*

Ψηφοφορία

Είστε ευχαριστημένοι απο την περιοχή τοποθέτησής σας;

Ναι
71 (80.7%)
Όχι
17 (19.3%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 88

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 207834 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος xenofontas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 114
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #336 στις: Μάιος 19, 2010, 07:44:29 μμ »
Τελικά μάθαμε αν στα γραφεία υπηρετείς οργανική ή όχι;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:31:29 »

Αποσυνδεδεμένος vokos69

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ12.04 Μηχανολόγος Μηχανικός
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #337 στις: Μάιος 19, 2010, 08:29:55 μμ »
Τελικά μάθαμε αν στα γραφεία υπηρετείς οργανική ή όχι;

Αν κατάλαβα καλά (και με κάθε επιφύλαξη) διαβάζοντας το νέο νομό καθώς και το άρθρο του παλιού νόμου που σταματάει να ισχύει, ΔΕΝ υπηρετείται η οργανική θέση πλέον στα γραφεία.

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #338 στις: Μάιος 19, 2010, 09:03:05 μμ »
Τελικά μάθαμε αν στα γραφεία υπηρετείς οργανική ή όχι;

Αν κατάλαβα καλά (και με κάθε επιφύλαξη) διαβάζοντας το νέο νομό καθώς και το άρθρο του παλιού νόμου που σταματάει να ισχύει, ΔΕΝ υπηρετείται η οργανική θέση πλέον στα γραφεία.


Βασει του νεου νομου δεν υπηρετειται η οργανικη θεση με αποσπαση σε φορεα. Παρ'ολ' αυτα, αν αποφασιστει το αντιθετο (δεν λεω οτι θα γινει ή οχι), θα αποτελει εξαιρεση μονο για τη φετινη χρονια, λογω της νομικα οξυμωρης ακροβασιας του υπουργειου να εκδοσει μια εγκυκλιο αποσπασεων, που ενω μνημονευε το τρεχον, τοτε, νομικο πλαισιο, θεμελιωνοταν, εντουτοις, σε νομο που θα ψηφιζοταν στο μελλον.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 19, 2010, 09:04:51 μμ από Damien »
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος chriskas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 254
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #339 στις: Μάιος 19, 2010, 11:45:50 μμ »
Damien ανήκω στην 3η κατηγορία.
Ευχαριστώ για την απάντηση!
Υ.Γ Αναρωτιέμαι ωστόσο αν το ΠΥΣΔΕ βλέποντας στην τωρινή αίτησή μου ότι προτιμώ σχολεία που δεν έχουν οργανική, μήπως με μετακινούσε από μόνο του σε κάποιο από αυτά, αν άνοιγε θέση.. Ωραία θα ήτανε.. :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:31:29 »

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #340 στις: Μάιος 21, 2010, 05:16:32 μμ »
http://www.alfavita.gr/ank_b/ank21_5_10_1601.php

 ΘΕΜΑ: Διευκρινίσεις σχετικά με τοποθετήσεις εκπαιδευτικών Δ.Ε.

            Μετά την ψήφιση και δημοσίευση του Νόμου 3848/2010 (ΦΕΚ 71 τ. Α΄) «Αναβάθμιση του ρόλου του εκπαιδευτικού – καθιέρωση κανόνων αξιολόγησης και αξιοκρατίας στην εκπαίδευση και λοιπές διατάξεις» και ενόψει της τοποθέτησης των εκπαιδευτικών οι οποίοι μετατέθηκαν, υπέβαλαν αίτηση για βελτίωση ή οριστική τοποθέτηση, σας γνωρίζουμε τα εξής:

1. Σύμφωνα με την παράγραφο 1 του άρθρου 30 του ανωτέρω Νόμου «η υποχρέωση της διετούς πραγματικής υπηρεσίας που προβλέπεται στο πρώτο εδάφιο αφορά την οργανική θέση στην οποία θα μετατεθούν οι εκπαιδευτικοί, ύστερα από αίτησή τους, από το σχολικό έτος 2010-2011 και μετά».

2.      Οι τοποθετήσεις των εκπαιδευτικών οι οποίοι μετατέθηκαν, υπέβαλαν αίτηση για βελτίωση ή οριστική τοποθέτηση κατά το σχολικό έτος 2009-2010 θα πραγματοποιηθούν σύμφωνα με τα ισχύοντα πριν από την ψήφιση του ανωτέρω νόμου. Κατ’ αναλογίαν, με τις ισχύουσες πριν από την ψήφιση του ανωτέρω Νόμου διατάξεις θα πραγματοποιηθούν και οι τοποθετήσεις των πολύτεκνων εκπαιδευτικών κατά το τρέχον σχολικό έτος. Οι διατάξεις των παραγράφων 3 και 4 του άρθρου 30 θα ισχύσουν από το σχολικό έτος 2010-2011.

