*

Αποστολέας Θέμα: ΑΣΕΠ 2015  (Αναγνώστηκε 435404 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος fantastic06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1112
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2015
« Απάντηση #1904 στις: Νοέμβριος 23, 2014, 02:47:08 μμ »
Όλα θα γίνουν !και εκλογές και ΑΣΕΠ.Καλώς να έρθει ο ΑΣΕΠ,αλλα ο 3848 ...είναι όντως άδικος.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΑΣΕΠ 2015
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:29:43 »

Αποσυνδεδεμένος Ψιτ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω το σκύλο μου!!!
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2015
« Απάντηση #1905 στις: Νοέμβριος 23, 2014, 02:50:27 μμ »
Μεχρι τοτε θα εχει αλλαξει η κυβερνηση...Μη χαλατε χρονο σε ασκοπο διαβασμα..Πηγαινετε για κανα καφε..


Με συγκινεί το ενδιαφέρον σου για την δική μου κόπωση και τη δική μου ανάγκη για κοινωνική ζωή και ψυχαγωγία.
Μας πρήξατε εδώ μέσα. Σελίδες επί σελίδων εδώ και μήνες αναμοχλεύοντας τα ίδια και τα ίδια χωρίς να υπάρχει εξέλιξη στο θέμα......  θα γίνει, δε θα γίνει, διαβάστε, μη διαβάζετε. Ο κάθε ένας μας είναι υπεύθυνος για τις δικές του πράξεις και αυτός που διαβάζει και αυτός που δε διαβάζει. Είναι τέτοια η μανία όσων υποστηρίζουν ότι δε θα γίνει που αρχίζω να τη θεωρώ πλέον ύποπτη. Δε μου λες και κάτι άλλο. Από πότε το διάβασμα θεωρείται άσκοπο? Αυτά λες και στους μαθητές σου?
Only a life lived for others is worth living
- Albert Einstein

Αποσυνδεδεμένος fantastic06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1112
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2015
« Απάντηση #1906 στις: Νοέμβριος 23, 2014, 02:58:13 μμ »
Και γω που νόμιζα πως είχες πληροφοριοδότη με ενημέρωση καλύτερη και από τον Μητσοτάκη. Φυσικά και το καταλάβαμε από καιρό πως τις επιθυμίες σου τις παρουσίαζες σαν σίγουρη πληροφόρηση. Καλό διορισμό αλλά και εμείς δικαιούμαστε να μη θέλουμε εφαρμογή του 3848.
[
Οι επιθυμίες μου είναι σταθερές εδω και 5 χρονια!η πληροφόρηση μου πάλι  είναι σταθερή για 3 μηνες.
Όπως κατάλαβες είμαι...γενικώς σταθερή . :D ;D

Αποσυνδεδεμένος Aiantas91

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 507
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2015
« Απάντηση #1907 στις: Νοέμβριος 23, 2014, 03:07:09 μμ »
Και γω που νόμιζα πως είχες πληροφοριοδότη με ενημέρωση καλύτερη και από τον Μητσοτάκη. Φυσικά και το καταλάβαμε από καιρό πως τις επιθυμίες σου τις παρουσίαζες σαν σίγουρη πληροφόρηση. Καλό διορισμό αλλά και εμείς δικαιούμαστε να μη θέλουμε εφαρμογή του 3848.
[
Οι επιθυμίες μου είναι σταθερές εδω και 5 χρονια!η πληροφόρηση μου πάλι  είναι σταθερή για 3 μηνες.
Όπως κατάλαβες είμαι...γενικώς σταθερή . :D ;D
Σου εύχομαι ολόψυχα σύντομα καλό διορισμό σε όποιο μέρος σου αρέσει. Το ότι διαφωνώ μαζί σου στα περί ΑΣΕΠ είναι άλλο πράγμα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΑΣΕΠ 2015
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:29:43 »

Αποσυνδεδεμένος fantastic06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1112
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2015
« Απάντηση #1908 στις: Νοέμβριος 23, 2014, 03:19:14 μμ »
Τώρα με δουλεύεις στάνταρ,αλλα δεν θα δώσω συνέχεια για να μην κλειδωθεί το θέμα!

