*

Αποστολέας Θέμα: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ  (Αναγνώστηκε 1378786 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lavas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 734
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #784 στις: Ιούνιος 27, 2011, 09:05:43 μμ »
καλησπερα.

εγω εχω το εξης θεμα. ειχα 3 συμβασεις αυτη τη χρονια. εχω παρει απολυση μονο απο τη μια και οι αλλες δυο θα καθυστερησουν λιγο ομως εχω τελειωσει απο ολες τις δουλειες.

αν παω στον οαεδ και τους καταθεσω τη μια απολυση για να κανω αμεσα την αιτηση και τους πω οτι τις αλλες δυο θα τις καταθεσω λιγο αργοτερα θα το δεχτουν λετε?

επισης σημερα πηρα απολυση απο α'βαθμια δ'αθηνας και τη βεβαιωση εργοδοτη μου ειπαν οτι πλεον δεν χρειαζεται να παω στο ικα να την επικυρωσω να την καταθεσω στον οαεδ ετσι οπως ειναι. ισχυει κατι τετοιο? σας ειπαν και εσας το ιδιο?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 27, 2011, 09:09:17 μμ από vasodcim »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:21:29 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: ’ντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #785 στις: Ιούνιος 27, 2011, 11:09:26 μμ »
καλησπερα.

εγω εχω το εξης θεμα. ειχα 3 συμβασεις αυτη τη χρονια. εχω παρει απολυση μονο απο τη μια και οι αλλες δυο θα καθυστερησουν λιγο ομως εχω τελειωσει απο ολες τις δουλειες.

αν παω στον οαεδ και τους καταθεσω τη μια απολυση για να κανω αμεσα την αιτηση και τους πω οτι τις αλλες δυο θα τις καταθεσω λιγο αργοτερα θα το δεχτουν λετε?

επισης σημερα πηρα απολυση απο α'βαθμια δ'αθηνας και τη βεβαιωση εργοδοτη μου ειπαν οτι πλεον δεν χρειαζεται να παω στο ικα να την επικυρωσω να την καταθεσω στον οαεδ ετσι οπως ειναι. ισχυει κατι τετοιο? σας ειπαν και εσας το ιδιο?
Αυτό που λες με τις σφραγισμένες ΑΠΔ από το ΙΚΑ το ανέφερε και άλλη συνάδελφος για την πρωτοβάθμια στην Κρήτη. Οπότε υποθέτω θα την δεχτούν έτσι και δε χρειάζεται να πας στο ΙΚΑ. Σου το είπαν εξάλλου, άρα έχουν και την ευθύνη.

Εφόσον οι άλλες δυο εργασίες δε σε έχουν απολύσει ακόμα, δεν μπορείς να πας στον ΟΑΕΔ και να βγάλεις ούτε καν κάρτα ανεργίας, πόσο μάλλον να κάνεις αίτηση για επιδότηση. Απλά δεν είσαι άνεργη. Στον ΟΑΕΔ θα δούνε από πόσους εργοδότες πήρες ένσημα και θα ζητήσουν τόσες απολύσεις. Γιατί δε σου δίνουν τις απολύσεις από τις άλλες δουλειές που εργάστηκες;

Αποσυνδεδεμένος lavas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 734
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #786 στις: Ιούνιος 28, 2011, 11:14:04 πμ »
καλησπερα.

εγω εχω το εξης θεμα. ειχα 3 συμβασεις αυτη τη χρονια. εχω παρει απολυση μονο απο τη μια και οι αλλες δυο θα καθυστερησουν λιγο ομως εχω τελειωσει απο ολες τις δουλειες.

αν παω στον οαεδ και τους καταθεσω τη μια απολυση για να κανω αμεσα την αιτηση και τους πω οτι τις αλλες δυο θα τις καταθεσω λιγο αργοτερα θα το δεχτουν λετε?

επισης σημερα πηρα απολυση απο α'βαθμια δ'αθηνας και τη βεβαιωση εργοδοτη μου ειπαν οτι πλεον δεν χρειαζεται να παω στο ικα να την επικυρωσω να την καταθεσω στον οαεδ ετσι οπως ειναι. ισχυει κατι τετοιο? σας ειπαν και εσας το ιδιο?
Αυτό που λες με τις σφραγισμένες ΑΠΔ από το ΙΚΑ το ανέφερε και άλλη συνάδελφος για την πρωτοβάθμια στην Κρήτη. Οπότε υποθέτω θα την δεχτούν έτσι και δε χρειάζεται να πας στο ΙΚΑ. Σου το είπαν εξάλλου, άρα έχουν και την ευθύνη.

