*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις σε ΙΕΚ  (Αναγνώστηκε 38871 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tsompev

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 136
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε ΙΕΚ
« Απάντηση #70 στις: Οκτώβριος 06, 2010, 11:36:03 πμ »
Σχεδόν σε όλα τα ΙΕΚ τα μαθήματα γίνονταν και γίνονται από τις 3:30 μ.μ. και μετά. Οπότε κάποια στιγμή θα είχες υπηρεσία και το απόγευμα. Δηλαδή εκείνη την εβδομάδα τι θα έκανες με το παιδί;
Στη τελική αν δεν σου αρέσει μπορείς να επιστρέψεις στη πραγματική δουλειά σου, που είναι μέσα στην αίθουσα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις σε ΙΕΚ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:15:33 »

Αποσυνδεδεμένος Alice6

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε ΙΕΚ
« Απάντηση #71 στις: Οκτώβριος 07, 2010, 07:52:42 πμ »
Γιατί τόση έχθρα tsompev? Απόψεις ανταλάσσουμε εδώ. Δεν τη λέμε ο ένας στον άλλο. Μήπως είσαι ο διευθυντής μου? :P

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε ΙΕΚ
« Απάντηση #72 στις: Οκτώβριος 07, 2010, 09:46:38 πμ »
Και επανέρχομαι για να ρωτήσω... Πώς τη βλέπεται την υποχρεωτική αλλαγή ωραρίου για τα απογευματινά ΙΕΚ? Ήρθε διαταγή ότι θα ανοίγουμε 13.00. Οκ, αν είναι κάποιος ελεύθερος μια χαρά του κάθεται αυτό, αλλά αν έχει οικογένεια,παιδιά??? Δλδ μία μητέρα που το πρωί έχει το παιδί της στο σχολείο ή στον παιδικό τι πρέπει να κάνει με την νέα κατάσταση???Εγώ το έχω πάρει πολύ βαριά πάντως, και φοβάμαι ότι θα προκύψουν πολλές ανακλήσεις...

Αlice, συγγνωμη αλλα θα συμφωνησω με tsompev.

και δεν ειναι "εχθρα" αποψεις ανταλλασσουμε.....
Kαι μενα δε μου αρεσει το ωραριο μου γιατι ερχομαι στη δουλεια στις 9, ενω θα ηθελα να ερχομουν στις 11. Αν ημουν παντρεμενος με παιδι μια χαρα θα μου καθοταν το 9 γιατι θα ξυπνουσε ολη η οικογενεια, αλλα επειδη ειμαι ελευθερος και ξενυχταω τα βραδια, δυσκολευομαι να σηκωθω ....
Μα ειναι τωρα λογος αυτος?
αν ειμαι ελευθερος ή αν ημουν παντρεμενος?

Οι δουλειες Alice μου δεν απευθυνονται ουτε προγραμματιζονται με βαση την οικογενειακη κατασταση του καθενος.

λυσεις στο προβλημα του παιδιου υπαρχουν πολλες, άλλο αν δεν μας ικανοποιουν! συμβιβαζομαστε ομως...

(απλα, η αποψη μου με αγαπη, εκτιμηση και με λιγη δοση χιουμορ που αφορα εμενα.. ;))
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 07, 2010, 09:49:41 πμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Alice6

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε ΙΕΚ
« Απάντηση #73 στις: Οκτώβριος 07, 2010, 11:27:16 μμ »
Μάρκο, έχεις δίκιο. Σε καταλαβαίνω - ο τρόπος σου εξάλλου είναι εξαιρετικός, κατά τη γνώμη μου. Όμως μας διαφεύγει εδώ μία λεπτομέρεια: Όταν ζήτησα να πάρω απόσπαση σε ΙΕΚ το ωράριο δεν ήταν αυτό. Κάθε χρόνο οι αποσπασμένοι σε ΙΕΚ κάνουν κάποιες βάρδιες πρωί και κάποιες απόγευμα. Αυτό το γνώριζα φυσικά. Οπότε κανόνισα κι εγώ (αν και το αρχικό μου σχόλιο δεν είχε στόχο να παραθέσω λεπτομερώς τη δική μου περίπτωση) με την κυρία που προσέχει τα μωρά μου όταν λείπω στη δουλειά ότι 3 μέρες θα έρχεται απόγευμα και 2 πρωί. Φυσικά με τις νέες εξελίξεις πρέπει να βρω άλλη - και δεν είναι και τόσο εύκολο.Όλοι κάνουμε ένα πρόγραμμα στη ζωή μας και όλοι δικαιούμαστε να το κάνουμε νομίζω. Δεν βλέπω τίποτα κακό σε αυτό. Και φυσικά θα συμβιβαστώ, εξάλλου τι άλλο μπορώ να κάνω? Απλά ήλπιζα ότι θα βρω εδώ, μέσα από αυτή τη συζήτηση 3-4 συναδέλφους με ανάλογο πρόβλημα να συζητήσουμε, να σχολιάσουμε, να πούμε τον πόνο μας ρε παιδί μου. Όπως φαίνεται βέβαια μόνο εγώ έχω πρόβλημα, για τους υπόλοιπους είναι μάλλον φυσιολογικό να σου ανατρέπουν πλήρως το ωράριο ξαφνικά.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις σε ΙΕΚ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:15:33 »