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2015
« Απάντηση #1909 στις: Νοέμβριος 23, 2014, 03:24:08 μμ »
Εδώ το θέμα μας είναι οι πληροφορίες και οι εκτιμήσεις μας για το αν θα γίνει ή όχι ΑΣΕΠ  κατά την σχολική αυτή περίοδο.
Ο τρόπος διορισμού συζητιέται σε άλλο τόπικ.
Οι αντεγκλήσεις για αν θα πρέπει να γίνει ή όχι ΑΣΕΠ παρασύρουν και αδικούν και πολλούς εκπαιδευτικούς που εκτιμούν για παράδειγμα ότι δεν θα γίνει ΑΣΕΠ αλλά είναι υπέρ αυτού ως τρόπο πρόσληψης.
Είναι βέβαια παλιά πλέον αυτή η κόντρα αλλά κάποια στιγμή κάποιοι πρέπει να κάνουν την αρχή...να σταματήσουν να προκαλούν τους άλλους. Είμαστε, να μην ξεχνάμε αυτό, εκπαιδευτικοί άρα και παιδαγωγοί...

Αποσυνδεδεμένος ioanna2012

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 397
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2015
« Απάντηση #1910 στις: Νοέμβριος 23, 2014, 04:14:11 μμ »
Και γω που νόμιζα πως είχες πληροφοριοδότη με ενημέρωση καλύτερη και από τον Μητσοτάκη. Φυσικά και το καταλάβαμε από καιρό πως τις επιθυμίες σου τις παρουσίαζες σαν σίγουρη πληροφόρηση. Καλό διορισμό αλλά και εμείς δικαιούμαστε να μη θέλουμε εφαρμογή του 3848.

Οι επιθυμίες μου είναι σταθερές εδω και 5 χρονια!η πληροφόρηση μου πάλι  είναι σταθερή για 3 μηνες.
Όπως κατάλαβες είμαι...γενικώς σταθερή . :D ;D
Και το εγκεφαλογράφημα ενός νεκρού είναι σταθερό για να μην σου πω και για το εγκεφαλογράφημα σε ευθεία γραμμή
που είναι επίσης σταθερό
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 23, 2014, 04:17:29 μμ από ioanna2012 »

Ρεγγίνα Φιλίππου

  • Επισκέπτης
Απ: ΑΣΕΠ 2015
« Απάντηση #1911 στις: Νοέμβριος 23, 2014, 04:23:54 μμ »
Δεν βαρεθηκατε να μαλωνετε; Για Ασεπ μιλατε λες κ αν γινει, θα παρει κοσμο. Τοσο πια........

Αποσυνδεδεμένος infinity_kos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1719
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2015
« Απάντηση #1912 στις: Νοέμβριος 23, 2014, 04:42:01 μμ »
Συνάδελφοι , κάποιος υπουργός του πασοκ  είχε πει το καλοκαίρι οτι θέλει να γίνει ασεπ για να πάρει μόνο αναπληρωτές. Απέχουμε πολύ από αυτό? Αρκεί να σκεφτεί κανείς οτι το μεσοπρόθεσμο το οποίο δεν αλλάζει προβλέπει μειώσεις το 2016 σε σχέση με τα άλλα χρόνια. Από την άλλη ο Λοβέρδος θέλει και αυτός να εφαρμόσει το σύστημα της κολητής του Διαμαντοπούλου . Εμπόδιο στον στόχο του είναι κατ ουσίαν οχι το 1/10 που λέει ( όλοι γνωρίζουν οτι η αναλογία δεν εφαρμόζεται στους διορισμούς αποκλειστικά για το διδακτικό προσωπικό . Και 1/2 να γίνει,   το μεσοπρόθεσμο επιβάλει στο διοικητικής πόσους να διορίσει . Ας μην κλείνουμε τα μάτια σε αυτό συνάδελφοι) , εμπόδιο είναι αυτό που πρέπει να μας το εγκρίνουν δηλαδή ο διαγωνισμός του ασεπ ο οποίος δεν προβλέπεται να γίνει ούτε το 2014 ούτε το 2015. Είναι ικανός για μένα να τον προκηρύξει για να πάρει μόνο αναπληρωτές. Αυτή είναι η φοβία μου.
Το θλιβερότερο είναι οτι δεν  παίρνουν οι διοριστέοι τους 2008 στα σοβαρά αυτό που λέει οτι θέλει να γίνει ασεπ και όταν βγουν τα αποτελέσματα  αυτοί θα προταχθούν στους όποιους διορισμούς . Πιστεύουν οτι αν τον προκηρύξει σημαίνει κατ αυτούς οτι θα τους διορίσει προτού γίνει διαγωνισμός. Με βάση τις συμφωνίες στο μεσοπρόθεσμο πολύ φοβάμαι οτι και να γίνει ασεπ αν διορίζει 100 κάθε χρονιά αυτοί θα διοριστούν μετά απο χρόνια. Πόσο μάλλον για τους διορισμούς σε ειδικότητες που έχει ανάγκη. Και μην μου πείτε πάλι για δικαστήρια κτλ γιατι πλέον στις μέρες μας όλα δικαιολογούνται από το γεγονός της κρίσης. Ελπίζω να μην συμβεί κάτι τέτοιο  εν οψει των εκλογών.
Λίγο μετά τα 1000 ο διορισμός.

