*

Ψηφοφορία

Είστε ευχαριστημένοι απο την περιοχή τοποθέτησής σας;

Ναι
71 (80.7%)
Όχι
17 (19.3%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 88

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 207828 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος chriskas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 254
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #322 στις: Μάιος 18, 2010, 06:53:43 μμ »
Βοήθεια!! Η δδε περιμένει μέχρι την Παρασκευή 21 Μαϊου να στείλω με fax την αίτηση τοποθέτησης.
Τα σχολεία με 10 και 9 μόρια που με ενδιαφέρουν περισσότερο δεν έβγαλαν οργανικό κενό.

Έβγαλε αυτό που έχει 8 μόρια, 2 κενά, με την παραπομπή ότι ενδέχεται να συμπληρώνουν ωράριο αλλού. Αυτό σημαίνει ότι μπορεί να φτάσω τις 25 ώρες;; Επίσης, Τα 8 μόρια θα τα παίρνω πλήρως ή αναλογικά με τις μέρες;;

Επίσης, συμφέρει να βάλω τα 9 και 10 μόρια και σε αυτή την αίτηση μπας και ανοίξει αύριο μεθαύριο λειτουργικό; Ή όχι, σύμφωνα με το γενικό σκεπτικό της εποχής ότι καλύτερα να έχουμε οργανική; Είμαι ΠΕ 02.

Και το βασικότερο ερώτημά μου, που ειλικρινά παρακαλώ όποιον ξέρει να μου απαντήσει, είναι αν καλύπτοντας λειτουργικό και όχι οργανικό κενό στην ίδια ακριβώς περιοχή, θα έχω δικαίωμα το Νοέμβριο να ζητήσω μετάθεση!

Χίλια ευχαριστώ σε όποιον με βοηθήσει..

Υ.Γ Θα τλφ αύριο και στο ΠΥΣΔΕ αλλά είναι τόσο σοβαρή απόφαση που θέλω να είμαι σίγουρη.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:01:59 »

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #323 στις: Μάιος 18, 2010, 06:58:43 μμ »
Και το βασικότερο ερώτημά μου, που ειλικρινά παρακαλώ όποιον ξέρει να μου απαντήσει, είναι αν καλύπτοντας λειτουργικό και όχι οργανικό κενό στην ίδια ακριβώς περιοχή, θα έχω δικαίωμα το Νοέμβριο να ζητήσω μετάθεση!

Θα έχεις δικαίωμα να κάνεις αίτηση μετάθεσης !


Αποσυνδεδεμένος chriskas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 254
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #324 στις: Μάιος 18, 2010, 07:22:46 μμ »
ευχαριστώ.. είναι σίγουρο αυτό ή ... στα πλαίσια των γενικότερων αλλαγών ενδέχεται να αλλάξει...
Τώρα θα μου πείτε πού να ξέρουμε.. άγνωσται αι βουλαί..  :-\

Αποσυνδεδεμένος geolil

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 190
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #325 στις: Μάιος 18, 2010, 07:31:27 μμ »
πληροφόρηση από σχολείο Θεσσαλονίκης (στην πόλη μέσα)
τα τμήματα του χρόνου 30αρια.
Επίσης τηλεφώνησαν από τη διεύθυνση δευτεροβάθμιας σε καθηγητή με οργανική ότι βγαίνει υπεράριθμος. Αυτό γινόταν και παλαιότερα και αν ναι, με ποιά συχνότητα;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:01:59 »

Αποσυνδεδεμένος selas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 594
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #326 στις: Μάιος 18, 2010, 10:43:42 μμ »
πληροφόρηση από σχολείο Θεσσαλονίκης (στην πόλη μέσα)
τα τμήματα του χρόνου 30αρια.
Επίσης τηλεφώνησαν από τη διεύθυνση δευτεροβάθμιας σε καθηγητή με οργανική ότι βγαίνει υπεράριθμος. Αυτό γινόταν και παλαιότερα και αν ναι, με ποιά συχνότητα;

το ίδιο και στην Αθήνα. Από τη στιγμη όμως που τα τμήματα γίνονται υποχρεωτικά τριαντάρια, κάποιοι περισσεύουν. Και θα τοποθετηθούν σε κοντινές (κοντινές άραγε;) περιοχές με κενά. Το κακό είναι, από τη στιγμή που κάποιος χάνει οργανική, τί θέση θα καλύψει τη νέα χρονιά; Σε πόσα σχολεία για να συμπληρώσει ωράριο;

