*

Αποστολέας Θέμα: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ  (Αναγνώστηκε 1378650 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος firiki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 309
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #686 στις: Δεκέμβριος 15, 2010, 08:58:25 μμ »
να ρωτησω κατι:γιατι απο τον οαεδ μου εβαλαν 908 ευρω?δεν επρεπε να μπει μονο το δωρο?
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:16:12 »

Αποσυνδεδεμένος θάvος

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #687 στις: Δεκέμβριος 15, 2010, 09:04:18 μμ »
νομίζω παίρνεις το όποιο ποσό είναι να πάρεις (είτε το δικαιούσαι τώρα, είτε μέχρι μια μέρα στις αρχές Ιανουαρίου), νωρίτερα, μαζί με το δώρο.
κι εσύ στα κλασσικά 454 και κάτι ψιλά;  ;D

Αποσυνδεδεμένος firiki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 309
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #688 στις: Δεκέμβριος 15, 2010, 10:37:55 μμ »
νομίζω παίρνεις το όποιο ποσό είναι να πάρεις (είτε το δικαιούσαι τώρα, είτε μέχρι μια μέρα στις αρχές Ιανουαρίου), νωρίτερα, μαζί με το δώρο.
κι εσύ στα κλασσικά 454 και κάτι ψιλά;  ;D
ναι :D
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #689 στις: Δεκέμβριος 16, 2010, 01:36:19 πμ »
Απλά όσοι είναι να πληρωθούν μέχρι τις 2 ιανουαρίου τους βάζουν αυτόματα, χωρίς να περάσουν από τα γραφεία του ΟΑΕΔ, το μηνιάτικο και το δώρο 454,25 €  x 2 =908,50 €. Άντε και σε καλή μεριά.  ;)
Περιμένω κι εγώ να τα δω στο λογαριασμό μου!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:16:12 »

Αποσυνδεδεμένος saint

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 179
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #690 στις: Μάρτιος 08, 2011, 06:31:05 μμ »
Συνάδελφοι, έχω κάνει ενστάση για θέση ωρομίσθιου και έχω δικαιωθεί προφορικά, επειδή όμως δεν βγαίνει η απόφαση, αν δεν βγει μέχρι και την άλλη βδομάδα θα πάω κανονικά να πάρω το επίδομα.. Το θέμα είναι αν με προσλάβουν αναδρομικά από την άρχη του τριμήνου, δεν θα έχω πρόβλημα με τον ΟΑΕΔ αργότερα? Δεν ρισκάρω να μην το πάρω γιατί μπορεί να μην με προσλάβουν την ίδια μέρα που προσλήφθηκαν οι υπόλοιποι καθηγητές και να το χάσω τζάμπα..
***

Αποσυνδεδεμένος laura!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 83
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #691 στις: Μάρτιος 08, 2011, 06:47:41 μμ »
Πόσο καιρό πριν έκανες την ένσταση saint αν επιτρέπεται?Σε ρωτάω γιατί έχω κ εγώ παρόμοιο πρόβλημα με θέση ωρομισθίας κ αύριο θα κάνω ένσταση γιατί προσέλαβαν κάποια η οποία ήταν 20 θέσεις κάτω από μένα. Υπάρχει περίπτωση λες να δικαιωθούμε?Στο τηλ. του υπουργείου μου είπαν πως έχω δίκιο αλλά σε λόγια μονάχα δεν μπορούμε να βασιζόμαστε. Επίσης, ποια ακριβώς ήταν η διαδικασία?Πήγες από κει κ συμπλήρωσες κάποιο έντυπο?Όσον αφορά το επίδομα, νομίζω πως πρέπει να το πάρεις κανονικά κ αν προσληφθείς αναδρομικά μάλλον θα βγει κάποιο χρέος στο ταμείο(θα υπολογίζουν το ακριβές ποσό αυτοί ανάλογα με τα ημερομίσθια σου) και θα στα κρατήσουν από μια επόμενη ανεργία που θα πάρεις. Δούλευα ως ωρομίσθια σ ενα ΙΕΚ κάποια στιγμή με μερική απασχόληση κ έπαιρνα κανονικά το επίδομα επειδή οι συμβάσεις μας άργησαν πολύ να υπογραφούν κ να σταλούν, οπότε δεν μπορούσα να κάνω διακοπή κ μου κράτησαν τα χρήματα ως χρέος αργότερα από επόμενη ανεργία. Είχα ενημερώσει τον ΟΑΕΔ κ μου είπαν πως αυτή είναι η διαδικασία. Διαφορετικά όταν προσληφθείς κ πάρεις όλα τα χαρτιά στα χέρια σου μπορείς νομίζω να κάνεις αναστολή επιδόματος κ να το πάρεις ολόκληρο κάποια άλλη στιγμή που θα είσαι άνεργη, το καλοκαίρι ας πούμε.   

