*

Αποστολέας Θέμα: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ  (Αναγνώστηκε 1372260 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mitsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2659
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Oso zeis mathaineis...
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #560 στις: Ιούνιος 18, 2010, 02:04:04 μμ »
ωραία
σ'ευχαριστώ  ;D

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:28:43 »

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #561 στις: Ιούνιος 18, 2010, 02:42:52 μμ »

Παρακαλώ!  :)
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος v03

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 84
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #562 στις: Ιούνιος 18, 2010, 03:11:16 μμ »
αυτο το βιβλιαριο ενσημων που αναφερετε τι ακριβωσ ειναι?δ θυμαμαι να ειχα προσκομισει κατι τετοιο την προηγουμενη φορα που εκανα τα χαρτια μου.μηπωσ θυμαμαι λαθος?

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #563 στις: Ιούνιος 18, 2010, 03:47:22 μμ »
αυτο το βιβλιαριο ενσημων που αναφερετε τι ακριβωσ ειναι?δ θυμαμαι να ειχα προσκομισει κατι τετοιο την προηγουμενη φορα που εκανα τα χαρτια μου.μηπωσ θυμαμαι λαθος?

Στον ΟΑΕΔ χρειάζονται την κατάσταση των τελευταίων ενσήμων, για την επιδότηση.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:28:43 »

Αποσυνδεδεμένος v03

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 84
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #564 στις: Ιούνιος 18, 2010, 04:57:42 μμ »
οκ ευχαριστω!εγω τα ειχα παει μηχανογραφημενα απο το ικα γι αυτο δ το θυμομουν..

Αποσυνδεδεμένος domenica2

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 127
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 34
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #565 στις: Ιούνιος 22, 2010, 12:29:50 πμ »
Το ποσό που παιρνουμε ως επιδομα ειναι καθορισμενο ή υπαρχουν διάφορα ποσά ανάλογα με τα ένσημα, παιδια κλπ ??
... and justice for all...

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #566 στις: Ιούνιος 22, 2010, 03:00:05 πμ »
Το ποσό που παιρνουμε ως επιδομα ειναι καθορισμενο ή υπαρχουν διάφορα ποσά ανάλογα με τα ένσημα, παιδια κλπ ??

Τα ποσά αλλάζουν, ανάλογα με τα ένσημα και τα προστατευόμενα μέλη.

Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #567 στις: Ιούνιος 22, 2010, 09:53:24 πμ »
Το ποσό που παιρνουμε ως επιδομα ειναι καθορισμενο ή υπαρχουν διάφορα ποσά ανάλογα με τα ένσημα, παιδια κλπ ??
Η διάρκεια της επιδότησης εξαρτάται από το πόσες ημέρες εργασίας έχει πραγματοποιήσει ο ασφαλισμένος στα προαναφερόμενα κρίσιμα χρονικά διαστήματα (14μηνο, 12μηνο ή διετία).

Το επίδομα καταβάλλεται μια φορά το μήνα για 25 ημέρες.

Από 01.05.2009 το μηνιαίο επίδομα ανεργίας ανέρχεται στα 454,25 Ευρώ.
(εχω την εντύπωση πως το ποσό εξαρτάται απο συγκεκριμένες προϋποθέσεις επίσης, πιθανόν να μην είναι σταθερό)

Για κάθε μέλος της οικογένειας το επίδομα προσαυξάνεται κατά 10%.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 25, 2012, 02:04:30 πμ από Lasid »
" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #568 στις: Ιούνιος 23, 2010, 10:56:49 πμ »
 Συνάδελφοι καλημέρα! Σας αναφέρω την περίπτωσή μου. Προσλήφθηκα 21 Νοεμβρίου και απολύθηκα 21 Ιουνίου. Μέχρι τις 18 Νοεμβρίου έπαιρνα επίδομα ανεργίας και μετά την πρόσληψή μου έκανα αναστολή επιδόματος ανεργίας (Μου είχαν μείνει 15 ημέρες περίσσευμα). Όπως βλέπετε η περίπτωσή μου νομίζω ότι είναι παρόμοια και με άλλων συναδέλφων.
  Στο διαδίκτυο αναφέρει ότι αν επιδοτείσαι δεύτερη φορά υπολογίζεις τους τελευταίους 14 μήνες αφαιρώντας τους δύο μήνες μετά την πρόσληψή σου. Πουθενά όμως δεν αναφέρει ότι σε περίπτωση αναστολής επιδότησης υπολογίζεις ως εκκίνηση του νέου επιδόματος την ημέρα πρόσληψης, δηλαδή 21 Νοεμβρίου. Τηλεφώνησα στα κεντρικά του Οαεδ, σε περίπου 30 τηλέφωνα τα 28 δεν το σήκωσαν, τα δύο μου απάντησαν αλλά δεν γνώριζαν τίποτα. Στον ΟΑΕΔ της συνοικίας μου μού είπαν ότι καταλαβαίνουν ότι αυτό που γίνεται είναι παράλογο αλλά έτσι είναι.
  Όμως επειδή ζούμε στην εποχή της γνώσης και της πληροφόρησης θεωρώ παράλογο να στηρίζομαι στην προφορική πηγή και να μην στηρίζομαι σε γραπτή πηγή. Πού αναφέρει στην ιστοσελίδα του Οαεδ ότι σε περίπτωση αναστολής επιδόματος υπολογίζεται η ημέρα πρόσληψης και όχι οι τελευταίοι 14 μήνες?
Αποφάσισα λοιπόν να κάνω ένσταση γραπτή και να μου απαντήσουν σε ποιο νόμο στηρίζονται και υποστηρίζουν ότι υπολογίζω τα ένσημα από την ημερομηνία πρόσληψης μου? (δεύτερη φορά επιδότηση). Συνάδελφοι νομίζω ότι πρέπει να ακολουθήσετε και εσείς την δική μου τακτική. Βλέπετε ότι ζούμε σε έναν κόσμο παράλογο. Οι υπάλληλοι του δημοσίου έχουν καταλάβει μία θέση χωρίς να γνωρίζουν το αντικείμενό τους. Επειδή βαρέθηκα την αγένειά τους και τη διάχυτη ασυνεννοησία θα κάνω ένσταση για να μου απαντήσουν γραπτώς, στηριζόμενοι σε νόμο το λόγο που δεν υπολογίζονται τα ένσημά μου τους τελευταίτους 14 μήνες…

