*

Αποστολέας Θέμα: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ  (Αναγνώστηκε 1378316 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #2030 στις: Ιανουάριος 23, 2013, 11:40:12 μμ »
Ναι δεν έχεις άδικο. Το "αυτά" τα 60 ακούστηκε πολύ συγκεκριμένο, ενώ τα 80 ένσημα δε μας είπε η συνάδελφος σε ποιους μήνες των δυο τελευταίων ετών έχουν αποκτηθεί!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:39:52 »

Αποσυνδεδεμένος madonna mia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #2031 στις: Ιανουάριος 30, 2013, 04:41:18 μμ »
Καλησπερα Lasid....θα ηθελα και παλι τα φωτα σου....Ασφαλισμενος με κυρια ασφαλιση στο ΟΓΑ (συνταξη και περιθαλψη) και ταυτοχρονα αναπληρωτης με κωδικο που εχει μεσα εισφορες προς τον ΟΑΕΔ το καλοκαιρι θα μπορεσει να παρει ταμειο ανεργιας???? Μερσι μποκου εκ των προτερων!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 30, 2013, 04:52:26 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #2032 στις: Ιανουάριος 30, 2013, 04:58:23 μμ »
Η αλήθεια είναι δεν έχω ξανακούσει τέτοια περίπτωση. Θεωρώ ότι είναι πολύ ιδιαίτερη, επειδή ο αγρότης δε θεωρείται άνεργος ποτέ. Πώς θα βγάλει κάρτα ανεργίας επειδή έληξε η σύμβαση ορισμένου χρόνου του αναπληρωτή, αφού κατά κύριο επάγγελμα είναι αγρότης; Για αυτό η άποψή μου είναι ότι δε θα μπορέσει να πάρει ταμείο ανεργίας.

Δεν ξέρω αν κάποιος συνάδελφος έχει διαφορετική άποψη...αλλά ρώτησε και στον ΟΑΕΔ μήπως πούνε κάτι άλλο!

Αποσυνδεδεμένος madonna mia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #2033 στις: Ιανουάριος 30, 2013, 05:05:30 μμ »
Οσοι ασφαλιστηκαν απο το 93 και μετα θεωρουνται νεοι ασφαλισμενοι και μπορουν να επιλεξουν ως  κυριο φορεα ασφαλισης αυτον που τους συμφερει.απο την δευτεροβαθμια ειπαν οτι υπαρχει κωδικος πληρωμης για ικα/ογα, ικα/τσμεδε,ικα/νατ κτλ.Και απο τον οαεδ οτι αν εχεις πανω απο 50 ενσημα στο ικα οτι μπορεις να βγαλεις καρτα ανεργιας.Η ερωτηση ειναι αν τα ενσημα στην απολυση θα φαινονται...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:39:52 »

Αποσυνδεδεμένος maraki28

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 631
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #2034 στις: Ιανουάριος 31, 2013, 06:26:56 μμ »
επειδη δεν εχω παρακολουθηση το θεμα μπορει καποιος να μου πει αν τα ατομα που ειναι καιρο αναπληρωτες πχ 4 ετια και μπαινουν απο το δευτερο χρονο στο ταμειο ανεργιας δικαιούνται φέτος το επιδομα?
μαρακι

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #2035 στις: Ιανουάριος 31, 2013, 10:11:34 μμ »
Ίσως να είναι αποδεκτό να βγάλει κάποιος κάρτα ανεργίας και να επιδοτηθεί αν είναι αγρότης ασφαλισμένος στον ΟΓΑ και τελειώσει η σύμβασή του ως αναπληρωτής, όπως εκείνος που είναι ασφαλισμένος στο ΤΣΜΕΔΕ αλλά δεν έχει έναρξη στην εφορία μπορεί να βγάλει κάρτα ανεργίας και να πάρει ταμείο...

Δεν ξέρω... Αυτά είναι υποθέσεις, για αυτό συστήνω να απευθυνθείτε στον ΟΑΕΔ με τον ενδιαφερόμενο!

