*

Αποστολέας Θέμα: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ  (Αναγνώστηκε 1372284 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1022 στις: Νοέμβριος 11, 2011, 11:30:08 μμ »
Νομίζω πως ο περιορισμός είναι 15 μήνες τα επόμενα 4 η 5 χρόνια απο το 2012 και μετά!Δε νομίζω να ισχύει το "4 μήνες ανα χρόνια"! Διορθώστε με αν κάνω λάθος!
Ο περιορισμός είναι να μην εισπράξεις πάνω από 16 μήνες μέσα στα τελευταία 4 χρόνια.
Δηλαδή κατά μέσο όρο δεν πρέπει να ξεπερνάς τους 4 μήνες κατ' έτος.

Δε συμφωνείς λοιπόν ότι στην περίπτωση της birkbeck δεν αξίζει να μπει στη διαδικασία να αγοράζει ένσημα;
Αυτό ισχύει απο το 2012 και μετά η και το 2011 είναι μέσα;
Μπορεί κάποιος π.χ. μια χρονιά να πάρει >4 μήνες;
Μπορεί να πάρει πάνω από 4 μήνες ταμείου ανεργίας σε μια χρονιά, αλλά θα είναι σαν να τρώει το ταμείο ανεργίας των επόμενων καλοκαιριών που θα είναι επίσης άνεργος. Π.χ. αν πάρει 6 μήνες ταμείο τον πρώτο χρόνο και από 5 τον δεύτερο και τρίτο χρόνο, τον τέταρτο χρόνο δε θα μπορεί να επιδοτηθεί καθόλου γιατί θα έχει πάρει 16 μήνες ταμείου ανεργίας μέσα σε τρία χρόνια!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:57:20 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1023 στις: Νοέμβριος 11, 2011, 11:44:58 μμ »
Ακόμα κι αν σε προσλάμβαναν ΑΚΩ θα ήσουν πολύ οριακά στη συμπλήρωση ενσήμων για νέο ταμείο ανεργίας.
Αυτό πώς προκύπτει;
Δεν λέω ότι δε θα το έπαιρνε αν ήταν ΑΚΩ. Εννοώ ότι ίσα που θα το έπαιρνε, επειδή κατάφερε να προσλήφθει 15 μέρες πριν την 1η Δεκεμβρίου (αυτό αφορά στην πρόσληψη στη δευτεροβάθμια που απολύει 30 Ιουνίου, αλλά για την πρωτοβάθμια που απολύει 21 Ιουνίου θα απαιτούνταν πρόσληψη το πολύ στις 21 Νοεμβρίου. Δηλαδή μόλις μια εβδομάδα μετά από τη Δευτέρα 14 Νοεμβρίου, που είναι το νωρίτερο που μπορεί να παρουσιαστεί όποιος κλήθηκε σήμερα). Αν καλέσουν αναπληρωτές στην πρωτοβάθμια την προσεχή Παρασκευή θα πρέπει να παρουσιαστούν οπωσδήποτε Δευτέρα 21 Νοεμβρίου για να μπορέσουν να πάρουν ταμείο μετά.

Επίσης πρέπει να λάβουμε υπόψη ότι εκείνοι που θα απολυθούν στις 30 Ιουνίου (εκπαιδευτικοί δευτεροβάθμιας)
θα κάνουν αίτηση για ταμείο στον ΟΑΕΔ μετά την 1η Ιουλίου 2012, οπότε θα ισχύουν οι νέες αυστηρότερες προϋποθέσεις για να μπορέσει κάποιος να βγάλει ταμείο ανεργίας. Για αυτό λέω ότι είναι οριακή η κατάσταση.

