*

Αποστολέας Θέμα: Συστηματικη καθυστερηση μητερας στην αποχωρηση του παιδιου απο το Νηπιαγωγειο  (Αναγνώστηκε 17857 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Maro

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
    • Προφίλ

Η συγκεκριμενη μητερα καθυστερει συστηματικα να παραλαβει το παιδι(μεγιστος χρονος καθυστερησης:1 ωρα,που την Παρασκευη εφτασε τις 2 ωρες),δεν απαντα στα τηλεφωνηματα μου και δειχνει να αγνοει τις συστασεις μου.Επιπλεον πολλες φορες το πρωι φερνει το παιδι  25-30 λεπτα πριν τις 8 ενω σε καποιες περιπτωσεις το φερνει με αυτοκινητο,αγνωστο ατομο σε μενα,που το αφηνει στο δρομο και φευγει.
Αναρωτιεμαι τι θα γινει στην περιπτωση απροειδοποιητης απουσιας μου,ποιος θα αναλαβει το παιδι ως τη ωρα που θα ερθει να το παραλαβει.
Ο προισταμενος ουτε λιγο ουτε πολυ μου ειπε να κανω καταγγελια στον εισαγγελεα ανηλικων.

Εδειξα αρκετη κατανοηση για πολυ καιρο,αλλα τωρα νομιζω οτι θα πρεπει να αλλαξω αντιμετωπιση γιατι η κατασταση αρχιζει να ξεφευγει απο τα λογικα πλαισια.
Ο λογος για τον οποιο ανεχτηκα τοσο καιρο αυτη τη σταση ειναι γιατι προκειται για μαθητη Ρομα και ηθελα να αποφυγω το ενδεχομενο να εγκαταλειψει το παιδι το σχολειο.
Επειδη εχω και αλλους μαθητες Ρομα στην ταξη και δεν εχω αντιμετωπισει ιδιαιτερο προβλημα εχω αρχισει να σκεφτομαι οτι το παρακανα στα πλαισια της πολιτικης ορθοτητας.
Παρακαλω οποια/ος γνωριζει τη σχετικη νομοθεσια και το πως πρεπει να χειριστω το θεμα ας με ενημερωσει.
Ευχαριστω εκ των προτερων!   

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος mogli

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Με τη σχολική σύμβουλο μίλησες; ..
Να λες αυτό που σκέφτεσαι κ΄να σκέφτεσαι αυτό που λες..

Αποσυνδεδεμένος Maro

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
    • Προφίλ
Δεν μιλησα μαζι της,αλλωστε ειναι και ακριβοθωρητη.
Σκοπευω ομως να την ενημερωσω εγγραφως οπως και τον προισταμενο.
Αλλη ιδεα η προταση;


Αποσυνδεδεμένος maraki28

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 631
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
προσωπικα δεν θα σου συνιστουσα να κανεις καταγγελία γιατι δεν ξερεις τι γίνεται καμια φορα (αλλωστε το θέμα δεν ειναι δικό σου)αλλα ολες τις απαραιτητες ενεργειες  κ μιλαμε εγγραφως προς ολους κ ιδιως στην σχολική σύμβουλο ωστε αν σύμβει το οτιδήποτε να μην βγαλουν την ουρα τους απ εξω.
δεν καταλαβα το πρωι πηγαινεις 30 λεπτα νωριτερα?
επειδη ειχαμε ενα τετοιο θεμα συζήτησης με την σχολική συμβουλο μας ειπε οτι δνε υπαρχει ή δεν ξερει να υπαρχει καποια διαταξη που να αναφερει οτι αν δεν ερθει ο γονιος στην ωρα του να παραδοσουμε το παιδι στην αστυνομια  .ομως αν υπαρχει καθυστερηση των 2 ωρων ποια θα ειναι η αντιδραση σου να περιμενεις στο σχολειο μεχρι το επομενο πρωι?
παντως οτιδηποτε κανεις πχ σε καθυστερηση 2 ωρων απο το σχολασμα ενημερωσε για τις κινησεις σου τον προισταμενο ΄.