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #569 στις: Ιούνιος 23, 2010, 12:36:59 μμ »
Συνάδελφοι καλημέρα! Σας αναφέρω την περίπτωσή μου. Προσλήφθηκα 21 Νοεμβρίου και απολύθηκα 21 Ιουνίου. Μέχρι τις 18 Νοεμβρίου έπαιρνα επίδομα ανεργίας και μετά την πρόσληψή μου έκανα αναστολή επιδόματος ανεργίας (Μου είχαν μείνει 15 ημέρες περίσσευμα). Όπως βλέπετε η περίπτωσή μου νομίζω ότι είναι παρόμοια και με άλλων συναδέλφων.
  Στο διαδίκτυο αναφέρει ότι αν επιδοτείσαι δεύτερη φορά υπολογίζεις τους τελευταίους 14 μήνες αφαιρώντας τους δύο μήνες μετά την πρόσληψή σου. Πουθενά όμως δεν αναφέρει ότι σε περίπτωση αναστολής επιδότησης υπολογίζεις ως εκκίνηση του νέου επιδόματος την ημέρα πρόσληψης, δηλαδή 21 Νοεμβρίου. Τηλεφώνησα στα κεντρικά του Οαεδ, σε περίπου 30 τηλέφωνα τα 28 δεν το σήκωσαν, τα δύο μου απάντησαν αλλά δεν γνώριζαν τίποτα. Στον ΟΑΕΔ της συνοικίας μου μού είπαν ότι καταλαβαίνουν ότι αυτό που γίνεται είναι παράλογο αλλά έτσι είναι.
  Όμως επειδή ζούμε στην εποχή της γνώσης και της πληροφόρησης θεωρώ παράλογο να στηρίζομαι στην προφορική πηγή και να μην στηρίζομαι σε γραπτή πηγή. Πού αναφέρει στην ιστοσελίδα του Οαεδ ότι σε περίπτωση αναστολής επιδόματος υπολογίζεται η ημέρα πρόσληψης και όχι οι τελευταίοι 14 μήνες?
Αποφάσισα λοιπόν να κάνω ένσταση γραπτή και να μου απαντήσουν σε ποιο νόμο στηρίζονται και υποστηρίζουν ότι υπολογίζω τα ένσημα από την ημερομηνία πρόσληψης μου? (δεύτερη φορά επιδότηση). Συνάδελφοι νομίζω ότι πρέπει να ακολουθήσετε και εσείς την δική μου τακτική. Βλέπετε ότι ζούμε σε έναν κόσμο παράλογο. Οι υπάλληλοι του δημοσίου έχουν καταλάβει μία θέση χωρίς να γνωρίζουν το αντικείμενό τους. Επειδή βαρέθηκα την αγένειά τους και τη διάχυτη ασυνεννοησία θα κάνω ένσταση για να μου απαντήσουν γραπτώς, στηριζόμενοι σε νόμο το λόγο που δεν υπολογίζονται τα ένσημά μου τους τελευταίτους 14 μήνες…

Και σε μένα πάντως το ίδιο μου είπαν. Οτι για τη δεύτερη επιδότηση αρχίζουν να μετράνε ένσημα από την ημερομηνία που διέκοψα την προηγούμενη επιδότηση. Έτσι τη δεύτερη φορά από Οκτώβριο μέχρι Μάρτιο (δεν μετράνε και οι τελευταίοι 2-3 μήνες) μάζεψα περίπου 160 ένσημα, οπότε πήρα επιδότηση το ίδιο ποσό για έξι μήνες.


Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #570 στις: Ιούνιος 23, 2010, 01:14:26 μμ »

  Στο διαδίκτυο αναφέρει ότι αν επιδοτείσαι δεύτερη φορά υπολογίζεις τους τελευταίους 14 μήνες αφαιρώντας τους δύο μήνες μετά την πρόσληψή σου. Πουθενά όμως δεν αναφέρει ότι σε περίπτωση αναστολής επιδότησης υπολογίζεις ως εκκίνηση του νέου επιδόματος την ημέρα πρόσληψης.
Αποφάσισα λοιπόν να κάνω ένσταση γραπτή και να μου απαντήσουν σε ποιο νόμο στηρίζονται και υποστηρίζουν ότι υπολογίζω τα ένσημα από την ημερομηνία πρόσληψης μου? (δεύτερη φορά επιδότηση).

Είναι κάτι που εδώ το αναφέραμε συχνά,ακριβώς επειδή διαβάζοντας τις προϋποθέσεις επιδότησης (για δευτερη φορά) δεν δινόταν κάποια παραπάνω διευκρίνηση..
Συγχαρητηρια για το σθένος σου να "εμπλακείς" μαζί τους και να βοηθήσεις και τους υπόλοιπους να καταλάβουμε τα "γιατί"..
" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος lavas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 734
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #571 στις: Ιούνιος 23, 2010, 01:27:35 μμ »
προβλημα που αντιμετωπισα.

δουλευα φετος ωρομισθια στην αθηνα αλλα μενω επαρχια. πηρα τη βεβαιωση εργοδοτη απο τη πρωτοβαθμια και ηρθα να τη θεωρησω στο ικα της πολης μου και δεν μου τη θεωρουν πρεπει να γυρισω παλι αθηνα να μου τη θεωρησουν στο ικα της περιοχης που δουλευα.

επισης δεν εχω ξαναπαρει ποτε επιδομα. εχω στο συνολο 266 ενσημα απο το 2008. ομως μου ειπαν στον οαεδ οτι πρεπει να εχω 205 ενσημα απο απριλιο του 2009 εως απριλιο του 2010

οποτε επιδομα δεν βλεπω και φετος

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #572 στις: Ιούνιος 23, 2010, 01:39:58 μμ »
προβλημα που αντιμετωπισα.

δουλευα φετος ωρομισθια στην αθηνα αλλα μενω επαρχια. πηρα τη βεβαιωση εργοδοτη απο τη πρωτοβαθμια και ηρθα να τη θεωρησω στο ικα της πολης μου και δεν μου τη θεωρουν πρεπει να γυρισω παλι αθηνα να μου τη θεωρησουν στο ικα της περιοχης που δουλευα.

επισης δεν εχω ξαναπαρει ποτε επιδομα. εχω στο συνολο 266 ενσημα απο το 2008. ομως μου ειπαν στον οαεδ οτι πρεπει να εχω 205 ενσημα απο απριλιο του 2009 εως απριλιο του 2010

οποτε επιδομα δεν βλεπω και φετος

Η θεωρηση των ενσήμων γίνεται στο ΙΚΑ του εργοδότη (κακώς δεν σε ενημέρωσαν οι ίδιοι και ταλαιπωρήθηκες...τελικά οφείλουμε πολλά στο φόρουμ!!!)

Τις προϋποθέσεις για το επίδομα  θα τις βρεις εδώ: http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=174.1005
Επειδή πολλά ακούμε και βλέπουμε θα σε συμβούλευα να καταθέσεις τα χαρτιά σου για το επίδομα αν οι αμφιβολίες σου αφορούν λίγα ένσημα..
Αν και εμένα δεν με είχε παροτρύνει κάποιος δεν θα είχα πάρει κι εγω το επίδομα για πρώτη φορά..
" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #573 στις: Ιούνιος 23, 2010, 03:44:49 μμ »
προβλημα που αντιμετωπισα.

δουλευα φετος ωρομισθια στην αθηνα αλλα μενω επαρχια. πηρα τη βεβαιωση εργοδοτη απο τη πρωτοβαθμια και ηρθα να τη θεωρησω στο ικα της πολης μου και δεν μου τη θεωρουν πρεπει να γυρισω παλι αθηνα να μου τη θεωρησουν στο ικα της περιοχης που δουλευα.

επισης δεν εχω ξαναπαρει ποτε επιδομα. εχω στο συνολο 266 ενσημα απο το 2008. ομως μου ειπαν στον οαεδ οτι πρεπει να εχω 205 ενσημα απο απριλιο του 2009 εως απριλιο του 2010

οποτε επιδομα δεν βλεπω και φετος

Τα 205 ένσημα σε ένα χρόνο αποκλείεται να ισχύουν. Αν και δε γράφεις από πότε ακριβώς έχεις τα 266 ένσημα, πρέπει να δικαιούσαι το επίδομα.
Οι υπάλληλοι στον ΟΑΕΔ κάνουν πολλά λάθη, είτε ηθελημένα είτε αθέλητα, οπότε δεν πρέπει να δείχνουμε μεγάλη εμπιστοσύνη.
 

Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158559
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 353
Σύνολο: 362

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.127 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.