*

Αποστολέας Θέμα: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ  (Αναγνώστηκε 1372278 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 739
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #98 στις: Ιούνιος 19, 2008, 11:47:43 μμ »
Ευχαριστώ vk  . Καλό βράδυ...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:37:29 »

Αποσυνδεδεμένος miss_pc

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 93
  • Λατρεύω την εκπαίδευση - ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #99 στις: Ιούνιος 20, 2008, 01:25:18 μμ »
Μπορείτε να μου λύσετε μία απορία?Με πήραν σήμερα από το γραφείο και μου είπαν να περάσω να πάρω την απόλυσή μου. Το διάστημα που μεσολάβεί από την απόλυση μέχρι να καταθέσω  στον ΟΑΕΔ τα χαρτιά για να πάρω το επίδομα ανεργίας μου είπαν ότι είναι 7 ημέρες. Δηλαδή αν υποθέσουμε ότι τελευταία ημέρα εργασίας σύμφωνα με τη σύμβαση ήταν η 13η Ιουνίου έχουν περάσει αυτές οι "7 ημέρες προθεσμία" ή εννοείται εργάσιμες ημέρες?Θα το εκτιμούσα πολυ αν με διαφωτίζατε γιατί δεν ξέρω τη διαδικασία και πέρισυ έγινε ένα μπέρδεμα και πάλι δεν κατάφερα να πάρω το επίδομα.

Αποσυνδεδεμένος FleXcan

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #100 στις: Ιούνιος 20, 2008, 03:32:48 μμ »
miss_pc έχεις καταλάβει λάθος!

Το διάστημα δεν είναι 7 μέρες αλλά 60! Σου παραθέτω απόσπασμα από το site του ΟΑΕΔ:

ΠΡΟΘΕΣΜΙΑ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΑΙΤΗΣΗΣ

   Η αίτηση υποβάλλεται εντός 60 ημερών από την ημερομηνία απόλυσης.
Η επιδότηση ανεργίας αρχίζει από την ημέρα της εγγραφής στην Τοπική Υπηρεσία.
   Αιτήσεις που υποβάλλονται κατά το πρώτο 7ημερο μετά την καταγγελία επιδοτούνται από την 7η ημέρα.


Αυτό που λέει για τις 7 μέρες είναι ότι αν υποθέσουμε ότι απολύθηκες όπως όλοι μας 16/06 και έκανες τα χαρτιά στον ΟΑΕΔ την επόμενη ή στις 20/06 ας πούμε, το επίδομα θα το έπαιρνες μετά τις 23/06 γιατί θα πρέπει να περάσουν τουλάχιστον 7 μέρες.

Οπότε μην ανησυχείς. Έχεις χρόνο στη διαθεσή σου. Μην αγχώνεσαι  :)
Ελπίζω να σε διαφώτισα...

Αποσυνδεδεμένος SirGus

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #101 στις: Ιούνιος 20, 2008, 03:36:13 μμ »
Νομίζω όμως ότι αν κάνεις την δήλωση την 10 μέρα ας πούμε, τότε θα πληρωθείς έχοντας χάσει 3 μέρες επιδόματος...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:37:29 »

Αποσυνδεδεμένος miss_pc

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 93
  • Λατρεύω την εκπαίδευση - ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #102 στις: Ιούνιος 20, 2008, 03:40:02 μμ »
Ευχαριστώ πολύ παιδιά!Είχα διαβάσει αυτό που λεει στο site του ΟΑΕΔ αλλά με μπέρδεψε η υπάλληλος που μου τηλεφώνησε για να πάω να πάρω την απόλυσή μου.Ευχαριστώ και πάλι.

Αποσυνδεδεμένος tama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 739
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #103 στις: Ιούνιος 20, 2008, 04:07:01 μμ »
Και όμως μου ζήτησαν την κάρτα ανεργίας γαι να γραφτώ... Ισως να μην έχει αξία για το μέλλον , αλλά τώρα τη θέλανε...

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2550
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #104 στις: Ιούνιος 22, 2008, 10:53:18 μμ »
Νομίζω όμως ότι αν κάνεις την δήλωση την 10 μέρα ας πούμε, τότε θα πληρωθείς έχοντας χάσει 3 μέρες επιδόματος...

Σοβαρά μιλάς;;;;;; Κι εγώ τι κάθομαι δηλαδή; :o Αυρίο τηλ στην Διεύθυνση να μου στείλουν την απόλυση.... ::)
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #105 στις: Ιούνιος 22, 2008, 11:55:40 μμ »
Νομίζω όμως ότι αν κάνεις την δήλωση την 10 μέρα ας πούμε, τότε θα πληρωθείς έχοντας χάσει 3 μέρες επιδόματος...