Αποσυνδεδεμένος saint

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 179
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #692 στις: Μάρτιος 08, 2011, 07:20:03 μμ »
laura, εγώ δεν έχω να κάνω να κάνω με το υπουργείο παιδείας αλλά το υπουργείο πολιτισμού και τουρισμού. Για καλή μου τύχη, η καθηγήτρια που μπήκε ήταν συνάδελφος παλιότερα και γνώριζα τι πτυχία έχει, έτσι όταν είδα πως της έχει χρεωθεί και δεύτερος τίτλος σπουδών ενώ δεν έχει παρα μόνο ένα πτυχίο πήγα να κάνω ένσταση την επόμενη κιόλας ημέρα. Για καλή μου τύχη έλειπαν όλοι και έτσι πήγα στον προϊστάμενο του τμήματος. Αυτό να κάνεις και εσύ σε συμβουλεύω. Ο προιστάμενος ανοιξε λοιπόν την αίτηση εκπαιδευτικού της συναδέλφου και την δικιά μου μπροστα μου, ξαναμέτρησε τα μόρια και είδε πως είχε γίνει λάθος. Κανονικά αυτό δεν επιτρέπεται,προσωπικά δεδομένα κτλ.. Μου είπε λοιπόν να κάνω ένσταση και να περιμένω 10 μέρες προκειμένου να καταταθούν όλες οι ενστάσεις. Έχεις δικαιώμα να κάνεις ένσταση από την επόμενη μέρα ανακοίνωσης των αποτελεσμάτων και για 10 μέρες.Πρόσεξε το, μην αφήνεις τις μέρες να περάσουν. Αν θες μπορώ να σου στείλω σε πμ το κείμενο της ένστασης μου για να δείς.
Πέρα από αυτό, να ξέρεις πως ακόμα και αν αποδεχτούν την ένσταση σου, έχουν το δικαίωμα να το ανακοινώσουν στ ΔΙΑΥΓΕΙΑ μέχρι και 60 μέρες μετά.. Σχεδόν δηλαδή όταν θα τελείωσει η χρονιά. Κάποια συνάδελφος μέσα από το pde, ενδιαφέρθηκε, έψαξε και βρήκε μια παλιά προκήρυξη που λέει πως αν γίνει δεκτή η ένσταση σου προσλαμβάνεσαι την ίδια μέρα που προσλήφθηκαν και οι υπόλοιποι καθηγήτες. Ελπίζω να πληρωθώ και τις ώρες βέβαια, γιατί δεν είναι δικό μου λάθος το οτι δεν είμαι εγώ τώρα στην τάξη να κανω μάθημα.
***

Αποσυνδεδεμένος laura!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 83
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #693 στις: Μάρτιος 08, 2011, 08:09:33 μμ »
Ναι, σωστά εγώ έχω να κάνω με το υπουργείο Παιδείας κ δεν αφορά συγκεκριμένη προκήρυξη όπως πχ για τον ΟΤΕΚ αλλά τους πίνακες αναπληρωτών κ ωρομισθίων. Επίσης, ξέρω ότι οι ενστάσεις μπορούν να γίνουν σε συγκεκριμένο χρονικό διάστημα αλλά αυτό ισχύει για τους πίνακες κατάταξης οι οποίοι είναι σωστοί στη δική μου περίπτωση. Η παρατυπία έγινε στην πρόσληψη η οποία δεν ανακοινώθηκε πουθενά φυσικά. Τελοσπάντων, επειδή είμαστε εκτός θέματος εδώ αν θες στείλε μου πμ το κείμενο γιατί δεν έχω ξανακάνει ένσταση ποτέ κ δεν ξέρω αν εκθέτω απλά τα γεγονότα ή αν έχει κάποια συγκεκριμένη μορφή.     

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2551
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #694 στις: Μάρτιος 08, 2011, 08:17:26 μμ »
Όταν κάποιος είναι στο ταμειο ανεργίας κ εργαζεται κ στην απογραφη του 2011 σαν Τομεάρχης, το επίδομα κόβεται?
Αν γνωρίζει κάποιος σίγουρα ας μου απάντησει!

