*

Αποστολέας Θέμα: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ  (Αναγνώστηκε 1378613 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kalipso23

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 182
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #714 στις: Απρίλιος 23, 2011, 09:13:45 μμ »
παιδια φετος αν ολα πανε καλα θα βγω ταμειο ανεργιας για δευτερη χρονια.θα με απολυσει 31/5.ποτε θα αρχισουν να μετρουν οι μερες για το ταμειο?διοτι περσι αργησε αρκετα επειδη ημουν πρωτη φορα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:32:22 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #715 στις: Απρίλιος 23, 2011, 10:09:57 μμ »
παιδια φετος αν ολα πανε καλα θα βγω ταμειο ανεργιας για δευτερη χρονια.θα με απολυσει 31/5.ποτε θα αρχισουν να μετρουν οι μερες για το ταμειο?διοτι περσι αργησε αρκετα επειδη ημουν πρωτη φορα.
Ο ΟΑΕΔ αρχίζει να σε επιδοτεί από την όγδοη μέρα μετά την απόλυση, δηλαδή η πρώτη εβδομάδα δε συμπεριλαμβάνεται. Για να μη χάσεις καμιά μέρα επιδότησης πρέπει να σου έχει δώσει ο εργοδότης έγκαιρα την απόλυση / λήξη σύμβασης για να προλάβεις να καταθέσεις την αίτησή σου μαζί με τα δικαιολογητικά πριν περάσει η πρώτη εβδομάδα. Το πότε θα αρχίσεις να παίρνεις χρήματα στα χέρια σου εξαρτάται από πόσο γρήγορα θα διεκπεραιώσει την αίτησή σου η τοπική υπηρεσία του ΟΑΕΔ.

Πάντως και την πρώτη χρονιά οι μέρες επιδότησης ξεκινούν να μετρούν από την όγδοη μέρα μετά την απόλυση, απλά ίσως καθυστέρησες να πάρεις τα χρήματα για αυτό σου φάνηκε ότι άρχισαν να μετράνε αργά.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 23, 2011, 10:16:33 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος ELEN LIA

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1106
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #716 στις: Απρίλιος 24, 2011, 03:47:23 μμ »
χρήματα στα χέρια σου θα αρχίσεις να παίρνεις αφού περάσουν σαράντα μέρες από την ημέρα που θα καταθέσεις την αίτηση σου και ύστερα, έτσι τουλάχιστον πληρώθηκα εγώ πριν μερικούς μήνες. Οι αιτήσεις όλες εξετάζονται μέσα σε αυτές τις σαράντα μέρες, την δεύτερη φόρα όμως θα είναι πιο γρήγορα και μέτα κάθε μήνα!!!!
Βάλε στόχο το φεγγάρι.Ακόμα και αν αποτύχεις θα βρεθείς ανάμεσα στ΄αστέρια.:)

Αποσυνδεδεμένος bettina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 474
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #717 στις: Απρίλιος 29, 2011, 06:44:32 μμ »
τα ενσημα μετρανε απο την ημερα προσληψης μεχρι και 2 μηνες πριν την απολυση ετσι δεν ειναι?περυσι μου τα βγαλανε 150 ενω εγω τα εβγαζα λιγοτερα.θελω τη βοηθεια σας για φετος απο 20/9 προσληψη 5 ενσημα την εβδομαδα.απολυση στις 20 /5 . μου φτανουν για ανεργια?μην την πατησω οπως πριν 2 χρονια .

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:32:22 »

Αποσυνδεδεμένος kostzo10

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 324
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #718 στις: Απρίλιος 29, 2011, 08:42:18 μμ »
τα ενσημα μετρανε απο την ημερα προσληψης μεχρι και 2 μηνες πριν την απολυση ετσι δεν ειναι?περυσι μου τα βγαλανε 150 ενω εγω τα εβγαζα λιγοτερα.θελω τη βοηθεια σας για φετος απο 20/9 προσληψη 5 ενσημα την εβδομαδα.απολυση στις 20 /5 . μου φτανουν για ανεργια?μην την πατησω οπως πριν 2 χρονια .
Aν δεν κάνω λάθος είναι 25 ένσημα το μήνα.

