*

Αποστολέας Θέμα: ΑΣΕΠ 2015  (Αναγνώστηκε 437338 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος fantastic06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1112
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2015
« Απάντηση #2072 στις: Νοέμβριος 28, 2014, 09:26:42 πμ »
Εδω όμως έχουμε φτάσει στο χείλος του γκρεμού και σκεφτόμαστε να βουτηξουμε!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΑΣΕΠ 2015
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:53:27 »

Αποσυνδεδεμένος Periplanomenos Ekp

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2015
« Απάντηση #2073 στις: Νοέμβριος 28, 2014, 09:31:33 πμ »
Στην Ελλάδα μιλάμε για ασεπ στην Ιταλία ......http://xenesglosses.eu/2014/11/italia-kaleitai-na-monimopoiisei-mexri-kai-300-000-anaplirotes/
Είναι λαμόγια οι Ιταλοί και οι Ευρωπαίοι χαζοί. Έπρεπε να δώσουν ΑΣΕΠ και ας έχουν 100 μήνες προϋπηρεσία. Ευτυχώς εμείς ζούμε στην Ελλάδα έχουμε τον καλύτερο υπουργό που σε 1-2 εβδομάδες (μάλλον πάγωσε ο χρόνος και εδώ και 1 μήνα δεν έχουν περάσει) θα μας ανακοινώσει ΑΣΕΠ για 15.000 εκπαιδευτικούς και θα πετάξουμε εκτός εκπαίδευσης ανθρώπους με τεράστιες προϋπηρεσίες οι οποίοι τις απέκτησαν όλοι με μέσο.

Αποσυνδεδεμένος fantastic06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1112
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2015
« Απάντηση #2074 στις: Νοέμβριος 28, 2014, 09:52:44 πμ »
Έτσι,ενω μπορούν να γίνουν χιλιάδες διορισμοί εκπαιδευτικων και όλοι να γίνουν μόνιμοι και με τις παλιές αποδοχές και με αναδρομικες αυξήσεις ,κλιμάκια που χάσαμε όλα αυτα τα χρονια.Ακόμα καλύτερα υπάρχει και το παλιο σύστημα της επιτηριδας μόνο απο την οποία θα προσλαμβάνονται γύρω στους 6000 εκπαιδευτικοί τον χρόνο και θα αποσπωνται όλοι αθηνα Θεσσαλονίκη και στα ξεροχωρια μπορούν να προσλαμβάνουν τα κορόιδα.Αυτο είναι το όνειρο του καθενός μας εδω μόνο που η δεκαετία 80-90 δυστυχώς πέρασε.Κάποιοι τυχεροί πρόλαβαν,εμείς άλλοι θα δώσουν ΑΣΕΠ ,άλλοι δε θα δώσουν ,άλλοι θα διοριστουν(ελάχιστοι),άλλοι μια ζωη θα είναι αναπληρωτές.Δυστυχώς κύριοι φλερταρουμε με τον γκρεμό!Τα πράγματα δεν πανε καλα και θα συνεχίσουν χειρότερα με οποία κυβέρνηση.

Αποσυνδεδεμένος evangelia 77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1354
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2015
« Απάντηση #2075 στις: Δεκέμβριος 11, 2014, 04:55:49 μμ »
Δεν πιστεύω τίποτα από όσα λέει ο υπουργός. Είμαι άνεργη, αν και υποσχόταν άλλα...και με χρόνια αναπλήρωσης στην πλάτη...Πάντως, ίσως προκηρύξει ασεπ, αλλά ποιός θα τον διεξάγει??? Πολλές αγγελίες βλέπω για καθηγητές για προετοιμασία ασεπ, ωστόσο...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΑΣΕΠ 2015
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:53:27 »

Αποσυνδεδεμένος ERTA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 636
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2015
« Απάντηση #2076 στις: Δεκέμβριος 11, 2014, 05:02:50 μμ »
Όταν ο Λοβ κατά τη συζήτηση του προϋπολογισμού έλεγε πως σε δυο εβδομάδες θα ξέρουμε αν θα γΊνει ΑΣΕΠ -δηλαδή στα τέλη του Δεκεμβρίου μάλλον είχε στο νου  του την εκλογη του Προέδρου της Δημοκρατίας