μαρακι

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3670
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
πρώτον, όσον αφορά την πρωινή προσέλευση, θα ξεκαθαρίσεις στη μητέρα ότι η δική σου ευθύνη για το παιδί ξεκινά από την πόρτα της τάξης και μετά και ό,τι και αν συμβεί στο παιδί έξω από το σχολείο όταν το αφήνουν ή όταν έρχεται νωρίτερα δεν είναι δική σου δουλειά.
Για το θέμα της αποχώρησης, αφού ενημερώσεις εγγράφως τον προϊστάμενο για το θέμα (μάλιστα καλό θα ήταν να αναφερθέις σε συγκεκριμένα περιστατικά με ημερομηνίες και χρόνο καθυστέρησης, δηλαδή σαν ένα είδος ημερολογίου) να ξεκαθαρίσεις στη μητέρα ότι την επόμενη φορά θα έρθει η αστυνομία να την πάρει από το σπίτι της και να την φερεί στο σχολείο. Επίσης, έχεις δικάιωμα να πας το παιδί στην αστυνομία και να αναλάβει αυτή από εκεί και πέρα (βέβαια αυτό είναι πολύ κακό για το παιδί). Και ως τελευταία λύση, είναι ο εισαγγελέας ανηλίων, που θα κάνει παρέμβαση (δεν θα το συμβούλευα αρχικά τουλάχιστον, γιατί είναι πολύ ακραίο).ι Πάντως σε κάθε περίπτωση εσύ δεν είσαι υποχρεωμένη ούτε να πηγαίνεις πιο νωρίς στο σχολείο γιατί έρχεται το παιδί νωρίτερα, ούτε να το περιμένεις και να το παραλαμβάνεις στην πόρτα της αυλής, αλλά φυσικά ούτε και να περιμένεις πότε θα θελήσει η μαμά να παραλάβει το παιδί από το σχολείο.

Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος Maro

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
    • Προφίλ
Παντως στο αστυνομικο τμημα που ρωτησα βγαζουν την ουρα τους απ εξω,οσο για την μεταφορα του παιδιου απο εμενα στο τμημα ξερω οτι δεν πρεπει σε καμια περιπτωση να το επιχειρησω γιατι αν συμβει καποιο ατυχημα θα εχω την ευθυνη και δεν με ξεμπλεκει τιποτα.
Δεν εχω ενημερωσει εγγραφως ακομη αλλα σκοπευω να το κανω γιατι "scripta manent",αλλιως:"τα γραπτα μενουν".
Αν ξανασυμβει να καθυστερησει πανω απο μιση ωρα θα απαιτησω απο το τοπικο ασυνομικο τμημα να ερθει να παραλαβει το παιδι.
Υπαρχει αραγε νομοθεσια που να προβλεπει το τι πρεπει να γινεται σε τετοια περιπτωση;
Ευχαριστω πολυ για την ανταποκριση σας!

Ο λογοι για τους οποιους παω νωριτερα ειναι προσωπικοι:μενω 50 χλμ απο το σχολειο, ειμαι νεα οδηγος και επειδη εχω θεση προισταμενης φροντιζω να κανω καποιες απο τις δουλειες μου το πρωι ωστε να μην καθυστερω πολυ το μεσημερι που εχω και εξωτερικες δουλειες συνηθως.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3670
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Όλα όσα σου ανέφερα έχουν γίνει. Δεν είσαι υποχρεωμένη να καθίσεις ούτε λεπτό παραπάνω από το ωράριο σου, όχι 30 λεπτά!!!! Μάλιστα εγώ θα σου έλεγα να μην καθίσεις ούτε αυτά τα 30 λεπτά, αλλά να είσαι πολύ αυστηρή με τη μητέρα, γιατί εκτός από το κακό προηγούμενο που δημιουργείται για την επόμενη εκπαιδευτικό (αφού το έκανε η άλλη κυρία γιατί να μην το κάνει και αυτή), εκτός από το κακό παράδειγμα που δίνεις στους άλλους γονείς (αφού το κάνει για την Α γιατί να μην το κάνει και για μένα, έστω και για μία μέρα που έχω να κάνω μια δουλειά/να πιω καφέ/βαριέμαι...), δίνεις και στη μητέρα την ευκαιρία να αργεί έστω και 30 λεπτά, τα οποία (αν το δούμε και έτσι) εσύ κάνεις υπερωρίες χωρίς να πληρώνεσαι!!!!
Όσο για την ευθύνη του να πας το παιδί στο τμήμα (το ξαναλέω, αυτό είναι η τελευταί αλύση, γιατί πλήττεται το παιδί και νομίζει ότι αυτό έκανε κάτι κακό και το πα΄νε στην αστυνομία), παρόμοια ευθύνη έχεις και στο σχολείο. Τι θα γίνει αν πέσει και χτυπήσει αυτό το διάστημα που αργέι η μητέρα; Ποιός έχει την ευθύνη; Εσύ γαιτί ήσουν μαζί του; Δεν έχει τελιεώσει το ωράριο σου;
Πάντως ότι και αν επιλέξεις να κάνεις, ενημέρωσε π΄ρωτα τον προϊστάμενο εγγράφως και με συγκεκριμένα περιστατικά, και ζήτα και την έγγραφη συμβουή του για το τι να κάνεις, γιατί αλλιώς δεν πρόκειται να σε στηρίξει κανένας αν συμβεί κάτι.