Τα τελευταία ένσημα πριν την απόλυση, που δεν φαίνονται ακόμα στο ΙΚΑ, τα δηλώνει η διεύθυνση εκπαίδευσης σε ΑΠΔ και είναι αποδεκτά από τον ΟΑΕΔ.

Αποσυνδεδεμένος EmmaB

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 831
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Ο,τι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #2036 στις: Ιανουάριος 31, 2013, 10:19:56 μμ »
Επειδή το είδα πολύ πρόσφατα όταν πας στον ΟΑΕΔ να βγάλεις κάρτα ανεργίας συμπληρώνεις υπεύθυνη δήλωση όπου δηλώνεις ότι δεν είσαι άμεσα ασφαλισμένος στον ΟΓΑ. Τουλάχιστον στην πόλη μου έτσι συμβαίνει.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 31, 2013, 10:25:03 μμ από EmmaB »
On ne voit bien qu’avec le cœur. L’essentiel est invisible pour les yeux.

Le petit prince

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #2037 στις: Ιανουάριος 31, 2013, 10:23:47 μμ »
Ευχαριστούμε πολύ για την επισήμανση EmmaB.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #2038 στις: Ιανουάριος 31, 2013, 10:24:06 μμ »
επειδη δεν εχω παρακολουθηση το θεμα μπορει καποιος να μου πει αν τα ατομα που ειναι καιρο αναπληρωτες πχ 4 ετια και μπαινουν απο το δευτερο χρονο στο ταμειο ανεργιας δικαιούνται φέτος το επιδομα?
Εφόσον μετά το δεύτερο χρόνο αναπλήρωσης καταφέρνει κάποιος να μπει για πρώτη φορά στο ταμείο ανεργίας, έχει καταφέρει το δύσκολο. Στη συνέχεια κάθε χρόνο που τελειώνει η σύμβασή του έχει τις προϋποθέσεις να παίρνει ταμείο ανεργίας, διότι τα ένσημα της αναπλήρωσης είναι αρκετά όταν η πρόσληψη γίνεται τουλάχιστον μέχρι 1 Δεκεμβρίου για τη δευτεροβάθμια και 21 Νοεμβρίου για την πρωτοβάθμια.

Αποσυνδεδεμένος Kallipateira

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 243
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02:-)
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #2039 στις: Φεβρουάριος 02, 2013, 11:33:49 πμ »
Καλημέρα σας!
Θα ήθελα τα φώτα σας! Εργάζομαι σε φροντιστήριο. Η σύμβαση μου λήγει 15/5/2013. Για το επίδομα οαεδ ανεργίας στη συνέχεια, απ'ότι θυμάμαι χρειάζεται να μετρήσω τα ένσημα μου μέχρι 2 μήνες πριν τη λήξη της σύμβασης και να βγαίνουν 125 ισχύει αυτό ; Άρα μέχρι 15/03/2013 πρέπει να συγκεντρώνω 125 ένσημα. Η σύμβαση μας είναι από 15/09/2012 έως 15/05/2013.
Κάθε χρόνο αυτό συμβαίνει.
 Δυστυχώς μέτρησα μόλις τώρα τα ένσημα μου και μου βγαίνουν 122 μέχρι 15/03. Τί μπορώ να κάνω για να προσθέσω άλλα 3 ένσημα; Πέρα από το να το συζητήσω με τον εργοδότη εγώ μόνη μου μπορώ να κολλήσω ένσημα; Είμαι ασφαλισμένη στο ΙΚΑ μέσω του φροντιστηρίου. Υπάρχει κάποια λύση;

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #2040 στις: Φεβρουάριος 02, 2013, 04:39:19 μμ »