Αποσυνδεδεμένος Alice6

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε ΙΕΚ
« Απάντηση #74 στις: Φεβρουάριος 01, 2011, 08:54:50 πμ »
Επανέρχομαι, έχω όρεξη για κουβέντα :) Κανένας συνάδελφος αποσπασμένος σε ΙΕΚ για φέτος? Εμπειρίες? Εμείς είμαστε 3 άτομα προσωπικό, σε πολύ μεγάλο ΙΕΚ (ήμασταν 4, ο ένας δεν δουλεύει από επιλογή :P). Το χρονοδιάγραμμα που έβγαλαν το ξέρετε, σήμερα τελειώνουν οι αναπληρώσεις, αύριο αρχίζουν οι εξετάσεις, οι οποίες τελειώνουν 14/2 και 15/2 αρχίζει η επόμενη κατάρτιση. Δεν βγαίνει η δουλειά, θα γίνει κανένα τρελλό λάθος.... Αλήθεια ξέρει κανείς τι πραγματική ευθύνη έχουμε οι αποσπασμένοι εκπαιδευτικοί σε περίπτωση λάθους???

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε ΙΕΚ
« Απάντηση #75 στις: Φεβρουάριος 01, 2011, 10:08:39 πμ »
Επανέρχομαι, έχω όρεξη για κουβέντα :) Κανένας συνάδελφος αποσπασμένος σε ΙΕΚ για φέτος? Εμπειρίες? Εμείς είμαστε 3 άτομα προσωπικό, σε πολύ μεγάλο ΙΕΚ (ήμασταν 4, ο ένας δεν δουλεύει από επιλογή :P). Το χρονοδιάγραμμα που έβγαλαν το ξέρετε, σήμερα τελειώνουν οι αναπληρώσεις, αύριο αρχίζουν οι εξετάσεις, οι οποίες τελειώνουν 14/2 και 15/2 αρχίζει η επόμενη κατάρτιση. Δεν βγαίνει η δουλειά, θα γίνει κανένα τρελλό λάθος.... Αλήθεια ξέρει κανείς τι πραγματική ευθύνη έχουμε οι αποσπασμένοι εκπαιδευτικοί σε περίπτωση λάθους???
Την ίδια που έχει και ένας διοικητικός υπάλληλος.
Εάν θεωρείτε πως αδυνατείτε να διεκπαιρεώσετε την δουλειά μέσα στις προθεσμίες, 1ον κάνετε ανεπίσημη συζήτηση με τον προϊστάμενό σας και προσπαθείτε να βρείτε λύση (πχ αυτός ο 4ος γιατί δεν δουλεύει; μήπως μία πίεση από τον προϊστάμενο αλλάξει την κατάσταση; ), 2ον εάν δεν βρείτε λύση τον ενημερώνετε ότι θα υπάρξει καθυστέρηση 3ον εάν τον δείτε ότι δεν είναι διαθετιμένος να σας καλύψει κάνετε και έγγραφη ενημέρωση ότι αδυνατείτε να πιάσετε τις προθεσμίες, το καταθέτε στην υπηρεσία με αριθμό πρωτοκόλλου και το κοινοποιείτε και στον αμέσως ανώτερο του προϊσταμένου.

Αυτό προτείνω εγώ.

Αποσυνδεδεμένος Alice6

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε ΙΕΚ
« Απάντηση #76 στις: Φεβρουάριος 02, 2011, 08:09:07 πμ »
Ευχαριστώ happiness, δεν είχα σκεφτεί ποτέ ότι θα μπορούσα να κινηθώ έτσι, αν και επί του παρόντος δεν θα το κάνω, γιατί έχουμε πολύ καλό διευθυντή που έχει τη φήμη ότι παίρνει επάνω του την ευθύνη γενικά, αλλά βέβαια ποτέ δεν ξέρεις....