Σε ανάλογη περίπτωση, πάντως, όπου μητέρα μου έλεγε να κρατήσω το παιδί παραπάνω για να πάει στο γιατρό (ήταν η πολλοστή φορά που έβρισκε δικαιολογία για να μην έρθει στην ώρα της), της είχα απαντήσει ότι το ωράριο μου είναι αυτό, τότε κλέινει το σχολείο και δεν με ενδιαφέρει τι θα γίνει το παιδί, αλλά το σχολείο θα κλειδλωσει (εννοείται πως δεν θα άφηνα το παιδί απ' έξω, αλλά αυτό δεν χρειαζόταν να το ξέρει).
Έπίσης, σε ειδικό σχολείο που δούλευα, μητέρα μου ζητούσε συνεχώς να κρατώ το παιδί της και το μεσημέρι, γιατί έτσι κάνουν στη Θεσσαλονίκη (μόνο που εκεί πρόκειται για ολοήμερο ειδικό σχολείο). Ήμουν και πάλι πάρα πολύ αυστηρή και κάθετη, βάζοντας σε αυτή την περίπτωση μπροστά τις απλήρωτες υπερωρίες!
Κλέινοντας, προσωπικό μου συμπέρασμα είναι ότι σίγουρα κάτι πρέπει να κάνεις. Το τι θα κάνεις εξαρτάται από τη μητέρα και από το τι θα την κάνει να συμμορφωθεί (εισαγγελέας, αστυνομία, αστυνομικό τμήμα, κλέιδωμα του σχολέιου;;;)
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3670
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Α, και επιδή το ξέχασα, το ότι πας εσύ νωρίτερα στο σχολέιο για τον οποιοδ΄γποτε δικό σου λόγο, δεν σημαίνει ότι μπορούν και τα παιδιά να έρχονται νωρίτερα! Το σχολείο ανοίγει μια συγκεκριμένη ώρα, η προσέλευση είναι συγκεκριμένη και όχι όποτε θέλει ο καθένας!!!!
Αυτό μπορείς να το αντιμετωπίσεις κλειδώνοντας την πόρτα και ανοίγοντας την την κατάλληλη ώρα!
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος RETA.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 288
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Α, και επιδή το ξέχασα, το ότι πας εσύ νωρίτερα στο σχολέιο για τον οποιοδ΄γποτε δικό σου λόγο, δεν σημαίνει ότι μπορούν και τα παιδιά να έρχονται νωρίτερα! Το σχολείο ανοίγει μια συγκεκριμένη ώρα, η προσέλευση είναι συγκεκριμένη και όχι όποτε θέλει ο καθένας!!!!
Αυτό μπορείς να το αντιμετωπίσεις κλειδώνοντας την πόρτα και ανοίγοντας την την κατάλληλη ώρα!
[/qu
 