Αποσυνδεδεμένος nat84

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2015
« Απάντηση #1913 στις: Νοέμβριος 23, 2014, 04:54:06 μμ »
Στο τελος με το ραδιο-αρβυλα σας θα ισχυριστειτε οτι θα αναβληθουν οι εκλογες λογω της διεξαγωγης ασεπ.... ;D ;D ;D ;D

Η διεξαγωγή του ΑΣΕΠ δεν έχει λόγο να σχετίζεται με τις εκλογές. Ανεξάρτητα απτο πολιτικό όφελος το οποίο θέλει να αποκομίσει ο Λοβέρδος, ο ΑΣΕΠ αν γίνει, θα γίνει γιατί χρειάζονται μόνιμοι διορισμοί στην εκπαίδευση και όσοι έχουν μια εικόνα του τοπίου της εκπαίδευσης ξέρουν ότι η κατάσταση έχει φτάσει σε οριακό σημείο πλέον. Ούτε με αναπληρωτές θα καλύπτονται τα κενά του χρόνου. Γιατί και τα κονδύλια για αναπληρωτές από κάπου πρέπει να τα βρουν. Δίνονται χρήματα από το εσπα αλλά δεν θα επαρκούν. Είναι αναγκαίοι οι μόνιμοι διορισμοί. Και το ξέρουν πολύ καλά και στο διοικητικής μεταρρύθμισης αυτό. (επειδή πολλοί επικαλούνται τον Μητσοτάκη εδώ μέσα). Τυγχάνει να γνωρίζω προϊστάμενο στο διοικ. μεταρρύθμισης και μου είπε ο άνθρωπος ότι όντως τα περιθώρια με το προσωπικό στην εκπαίδευση έχουν εξαντληθεί. Προσωπικά πιστεύω, ότι όσοι στηρίζουν τις ελπίδες τους στις εκλογές για να μη διεξαχθεί ο ασεπ θα την πατήσουν στο τέλος. Δε συζητώ για σχόλια του τύπου "μη διαβάσετε, πάτε για κανα καφέ"...Νουθεσίες δε χρειάζεται κανείς εδώ μέσα. Όποιος θεωρεί ότι πρέπει να εκμεταλλευτεί την ευκαιρία πιθανής διεξαγωγής του διαγωνισμού και να προετοιμαστεί, θα το κάνει. Όποιος, προτιμά να περιμένει στην καφετέρια την ημερομηνία των εκλογών, ας το κάνει επίσης. Όντως το θέμα έχει τραβήξει σε μάκρος, γιατί η πρόθεση για διαγωνισμό έχει εκφραστεί απτον Αύγουστο, αλλά δε θυμάμαι και ποτέ το υπουργείο να λειτουργούσε με ρυθμούς γρηγορότερους. Σε όλα τα θέματα. Αποσπάσεις, μεταθέσεις, προσλήψεις αναπληρωτών...Δεν θυμάμαι να έχει τηρηθεί και ποτέ το χρονοδιάγραμμα. Και το 2008 τέτοια εποχή βγήκε η προκήρυξη και ο διαγωνισμός έγινε Φεβρουάριο αν δεν κάνω λάθος. Οι εκπαιδευτικοί ούτως ή άλλως προετοιμάζονταν αρκετά νωρίτερα για να είναι έτοιμοι όταν προκηρυχθεί διαγωνισμός. Δεν περιμένεις να δεις το έντυπο της προκήρυξης για να προετοιμαστείς...Νομοτελειακά ασεπ θα γίνει κάποια στιγμή. Η προετοιμασία και το διάβασμα δεν πάνε χαμένα.  Και κάτι τελευταίο. Μην προσβάλλετε συναδέλφους για ράδιο-αρβύλα επειδή μοιράστηκαν εδώ μια πληροφόρηση που είχαν, και η συγκεκριμένη πληροφορία δεν σας αρέσει. Χρησιμοποιείστε τα επιχειρήματα που έχει ο καθένας για να εκφράσει την άποψή του. Ούτως ή άλλως, σε λίγο καιρό θα ξέρουμε. 