Αποσυνδεδεμένος lampros7

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 302
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2015
« Απάντηση #2077 στις: Δεκέμβριος 11, 2014, 05:12:21 μμ »
Εγώ απο την αρχή του θέματος έλεγα οτι ΑΣΕΠ δεν θα γίνει διότι σύντομα θα έχουμε εκλογές.Είναι μια καλή ευκαιρία το θέμα αυτό περι ΑΣΕΠ για να αξιολογηθεί η εγκυρότητα των απόψεων(πληροφοριών) του κάθε μέλους... ::)

Οι εξελίξεις δείχνουν ότι είχα δίκιο.Το θέμα τώρα είναι με την επόμενη κυβέρνηση να υπάρξουν μαζικοί μόνιμοι διορισμοί.Υπάρχουν χιλιάδες οργανικά κένα.

Αποσυνδεδεμένος greco1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 356
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2015
« Απάντηση #2078 στις: Δεκέμβριος 11, 2014, 05:14:33 μμ »
Δεν πιστεύω τίποτα από όσα λέει ο υπουργός. Είμαι άνεργη, αν και υποσχόταν άλλα...και με χρόνια αναπλήρωσης στην πλάτη...Πάντως, ίσως προκηρύξει ασεπ, αλλά ποιός θα τον διεξάγει??? Πολλές αγγελίες βλέπω για καθηγητές για προετοιμασία ασεπ, ωστόσο...
Για να προκηρύξει ΑΣΕΠ έχει 10 μέρες μέσα στο 2014 , εφ' όσον παμε σε εκλογές ,  που είναι και το πιθανότερο .  Μετά υπάρχει η προεκλογική περίοδος . Θα προκηρύξει διαγωνισμό ως υπηρεσιακός υπουργός ?

Αποσυνδεδεμένος evangelia 77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1354
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2015
« Απάντηση #2079 στις: Δεκέμβριος 11, 2014, 05:25:07 μμ »
Αν εκλεγεί νέα κυβέρνηση, πρέπει να εφαρμόσει τον προϋπολογισμό που ψηφίστηκε πρόσφατα? Γιατί, αν ισχύει αυτό, πως θα γίνουν διορισμοί? Συγγνώμη για την απαισιοδοξία μου, αλλά έφαγα πολλά στραπάτσα από δαύτους...εννοώ τους πολιτικούς-πολιτηκάντηδες.

Αποσυνδεδεμένος baxalakis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 498
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2015
« Απάντηση #2080 στις: Δεκέμβριος 11, 2014, 05:38:59 μμ »
Το εχω ξαναγραψει αν και δεν με συμφερει μια και ειμαι αναπληρωτης. Αν δεν φυγουμε απο το μνημονιο ΑΣΕΠ δεν γινεται Η Τροικα ζητησε μειωση εκπαιδευτικων και το πετυχε Τωρα θα ρωτησουμε θα δουμε αν μας επιτρεψουν και ολα τα σχετικα ειναι αηδιες

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2015
« Απάντηση #2081 στις: Δεκέμβριος 11, 2014, 10:04:56 μμ »
Αγγελίες υπάρχουν για να βγάλουν χρήματα τα φροντιστήρια.
Εδώ και πολύ καιρό υπάρχουν γιατί δεν βλέπουμε μπροστά μας τίποτα παρά μόνο το συμφέρον μας
Τα φροντιστήρια κάνουν τη δουλειά τους γιατί υπάρχουν και οι ευκολόπιστοι
Φταίει και ο Λοβέρδος με τις δηλώσεις του το προηγούμενο διάστημα. Κάποιοι λειτούργησαν με βάση αυτές. Επιβάλλεται όμως, να παρακολουθούμε τις πολιτικές εξελίξεις και να κρατάμε τις επιφυλάξεις μας.