Ναι καλά..Πηγαίνω στις 8 παρά 10, βλέπουν φως και χτυπάνε επίμονα το τζάμι...Τελευταία το σταμάτησα και πηγαίνω 8 παρά 3 και παλι με κοιτάνε με μισό μάτι..! Δεν βγάζεις άκρη..εκείνοι θέλουν να κοιμόμαστε εκεί..το τηλέφωνο έχει συνέχεια κλήσεις από τις 7.20 το πρωί.. ::)
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3670
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Α, και επιδή το ξέχασα, το ότι πας εσύ νωρίτερα στο σχολέιο για τον οποιοδ΄γποτε δικό σου λόγο, δεν σημαίνει ότι μπορούν και τα παιδιά να έρχονται νωρίτερα! Το σχολείο ανοίγει μια συγκεκριμένη ώρα, η προσέλευση είναι συγκεκριμένη και όχι όποτε θέλει ο καθένας!!!!
Αυτό μπορείς να το αντιμετωπίσεις κλειδώνοντας την πόρτα και ανοίγοντας την την κατάλληλη ώρα!
[/qu
 
Ναι καλά..Πηγαίνω στις 8 παρά 10, βλέπουν φως και χτυπάνε επίμονα το τζάμι...Τελευταία το σταμάτησα και πηγαίνω 8 παρά 3 και παλι με κοιτάνε με μισό μάτι..! Δεν βγάζεις άκρη..εκείνοι θέλουν να κοιμόμαστε εκεί..το τηλέφωνο έχει συνέχεια κλήσεις από τις 7.20 το πρωί.. ::)

Ασ` τους να χτυπάνε!!!!
Αν είχαν ραντεβού με γιατρό δεν θα πήγαιναν στην ώρα τους; Δεν θα περίμεναν το γιατρό να τους δεχτεί; Όταν τα παιδιά πα΄νε στο δημοτικό, δεν θα τα πηγαίνουν στην ώρα τους; Θα έχουν την απαίτηση να χτυπήσει πιο μπροστά το κουδούνι;
Είναι όπως τους μάθεις τους γονείς. Η δική μου εμπειρία λέει: Σκληρή στάση και χάρες δεν γίνονται!!!! Η δουλειά μου είναι αυτή, αρχίζει τότε και τελειώνει τότε, και αρχίζει στην πόρτα της τάξης και όχι στην αυλόπορτα! Ας κάνουν αναφορά! (Εμένα μου έχουν κάνει 3 ή 4 μέχρι στιγμής για τέτοια θέματα).
Βέβαια, αν συμπεριφερθείςόπως λέω, πρέπει σε όλα τα άλλα να είσαι άψογη, ώστε να μην μπορούν να πιαστούν από πουθενά και να πουν ότι δεν κάνεις καλά τη δουλειά σου!
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος Maro

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
    • Προφίλ
Εχετα απολυτο δικιο σε ολα!
Την περασμενη εβδομαδα ημουν ετοιμη να την αναγκασω να παμε μαζι στο αστυνομικο τμημα με τα ποδια αλλα το αφησα γιατι επρεπε να φυγω για την Αθηνα λογω σοβαρου προβληματος υγειας του πατερα μου.
Οταν ειμαι στην ταξη δεν ανοιγω την πορτα πριν τις 8 και δεν θα εμπαιναν ουτε στην αυλη αν δεν συστεγαζομαστε με το Δημοτικο(καθε πρωι ερχεται η καθαριστρια 8 παρα 20 και αφηνει την πορτα ανοιχτη με οδηγια του διευθυντη).
Δεν δυσκολευομαι να τηρησω μια αυστηρως τυπικη και επαγγελματικη σταση οταν χρειαζεται αλλα τον τελευταιο καιρο εχουν πεσει μαζεμενα διαφορα θεματα.
emmaki εχω φτασει στο συμπερασμα οτι εδειξα αρκετη κατανοηση και οτι στην περιπτωση που ξανακαθυστερησει αν δεν υπαρχει σοβαρος λογος που να με αναγκαζει να πραξω αλλιως,θα καταφυγω στη λυση της αστυνομιας αλλα χωρις να τους οδηγησω με το αυτοκινητο μου εκει.
Οσο για τους υπολοιπους γονεις,βλεπουν τι γινεται και δεν παραλειπω να τους τονιζω το ωραριο λειτουργιας του σχολειου γιατι δεν εχεις αδικο οτι μπορει να υπαρξουν μιμητες της συγκεκριμρνης μητερας.