Αν ψάξεις λίγο στις σημερινές αναρτήσεις του Τρωκτικού, κάπου στο μεσημέρι, θα δεις μία παρόμοια ανάρτηση για την περιοχή της Αθήνας....
Ό,τι και να γίνει, χαμογέλα...:)

Αποσυνδεδεμένος greekfrixos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #327 στις: Μάιος 18, 2010, 11:37:05 μμ »
1. Καλό είναι να βάζουμε ΌΛΑ τα σχολεία που μας ενδιαφέρουν ασχέτως κενών, γιατί προκύπτουν κενά από καραμπόλες (π.χ. κάποιος κάνει βελτίωση και αφήνει την προηγούμενη οργανική του κενή)
2. Ο γενικός κανόνας μοριοδότησης είναι: Δεν "ζημιώνεσαι" εκτός αν το ζητήσεις...
3. ΔΕΝ μπορείς να είσαι υπεράριθμος αν ΔΕΝ έχεις οργανική.
4. Αν μου έδινε κάποιος τη δυνατότητα να διοριστώ ΑΚΟΠΑ, και μάλιστα σε όποιο μέρος ΗΘΕΛΑ ανεξαρτήτως υπηρεσιακών αναγκών, ΝΑΙ, δεν θα με πείραζε να έπομαι των άλλων συναδέλφων στις τοποθετήσεις

Αποσυνδεδεμένος chriskas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 254
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #328 στις: Μάιος 19, 2010, 03:11:56 μμ »
Λοιπόν, το ΠΥΣΔΕ σήμερα στο τηλέφωνο μου είπε το εξής:

Αν τοποθετηθώ τώρα σε οργανικό και τον Αύγουστο ζητήσω εγώ να αποσπαστώ σε άλλο σχολείο της ίδιας περιοχής, τότε δε δικαιούμαι να ζητήσω το Νοέμβριο μετάθεση, διότι δε θα έχω υπηρετήσει την οργανική μου...

Ουφφφ...

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #329 στις: Μάιος 19, 2010, 04:01:21 μμ »
Λοιπόν, το ΠΥΣΔΕ σήμερα στο τηλέφωνο μου είπε το εξής:

Αν τοποθετηθώ τώρα σε οργανικό και τον Αύγουστο ζητήσω εγώ να αποσπαστώ σε άλλο σχολείο της ίδιας περιοχής, τότε δε δικαιούμαι να ζητήσω το Νοέμβριο μετάθεση, διότι δε θα έχω υπηρετήσει την οργανική μου...

Ουφφφ...


Αν όμως τοποθετηθείς σε λειτουργικό κενό ( και δεν ζητήσεις απόσπαση )  τότε μπορείς να κάνεις αίτηση μετάθεσης ....

Αποσυνδεδεμένος chriskas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 254
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #330 στις: Μάιος 19, 2010, 04:04:12 μμ »
Λοιπόν, το ΠΥΣΔΕ σήμερα στο τηλέφωνο μου είπε το εξής:

Αν τοποθετηθώ τώρα σε οργανικό και τον Αύγουστο ζητήσω εγώ να αποσπαστώ σε άλλο σχολείο της ίδιας περιοχής, τότε δε δικαιούμαι να ζητήσω το Νοέμβριο μετάθεση, διότι δε θα έχω υπηρετήσει την οργανική μου...

Ουφφφ...


Αν όμως τοποθετηθείς σε λειτουργικό κενό ( και δεν ζητήσεις απόσπαση )  τότε μπορείς να κάνεις αίτηση μετάθεσης ....

Ναι  ;)

Αποσυνδεδεμένος efkola

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #331 στις: Μάιος 19, 2010, 04:27:04 μμ »
Μια ερώτηση:Αν εκπαιδευτικός που βρίσκεται στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ δηλώσει στην αίτηση για οριστική τοποθέτηση κάποια λίγα σχολεία από την περιοχή του,τα πιθανά ενδεχόμενα είναι δύο:1.να πάει σε κάποιο από αυτά τα σχολεία που έχει επιλέξει κ θέλει,2.να μην πάει πουθενά σε αυτή τη φάση παραμένοντας στη διάθεση κ να τοποθετηθεί σε κάποιο λειτουργικό κενό κάποια στιγμή μέσα στο καλοκαίρι.Η πιθανότητα να τοποθετηθεί (σε αυτή τη φάση,επαναλαμβάνω)σε κάποιο άλλο σχολείο εκτός αυτών των λίγων που έχει δηλώσει,δεν υφίσταται.Σωστό ή λάθος;

Αποσυνδεδεμένος vokos69

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ12.04 Μηχανολόγος Μηχανικός
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #332 στις: Μάιος 19, 2010, 04:38:42 μμ »
Κάποιες Δνσεις δυστυχώς δεν έχουν ακόμα βγάλει κενά. Τα ΠΥΣΔΕ ανασυγκροτήθηκαν εδώ και 20 μέρες περίπου. Γιατί τόση καθυστέρηση λοιπόν? Να θεωρηθεί ότι γίνεται μαγείρεμα?