Σοβαρά μιλάς;;;;;; Κι εγώ τι κάθομαι δηλαδή; :o Αυρίο τηλ στην Διεύθυνση να μου στείλουν την απόλυση.... ::)
Δεν χάνεις τίποτα από τα χρήματα του επιδόματος αλλά καθυστερείς να πληρωθείς. Όσο πιο νωρίς τα πας τόσο πιο γρήγορα θα αρχίσει να τρέχει το επίδομα.
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος SirGus

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #106 στις: Ιούνιος 23, 2008, 01:03:48 πμ »
Νομίζω όμως ότι αν κάνεις την δήλωση την 10 μέρα ας πούμε, τότε θα πληρωθείς έχοντας χάσει 3 μέρες επιδόματος...

Σοβαρά μιλάς;;;;;; Κι εγώ τι κάθομαι δηλαδή; :o Αυρίο τηλ στην Διεύθυνση να μου στείλουν την απόλυση.... ::)
Δεν χάνεις τίποτα από τα χρήματα του επιδόματος αλλά καθυστερείς να πληρωθείς. Όσο πιο νωρίς τα πας τόσο πιο γρήγορα θα αρχίσει να τρέχει το επίδομα.

Μακάρι να είναι έτσι γιατί υπάλληλος στον ΟΑΕΔ άλλα μου είπε...

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2550
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #107 στις: Ιούλιος 02, 2008, 02:29:59 μμ »
Αν πάω αύριο στο ΙΚΑ και ζητήσω τα ένσημα μου, ο τελευταίος μήνας ποιός θα είναι; Μάρτιος ή Απρίλιος; Αν γνωρίζει κάποιος στάνταρ ας μου απαντήσει.

(Στις 24/6/08 που είχα ζητήσει μου έβγαλαν μέχρι και για τον Μάιο 08! Για το ταμείο ανεργίας μου ζητούν να τους πάω Βιβαίωση εργοδοτη από την Α/Βάθμια με τα ένσημα του Απριλίου :-\)
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος geok_salonika

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2755
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηδένα προ του τέλους μακάριζε...
    • Προφίλ
    • Θεματα εξετάσεων και online test ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #108 στις: Ιούλιος 02, 2008, 03:42:28 μμ »
Αν πάω αύριο στο ΙΚΑ και ζητήσω τα ένσημα μου, ο τελευταίος μήνας ποιός θα είναι; Μάρτιος ή Απρίλιος; Αν γνωρίζει κάποιος στάνταρ ας μου απαντήσει.

(Στις 24/6/08 που είχα ζητήσει μου έβγαλαν μέχρι και για τον Μάιο 08! Για το ταμείο ανεργίας μου ζητούν να τους πάω Βιβαίωση εργοδοτη από την Α/Βάθμια με τα ένσημα του Απριλίου :-\)

Εγώ που έβγαλα σήμερα συγκεντρωτική από το ΙΚΑ, τελευταίος μήνας ήταν ο Μάρτιος.  Για Απρίλιο-Μαίο-Ιούνιο μου σφράγισαν την βεβαίωση εγοδότη
Κάθε εμπόδιο για καλό...
Κάθε μέρα είναι μια καινούρια μέρα!!!

Θέματα και online test προηγούμενων ΑΣΕΠ: www.exetaseis-asep.com

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #109 στις: Ιούλιος 02, 2008, 03:56:02 μμ »
Αν πάω αύριο στο ΙΚΑ και ζητήσω τα ένσημα μου, ο τελευταίος μήνας ποιός θα είναι; Μάρτιος ή Απρίλιος; Αν γνωρίζει κάποιος στάνταρ ας μου απαντήσει.

(Στις 24/6/08 που είχα ζητήσει μου έβγαλαν μέχρι και για τον Μάιο 08! Για το ταμείο ανεργίας μου ζητούν να τους πάω Βιβαίωση εργοδοτη από την Α/Βάθμια με τα ένσημα του Απριλίου :-\)

Πήγα περίπου την περίοδο που λες και μου έδωσαν τα ένσημα μέχρι τον Μάρτιο. Βέβαια στην Α/Βάθμια μου έχουν δώσει ήδη μια βεβαίωση για τις αποδοχές του Απριλίου.

Έχω χάσει λίγο τη μπάλα με τα ένσημα... Δυστυχώς όταν είναι να μας τα πάρουν με κάποιο μαγικό τρόπο τα λεφτά εξαφανίζονται από το λογαριασμό μας. Ούτε γραφειοκρατία ούτε τρέξιμο... Όταν είναι να πάρουμε εμείς κάτι πρέπει να τρέχουμε σαν το Βέγγο!

Θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις, μήπως μπορεί κάποιος να με βοηθήσει. Ρώτησα τους υπαλλήλους στο ΙΚΑ και στον ΟΑΕΔ, αλλά και οι ίδιοι δεν ήξεραν καλά και ο καθένας μου έλεγε διαφορετικά.

Εργάζομαι στην Α/βάθμια ωρομίσθιος και παράλληλα σε κάποια ΙΕΚ και ΚΕΕ. Από τα ΙΕΚ Αργυρούπολης και Γλυφάδας μου έχουν δώσει (σε 3 αντίγραφα) κάποιες βεβαιώσεις εργοδότη για τις αποδοχές και την ασφάλιση. Μία κυρία μου είπε χθες ότι μάλλον το ένα αντίγραφο πρέπει να το πάω στο ΙΚΑ Γλυφάδας όπου υπάγονται τα 2 ΙΕΚ για να περάσουν τα ένσημα. Εγώ τα χαρτιά μου τα έχω στο ΙΚΑ Αγίου Δημητρίου. Εϊχα την εντύπωση στα 2 χρόνια που εργάζομαι ότι τα ένσημα τα έστελναν από τα ΙΕΚ στο ΙΚΑ και τα περνούσαν αυτόματα. Μήπως γνωρίζει κανείς τι πρέπει να κάνω με αυτά τα χαρτιά;

Και κάτι άλλο. Ρώτησα σήμερα μια υπάλληλο στον ΟΑΕΔ, αν ο αριθμός των ενσήμων καθορίζει το ποσό του επιδόματος ή μόνο τη διάρκεια. Μου είπε ότι καθορίζει και το ποσό! Ισχύει αυτό; Γιατί είχα την εντύπωση ότι το ποσό είναι συγκεκριμένο ανεξαρτήτως ενσήμων εφόσον κάποιος δικαιούται επιδότηση.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη αν γίνομαι κουραστικός!

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2550
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #110 στις: Ιούλιος 02, 2008, 04:15:09 μμ »
Εγώ που έβγαλα σήμερα συγκεντρωτική από το ΙΚΑ, τελευταίος μήνας ήταν ο Μάρτιος.  Για Απρίλιο-Μαίο-Ιούνιο μου σφράγισαν την βεβαίωση εγοδότη

Πήγα περίπου την περίοδο που λες και μου έδωσαν τα ένσημα μέχρι τον Μάρτιο. Βέβαια στην Α/Βάθμια μου έχουν δώσει ήδη μια βεβαίωση για τις αποδοχές του Απριλίου.

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας παιδιά  :)

Και οι 2 μου λέτε για βεβαίωση εργοδότη.  ???
Εγώ ζήτησα από την Α/Βάθμια να μου στείλουν την απόλυση γιατί θέλω να βγώ ταμείο ανεργίας. Η Α/Βάθμια λοιπόν εκτός από την απόλυση μου έστειλε εις τριπλουν και "Βεβαίωση- Δήλωση - Εργοδότη για συμβάσεις ορισμένου χρόνου ή έργου" που αναφέρει όλα τα στοιχεία μου όπως επίσης το πότε απολύθηκα , πόσα χρήματα έπαιρνα και επιπλέον γράφει:  "Στην παραπάνω μισθωτή δε χορηγήθηκε οικογενειακόο επίδομα .....η βεβαίωση αυτή χορηγείται για να την χρησιμοποιήσει στον ΟΑΕΔ προκειμένου να της χορηγηθεί επίδομα ανεργίας"

Γιατί από τον ΟΑΕΔ επιμένουν να τους στείλω και μια βεβαίωση εργοδότη με τα ένσημα του Απριλίου;;;;
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος vikoulaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση:ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #111 στις: Ιούλιος 02, 2008, 04:22:38 μμ »
Και κάτι άλλο. Ρώτησα σήμερα μια υπάλληλο στον ΟΑΕΔ, αν ο αριθμός των ενσήμων καθορίζει το ποσό του επιδόματος ή μόνο τη διάρκεια. Μου είπε ότι καθορίζει και το ποσό! Ισχύει αυτό; Γιατί είχα την εντύπωση ότι το ποσό είναι συγκεκριμένο ανεξαρτήτως ενσήμων εφόσον κάποιος δικαιούται επιδότηση.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη αν γίνομαι κουραστικός!

Ετσι είναι.
Κοίτα το παρακάτω έγγραφο για περισσότερες πληροφορίες

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158560
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 541
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 383
Σύνολο: 396

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.105 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.