Εφόσον οι άλλες δυο εργασίες δε σε έχουν απολύσει ακόμα, δεν μπορείς να πας στον ΟΑΕΔ και να βγάλεις ούτε καν κάρτα ανεργίας, πόσο μάλλον να κάνεις αίτηση για επιδότηση. Απλά δεν είσαι άνεργη. Στον ΟΑΕΔ θα δούνε από πόσους εργοδότες πήρες ένσημα και θα ζητήσουν τόσες απολύσεις. Γιατί δε σου δίνουν τις απολύσεις από τις άλλες δουλειές που εργάστηκες;

οι αλλες απολυσεις θα βγουν την επομενη εβδομαδα οποτε θα πρεπει να κανω υπομονη

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: ’ντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #787 στις: Ιούνιος 28, 2011, 11:40:22 πμ »

Ο κάθε εργοδότης έχει υποχρέωση να σε αναγγείλει στον ΟΑΕΔ  μέσα σε 8 μέρες από την απόλυση.
Πάντως, δεν υπάρχει λόγος να καθυστερείται η έκδοση της απόλυσης πέραν της ημερομηνίας απόλυσης.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:21:29 »

Αποσυνδεδεμένος mohitto

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #788 στις: Ιούνιος 28, 2011, 11:43:08 πμ »
Αλλού ζητούν μόνο την τελευταία απόλυση.

Αποσυνδεδεμένος phoebe1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 366
  • Φύλο: Γυναίκα
  • c'est la vie!
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #789 στις: Ιούνιος 28, 2011, 12:58:42 μμ »
Σήμερα το πρωί πήρα τη λήξη σύμβασης και μετά πήγα στο ΙΚΑ για τα ένσημα. Δεν υπήρχε ψυχή! Δεν ταλαιπωρήθηκα καθόλου χιχι Μάλλον θα πάω αύριο και στον Οαεδ μήπως είναι παρόμοια η κατάσταση γιατί λόγω απεργίας είτε πολλοί δεν έχουν δυνατότητα μετακίνησης είτε νομίζουν ότι οι υπηρεσίες είναι κλειστές  :) 

Στη διεύθυνση Πειραιά οι απολύσεις δίνονται απο χτες έως και την τετάρτη, όμως λόγω απεργίας θα εξυπηρετηθούμε και την πέμπτη, λογικά και παρασκευή γιατί απ'ότι είδα ήταν πολλέεεεεες οι συμβάσεις
''Σα βγεις στον πηγαι΅ό για την Ιθάκη, να εύχεσαι να 'ναι ΅ακρύς ο δρό΅ος...''  ΙΘΑΚΗ

Κ. Καβάφης

Αποσυνδεδεμένος mohitto

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #790 στις: Ιούνιος 28, 2011, 01:14:53 μμ »
Εμείς τις απολύσεις θα τις πάρουμε την Παρασκευή.

Αποσυνδεδεμένος phoebe1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 366
  • Φύλο: Γυναίκα
  • c'est la vie!
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #791 στις: Ιούνιος 28, 2011, 01:17:54 μμ »
Εμείς τις απολύσεις θα τις πάρουμε την Παρασκευή.

Γιατί τότε; Εμάς δεν είχαν χαρτί την προηγούμενη εβδομάδα  ;D
''Σα βγεις στον πηγαι΅ό για την Ιθάκη, να εύχεσαι να 'ναι ΅ακρύς ο δρό΅ος...''  ΙΘΑΚΗ

Κ. Καβάφης

Αποσυνδεδεμένος f_efi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #792 στις: Ιούνιος 28, 2011, 02:23:37 μμ »
Σήμερα το πρωί πήρα τη λήξη σύμβασης και μετά πήγα στο ΙΚΑ για τα ένσημα. Δεν υπήρχε ψυχή! Δεν ταλαιπωρήθηκα καθόλου χιχι Μάλλον θα πάω αύριο και στον Οαεδ μήπως είναι παρόμοια η κατάσταση γιατί λόγω απεργίας είτε πολλοί δεν έχουν δυνατότητα μετακίνησης είτε νομίζουν ότι οι υπηρεσίες είναι κλειστές  :) 

Στη διεύθυνση Πειραιά οι απολύσεις δίνονται απο χτες έως και την τετάρτη, όμως λόγω απεργίας θα εξυπηρετηθούμε και την πέμπτη, λογικά και παρασκευή γιατί απ'ότι είδα ήταν πολλέεεεεες οι συμβάσεις


Εχτές που πήγα στο ΟΑΕΔ ομόνοιας έγραφε σε ένα χαρτί απεργία 28,29 οπότε δεν ξέρω αν είναι ανοιχτά...