(Σημείωση: Δεν υπογράφεται κάποια σύμβαση, απλά μια απλή δήλωση (όχι Υπευθυνη δήλωση) )

Ευχαριστώ!
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #695 στις: Μάρτιος 22, 2011, 02:07:55 πμ »
Το επίδομα κόβεται μόνον στην περίπτωση που κάποιος σου κολάει ένσημα. Μένει μόνο λοιπόν να μάθεις αν ως τομεάρχης παίρνεις ένσημα ή αν είσαι ανασφάλιστη. Στη δεύτερη περίπτωση δε χρειάζεται να ανησυχείς καθόλου, συνεχίζεις κανονικά να παίρνεις το επίδομά σου, άσχετα με το τι έλεγε η δήλωση που υπόγραψες. Σε αντίθετη περίπτωση, έστω κι ένα ένσημο να σου κολάνε από την Στατιστική Υπηρεσία, υπάρχει περίπτωση να αποκαλυφθείς και στην ουσία αν δεν το δηλώσεις μόνη σου στον ΟΑΕΔ το πιο πιθανό είναι να το διαπιστώσουν αυτοί κάποια στιγμή στο μέλλον (που θα πας για πληρωμή ή την επόμενη φορά που θα καταθέσεις χαρτιά για επίδομα).

Αποσυνδεδεμένος bpetros

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #696 στις: Μάρτιος 22, 2011, 10:40:23 πμ »
πόσα ένσημα χρειάζονται για να πάρει κανείς επίδομα ανεργίας; φτάνει μια χρόνια αναπληρωτής;

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #697 στις: Μάρτιος 22, 2011, 10:49:39 πμ »
πόσα ένσημα χρειάζονται για να πάρει κανείς επίδομα ανεργίας; φτάνει μια χρόνια αναπληρωτής;

Προϋποθέσεις για το επίδομα ανεργίας

Αν επιδοτείται για πρώτη φορά:
Ο ασφαλισμένος πρέπει να έχει πραγματοποιήσει 80 ημέρες εργασίας το χρόνο κατά τα δύο προηγούμενα χρόνια, πριν από την επιδότησή του. Το τελευταίο όμως 14μηνο πρέπει να έχει συμπληρώσει 125 ημέρες εργασίας, χωρίς να υπολογίζονται οι τελευταίοι δύο μήνες.

Επίδομα ανεργίας δικαιούται και ο ασφαλισμένος που έχει πραγματοποιήσει στα δύο προηγούμενα, πριν από την απόλυσή του χρόνια, 200 ημέρες εργασίας (χωρίς να υπολογίζονται οι δύο τελευταίοι μήνες), από τις οποίες 80 ημέρες, το λιγότερο το χρόνο.

Αν επιδοτείται για δεύτερη φορά:
Ο ασφαλισμένος πρέπει να έχει πραγματοποιήσει 125 ημέρες εργασίας το τελευταίο 14μηνο, πριν από την απόλυσή του, χωρίς να υπολογίζονται (στις 125) οι ημέρες εργασίας των δύο τελευταίων μηνών. 
" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #698 στις: Μάρτιος 22, 2011, 10:52:57 πμ »
Να συμπληρώσω και εγώ :)
Ο ΑΚΩ "παίρνει" 25 ένσημα το μήνα (ως πλήρως απασχολούμενος).
Για κάποιον/α που θα επιδοτηθεί από το ταμείο ανεργίας για 1η φορά χρειάζονται 7 πλήρεις μήνες ΑΚΩ, εκτός αν εργαζόταν και πριν την αναπλήρωση

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2551
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #699 στις: Μάρτιος 22, 2011, 11:54:03 πμ »
Το επίδομα κόβεται μόνον στην περίπτωση που κάποιος σου κολάει ένσημα. Μένει μόνο λοιπόν να μάθεις αν ως τομεάρχης παίρνεις ένσημα ή αν είσαι ανασφάλιστη. Στη δεύτερη περίπτωση δε χρειάζεται να ανησυχείς καθόλου, συνεχίζεις κανονικά να παίρνεις το επίδομά σου, άσχετα με το τι έλεγε η δήλωση που υπόγραψες. Σε αντίθετη περίπτωση, έστω κι ένα ένσημο να σου κολάνε από την Στατιστική Υπηρεσία, υπάρχει περίπτωση να αποκαλυφθείς και στην ουσία αν δεν το δηλώσεις μόνη σου στον ΟΑΕΔ το πιο πιθανό είναι να το διαπιστώσουν αυτοί κάποια στιγμή στο μέλλον (που θα πας για πληρωμή ή την επόμενη φορά που θα καταθέσεις χαρτιά για επίδομα).

Σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! :)
(Τελικά το επίδομα δεν κόβεται ρώτησα στη Στατιστική!)
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159545
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 313
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 272
Σύνολο: 278

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.074 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.