Επειδή ισχύουν αυτά που γράφεις, κατά τη γνώμη μου το καλύτερο είναι να σου βάλει ακόμα τρία ένσημα το φροντιστήριο, τα οποία μπορείς να τα πληρώσεις κι εσύ η ίδια. Φαντάζομαι ότι και πέρυσι πήρες επίδομα.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος Kallipateira

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 243
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02:-)
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #2041 στις: Φεβρουάριος 02, 2013, 05:46:49 μμ »
Ναι, πήρα και πέρυσι επίδομα...βασικά αυτό ήθελα να αποφύγω...να ζητήσω να μου βάλουν από το φροντιστήριο...σκεφτόμουν μήπως μόνη μου μπορούσα με κάποιο τρόπο να το κάνω αλλά μάλλον  δε γίνεται...  :-\
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 02, 2013, 08:32:00 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #2042 στις: Φεβρουάριος 02, 2013, 08:43:13 μμ »
Μια ακόμα λύση είναι να αποκτήσεις και δεύτερο εργοδότη (ας είναι και εκτός εκπαιδευτικού χώρου) ώστε να προκύψουν τα 3 ένσημα που ζητάς μέχρι 15/3. Ή μπορείς να κάνεις μια πρόσληψη που θα εκτείνεται μια εβδομάδα μετά την απόλυση από το φροντιστήριο και έτσι να περιληφθεί στη μετρούμενη περίοδο μια εβδομάδα του Μαρτίου ακόμη.

Φυσικά το πιο εύκολο, όπως σου είπε και ο jak_13, είναι να σου κολλήσει 3 ένσημα παραπάνω το φροντιστήριο ή να σε απολύσει μια εβδομάδα αργότερα. Αν νιώθεις υποχρεωμένη για τη χάρη που θα ζητήσεις σε αυτόν που έχει το φροντιστήριο, πες του να κρατήσει από την πληρωμή σου το αντίστοιχο ποσό του κόστους των 3 ενσήμων!

Αποσυνδεδεμένος Kallipateira

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 243
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02:-)
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #2043 στις: Φεβρουάριος 03, 2013, 12:14:58 πμ »
Μια ακόμα λύση είναι να αποκτήσεις και δεύτερο εργοδότη (ας είναι και εκτός εκπαιδευτικού χώρου) ώστε να προκύψουν τα 3 ένσημα που ζητάς μέχρι 15/3. Ή μπορείς να κάνεις μια πρόσληψη που θα εκτείνεται μια εβδομάδα μετά την απόλυση από το φροντιστήριο και έτσι να περιληφθεί στη μετρούμενη περίοδο μια εβδομάδα του Μαρτίου ακόμη.

Φυσικά το πιο εύκολο, όπως σου είπε και ο jak_13, είναι να σου κολλήσει 3 ένσημα παραπάνω το φροντιστήριο ή να σε απολύσει μια εβδομάδα αργότερα. Αν νιώθεις υποχρεωμένη για τη χάρη που θα ζητήσεις σε αυτόν που έχει το φροντιστήριο, πες του να κρατήσει από την πληρωμή σου το αντίστοιχο ποσό του κόστους των 3 ενσήμων!


Ευχαριστώ! Νομίζω ότι θα ζητήσω να παραταθεί η ημερομηνία της λήξης της σύμβασης... Εννοείται ότι θα  προσφερθώ να πληρώσω το παραπάνω κόστος...απλά ήθελα να αποφύγω να ζητήσω χάρη... :-\
Σκεφτόμουν μήπως μόνη μου μπορούσα να μου βάλω κάποιο ένσημο, ή αν γινόταν κάτι με το εργόσημο αλλά από τα λίγα που έψαξα στο ίντερνετ δε βρήκα κάτι αντίστοιχο! Σίγουρα πάντως  το ευκολότερο θα ήταν μία αλλαγή στην ημερομηνία απόλυσης.

Ευχαριστώ πολύ!  ;)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159447
  • Σύνολο θεμάτων: 19210
  • Σε σύνδεση σήμερα: 381
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 316
Σύνολο: 331

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.108 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.