Αποσυνδεδεμένος birkbeck

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1024 στις: Νοέμβριος 14, 2011, 04:16:25 μμ »
Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις απαντήσεις. Παρακολούθησα με πολύ ενδιαφέρον το τι μου γράψατε. Πήγα σήμερα με την ανάληψη υπηρεσίας να διακόψω το επίδομα του ΟΑΕΔ. Αυτό που κατάλαβα είναι οτι αν δεν βρω κάποιον εργοδότη να μου καλύψει τα ένσημα που θα μου υπολείπονται για να πάρω το 8μηνο, θα πάρω λιγότερους μήνες επίδομα (δηλαδή πόσους;, αυτό προκύπτει φαντάζομαι από τον αριθμό των ενσήμων, έτσι;) και ένα βοήθημα. Πόσα ένσημα το μήνα έχει ο ΑΜΩ; Όχι 25 όπως ο ΑΚΩ; Να συμπληρώσω οτι τα τελευταία 2 χρόνια με προσλαμβάνουν το Νοέμβρη (πέρυσι προσλήφθηκα ΑΚΩ την 1/11), φέτος δυστυχώς ΑΜΩ και η τελευταία πληρωμή μου είχε πει ο υπάλληλος του ΟΑΕΔ ήταν στις 23/11, δηλαδή περίπου μια βδομάδα από τώρα. Να υπολογίζω 5,5 μήνες επί 25 για να δω αν θα βγουν τα ένσημα 125, δηλαδή ο Απρίλιος μετράει μέχρι κάποια ημερομηνία αν η απόλυση είναι πριν τα τέλη ιουνίου, στην πρωτοβάθμια είμαι, ή γίνεται κάπως αλλιώς ο υπολογισμός;

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1025 στις: Νοέμβριος 14, 2011, 11:49:04 μμ »
Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις απαντήσεις. Παρακολούθησα με πολύ ενδιαφέρον το τι μου γράψατε. Πήγα σήμερα με την ανάληψη υπηρεσίας να διακόψω το επίδομα του ΟΑΕΔ. Αυτό που κατάλαβα είναι οτι αν δεν βρω κάποιον εργοδότη να μου καλύψει τα ένσημα που θα μου υπολείπονται για να πάρω το 8μηνο, θα πάρω λιγότερους μήνες επίδομα (δηλαδή πόσους;, αυτό προκύπτει φαντάζομαι από τον αριθμό των ενσήμων, έτσι;) και ένα βοήθημα. Πόσα ένσημα το μήνα έχει ο ΑΜΩ; Όχι 25 όπως ο ΑΚΩ; Να συμπληρώσω οτι τα τελευταία 2 χρόνια με προσλαμβάνουν το Νοέμβρη (πέρυσι προσλήφθηκα ΑΚΩ την 1/11), φέτος δυστυχώς ΑΜΩ και η τελευταία πληρωμή μου είχε πει ο υπάλληλος του ΟΑΕΔ ήταν στις 23/11, δηλαδή περίπου μια βδομάδα από τώρα. Να υπολογίζω 5,5 μήνες επί 25 για να δω αν θα βγουν τα ένσημα 125, δηλαδή ο Απρίλιος μετράει μέχρι κάποια ημερομηνία αν η απόλυση είναι πριν τα τέλη ιουνίου, στην πρωτοβάθμια είμαι, ή γίνεται κάπως αλλιώς ο υπολογισμός;
Ο ΑΜΩ παίρνει ένσημα για όλες τις μέρες του μήνα εκτός του Σαββατοκύριακου, περίπου 21-22 ένσημα το μήνα.
Με αυτή τη λογική θα πάρεις 13 ένσημα για Νοέμβριο (θεωρώ τη 14η Νοεμβρίου ως μέρα πρόσληψης) 22 για Δεκέμβριο, 22 για Ιανουάριο, 21 για Φεβρουάριο, 22 για Μάρτιο και 21 για Απρίλιο. Αφού στην πρωτοβάθμια απολύουν 21 Ιουνίου το δίμηνο 22 Απριλίου μέχρι 21 Ιουνίου αφαιρείται στον υπολογισμό των ενσήμων. Ο Απρίλιος μετράει αναλογικά στον υπολογισμό. Δηλαδή τα 21/30 των 21 ενσήμων. Ο πολλαπλασιασμός βγάζει 14,7 ένσημα και με στρογγυλοποίηση 15 ένσημα για τον Απρίλιο τελικά.

