*

Αποστολέας Θέμα: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ  (Αναγνώστηκε 1378791 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bettina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 474
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #840 στις: Ιούλιος 14, 2011, 01:14:03 μμ »
δεν νομιζω πως ειναι ανεκδοτο.με την κατασταση που βιωνουμε στη χωρα μας ακομα και αυτα τα 7,25€ ειναι κατι.δεν θα λυσουμε και το οικονομικο μας προβλημα αλλα να χαιρομαστε που δεν μας το κοβουν τελειως

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:09:56 »

Αποσυνδεδεμένος ELEN LIA

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1106
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #841 στις: Ιούλιος 19, 2011, 06:36:12 μμ »
http://www.proslipsis.gr/cmCat_treePrd.php?&cm_catid=72&cm_prdid=15158
παιδιά το ξέρετε ότι θα πάρουμε αύξηση στο επίδομα ανεργείας 7 ευρώ το μήνα και θα τα πάρουμε αναδρομίκα από 1η Ιούλίου του 2011 παντού μειώσεις στο επίδομα αύξηση  ;D ;D
Βάλε στόχο το φεγγάρι.Ακόμα και αν αποτύχεις θα βρεθείς ανάμεσα στ΄αστέρια.:)

Αποσυνδεδεμένος sixtir

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1137
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #842 στις: Ιούλιος 19, 2011, 06:42:13 μμ »
http://www.proslipsis.gr/cmCat_treePrd.php?&cm_catid=72&cm_prdid=15158
παιδιά το ξέρετε ότι θα πάρουμε αύξηση στο επίδομα ανεργείας 7 ευρώ το μήνα και θα τα πάρουμε αναδρομίκα από 1η Ιούλίου του 2011 παντού μειώσεις στο επίδομα αύξηση  ;D ;D
το γράφει στην προηγούμενη σελίδα! Σε καλή μεριά!

Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #843 στις: Αύγουστος 05, 2011, 12:42:35 μμ »
Σήμερα έμαθα οτι επίδομα ανεργείας δεν δικαιούμαι. Έχω τελικά 61 ένσημα την πρώτη χρονιά και αν και σαν αναπληρώτρια φέτος είχα πολλά ένσημα μου είπαν 'Κρίμα... αλλά μην κάνεις ένσταση γιατί δεν θα το πάρεις. Άντε να το δώσουν σε κάποιον με το πολύ 5 ένσημα λιγότερα (δηλ. 75)'. Είναι κανείς που έκανε ένσταση με 60 τόσα ένσημα και τελικά πήρε το επίδομα;
Και της λέω της κοπέλας δηλ. μάλλον ούτε και του χρόνου γιατί ακούγεται οτι μετά θα μετράνε τα ένσημα τριών χρόνων. (80+80+120). Και μου λέει ' Λες να σε πιάσει;' Έτσι όπως την βλέπω την δουλειά σίγουρα θα με πιάσει....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:09:56 »

Αποσυνδεδεμένος buble10

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 246
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #844 στις: Αύγουστος 05, 2011, 12:58:01 μμ »
Σήμερα παρουσιάστηκα στον ΟΑΕΔ κ το απόγευμα θα έχω στο λογαριασμό μου 507,75 ευρώ (παντρεμένη με 1 παιδί).
Δ ι ο ρ ί σ τ η κ α !
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #845 στις: Αύγουστος 05, 2011, 01:00:02 μμ »
Σήμερα έμαθα οτι επίδομα ανεργείας δεν δικαιούμαι. Έχω τελικά 61 ένσημα την πρώτη χρονιά και αν και σαν αναπληρώτρια φέτος είχα πολλά ένσημα μου είπαν 'Κρίμα... αλλά μην κάνεις ένσταση γιατί δεν θα το πάρεις. Άντε να το δώσουν σε κάποιον με το πολύ 5 ένσημα λιγότερα (δηλ. 75)'. Είναι κανείς που έκανε ένσταση με 60 τόσα ένσημα και τελικά πήρε το επίδομα;
Και της λέω της κοπέλας δηλ. μάλλον ούτε και του χρόνου γιατί ακούγεται οτι μετά θα μετράνε τα ένσημα τριών χρόνων. (80+80+120). Και μου λέει ' Λες να σε πιάσει;' Έτσι όπως την βλέπω την δουλειά σίγουρα θα με πιάσει....
Υπάρχει τρόπος να ξεφύγεις από όλο αυτό. Αν θες γράψε όλο το ιστορικό της εργασίας των τελευταίων 2 χρόνων. Πότε σε προσέλαβαν αναπληρώτρια; Ήταν ΑΜΩ ή ΑΚΩ; Χρειάζεται να αναφέρεις ημερομηνίες απόλυσης και πρόσληψης για κάθε περίπτωση και τα ένσημά σου άνα μήνα. Αν θες στείλε αναλυτικό prive μήνυμα, μήπως και βρούμε λύση.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #846 στις: Αύγουστος 05, 2011, 01:13:18 μμ »
Σήμερα παρουσιάστηκα στον ΟΑΕΔ κ το απόγευμα θα έχω στο λογαριασμό μου 507,75 ευρώ (παντρεμένη με 1 παιδί).
Λογικό είναι αφού η ημερήσια αποζημίωση ανέβηκε στα 18,46 ανά ημέρα x 25 ημέρες = 461,5 €
και για ένα παιδί έχεις προσαύξηση 10% οπότε προσθέτοντας άλλα 46,15 €, έχουμε συνολικά 507,65 €.

Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #847 στις: Αύγουστος 05, 2011, 02:04:00 μμ »
Σήμερα έμαθα οτι επίδομα ανεργείας δεν δικαιούμαι. Έχω τελικά 61 ένσημα την πρώτη χρονιά και αν και σαν αναπληρώτρια φέτος είχα πολλά ένσημα μου είπαν 'Κρίμα... αλλά μην κάνεις ένσταση γιατί δεν θα το πάρεις. Άντε να το δώσουν σε κάποιον με το πολύ 5 ένσημα λιγότερα (δηλ. 75)'. Είναι κανείς που έκανε ένσταση με 60 τόσα ένσημα και τελικά πήρε το επίδομα;
Και της λέω της κοπέλας δηλ. μάλλον ούτε και του χρόνου γιατί ακούγεται οτι μετά θα μετράνε τα ένσημα τριών χρόνων. (80+80+120). Και μου λέει ' Λες να σε πιάσει;' Έτσι όπως την βλέπω την δουλειά σίγουρα θα με πιάσει....
Υπάρχει τρόπος να ξεφύγεις από όλο αυτό. Αν θες γράψε όλο το ιστορικό της εργασίας των τελευταίων 2 χρόνων. Πότε σε προσέλαβαν αναπληρώτρια; Ήταν ΑΜΩ ή ΑΚΩ; Χρειάζεται να αναφέρεις ημερομηνίες απόλυσης και πρόσληψης για κάθε περίπτωση και τα ένσημά σου άνα μήνα. Αν θες στείλε αναλυτικό prive μήνυμα, μήπως και βρούμε λύση.


Επειδή δεν ξέρω πως στέλνουμε prive μήνυμα γράφω εδώ: είχανε πρόβλημα όπως είπα με την προηγούμενη χρονιά δηλ. απο 24/06/2009-23/06/2010. Σε αυτό το χρονικό διάστημα εγώ άρχισα να έχω ένσημα απο τον Σεπτέμβριο γιατί
το εκπαιδευτικό έτος 2009-2010 ήμουν ωρομίσθια και αναλυτικά πήρα απο 25/09/2009 (προσληψη) έως 16/6/ 2010 (απόλυση)
Σεπτέμβριος 2009 : 1
Οκτώβριος 2009: 8
Νοέμβριος 2009: 7
Δεκέβριος 2009: 7
Ιανουάριος 2010:6
Φεβρουάριος 2010:  7
Μάρτιος 2010: 7
Απρίλιος 2010: 6
Μάιος 2010: 8
Ιούνιος 2010: 4

και μετά το άλλο εκπαιδευτικό έτος 2010-2011 ξεκίνησα 3/11/2010 και απολύθηκα 21/6 με πλήρες ωράριο αναπληρώτρια. Δεν τα έχω κάπου τα ένσημα γιατί φέτος δεν περάσαμε απο το ΙΚΑ.