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2015
« Απάντηση #1914 στις: Νοέμβριος 23, 2014, 05:23:41 μμ »
Συνάδελφοι , κάποιος υπουργός του πασοκ  είχε πει το καλοκαίρι οτι θέλει να γίνει ασεπ για να πάρει μόνο αναπληρωτές. Απέχουμε πολύ από αυτό? Αρκεί να σκεφτεί κανείς οτι το μεσοπρόθεσμο το οποίο δεν αλλάζει προβλέπει μειώσεις το 2016 σε σχέση με τα άλλα χρόνια. Από την άλλη ο Λοβέρδος θέλει και αυτός να εφαρμόσει το σύστημα της κολητής του Διαμαντοπούλου . Εμπόδιο στον στόχο του είναι κατ ουσίαν οχι το 1/10 που λέει ( όλοι γνωρίζουν οτι η αναλογία δεν εφαρμόζεται στους διορισμούς αποκλειστικά για το διδακτικό προσωπικό . Και 1/2 να γίνει,   το μεσοπρόθεσμο επιβάλει στο διοικητικής πόσους να διορίσει . Ας μην κλείνουμε τα μάτια σε αυτό συνάδελφοι) , εμπόδιο είναι αυτό που πρέπει να μας το εγκρίνουν δηλαδή ο διαγωνισμός του ασεπ ο οποίος δεν προβλέπεται να γίνει ούτε το 2014 ούτε το 2015. Είναι ικανός για μένα να τον προκηρύξει για να πάρει μόνο αναπληρωτές. Αυτή είναι η φοβία μου.
Το θλιβερότερο είναι οτι δεν  παίρνουν οι διοριστέοι τους 2008 στα σοβαρά αυτό που λέει οτι θέλει να γίνει ασεπ και όταν βγουν τα αποτελέσματα  αυτοί θα προταχθούν στους όποιους διορισμούς . Πιστεύουν οτι αν τον προκηρύξει σημαίνει κατ αυτούς οτι θα τους διορίσει προτού γίνει διαγωνισμός. Με βάση τις συμφωνίες στο μεσοπρόθεσμο πολύ φοβάμαι οτι και να γίνει ασεπ αν διορίζει 100 κάθε χρονιά αυτοί θα διοριστούν μετά απο χρόνια. Πόσο μάλλον για τους διορισμούς σε ειδικότητες που έχει ανάγκη. Και μην μου πείτε πάλι για δικαστήρια κτλ γιατι πλέον στις μέρες μας όλα δικαιολογούνται από το γεγονός της κρίσης. Ελπίζω να μην συμβεί κάτι τέτοιο  εν οψει των εκλογών.
Μάντης είσαι;;;;;;;;;;;;; ::) ??? ;)

Αποσυνδεδεμένος ioanna2012

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 397
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2015
« Απάντηση #1915 στις: Νοέμβριος 23, 2014, 06:48:05 μμ »

Στο τελος με το ραδιο-αρβυλα σας θα ισχυριστειτε οτι θα αναβληθουν οι εκλογες λογω της διεξαγωγης ασεπ.... ;D ;D ;D ;D