σωστος.....χθες άκουσα  από τον κ. ΤΟΛΙΟ (γνωστο στελεχος του ΣΥΡΙΖΑ) , ότι θα βρεθούν χρήματα στις αγορές της Λατινικής Αμερικής και της Άπω Ανατολής από τον ΣΥΡΙΖΑ μολις παρει την εξουσια...Αρα πάμε για φουλ διορισμους.......
ΥΓ. Κατακαημενη Ελλαδα
Δύσκολα τα πράγματα για τους αδιόριστους εκπαιδευτικούς με όποια κυβέρνηση. Δεν χρειάζεται όμως να μπλέκουμε με ακραίες κομματικές προπαγάνδες στυλ άκουσα, μου είπανε κοκ. Μπορείς να το αποδείξεις αυτό; Θα υπάρξει πόλωση και θα ακούσουμε πολλά και από μέσα και απ΄ έξω. Ως εκπαιδευτικοί και μάλιστα σε ένα εκπαιδευτικό φόρουμ οφείλουμε σύνεση, μετριοφροσύνη και σεβασμό μεταξύ μας. 

Αποσυνδεδεμένος Kat19

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2015
« Απάντηση #2082 στις: Δεκέμβριος 11, 2014, 11:08:13 μμ »
Πάντως αν δεν έχουμε νέα και μες τον Δεκέμβρη,δεν ξέρω πώς μπορεί -αν μπορεί-να γίνει διαγωνισμός πριν τον Απρίλη...

Αποσυνδεδεμένος Mourlos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2015
« Απάντηση #2083 στις: Δεκέμβριος 12, 2014, 08:10:52 πμ »
   καλες οι νουθεσιες και οι φιλολογικες προσεγγισεις αλλά τη ζωή πρεπει να την αντιμετωπιζεις με ρεαλισμο....και η αληθεια ειναι ότι στην τελευταια προγραμματισμενη επισκεψη της τροικα - που ποτε δεν πραγματοποιηθηκε - επρόκειτο να κλεισουν οριστικα τόσο το ζητημα των διορισμων των εναπομειναντων, όσο και το ζητημα του ΑΣΕΠ, θέματα για τα οποία ειχε επέλθει απόλυτη συμφωνία ε το αρμοδιο τεχνικο κλιμακιο της τροικα. Αυτή ειναι η αλήθεια.
    τωρα όποιος θελει μπορει να ελπιζει ο,τι θέλει....εγω προσωπικα ειμαι απόλυτα απογοητευμενος, και τρελαίνομαι όταν κινδυνευω να χασω ισως την τελευταια ευκαιρια μου επειδη καποιοι παιζουν με τη ζωή μου, για να κανουν το κομματι τους, και να μου υποσχονται καλυτερη ζωη και διορισμο με χρηματα απο βραζιλια και ουρουγουαη.....ΕΛΕΟΣ!!!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Periplanomenos Ekp

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2015
« Απάντηση #2084 στις: Δεκέμβριος 12, 2014, 08:27:40 πμ »
Πάντως ο Λοβέρδος δημιούργησε αδικαιολόγητες προσδοκίες. Έπρεπε να μιλήσει μόνο αν είχε κάτι ανακοινώσιμο και όχι να λέει 4 μήνες το παλεύουμε κτλ. Γνήσιος πολιτικάντης βέβαια ήθελε να μοιράζει ψεύτικες ελπίδες και να βγαίνει στα κανάλια. Κάποιοι ενθουσιάστηκαν και θεώρησαν σίγουρο τον ΑΣΕΠ. Τώρα πια με τις πολιτικές εξελίξεις και τις πιθανές εκλογές το σενάριο ΑΣΕΠ φαίνεται ακόμη πιο απίθανο. Δε περιμένω πολλά από τον Σύριζα. Αοριστολογίες και ο ένας αναιρεί αυτά που λέει ο άλλος. Είμαι περίεργος να δω πως θα αντιδράσουν όταν επί κυβέρνησης τους θα γίνουν απεργίες, καταλήψεις κτλ.

Αποσυνδεδεμένος Periplanomenos Ekp

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2015
« Απάντηση #2085 στις: Δεκέμβριος 12, 2014, 08:56:17 πμ »
Και κάτι ακόμη στα περί ΑΣΕΠ:
http://xenesglosses.eu/2014/12/tazoun-asep-ekpaideutikon-tin-idia-ora-pou-auxanoun-kata-64-ton-kondylion-gia-anaplirotes/
Ο καθένας ας βγάλει τα συμπεράσματα του.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160910
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 642
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 629
Σύνολο: 632

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.056 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.