Αποσυνδεδεμένος xrwmatini

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 194
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #848 στις: Αύγουστος 08, 2011, 03:34:43 μμ »
πήγα σημερα στον οαεδ για να πληρωθω για το ταμειο ανεργιας και η αιτηση μου απορριφθηκε!!!!ξενερωσα,στεναχωρεθηκα....
και μου ειπε η υπάλληλος να κάνω ενσταση.Ξέρει κανεις καμια παρόμοια περιπτωση και αν τελικά δικαιώθηκε?ειχα 71 αντι για 80 ενσημα.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #849 στις: Αύγουστος 08, 2011, 03:44:06 μμ »
πήγα σημερα στον οαεδ για να πληρωθω για το ταμειο ανεργιας και η αιτηση μου απορριφθηκε!!!!ξενερωσα,στεναχωρεθηκα....
και μου ειπε η υπάλληλος να κάνω ενσταση.Ξέρει κανεις καμια παρόμοια περιπτωση και αν τελικά δικαιώθηκε?ειχα 71 αντι για 80 ενσημα.
Προφανώς έκανες πρώτη φορά αίτηση για ταμείο ανεργίας για αυτό χρειαζόσουν 80 ένσημα τουλάχιστον κάθε χρόνο και αθροιστικά 200 ένσημα τα τελευταία δυο χρόνια! Δεν ξέρω αν βγει τίποτα με την ένσταση επειδή τα ένσημα που σου λείπουν δεν είναι 2-3 μόνο. Αν εργάζεσαι μόνο στην εκπαίδευση ίσως είναι δύσκολο να καταφέρεις να πάρεις το ταμείο ανεργίας γιατί το διάστημα που δεν εργαζόμαστε είναι 3-4 μήνες τουλάχιστον κάθε καλοκαίρι. Σε κάθε περίπτωση θα ήταν χρήσιμο να αναφέρεις την την ειδικότητά σου, αν εργαζόσουν στο δημόσιο ή στον ιδιωτικό τομέα, με τι είδους σύμβαση, πότε απολύθηκες και πόσα ένσημα είχες ανά μήνα την τελευταία διετία... Χωρίς πλήρη δεδομένα είναι δύσκολο να βοηθήσουμε!

Αποσυνδεδεμένος Άστρο

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 550
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #850 στις: Αύγουστος 08, 2011, 03:47:50 μμ »
πήγα σημερα στον οαεδ για να πληρωθω για το ταμειο ανεργιας και η αιτηση μου απορριφθηκε!!!!ξενερωσα,στεναχωρεθηκα....
και μου ειπε η υπάλληλος να κάνω ενσταση.Ξέρει κανεις καμια παρόμοια περιπτωση και αν τελικά δικαιώθηκε?ειχα 71 αντι για 80 ενσημα.
Συγγνώμη αλλά με 71 ένσημα είναι απολύτως λογικό να μην το πάρεις. Άλλοι δεν το παίρνουν για 1 και 2 ένσημα. Πρέπει να καταλάβουμε ότι όλα δεν είναι υπερ των συμφερόντων μας πάντα. Έλεος αλλά ούτε καν έπρεπε να το κάνεις και θέμα. Καλό σου καλοκαίρι!
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 08, 2011, 03:51:19 μμ από ekpaid »
:) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος xrwmatini

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 194
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #851 στις: Αύγουστος 08, 2011, 03:52:28 μμ »
ειχα 214 ενσημα συνολικα.στο δημοσιο ημουν ως αναπληρωτρια κανονικου ωραριου,και εκανα τα χαρτια για πρωτη φορα για ταμειο.απολύθηκα 31-06 τωρα δεν γνωριζω ακριβως τα ενσημα ανα μήνα,διότι ήμουν περυσι ωρομισθια.βέβαια στον οαεδ η κοπελα ρωτησε και τη προισταμενη τι να γραψω στην ενσταση και μου είπε οτι ρωτησε και υπαρχει πιθανότητα να με δικαιωσουν!και ξερετε ποσο χρόνο πέρνουν οι ενστασεισ για να βγουν τα αποτελέσματα?ουφ!τα λεφτα μου τα χανώ αν εγκριθει το επιδομα τόσο καιρο που περίμενα?