Η διεξαγωγή του ΑΣΕΠ δεν έχει λόγο να σχετίζεται με τις εκλογές. Ανεξάρτητα απτο πολιτικό όφελος το οποίο θέλει να αποκομίσει ο Λοβέρδος, ο ΑΣΕΠ αν γίνει, θα γίνει γιατί χρειάζονται μόνιμοι διορισμοί στην εκπαίδευση και όσοι έχουν μια εικόνα του τοπίου της εκπαίδευσης ξέρουν ότι η κατάσταση έχει φτάσει σε οριακό σημείο πλέον. Ούτε με αναπληρωτές θα καλύπτονται τα κενά του χρόνου. Γιατί και τα κονδύλια για αναπληρωτές από κάπου πρέπει να τα βρουν. Δίνονται χρήματα από το εσπα αλλά δεν θα επαρκούν. Είναι αναγκαίοι οι μόνιμοι διορισμοί. Και το ξέρουν πολύ καλά και στο διοικητικής μεταρρύθμισης αυτό. (επειδή πολλοί επικαλούνται τον Μητσοτάκη εδώ μέσα). Τυγχάνει να γνωρίζω προϊστάμενο στο διοικ. μεταρρύθμισης και μου είπε ο άνθρωπος ότι όντως τα περιθώρια με το προσωπικό στην εκπαίδευση έχουν εξαντληθεί. Προσωπικά πιστεύω, ότι όσοι στηρίζουν τις ελπίδες τους στις εκλογές για να μη διεξαχθεί ο ασεπ θα την πατήσουν στο τέλος. Δε συζητώ για σχόλια του τύπου "μη διαβάσετε, πάτε για κανα καφέ"...Νουθεσίες δε χρειάζεται κανείς εδώ μέσα. Όποιος θεωρεί ότι πρέπει να εκμεταλλευτεί την ευκαιρία πιθανής διεξαγωγής του διαγωνισμού και να προετοιμαστεί, θα το κάνει. Όποιος, προτιμά να περιμένει στην καφετέρια την ημερομηνία των εκλογών, ας το κάνει επίσης. Όντως το θέμα έχει τραβήξει σε μάκρος, γιατί η πρόθεση για διαγωνισμό έχει εκφραστεί απτον Αύγουστο, αλλά δε θυμάμαι και ποτέ το υπουργείο να λειτουργούσε με ρυθμούς γρηγορότερους. Σε όλα τα θέματα. Αποσπάσεις, μεταθέσεις, προσλήψεις αναπληρωτών...Δεν θυμάμαι να έχει τηρηθεί και ποτέ το χρονοδιάγραμμα. Και το 2008 τέτοια εποχή βγήκε η προκήρυξη και ο διαγωνισμός έγινε Φεβρουάριο αν δεν κάνω λάθος. Οι εκπαιδευτικοί ούτως ή άλλως προετοιμάζονταν αρκετά νωρίτερα για να είναι έτοιμοι όταν προκηρυχθεί διαγωνισμός. Δεν περιμένεις να δεις το έντυπο της προκήρυξης για να προετοιμαστείς...Νομοτελειακά ασεπ θα γίνει κάποια στιγμή. Η προετοιμασία και το διάβασμα δεν πάνε χαμένα.  Και κάτι τελευταίο. Μην προσβάλλετε συναδέλφους για ράδιο-αρβύλα επειδή μοιράστηκαν εδώ μια πληροφόρηση που είχαν, και η συγκεκριμένη πληροφορία δεν σας αρέσει. Χρησιμοποιείστε τα επιχειρήματα που έχει ο καθένας για να εκφράσει την άποψή του. Ούτως ή άλλως, σε λίγο καιρό θα ξέρουμε.
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί με τους αναπληρωτές δεν θα μπορεί να καλύψει τα κενά ενώ με μόνιμους μπορεί
Τον συμφέρει να πάρει μόνιμους αντι να πάρει αναπληρωτές?
Στη ευρωπαική επιτροπή έδωσε το σχέδιο για να πάρει μόνιμους η για να εγκριθεί μεγαλύτερο κονδύλι για ΕΣΠΑ

Αποσυνδεδεμένος ERTA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 636
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2015
« Απάντηση #1916 στις: Νοέμβριος 23, 2014, 07:38:34 μμ »
Παράθεση
Είναι αναγκαίοι οι μόνιμοι διορισμοί.
είναι και εφικτοί όμως;...

Αποσυνδεδεμένος klasikos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 426
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο διδάσκων διδάσκεται
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2015
« Απάντηση #1917 στις: Νοέμβριος 23, 2014, 08:15:43 μμ »
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 23, 2014, 08:17:30 μμ από klasikos »
Αρκετά λατρέψαμε τον κίνδυνο κι είναι καιρός να μας το ανταποδώσει... (Ελύτης)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159839
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 608
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 578
Σύνολο: 585

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.096 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.