Αποσυνδεδεμένος pd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 374
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #793 στις: Ιούνιος 28, 2011, 02:43:29 μμ »
ΓΙΑ ΤΙ ΠΟΣΟ ΜΙΛΑΜΕ Ως ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΕΝΟς ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΗ ΑΠΟ ΤΗΝ 1 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ?

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: ’ντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #794 στις: Ιούνιος 28, 2011, 04:20:25 μμ »
ΓΙΑ ΤΙ ΠΟΣΟ ΜΙΛΑΜΕ Ως ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΕΝΟς ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΗ ΑΠΟ ΤΗΝ 1 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ?
Το επίδομα ανεργίας που παίρνει ένας απολυμένος αναπληρωτής είναι 454,25 προσαυξημένο κατά 10% για κάθε προστατευόμενο τέκνο. Δεν καταλαβαίνω ακριβώς τι θες να ρωτήσεις. Πάντως δε θα υπάρξει κάποια αλλαγή από την 1η Σεπτεμβρίου στο ύψος του ταμείου ανεργίας. Τα ίδια λεφτά που θα πάρει για Ιούλιο και Αύγγουστο, θα παίρνει και μετά την 1η Σεπτεμβρίου.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: ’ντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #795 στις: Ιούνιος 28, 2011, 11:52:06 μμ »
ΓΙΑ ΤΙ ΠΟΣΟ ΜΙΛΑΜΕ Ως ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΕΝΟς ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΗ ΑΠΟ ΤΗΝ 1 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ?
Το επίδομα ανεργίας που παίρνει ένας απολυμένος αναπληρωτής είναι 454,25 προσαυξημένο κατά 10% για κάθε προστατευόμενο τέκνο. Δεν καταλαβαίνω ακριβώς τι θες να ρωτήσεις. Πάντως δε θα υπάρξει κάποια αλλαγή από την 1η Σεπτεμβρίου στο ύψος του ταμείου ανεργίας. Τα ίδια λεφτά που θα πάρει για Ιούλιο και Αύγγουστο, θα παίρνει και μετά την 1η Σεπτεμβρίου.

Από 1η Σεπτεμβρίου αναπληρωτής μάλλον.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: ’ντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #796 στις: Ιούνιος 29, 2011, 12:00:39 πμ »
ΓΙΑ ΤΙ ΠΟΣΟ ΜΙΛΑΜΕ Ως ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΕΝΟς ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΗ ΑΠΟ ΤΗΝ 1 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ?
Το επίδομα ανεργίας που παίρνει ένας απολυμένος αναπληρωτής είναι 454,25 προσαυξημένο κατά 10% για κάθε προστατευόμενο τέκνο. Δεν καταλαβαίνω ακριβώς τι θες να ρωτήσεις. Πάντως δε θα υπάρξει κάποια αλλαγή από την 1η Σεπτεμβρίου στο ύψος του ταμείου ανεργίας. Τα ίδια λεφτά που θα πάρει για Ιούλιο και Αύγγουστο, θα παίρνει και μετά την 1η Σεπτεμβρίου.
Από 1η Σεπτεμβρίου αναπληρωτής μάλλον.
Μα δεν προσλαμβάνονται όλοι οι αναπληρωτές στην πρώτη φάση. Για να μην πω ότι πέρυσι φρόντισαν να πάρουν την πρώτη φάση των αναπληρωτών αργότερα, ωστέ να γλιτώσουν τις πρώτες 10 μέρες τη μισθοδοσία τους! Το θυμάστε; Ακόμα και από εκεί έκανε οικονομία η ευρηματική υπουργός μας!  ;)

Αποσυνδεδεμένος marooned

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #797 στις: Ιούνιος 29, 2011, 10:16:33 πμ »
Αμέεε πώς δεν το θυμόμαστε! Πέμπτη βράδυ είδαμε τα ονόματα και τις περιοχές και Παρασκευή-Δευτέρα έπρεπε να παρουσιαστούμε, να αγιαστούμε, να νοικιάσουμε, να μετακομίσουμε κλπ κλπ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159609
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 418
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 375
Σύνολο: 375

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.