Αποσυνδεδεμένος MelG

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 258
  • Tout est possible.
    • Προφίλ
    • Καλά που έχουμε και τον Μάικλ Τζάκσον...
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #719 στις: Απρίλιος 29, 2011, 10:29:19 μμ »
τα ενσημα μετρανε απο την ημερα προσληψης μεχρι και 2 μηνες πριν την απολυση ετσι δεν ειναι?περυσι μου τα βγαλανε 150 ενω εγω τα εβγαζα λιγοτερα.θελω τη βοηθεια σας για φετος απο 20/9 προσληψη 5 ενσημα την εβδομαδα.απολυση στις 20 /5 . μου φτανουν για ανεργια?μην την πατησω οπως πριν 2 χρονια .
Εφόσον είσαι πλήρους ωραρίου, δικαιούσαι 25 ένσημα το μήνα. Και σ'αυτή την περίπτωση, πάνω κάτω θα συμπληρώσεις 140 ένσημα. Αν είσαι μειωμένου, θα πάρεις το λιγότερο 116 για το διάστημα 20/9-20/5. Σε αυτά θα προσθέσεις τα ένσημα που είχες από τις 20/3/2010 μέχρι τη στιγμή της απόλυσής σου για το σχολικό έτος 2009-2010. Πάντως ταμείο βγαίνεις.
Χαίρομαι που δε θα διοριστώ ποτέ τελικά γιατί θα μείνω στην πόλη μου που λατρεύω.
Καλά που έχουμε και τον Μάικλ Τζάκσον πάντως...
http://www.youtube.com/user/mjacksontruth

Αποσυνδεδεμένος bettina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 474
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #720 στις: Απρίλιος 30, 2011, 05:04:03 μμ »
ευχαριστω πολυ για την απαντηση.μειωμενου ειμαι.

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #721 στις: Απρίλιος 30, 2011, 05:39:14 μμ »
τα ενσημα μετρανε απο την ημερα προσληψης μεχρι και 2 μηνες πριν την απολυση ετσι δεν ειναι?περυσι μου τα βγαλανε 150 ενω εγω τα εβγαζα λιγοτερα.θελω τη βοηθεια σας για φετος απο 20/9 προσληψη 5 ενσημα την εβδομαδα.απολυση στις 20 /5 . μου φτανουν για ανεργια?μην την πατησω οπως πριν 2 χρονια .

ευχαριστω πολυ για την απαντηση.μειωμενου ειμαι.

Εφόσον δεν είναι η πρώτη φορά που δικαιούσαι ταμείο ανεργίας , ναι έτσι υπολογίζονται τα ένσημα.
Χρειάζεσαι λοιπόν 125 ένσημα από την ημέρα πρόσληψης μέχρι και 2 μήνες πριν την ημερομηνία απόλυσης.

Επειδή δε γνωρίζω τον τρόπο υπολογισμού ενσήμων ως ΑΜΩ , σου προτείνω να πάρεις από το ΙΚΑ μια κατάσταση ενσήμων ώστε να ελέγξεις τον ακριβή αριθμό των ενσήμων σου. Βέβαια στην κατάσταση αυτή δεν θα αναγράφονται πιθανά οι τελευταίες εβδομάδες αλλά αυτός ο καιρός (ως 20/3/2011) είναι εύκολο να υπολογιστεί εφόσον λες πως παίρνεις 5 ένσημα την εβδομάδα. Όπως και να έχει (κι επειδή συχνά κάνουμε με το νου λάθος υπολογισμούς) δε χάνεις τίποτα με το να καταθέσεις τα δικαιολογητικά σου στον ΟΑΕΔ.




" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος bettina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 474
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #722 στις: Μάιος 03, 2011, 02:09:46 μμ »
εννοειται πως θα τα καταθεσω.απλως περυσι ειχα τη δυνατοτητα να ζητησω απολυση τελος μαιου οποτε ημουν σιγουρη οτι μου εφταναν.φετος το αφεντικο μου δεν εχει τη διαθεση να καθυστερησει την απολυση ουτε 1 μερα γί'αυτο και εχω αγχωθει μην χασω το επιδομα για ελαχιστα.θα παω αυριο στο ικα να δω ακριβως ποσα εχουν μπει

Αποσυνδεδεμένος steven_seagal

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 978
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #723 στις: Μάιος 20, 2011, 07:51:34 μμ »
τα ενσημα των 2 τελευταιων ετων με ποια μορφη τα καταθετεις στον ΟΑΕΔ ; μπορεις να βγαλεις μια μηχανογραφημενη κατασταση απο τα ΚΕΠ ή πρεπει να ειναι απο το ίδιο το ΙΚΑ ;

Αποσυνδεδεμένος petrosp_13

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 310
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #724 στις: Μάιος 20, 2011, 07:53:08 μμ »
Από οποιοδήποτε καταστημα του ΙΚΑ

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #725 στις: Μάιος 20, 2011, 08:18:41 μμ »
τα ενσημα των 2 τελευταιων ετων με ποια μορφη τα καταθετεις στον ΟΑΕΔ ; μπορεις να βγαλεις μια μηχανογραφημενη κατασταση απο τα ΚΕΠ ή πρεπει να ειναι απο το ίδιο το ΙΚΑ ;

Από οποιοδήποτε καταστημα του ΙΚΑ

Η εντύπωση που έχω (και έτσι έχω πράξει κι εγώ στο παρελθόν) είναι πως η κατάσταση ενσήμων προέρχεται από το υποκατάστημα ΙΚΑ του εργοδότη..
" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος petrosp_13

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 310
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #726 στις: Μάιος 20, 2011, 11:29:50 μμ »
τα ενσημα των 2 τελευταιων ετων με ποια μορφη τα καταθετεις στον ΟΑΕΔ ; μπορεις να βγαλεις μια μηχανογραφημενη κατασταση απο τα ΚΕΠ ή πρεπει να ειναι απο το ίδιο το ΙΚΑ ;

Από οποιοδήποτε καταστημα του ΙΚΑ

Η εντύπωση που έχω (και έτσι έχω πράξει κι εγώ στο παρελθόν) είναι πως η κατάσταση ενσήμων προέρχεται από το υποκατάστημα ΙΚΑ του εργοδότη..

Εγώ που έχω ένσημα από πολλούς εργοδότες, ένα οποιοδήποτε ΙΚΑ από αυτά μου δίνει μια κοινή κατάσταση για όλα

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #727 στις: Μάιος 21, 2011, 12:50:30 πμ »
Η εντύπωση που έχω (και έτσι έχω πράξει κι εγώ στο παρελθόν) είναι πως η κατάσταση ενσήμων προέρχεται από το υποκατάστημα ΙΚΑ του εργοδότη..
Εγώ που έχω ένσημα από πολλούς εργοδότες, ένα οποιοδήποτε ΙΚΑ από αυτά μου δίνει μια κοινή κατάσταση για όλα

Στο παρελθόν που τα υποκαταστήματα του ΙΚΑ δεν είχαν όλα μηχανογραφηθεί έπρεπε να πας από το ΙΚΑ κάθε εργοδότη σου, εκτός κι αν υπήρχε υποκατάστημα μηχανογραφημένο και σου τα έβγαζε όλα.
Τώρα που είναι όλα μηχανογραφημένα, τουλάχιστον σε Θεσσαλονίκη και Αθήνα, μπορείς να πάρεις σε εκτύπωση κατάσταση των ενσήμων σου, αλλά μερικές φορές οι υπάλληλοι γκρινιάζουν επειδή κάνουν δουλειά που θα έπρεπε να κάνει υπάλληλος του ΙΚΑ που ανήκει ο εργοδότης (όπως γινόταν παλιότερα).

Δηλαδή, ενώ η πληροφορική και η μηχανοργάνωση διευκολύνει τη ζωή μας, εξακολουθεί να μας ταλαιπωρεί η γραφειοκρατία και η αναλγησία/τεμπελιά κάθε δημόσιου υπαλλήλου. Εγώ πάντως επιμένω και παίρνω τις εκτυπώσεις μου. Κάντε το κι εσείς για να εξυπηρετηθείτε γρήγορα και να μην κουράζεστε άδικα.  ;)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159540
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 266
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 261
Σύνολο: 262

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.088 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.