Το άσχημο είναι πως κάποιοι συνάδελφοι (αποσπασμένοι στις Δνσεις) ενοχλούνται αν τους πάρεις τηλέφωνο να ρωτήσεις το πότε θα ανακοινωθούν τα κενά για να κάνουμε τις αιτήσεις για τοποθέτηση.

Ντροπή συνάδελφοι !!!

Αποσυνδεδεμένος AnnaO

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 184
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #333 στις: Μάιος 19, 2010, 04:40:45 μμ »
Μια ερώτηση:Αν εκπαιδευτικός που βρίσκεται στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ δηλώσει στην αίτηση για οριστική τοποθέτηση κάποια λίγα σχολεία από την περιοχή του,τα πιθανά ενδεχόμενα είναι δύο:1.να πάει σε κάποιο από αυτά τα σχολεία που έχει επιλέξει κ θέλει,2.να μην πάει πουθενά σε αυτή τη φάση παραμένοντας στη διάθεση κ να τοποθετηθεί σε κάποιο λειτουργικό κενό κάποια στιγμή μέσα στο καλοκαίρι.Η πιθανότητα να τοποθετηθεί (σε αυτή τη φάση,επαναλαμβάνω)σε κάποιο άλλο σχολείο εκτός αυτών των λίγων που έχει δηλώσει,δεν υφίσταται.Σωστό ή λάθος;
Σωστό.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #334 στις: Μάιος 19, 2010, 04:43:05 μμ »
Σωστό ? 
Αν μείνει οργανικό κενό που δεν το δηλώνει κανείς τότε θα πάει αυτός που έχει τα λιγότερα μόρια.

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #335 στις: Μάιος 19, 2010, 07:22:56 μμ »
Λοιπόν, το ΠΥΣΔΕ σήμερα στο τηλέφωνο μου είπε το εξής:

Αν τοποθετηθώ τώρα σε οργανικό και τον Αύγουστο ζητήσω εγώ να αποσπαστώ σε άλλο σχολείο της ίδιας περιοχής, τότε δε δικαιούμαι να ζητήσω το Νοέμβριο μετάθεση, διότι δε θα έχω υπηρετήσει την οργανική μου...

Ουφφφ...

Aυτο μπορει να ισχυει μπορει και οχι και εξηγω:

1. Αν ηδη κατεχεις οργανικη θεση και ζητας να μετατεθεις σε αλλη οργανικη (βελτιωση θεσης), τοτε στη νεα σου οργανικη πρεπει να υπηρετησεις ενα ετος για να θεμελιωσεις δικαιωμα μεταθεσης το Νοεμβριο.

2. Αν τελεις στη διαθεση του ΠΥΣΔΕ, εχεις υπηρετησει ηδη ενα ετος καλυπτοντας λειτουργικο κενο και καταλαβεις οργανικη θεση κατα την τρεχουσα διαδικασια, τοτε μπορεις να αποσπαστεις απο τη νεα σου οργανικη, θεμελιωνοντας παραλληλα δικαιωμα μεταθεσης, διοτι ηδη εχεις υπηρετησει ενα τουλαχιστον ετος στην περιοχη μετάθεσής σου σε λειτουργικο κενο.

3. Αν εισαι μετατεθεισα σε νεα περιοχη μεταθεσης, ειτε τοποθετηθεις σε λειτουργικο ειτε σε οργανικο κενο, πρεπει υποχρεωτικα να υπηρετησεις ενα ετος για να θεμελιωσεις δικαιωμα μεταθεσης. Στην τελευταια περιπτωση, αν καταλαβεις οργανικη θεση και στη συνεχεια αποσπαστεις σε αλλο σχολειο της περιοχης σου, θα χρωστας την οργανικη σου. 
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159847
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 630
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 619
Σύνολο: 635

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.06 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.