Αποσυνδεδεμένος ArchAngel

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε ΙΕΚ
« Απάντηση #77 στις: Φεβρουάριος 04, 2011, 10:42:32 πμ »
Επανέρχομαι, έχω όρεξη για κουβέντα :) Κανένας συνάδελφος αποσπασμένος σε ΙΕΚ για φέτος? Εμπειρίες? Εμείς είμαστε 3 άτομα προσωπικό, σε πολύ μεγάλο ΙΕΚ (ήμασταν 4, ο ένας δεν δουλεύει από επιλογή :P). Το χρονοδιάγραμμα που έβγαλαν το ξέρετε, σήμερα τελειώνουν οι αναπληρώσεις, αύριο αρχίζουν οι εξετάσεις, οι οποίες τελειώνουν 14/2 και 15/2 αρχίζει η επόμενη κατάρτιση. Δεν βγαίνει η δουλειά, θα γίνει κανένα τρελλό λάθος.... Αλήθεια ξέρει κανείς τι πραγματική ευθύνη έχουμε οι αποσπασμένοι εκπαιδευτικοί σε περίπτωση λάθους???

Κι εγώ σε ΙΕΚ για δεύτερο χρόνο. Η κατάσταση έχει αλλάξει δραματικά. Βέβαια πέρσι ήμασταν 17 άτομα  (υπερβολικό) και φέτος πέσαμε στα 6 μαζί με τη Διευθύντρια. Ευτυχώς είμαστε όλοι περσινοί και έχουμε καλό team και τα φέρνουμε πέρα βοηθώντας παράλληλα και άλλα 3, 4 ΙΕΚ στο θέμα των οικονομικών γιατί εκεί έιναι όλοι καινούριοι και δεν ξέρουν τη δουλειά. Πάντως δε βλέπω να ζητάω απόσπαση και για 3ο χρόνο.
Οικονομικός υπόλογος στα ΙΕΚ έιναι πάντα ο Διευθυντής, άρα μόνο αυτός έχει κάποια ευθύνη αν κάτι παέι στραβά. Αν και από 01/01/2011 σχεδόν όλες τις αρμοδιότητες τις αναλαμβάνει το ΙΔΕΚΕ.
Και τί εννοείς δεν δουλεύει από επιλογή??  μήπως τα χάσαμε τελείως?? δηλαδή με το έτσι θέλω λέει "δεν κάνω τίποτα, κόψτε το κεφάλι σας εσείς "?
Για τραβήξτε του μια αναφορά να στρώσει.... Αν δε μπορεί να φύγει !
Κάτι τέτοιες φύρες είναι που μας βγάζουν κακό όνομα



Αποσυνδεδεμένος vaseto

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Res non verba!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε ΙΕΚ
« Απάντηση #78 στις: Φεβρουάριος 04, 2011, 11:37:19 πμ »
Τί θα γίνει με τις πληρωμές των καθηγητών, που δουλεύουν ως εκπαιδευτικοί?
Αν ξέρετε κάτι ή έχετε ακούσει κάτι, παραθέστε το.
Res

Αποσυνδεδεμένος Χριστίνα

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1569
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε ΙΕΚ
« Απάντηση #79 στις: Φεβρουάριος 04, 2011, 01:48:22 μμ »
Τί θα γίνει με τις πληρωμές των καθηγητών, που δουλεύουν ως εκπαιδευτικοί?
Αν ξέρετε κάτι ή έχετε ακούσει κάτι, παραθέστε το.

Αυτό το θέμα συζητιέται εδω:

