*

Αποστολέας Θέμα: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ  (Αναγνώστηκε 1378709 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #490 στις: Μάιος 06, 2010, 03:31:43 μμ »
Παιδιά ας με βοηθήσει κάποιος που γνωρίζει σίγουρα.Είμαι ωρομίσθια όχι σε σχολείο σε σχολές και φροντιστήρια ΠΕ19 ειδικότητα δουλεύω απο το 2006 περυσι απολύθηκα 30 Ιουνίου και πηγα να καταθεσω τα χαρτια μου στον οαεδ για ταμείο,δεν μου το ενέκριναν τελικά.Φέτος που το έψαξα βλέπω ότι το έπρεπε να το είχα πάρει πέρυσι για πρώτη φορά.Απολύθηκα 31 Ιουνιου και μείον τους δύο τελευταίους μήνες δλδ απο 30/04/2009 - 1/05/2008 είχα 122 ένσημα και απο 30/04/2008 - 1/05/2007 είχα 86 ένσημα.Κανονικά δεν έπρεπε να μπω?Μάζεψα 200 ένσημα για δύο χρόνια και 80 ένσημα λιγότερο το χρόνο.Πρέπει να ξέρω αν τα υπολογίζω σωστά για να δω αν θα μπώ φέτος και για να δω αν μπορώ να κάνω κάτι με δικηγόρο για πέρυσι.Δεν έχω εισόδημα απο πουθενά αλλού,δεν έχω γονείς να με βοηθήσουν τα βγάζω πέρα μόνη μου και πέρυσι πέρασα άσχημους 5 μήνες.,όχι ότι οι υπόλοιποι ήταν καλύτεροι με 400 ευρώ το μήνα ζούσα.Είμαι αγανακτισμένη... Πήρα τηλ ΟΑΕΔ και ρωτησα αν θα μπορούσαν να μου τα υπολογίσουν αυτοί αλλά μου είπε υπάλληλος ότι έχουν δουλειά...
Δεν είμαι το κατάλληλο πρόσωπο να σου απαντήσει για τον τρόπο που μετρώνται τα ένσημα (για κάθε περίπτωση),ούτε είναι δυνατό να γνωρίζουμε την δική σου υπόθεση με κάθε λεπτομέρεια .Γι 'αυτό επισυνάπτω ένα σχετικό αρχείο, ελπίζοντας να σε βοηθήσει να καταλάβεις ότι σε αφορά.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 15, 2013, 04:50:38 μμ από Lasid »
" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:34:54 »

Αποσυνδεδεμένος Tertia

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 222
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #491 στις: Μάιος 06, 2010, 11:59:27 μμ »
Παιδιά ας με βοηθήσει κάποιος που γνωρίζει σίγουρα.Είμαι ωρομίσθια όχι σε σχολείο σε σχολές και φροντιστήρια ΠΕ19 ειδικότητα δουλεύω απο το 2006 περυσι απολύθηκα 30 Ιουνίου και πηγα να καταθεσω τα χαρτια μου στον οαεδ για ταμείο,δεν μου το ενέκριναν τελικά.Φέτος που το έψαξα βλέπω ότι το έπρεπε να το είχα πάρει πέρυσι για πρώτη φορά.Απολύθηκα 31 Ιουνιου και μείον τους δύο τελευταίους μήνες δλδ απο 30/04/2009 - 1/05/2008 είχα 122 ένσημα και απο 30/04/2008 - 1/05/2007 είχα 86 ένσημα.Κανονικά δεν έπρεπε να μπω?Μάζεψα 200 ένσημα για δύο χρόνια και 80 ένσημα λιγότερο το χρόνο.Πρέπει να ξέρω αν τα υπολογίζω σωστά για να δω αν θα μπώ φέτος και για να δω αν μπορώ να κάνω κάτι με δικηγόρο για πέρυσι.Δεν έχω εισόδημα απο πουθενά αλλού,δεν έχω γονείς να με βοηθήσουν τα βγάζω πέρα μόνη μου και πέρυσι πέρασα άσχημους 5 μήνες.,όχι ότι οι υπόλοιποι ήταν καλύτεροι με 400 ευρώ το μήνα ζούσα.Είμαι αγανακτισμένη... Πήρα τηλ ΟΑΕΔ και ρωτησα αν θα μπορούσαν να μου τα υπολογίσουν αυτοί αλλά μου είπε υπάλληλος ότι έχουν δουλειά..
Έτσι όπως τα λες επρεπε να είχες πάρει ,γιατί όλοι μας ακολουθήσαμε την ίδια διαδικασία.Πρέπει να απαιτήσεις απο τους υπευθύνους να σου αιτιολογήσουν την απόρριψη.Κατα τα άλλα ,όταν παίρνεις βεβαίωση απο ΙΚΑ φαίνονται όλα τα ένσημα πλην των τελευταίων δύο μηνων συνήθως ,όποτε τα μετρας και ξέρεις αν δικαιούσαι ή οχι .

Αποσυνδεδεμένος kalipso23

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 182
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #492 στις: Μάιος 17, 2010, 04:05:02 μμ »
εγω που δεν κανω δηλωση στην εφορια,τι θα προσκομμισω????

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #493 στις: Μάιος 17, 2010, 04:09:10 μμ »
εγω που δεν κανω δηλωση στην εφορια,τι θα προσκομμισω????

" Αν ο άνεργος δεν είναι υπόχρεος υποβολής φορολογικής δήλωσης θα προσκομίζει
    υπεύθυνη δήλωση από την αρμόδια Δ.Ο.Υ (ΕΦΟΡΙΑ) με την οποία θα βεβαιώνεται
    η μη υποχρέωση υποβολής φορολογικής δήλωσης. "
" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:34:54 »

Αποσυνδεδεμένος kalipso23

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 182
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #494 στις: Μάιος 17, 2010, 04:11:02 μμ »
ευχαριστω πολυ!!!θα πρεπει να παω δηλαδη στην εφορια?ελπιζω να εξυπηρετησουν!