Τελικα προβλεπεται κατι απο το νομο για την περιπτωση;

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3670
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Δεν έχω δει πουθενά γραμμένο κάτι. Ίσως γιατί θεωρείται αυτονόητο από το νομοθέτη ότι το σχολέιο ξεκινά και τελειώνει συγκεκριμένη ώρα και οι γονέις είναι αυτοί που θα φροντίσουν για την τήρηση τπυ ωραρίου.
Απλά σου λέω ότι όλες οι λύσεις που σου σνέφερα έχουν εφαρμοστεί. Και η αστυνομία έχει κληθεί να βρει τους γονείς (να δεις τι καλά που ήρθαν), και το παιδί το πήγαν στην αστυνομία για να βρεθούν οι γονείς (το παιδί πανικοβλήθηκε και νόμιζε ότι το ίδιο είχε κάνει κάτι κακό) και το παιδί κλει΄δωθηκε έξω από το σχολέιο και στον εισαγγελέα έχουν πάει συνάδελφοι (αυτό δεν έχε άμεσο αποτέλεσμα). Πάντα όμως ο προϊστάμενος ήταν ενήμερος για την κατάσταση.
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Α, και επιδή το ξέχασα, το ότι πας εσύ νωρίτερα στο σχολέιο για τον οποιοδ΄γποτε δικό σου λόγο, δεν σημαίνει ότι μπορούν και τα παιδιά να έρχονται νωρίτερα! Το σχολείο ανοίγει μια συγκεκριμένη ώρα, η προσέλευση είναι συγκεκριμένη και όχι όποτε θέλει ο καθένας!!!!
Αυτό μπορείς να το αντιμετωπίσεις κλειδώνοντας την πόρτα και ανοίγοντας την την κατάλληλη ώρα!

Ναι καλά..Πηγαίνω στις 8 παρά 10, βλέπουν φως και χτυπάνε επίμονα το τζάμι...Τελευταία το σταμάτησα και πηγαίνω 8 παρά 3 και παλι με κοιτάνε με μισό μάτι..! Δεν βγάζεις άκρη..εκείνοι θέλουν να κοιμόμαστε εκεί..το τηλέφωνο έχει συνέχεια κλήσεις από τις 7.20 το πρωί.. ::)


πολλες φορες εχω υποστηριξει τη δυσκολια του επαγγελματος σας και παντα λεω οτι ειναι το πιο δυσκολο απο ολες τις βαθμιδες τηε εκπ/σης
 Ομως, βρισκω απανθρωπο και τρομερα εγωιστικο το να μην ανοιγετε την πορτα να μπει το παιδι στη ταξη οταν η ωρα ειναι 8 παρα 5 ή παρα 3 !!!!!!!
σκεφτηκατε οτι και ο γονιος θα πρεπει να ειναι στην ωρα του για να μη χασει τη δουλεια του?
Να αυτα ακουει η Αννουλα μου και θα σας βαλει" χερι" γιατι της εδωσα το λιγκ !! χαχαχα
8 παρα τεταρτο θα ειναι απο την επομενη σχολικη χρονια.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 30, 2010, 05:56:46 μμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3670
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Α, και επιδή το ξέχασα, το ότι πας εσύ νωρίτερα στο σχολέιο για τον οποιοδ΄γποτε δικό σου λόγο, δεν σημαίνει ότι μπορούν και τα παιδιά να έρχονται νωρίτερα! Το σχολείο ανοίγει μια συγκεκριμένη ώρα, η προσέλευση είναι συγκεκριμένη και όχι όποτε θέλει ο καθένας!!!!
Αυτό μπορείς να το αντιμετωπίσεις κλειδώνοντας την πόρτα και ανοίγοντας την την κατάλληλη ώρα!
[/qu
 