Συνολικά: 13+22+22+21+22+15=115. Χρειάζεσαι άλλα 10 ένσημα για να βγάλεις ταμείο για 5 μήνες (125).
Αν έχω δίκιο για τον υπολογισμό (ας με επιβεβαιώσει κάποιος για τον αριθμό ενσήμων που παίρνει ο ΑΜΩ)
τότε κολλώντας 3 ένσημα το μήνα για Δεκέμβριο, Ιανουάριο, Φεβρουάριο και Μάρτιο, σύνολο 12 ένσημα, εξασφαλίζεις ταμείο για 5 μήνες. Είναι πολύ λίγα τα 12 ένσημα, οπότε αν βρεις κάποιον εργοδότη να σου τα κολλήσει το όφελος τελικά θα είναι πολύ μεγάλο, ενώ το κόστος πολύ μικρό.

Άρα θα πάρεις 5x461,50=2307,50 € + 239,98 € βοήθημα = 2547,48 € και για τα 12 ένσημα θα πληρώσεις 144 €
(χρησιμοποιώ το κόστος που δήλωσε ο συνάδελφος πριν 300 € για 25 ένσημα, άρα 12 €/ένσημο). 'Ετσι θα σου απομείνουν 2400 € καθαρά, τα οποία θα εισπράξεις σε 6 μήνες αν δεν έχεις προσληφθεί μέχρι τέλος Δεκεμβρίου 2012.

Για 5μηνη επιδότηση χρειάζονται 125 ένσημα, για 6μηνη 150 ένσημα και για 8μηνη 180 ένσημα.
Αν δε βρεις κάποιον εργοδότη να σου κολλήσει αυτά τα λίγα ένσημα που σου είπα, θα πάρεις όσους μήνες επιδότησης σου έμειναν και δεν εισέπραξες εφόσον έκανες σήμερα τη διακοπή του ταμείου και το βοήθημα αν εξακολουθήσεις να είσαι άνεργη ένα μήνα μετά τη λήξη της συνέχισης που θα λαμβάνεις.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:57:20 »

Αποσυνδεδεμένος MortalMan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1026 στις: Νοέμβριος 15, 2011, 12:02:50 πμ »
Στο περίπου είπα 300 ευρώ για 25 ένσημα!Δεν ξέρω πόσο είναι οι κρατήσεις κτλ.Μπορεί να έπεσα και πολύ έξω!Απλά ξέρω από γνωστό μου σε τουριστικό επάγγελμα  πως πλήρωνε περίπου 300 ευρώ το μήνα!μπορεί από δουλειά σε δουλειά να έχει διαφορά!

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1027 στις: Νοέμβριος 15, 2011, 12:09:34 πμ »
Στο περίπου είπα 300 ευρώ για 25 ένσημα!Δεν ξέρω πόσο είναι οι κρατήσεις κτλ.Μπορεί να έπεσα και πολύ έξω!Απλά ξέρω από γνωστό μου σε τουριστικό επάγγελμα  πως πλήρωνε περίπου 300 ευρώ το μήνα!μπορεί από δουλειά σε δουλειά να έχει διαφορά!
Δεν έχει και τόσο σημασία η ακρίβεια...επειδή πρόκειται μόνο για 10 ένσημα που χρειάζεται να κολλήσει τελικά.
Εγώ πρότεινα 12 ένσημα και για σιγουριά (να μην είναι οριακά) και χάριν ευκολίας του πρόθυμου εργοδότη
(Δε θα υπάρχουν παρανοήσεις και μπερδέματα). Όταν έλεγα αρχικά ότι πρέπει να κολλήσει 60-70 ένσημα δεν είχα υπόψη μου ότι ο ΑΜΩ παίρνει τόσα πολλά ένσημα. Μόνο ο μισθός είναι τα 14/24 του ΑΚΩ. Τα ένσημα είναι 21-22 περίπου το μήνα. Καθόλου άσχημα!!!