Αποσυνδεδεμένος xrwmatini

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 194
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #852 στις: Αύγουστος 08, 2011, 04:00:59 μμ »
πήγα σημερα στον οαεδ για να πληρωθω για το ταμειο ανεργιας και η αιτηση μου απορριφθηκε!!!!ξενερωσα,στεναχωρεθηκα....
και μου ειπε η υπάλληλος να κάνω ενσταση.Ξέρει κανεις καμια παρόμοια περιπτωση και αν τελικά δικαιώθηκε?ειχα 71 αντι για 80 ενσημα.
Συγγνώμη αλλά με 71 ένσημα είναι απολύτως λογικό να μην το πάρεις. Άλλοι δεν το παίρνουν για 1 και 2 ένσημα. Πρέπει να καταλάβουμε ότι όλα δεν είναι υπερ των συμφερόντων μας πάντα. Έλεος αλλά ούτε καν έπρεπε να το κάνεις και θέμα. Καλό σου καλοκαίρι!
Αγαπητε ekpaid,
δεν καταλαβαίνω την επιθεσή σου και στο κάτω κάτω δεν τα ζητησα απο σένα τα λέφτά!ανεφερα τη στεναχωρια μου απλά στο φορουμ.τώρα αν καποιοι ενοχλούνται να μην τα διαβάζουν!και στο κάτω κατω είναι η πρώτη φορά μετα απο τοσα χρονια ωρομισθίας που έκανα τα χαρτία μου και απογοητεύτηκα που δεν μπόρεσα για αλλη μια φορά να το πάρω!Άλλοι έχουν φάει εκατομμύρια και σε πείραξε εγώ που έστειλα μνμ στο φορουμ για 450 ευρώ που τελικά δεν πήρα????αν κάνεις έτσι για μένα τότε απαιτώ να σε βλέπω καθε μέρα στις πλατείες να διαδηλώνεις για όλες αυτές τις σπατάλες που έχουν γίνει κατα καιρούς απο τους μεγάλους!

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #853 στις: Αύγουστος 08, 2011, 04:12:31 μμ »
πήγα σημερα στον οαεδ για να πληρωθω για το ταμειο ανεργιας και η αιτηση μου απορριφθηκε!!!!ξενερωσα,στεναχωρεθηκα....
και μου ειπε η υπάλληλος να κάνω ενσταση.Ξέρει κανεις καμια παρόμοια περιπτωση και αν τελικά δικαιώθηκε?ειχα 71 αντι για 80 ενσημα.
Συγγνώμη αλλά με 71 ένσημα είναι απολύτως λογικό να μην το πάρεις. Άλλοι δεν το παίρνουν για 1 και 2 ένσημα. Πρέπει να καταλάβουμε ότι όλα δεν είναι υπερ των συμφερόντων μας πάντα. Έλεος αλλά ούτε καν έπρεπε να το κάνεις και θέμα. Καλό σου καλοκαίρι!
Αγαπητε ekpaid,
δεν καταλαβαίνω την επιθεσή σου και στο κάτω κάτω δεν τα ζητησα απο σένα τα λέφτά!ανεφερα τη στεναχωρια μου απλά στο φορουμ.τώρα αν καποιοι ενοχλούνται να μην τα διαβάζουν!και στο κάτω κατω είναι η πρώτη φορά μετα απο τοσα χρονια ωρομισθίας που έκανα τα χαρτία μου και απογοητεύτηκα που δεν μπόρεσα για αλλη μια φορά να το πάρω!Άλλοι έχουν φάει εκατομμύρια και σε πείραξε εγώ που έστειλα μνμ στο φορουμ για 450 ευρώ που τελικά δεν πήρα????αν κάνεις έτσι για μένα τότε απαιτώ να σε βλέπω καθε μέρα στις πλατείες να διαδηλώνεις για όλες αυτές τις σπατάλες που έχουν γίνει κατα καιρούς απο τους μεγάλους!
Μερικά πράγματα που μας συμβαίνουν τα προκαλούμε εμείς... Δε δικαιολογώ τη στάση του ekpaid, απλά αν ήσουν σαφής ότι τα ένσημα αφορούσαν την πρώτη χρονιά από τις δύο επειδή έκανες αίτηση πρώτη φορά για ταμείο ανεργίας δε θα εισέπραττες αυτή την απάντηση. Ευτυχώς εγώ με το που άκουσα το 71 ένσημα αντί για 80 κατάλαβα τι εννοούσες!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159609
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 418
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 329
Σύνολο: 338

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.106 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.