Αποσυνδεδεμένος bittersweet

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #495 στις: Μάιος 29, 2010, 11:19:45 πμ »
Συναδελφοι καλημερα!! Φετος δουλευα σε φροντιστηριο και ως ωρομισθια σε δημοτικο. Την απολυση απο το φροντιστηριο την εχω. Για να καταθεσω ομως τα χαρτια μου στον ΟΑΕΔ για το επιδομα ανεργιας πρεπει να περιμενω και την ληξη της συμβασης απο το σχολειο σωστα; Στον ΟΑΕΔ θα πρεπει να παω και τις 2 απολυσεις; ??? Και την Ληξη συμβασης με το σχολειο θα την παρω απο το σχολειο απο τον διευθυντη ή απο καπου αλλού; ???
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 15, 2013, 05:14:26 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #496 στις: Μάιος 29, 2010, 05:01:52 μμ »

Ναι σε όλα!
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος dpa2006

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1377
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #497 στις: Μάιος 30, 2010, 06:43:15 μμ »
αν θυμάμαι καλά αρκεί η τελευταία απόλυση(αυτό μου είχε πει υπάλληλος του οαεδ πριν από χρόνια) :-\
δεν χάνεις τίποτα να έχεις όλες τις απολύσεις  :)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 15, 2013, 05:16:07 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #498 στις: Μάιος 30, 2010, 07:03:15 μμ »
αν θυμάμαι καλά αρκεί η τελευταία απόλυση(αυτό μου είχε πει υπάλληλος του οαεδ πριν από χρόνια) :-\

Από τη στιγμή που θα φαίνονται στην κατάσταση, ένσημα από περισσότερους εργοδότες δεν θα πρέπει να αποδείξει κανείς ότι δεν εργάζεται για να απαιτήσει το επίδομα; Η τελευταία χρειάζεται για την ημερομηνία.


Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος Nicole06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 165
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #499 στις: Μάιος 30, 2010, 10:03:49 μμ »
θα σου ζητήσουν και τις 2 απολύσεις. Αφού στην κατάσταση του ΙΚΑ βλέπουν 2 εργοδότες πώς θα σε βάλουν στο ταμείο ανεργίας αν δεν βεβαιωθούν οτι έχεις απολυθεί και από τις 2 εργασίες ?Την βεβαίωση απόλυσης θα την πάρεις απο την Διεύθυνση πρωτοβάθμιας ή Δευτεροβάθμιας που ανήκεις ή θα ζητήσεις να στην στείλουν στο σχολείο που είσαι τοποθετημένη(αν και δεν νομίζω να το κάνουν εκτός και αν είσαι τυχερή).Να ζητήσεις όμως και τις βεβαιώσεις εργοδότη των 3 τελευταίων μηνών που δεν φαίνονται στο μηχανογραφημένο σύστημα του ΙΚΑ επειδή δεν θα έχουν προλάβει να τα καταχωρηθούν.

Αποσυνδεδεμένος kalipso23

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 182
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #500 στις: Ιούνιος 01, 2010, 02:41:41 μμ »
παιδια, κατέθεσα σήμερα τα χαρτιά στον ΟΑΕΔ και μου είπαν ότι τα χρήματα θα μπουν στο λογαριασμό στις 13/7. ποιοι μήνες θα προσμετρηθούν?απολύθηκα 21/5. Βγαίνω πρώτη φορά στο ταμείο ανεργίας.επίσης μου ζήτησαν τα ένσημα Απριλίου -Μάη να τα πάω μέσα σε 20 μέρες. για ποίο λόγο?

Αποσυνδεδεμένος marigen

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 404
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #501 στις: Ιούνιος 01, 2010, 05:26:31 μμ »
στείλαν ειδοποίηση στα σχολεία δυτικής θεσσαλονίκης να συμπληρωθούν οι ώρες του Ιουνίου και να σταλούν στα γραφεία μέχρι 15/06, ωστε να επισπευθούν οι διαδικασίες για όσους θέλουν να πάρουν ταμείο. φροντίστε να συμπληρώσετε τις ώρες σας αυτή την εβδομάδα!

Αποσυνδεδεμένος dpa2006

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1377
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #502 στις: Ιούνιος 02, 2010, 01:45:45 μμ »
αν θυμάμαι καλά αρκεί η τελευταία απόλυση(αυτό μου είχε πει υπάλληλος του οαεδ πριν από χρόνια) :-\

Από τη στιγμή που θα φαίνονται στην κατάσταση, ένσημα από περισσότερους εργοδότες δεν θα πρέπει να αποδείξει κανείς ότι δεν εργάζεται για να απαιτήσει το επίδομα; Η τελευταία χρειάζεται για την ημερομηνία.
ευχαριστώ για τη διευκρίνιση

Αποσυνδεδεμένος kalipso23

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 182
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #503 στις: Ιούνιος 05, 2010, 03:54:09 μμ »
παιδια, κατέθεσα σήμερα τα χαρτιά στον ΟΑΕΔ και μου είπαν ότι τα χρήματα θα μπουν στο λογαριασμό στις 13/7. ποιοι μήνες θα προσμετρηθούν?απολύθηκα 21/5. Βγαίνω πρώτη φορά στο ταμείο ανεργίας.επίσης μου ζήτησαν τα ένσημα Απριλίου -Μάη να τα πάω μέσα σε 20 μέρες. για ποίο λόγο?
θα μου απαντησει κανείς???ξέρει????

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159560
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 355
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 330
Σύνολο: 351

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.078 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.