http://www.pde.gr/index.php?topic=8661.45

Αποσυνδεδεμένος Alice6

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε ΙΕΚ
« Απάντηση #80 στις: Φεβρουάριος 04, 2011, 09:39:05 μμ »
Τι να σου πω Archangel, δεν ξέρω πώς την έχει δει, μέχρι πρόσφατα μου έδινε στα νεύρα η όλη κατάσταση, αλλά τελευταία τον έχω ψιλολυπηθεί, φαίνεται ότι δεν μπορεί να κάνει και τίποτα, είναι και μεγαλούτσικος, μπερδεύεται.... δεν ξέρω πού είναι η αλήθεια ακριβώς, το θέμα είναι πως εμείς είμαστε όλοι καινούργιοι, και έχουμε περάσει αρκετά δύσκολα όντας μόνο 3 άτομα ουσιαστικά, με τη δουλειά να τρέχει (είμαστε αρκετά μεγάλο ΙΕΚ) κι εμείς να μην ξέρουμε τι να κάνουμε...... Χαίρομαι που απάντησες στο θέμα, για ένα διάστημα νόμιζα ότι κάτι δεν πάει καλά μ'εμένα και όλοι οι άλλοι τα πάνε περίφημα..... Εντάξει και τα 16 άτομα είναι υπερβολή (εγώ ήμουν πριν 3 χρόνια πάλι σε ΙΕΚ, στο λογιστήριο όμως, καμία σχέση με την κατάρτιση - ούτε καν εμπαινα στην γραμματεία- και ήμασταν 19 άτομα, άσε πέφταμε ο ένας πάνω στον άλλο), αλλά 1-2 ακόμα τους χρειαζόμασταν φέτος...

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε ΙΕΚ
« Απάντηση #81 στις: Φεβρουάριος 05, 2011, 12:03:56 πμ »
Ελληνικό δημόσιο... μια ζωή, ή του ύψους ή του βάθους.

Αποσυνδεδεμένος Alice6

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε ΙΕΚ
« Απάντηση #82 στις: Φεβρουάριος 05, 2011, 03:35:38 μμ »
Πάντως είναι σκότωμα, και δεν είμαι και άσχετη, έχω εργαστεί στον ιδιωτικό τομέα - σε τράπεζα - πολλά χρόνια, έχω περάσει από θέση μεγάλης ευθύνης, έχω χτυπήσει 12ωρα...... αλλά εδώ δεν υπάρχει καθοδήγηση ούτε βοήθεια. Άσε το ωράριο, εκεί που περίμενα ότι θα είμαι 2 μέρες πρωί και 3 απόγευμα (έτσι λειτουργούσαν σε αυτό το ΙΕΚ πέρσυ, το είχα ψάξει) είμαι κάθε μέρα απόγευμα, προσωπική ζωή μηδέν, τα παιδιά μου δεν τα βλέπω σχεδόν καθόλου....  (αλλά ας μην το θίξουμε αυτό το θέμα, γιατί στην προηγούμενη σελίδα υπήρξε κάποια επιθετικότητα από συναδέλφους). Τελοσπάντων, ας είμαστε τυχεροί τουλάχιστον του χρόνου να μην χρειαστεί να περάσουμε κι άλλη χρονιά σε ΙΕΚ, δεν θα το αντέξω :)  Αν φέτος είμαστε 4 , του χρόνου μας βλέπω 2....

Αποσυνδεδεμένος Don Quixote

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 339
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε ΙΕΚ
« Απάντηση #83 στις: Φεβρουάριος 05, 2011, 04:23:08 μμ »
Παράθεση
...
Βέβαια πέρσι ήμασταν 17 άτομα  (υπερβολικό)
...
Παράθεση
...
Εντάξει και τα 16 άτομα είναι υπερβολή (εγώ ήμουν πριν 3 χρόνια πάλι σε ΙΕΚ, στο λογιστήριο όμως, καμία σχέση με την κατάρτιση - ούτε καν εμπαινα στην γραμματεία- και ήμασταν 19 άτομα, άσε πέφταμε ο ένας πάνω στον άλλο)
...

Γιατί δεν φωνάξαμε ποτέ για αυτά τα φαινόμενα; Βλέπω σε άλλο θέμα για την πιθανολογούμενη αύξηση του ωραρίου, γίνεται χαμός... Γιατί δεν είχε ανοιχτεί θέμα πέρυσι - πρόπερσι για την "υπερστελέχωση" των ΙΕΚ και άλλων υπηρεσιών - γραφείων από εκπαιδευτικούς;
Αυτή η "ομερτά" για τα κακώς κείμενα στην εκπαίδευση (σταγόνα στον ωκεανό το συγκεκριμένο, υπάρχουν άλλα απείρως σοβαρότερα) βοήθησε την κατάσταση να φτάσει σε τέτοιο τραγικό σημείο και την Α.Δ. να βρίσκει πάτημα για να περνάει ότι μέτρα θέλει και να έχει και την συντριπτική πλειοψηφία με το μέρος της...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161905
  • Σύνολο θεμάτων: 19237
  • Σε σύνδεση σήμερα: 477
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 409
Σύνολο: 414

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.121 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.