Ναι καλά..Πηγαίνω στις 8 παρά 10, βλέπουν φως και χτυπάνε επίμονα το τζάμι...Τελευταία το σταμάτησα και πηγαίνω 8 παρά 3 και παλι με κοιτάνε με μισό μάτι..! Δεν βγάζεις άκρη..εκείνοι θέλουν να κοιμόμαστε εκεί..το τηλέφωνο έχει συνέχεια κλήσεις από τις 7.20 το πρωί.. ::)
πολλες φορες εχω υποστηριξει τη δυσκολια του επαγγελματος σας και παντα λεω οτι ειναι το πιο δυσκολο απο ολες τις βαθμιδες τηε εκπ/σης
 Ομως, βρισκω απανθρωπο και τρομερα εγωιστικο το να μην ανοιγετε την πορτα να μπει το παιδι στη ταξη οταν η ωρα ειναι 8 παρα 5 ή παρα 3 !!!!!!!
σκεφτηκατε οτι και ο γονιος θα πρεπει να ειναι στην ωρα του για να μη χασει τη δουλεια του?
Να αυτα ακουει η Αννουλα μου και θα σας βαλει" χερι" γιατι της εδωσα το λιγκ !! χαχαχα
8 παρα τεταρτο θα ειναι απο την επομενη σχολικη χρονια.
Δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα Μάρκο.
Είναι θέμα σεβασμού. Εάν ο γονιός δεν σέβεται το ωράριο εργασίας σου και απαιτεί να ανοίγει το σχολέιο όποτε τον βολέυει τον ίδιο, κατ' επέκτασιν δεν σέβεται και τη δουλειά σου, η οποία είναι αυστηρά προγραμματισμένη (κάθε δραστηριότητα αρχίζει συγκεκριμένη στιγμή, έχει συγκεκριμένο στόχο κλπ). Και φυσικά δεν σέβεται και το παιδιί του, που δεν σκέφτεται πώς μπορεί το ίδιο να αισθάνεται όταν το φέρνει πρώτο στο σχολείο και το παίρνει τελευταίο (πίστεψε με, τα περισσότερα παιδιά νιόθουν ότι τα έχουν εγκαταλέιψει).
Επίσης, όπως πολλές φορές τόνισα, με αυτό τον τρόπο αντιμετωπίζεται η εκπάιδευση και ειδικά το νηπιαγωγείο. Σε καμία περίπτωση δεν θα απαιτήσουν από το Δημοτικό (οι ίδιοι γονείς που φέρνουν νωρίς τα παιδιά τους στο νηπιαγωγείο) να χτυπήσει το κουδούνι νωρίτερα για να μπουν στις τάξεις (γιατί σε πολλά δημοτικά ή δεν βάζουν τα παιδιά στο σχολέιο πριν το κουδούνι ή δεν αφήνουν τους γονέις ειδικά των μικρών παιδιών αν φύγουν πριν το κουδούνι). Επίσης, οι ίδιοι γονείς, αν πάνε σε κάποιο ραντεβού με γιατρό, σε καμία περίπτωση δεν θα σκεφτούν να αργήσουν, ούτε και φυσικά θα έχουν την απάιτηση ο γιατρός να ανοίξει πιο νωρίς το ιατρείο του για να τους δεχτεί.
Φυσικά, και δεν αναφέρομαι σε ανάλγητους εκπαιδευτικούς. Δεν είμαστε με το ρολόι στο χερι να μετράμε τα δευτερόλεπτα. Αλλά εδώ η συνάδελφος μίλησε για άφιξη του παιδιού αρκετή ώρα πριν την έναρξη του ωραρίου και φυσικά για καθυστερημένη αποχώρηση σε συστηματική βάση (1 και 2 φορές το δέχομαι γιατί κάτι μπορεί να συμβεί).
Τέλος, όσον αφορά την προσέλευση, το ωράριο του νηπιαγωγείου είναι συγκεκριμένο και η ευθύνη της νηπιαγωγού αρχίζει από την πόρτα της τάξης. Τι θα γίνει ένα παιδί στην αυλή ή έστω και στην τάξη νωρίτερα από την έναρξη του ωραρίου; Ποιός φέρει την ευθύνη αν κάτι συμβεί;
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160929
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 550
Σύνολο: 566

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.066 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.