Αποσυνδεδεμένος birkbeck

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1028 στις: Νοέμβριος 15, 2011, 10:46:38 πμ »
Ευχαριστώ πολύ Lasid για τις απαντήσεις σου. Ήσουν κατατοπιστικότατος. Τα 12 ένσημα που αναφέρεις πρέπει να φαίνονται σε διαφορετικές μέρες από αυτές που δουλεύω στο σχολείο( π.χ. σαββατοκύριακο) ή μπορούν να κολληθούν και για τις μέρες που δουλεύω στο σχολείο π.χ. Δευτέρα-Παρασκευή; Για να ξέρω τι θα πω αν πάω να ζητήσω χάρη από κάποιον εργοδότη. Άλλη ερώτηση: Αν δουλέψω σε κάποιο ΙΕΚ για το εαρινό εξάμηνο από Φεβρουάριο μέχρι τον Ιούνιο και έχω π.χ. 6 ώρες σε 2-3 μέρες θα καταφέρω να τα μαζέψω αυτά τα 12 ένσημα ή θα πρέπει να είναι διασκορπισμένα σε 4 μήνες;

Αποσυνδεδεμένος ekal

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1029 στις: Νοέμβριος 15, 2011, 12:51:22 μμ »
Σχετικά με τα λίγα ένσημα που λείπουν για να συμπληρωθούν τα 125 δεν μετράνε και τα ένσημα του Ιουνίου, Μαΐου του 2011; Αφού στις προϋποθέσεις  για επιδότηση για δεύτερη φορά αναφέρεται ότι υπολογίζεται το δεκατετράμηνο πριν την απόλυση. Έχω καταλάβει κάτι λάθος;

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1030 στις: Νοέμβριος 15, 2011, 01:18:21 μμ »
Σχετικά με τα λίγα ένσημα που λείπουν για να συμπληρωθούν τα 125 δεν μετράνε και τα ένσημα του Ιουνίου, Μαΐου του 2011; Αφού στις προϋποθέσεις  για επιδότηση για δεύτερη φορά αναφέρεται ότι υπολογίζεται το δεκατετράμηνο πριν την απόλυση. Έχω καταλάβει κάτι λάθος;

Το δεκατετράμηνο πριν την απόλυση, αφού αφαιρεθούν οι δύο τελευταίου μήνες.
Ο ΟΑΕΔ δεν υπολογίζει τους δύο τελευταίους μήνες πριν την απόλυση.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος ekal

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1031 στις: Νοέμβριος 15, 2011, 01:29:49 μμ »
Ωραία αν υποθετικά έχουμε απόλυση στις 21/06/2012 τότε υπολογίζουμε τα ένσημα μέχρι 21/04/2012. Υπολογίζοντας το δεκατετράμηνο προς τα πίσω δεν θα πρέπει να συμπεριλάβουμε και τα ένσημα από τον Μάιο, Ιούνιο του 2011; Έτσι δεν θα υπάρχει το έλλειμμα των 10 ενσήμων οπως υπολογίζεται παρακάτω από τον Lasid.
Ο ΑΜΩ παίρνει ένσημα για όλες τις μέρες του μήνα εκτός του Σαββατοκύριακου, περίπου 21-22 ένσημα το μήνα.
Με αυτή τη λογική θα πάρεις 13 ένσημα για Νοέμβριο (θεωρώ τη 14η Νοεμβρίου ως μέρα πρόσληψης) 22 για Δεκέμβριο, 22 για Ιανουάριο, 21 για Φεβρουάριο, 22 για Μάρτιο και 21 για Απρίλιο. Αφού στην πρωτοβάθμια απολύουν 21 Ιουνίου το δίμηνο 22 Απριλίου μέχρι 21 Ιουνίου αφαιρείται στον υπολογισμό των ενσήμων. Ο Απρίλιος μετράει αναλογικά στον υπολογισμό. Δηλαδή τα 21/30 των 21 ενσήμων. Ο πολλαπλασιασμός βγάζει 14,7 ένσημα και με στρογγυλοποίηση 15 ένσημα για τον Απρίλιο τελικά.

