαι ωρομίσθια σε δημοτικά σχολεία. Πέρυσι το καλοκαίρι βγήκα ταμείο ανεργίας και το διέκοψα 22 Σεπτεμβρίου που μας κάλεσαν στα σχολεία. Φέτος όμως το καλοκαίρι δεν μου έδωσαν ταμείο ανεργίας γιατί δεν έφταναν τα ένσημα. Η σύμβαση μου ήταν απο 22/9 μέχρι 15/6. Πόσα ένσημα έπρεπε να είχα και απο πότε μέχρι πότε. Θέλω να τα ψάξω λίγο για να μην το χάσω και φέτος. Συγνώμη αν ξαναρωτάω τα ίδια πράγματα.

ln03

  • Επισκέπτης
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #372 στις: Νοέμβριος 13, 2009, 05:49:00 μμ »
θα πρέπει να έχεις 125 ένσημα από 22/9 έως 15/4.

Αποσυνδεδεμένος mairi_PE20

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #373 στις: Νοέμβριος 13, 2009, 06:06:12 μμ »
Μέτρησα τα ένσημα μου και είανι 126. Για ποιό λόγο δεν μου έδωσαν το ταμείο ανεργίας? Τι μπορώ να κάνω τώρα?

ln03

  • Επισκέπτης
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #374 στις: Νοέμβριος 13, 2009, 06:22:42 μμ »
Θα πας στον ΟΑΕΔ να στα μετρήσουν μπροστά σου! Και να σου πουν και το λόγο.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #375 στις: Νοέμβριος 13, 2009, 10:14:50 μμ »
Μέτρησα τα ένσημα μου και είανι 126. Για ποιό λόγο δεν μου έδωσαν το ταμείο ανεργίας? Τι μπορώ να κάνω τώρα?

Θα πρέπει να κάνεις ένσταση αν είσαι σίγουρη, γιατί έχει περάσει και ο καιρός...
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος Georgia s

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Γυναίκα
  • η παιδεία είναι θέμα εσωτερικού πολιτισμού
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #376 στις: Νοέμβριος 13, 2009, 10:26:52 μμ »
παιδιά, μεγάλη προσοχή κ έλεγχος χρειάζεται σε ό τι έχει να κάνει με τον οαεδ..εμένα φέτο μου έβγαλαν επιδομα 176 ε αν κ δούλευα πλήρες ωράριο!!! έπαθα φρίκη..τους έλεγα ότι ειχαν κάνει λάθος αφου η φορολογ μου δήλωση ανέφερε μεγαλύτερο ποσον απο τον προηγουμενο χρόνο κ δεν ήθελαν να το παραδεχτούν...τελικά είδα κ έπαθα , ανακαλύψαμε ότι είχαν μετρήσει τα ένσημα μόνο του ενός εργοδότη , ενώ ήταν 2 οι εργοδότες.. :o
και ανατρέχοντας κ στην προηγούμενη χρονιά είδα ότι κ τότε είχαν κανει λάθος κ με είχαν δηλώσει σε κατώτερη κλίμακα κ ούτε το πήρα χαμπαρι...γι αυτο προσοχή!

Αποσυνδεδεμένος walkleon

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 708
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #377 στις: Νοέμβριος 13, 2009, 11:17:08 μμ »
Μέτρησα τα ένσημα μου και είανι 126. Για ποιό λόγο δεν μου έδωσαν το ταμείο ανεργίας? Τι μπορώ να κάνω τώρα?
Εβγαλες τους δύο τελευταίους μήνες πρίν την απόλυση;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159736
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 352
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 315
Σύνολο: 319

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.095 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.