Συνολικά: 13+22+22+21+22+15=115. Χρειάζεσαι άλλα 10 ένσημα για να βγάλεις ταμείο για 5 μήνες (125).
Αν έχω δίκιο για τον υπολογισμό (ας με επιβεβαιώσει κάποιος για τον αριθμό ενσήμων που παίρνει ο ΑΜΩ)
τότε κολλώντας 3 ένσημα το μήνα για Δεκέμβριο, Ιανουάριο, Φεβρουάριο και Μάρτιο, σύνολο 12 ένσημα, εξασφαλίζεις ταμείο για 5 μήνες. Είναι πολύ λίγα τα 12 ένσημα, οπότε αν βρεις κάποιον εργοδότη να σου τα κολλήσει το όφελος τελικά θα είναι πολύ μεγάλο, ενώ το κόστος πολύ μικρό.

Άρα θα πάρεις 5x461,50=2307,50 € + 239,98 € βοήθημα = 2547,48 € και για τα 12 ένσημα θα πληρώσεις 144 €
(χρησιμοποιώ το κόστος που δήλωσε ο συνάδελφος πριν 300 € για 25 ένσημα, άρα 12 €/ένσημο). 'Ετσι θα σου απομείνουν 2400 € καθαρά, τα οποία θα εισπράξεις σε 6 μήνες αν δεν έχεις προσληφθεί μέχρι τέλος Δεκεμβρίου 2012.

Για 5μηνη επιδότηση χρειάζονται 125 ένσημα, για 6μηνη 150 ένσημα και για 8μηνη 180 ένσημα.
Αν δε βρεις κάποιον εργοδότη να σου κολλήσει αυτά τα λίγα ένσημα που σου είπα, θα πάρεις όσους μήνες επιδότησης σου έμειναν και δεν εισέπραξες εφόσον έκανες σήμερα τη διακοπή του ταμείου και το βοήθημα αν εξακολουθήσεις να είσαι άνεργη ένα μήνα μετά τη λήξη της συνέχισης που θα λαμβάνεις.

Αποσυνδεδεμένος marisia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1032 στις: Νοέμβριος 15, 2011, 02:01:26 μμ »
ναι βρε παιδια μετρανε και τα ενσημα απο τον προηγούμενο Απρίλιο, Μαιο και Ιούνιο. Ανετα βγαίνει ταμείο.
όλοι έτσι βγαινουμε κάθε χρόνο...

Αποσυνδεδεμένος MortalMan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1033 στις: Νοέμβριος 15, 2011, 03:36:20 μμ »
Τα ένσημα μετράνε από την πρόσληψη ως την απόλυση!Δεν υπολογίζονται τα ένσημα απο τα οποία έχεις βγεί παλιότερα ταμείο!

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1034 στις: Νοέμβριος 15, 2011, 03:49:11 μμ »

Για να μη γράφει ο καθένας ό,τι θέλει:

Παρ. 15.28γ Επιδόματα ανεργίας

Παρ. 15.28 γ  ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ. ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ:

 Μισθωτοί των οποίων καταγγέλθηκε από τον εργοδότη ή έληξε η σύμβαση εργασίας και που έχουν ασφαλισθεί στον κλάδο ανεργίας του ΟΑΕΔ μπορούν με ορισμένες προϋποθέσεις να εισπράξουν από τον ΟΑΕΔ επίδομα ανεργίας. ΝΟΜΟΘΕΤΙΚΟ ΠΛΑΙΣΙΟ

Οι νόμοι και οι αποφάσεις που καλύπτουν την παροχή είναι οι εξής:

• Ν.Δ. 2961/1954 (άρθρο 11)

• Ν. 1545/85

• Ν. 1836/89 (άρθρο 15)

• Ν. 1892/1990 (άρθρο 37)

• Ν. 3552/4.4.07 (άρθρο 5)

ΠΡΟΘΕΣΜΙΑ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΑΙΤΗΣΗΣ  Η αίτηση υποβάλλεται εντός 60 ημερών από την ημερομηνία απόλυσης.

Η επιδότηση ανεργίας αρχίζει από την ημέρα της εγγραφής στην Τοπική Υπηρεσία.

 Αιτήσεις που υποβάλλονται κατά το πρώτο 7ημερο μετά την καταγγελία επιδοτούνται από την 7η ημέρα. ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΕΙΣ: Αν επιδοτείται για πρώτη φορά:

• Ο ασφαλισμένος πρέπει να έχει πραγματοποιήσει 80 ημέρες εργασίας το χρόνο τα δύο προηγούμενα χρόνια, πριν από την επιδότησή του. Το τελευταίο όμως 14μηνο πρέπει να έχει συμπληρώσει 125 ημέρες εργασίας, χωρίς να υπολογίζονται οι τελευταίοι δύο μήνες.

• Επίδομα ανεργίας παίρνει και ο ασφαλισμένος που έχει πραγματοποιήσει στα δύο προηγούμενα, πριν από την απόλυσή του, 200 ημέρες εργασίας
(χωρίς να υπολογίζονται οι δύο τελευταίοι μήνες), από τις οποίες 80 ημέρες, το λιγότερο το χρόνο. Αν επιδοτείται για δεύτερη φορά:

Ο ασφαλισμένος πρέπει να έχει πραγματοποιήσει 125 ημέρες εργασίας το τελευταίο 14μηνο, πριν από την απόλυσή του,
χωρίς να υπολογίζονται (στις 125) οι ημέρες εργασίας των δύο τελευταίων μηνών

Για τους απασχολούμενους σε τουριστικά επαγγέλματα (ή και εποχιακά π.χ. μουσικοί, ηθοποιοί κ.α ) αρκούν 100 ημέρες εργασίας το τελευταίο 12μηνο. Για ορισμένες κατηγορίες (π.χ. αλιεργάτες ) αρκούν 100 ημέρες εργασίας  το τελευταίο 14μηνο. Διάρκεια επιδότησης:

Η διάρκεια της επιδότησης εξαρτάται από το πόσες ημέρες εργασίας έχει πραγματοποιήσει ο ασφαλισμένος στα προαναφερόμενα κρίσιμα χρονικά διαστήματα (14μηνο. 12μηνο ή διετία).

Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1035 στις: Νοέμβριος 15, 2011, 05:21:33 μμ »
Ωραία αν υποθετικά έχουμε απόλυση στις 21/06/2012 τότε υπολογίζουμε τα ένσημα μέχρι 21/04/2012. Υπολογίζοντας το δεκατετράμηνο προς τα πίσω δεν θα πρέπει να συμπεριλάβουμε και τα ένσημα από τον Μάιο, Ιούνιο του 2011; Έτσι δεν θα υπάρχει το έλλειμμα των 10 ενσήμων οπως υπολογίζεται παρακάτω από τον Lasid
Το 14μηνο δε μπορεί να πάει πιο πίσω από το καλοκαίρι του 2011 που χορηγούνταν κανονικά το ταμείο ανεργίας.
Αυτό θα μπορούσε να γίνει μόνο στην περίπτωση που έπαιρνε περσινούς μήνες ταμείου ανεργίας (συνέχιση).
Άρα μετράμε μόνο τα ένσημα μετά τη νέα πρόσληψη ως ΑΜΩ στις 14 Νοεμβρίου 2011.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158560
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 552
Σύνολο: 561

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.088 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.