Αποσυνδεδεμένος vgargan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τη (Δημόσια) εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • Βασίλης Γαργανουράκης - Πρόσωπικη Ιστοσελίδα
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #341 στις: Μάιος 21, 2010, 08:23:23 μμ »

1. Σύμφωνα με την παράγραφο 1 του άρθρου 30 του ανωτέρω Νόμου «η υποχρέωση της διετούς πραγματικής υπηρεσίας που προβλέπεται στο πρώτο εδάφιο αφορά την οργανική θέση στην οποία θα μετατεθούν οι εκπαιδευτικοί, ύστερα από αίτησή τους, από το σχολικό έτος 2010-2011 και μετά».


Εάν κάποιος πάρει οργανική φέτος και για το 2010-11 πάρει απόσπαση ή εκπ. άδεια, θα θυμούνται πότε πήρε την οργανική ώστε να την ξεχρεώσει σε 1 χρόνο ή επειδή θα επιστρέψει το 2011-12 (ή αργότερα) θα τον υποχρεώσουν να κάτσει 2 χρόνια;

Μάλλον ψάχνω ψύλλους στα άχυρα...

Αποσυνδεδεμένος staceykon

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #342 στις: Μάιος 22, 2010, 12:14:31 μμ »
Αχ..έχω καταμπερδευτεί...... κάποιος πιο έξυπνος συνάδελφος να με διαφωτίσει!!!!
Φέτος συμπληρώνω τη δεύτερη χρονιά ως νεοδιόριστη, και ακόμα χρωστάω την θέση μου γιατι πήρα απόσπαση (σε σχολείο) αμέσως λόγω συζύγου σταρατιωτικού.
Τώρα θα πάρω οργανική...... και ξαναέκανα αίτηση απόσπασης! 
Τί ισχύει για μένα? μια ή δύο χρονιες παραμονής στην οργανική μου, όταν με το "καλό" θα επιστρέψω????

Αποσυνδεδεμένος vgargan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τη (Δημόσια) εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • Βασίλης Γαργανουράκης - Πρόσωπικη Ιστοσελίδα
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #343 στις: Μάιος 22, 2010, 07:33:13 μμ »

kαι εμένα αυτή ήταν η απορία μου. Διαβάζοντας όμως καλύτερα την ανακοίνωση του ΥΠΕΠΘ, κατάλαβα ότι η διετία θα ισχύει για τους εκπαιδευτικούς που θα πάρουν οργανική από το 2010-11 και μετά. Οπότε σύμφωνα με τη λογική (αν μπορεί να την επικαλεστεί κανείς...) τη γλυτώνουμε εμείς που θα πάρουμε οργανική φέτος.

Αχ..έχω καταμπερδευτεί...... κάποιος πιο έξυπνος συνάδελφος να με διαφωτίσει!!!!
Φέτος συμπληρώνω τη δεύτερη χρονιά ως νεοδιόριστη, και ακόμα χρωστάω την θέση μου γιατι πήρα απόσπαση (σε σχολείο) αμέσως λόγω συζύγου σταρατιωτικού.
Τώρα θα πάρω οργανική...... και ξαναέκανα αίτηση απόσπασης! 
Τί ισχύει για μένα? μια ή δύο χρονιες παραμονής στην οργανική μου, όταν με το "καλό" θα επιστρέψω????

Αποσυνδεδεμένος staceykon

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #344 στις: Μάιος 22, 2010, 07:45:47 μμ »
Εμείς όμως που παίρνουμε τώρα οργανική.... δεν θεωρείται οτι είναι για το έτος 10-11???

Αποσυνδεδεμένος physicaest

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 698
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Koλωνακι (Πλατεια)1920
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #345 στις: Μάιος 22, 2010, 07:52:13 μμ »
Eπειδη μιλατε μονο για την περιπτωση των αποσπασεων....αν καποια δεν εχει κανει μαθημα ποτε της λογω συνεχομενων κυησεων και αδειων ανατροφης τεκνων, εχει ξεχρεωσει με ολα δηλαδη παιρνει κανονικα τις μεταθεσεις της ???

Αποσυνδεδεμένος annna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #346 στις: Μάιος 22, 2010, 07:59:01 μμ »
Διευκρινίσεις σχετικά με τοποθετήσεις εκπαιδευτικών Δ.Ε.

"Οι τοποθετήσεις των εκπαιδευτικών οι οποίοι μετατέθηκαν, υπέβαλαν αίτηση για βελτίωση ή οριστική τοποθέτηση κατά το σχολικό έτος 2009-2010 θα πραγματοποιηθούν σύμφωνα με τα ισχύοντα πριν από την ψήφιση του ανωτέρω νόμου. "
 

Αποσυνδεδεμένος xenofontas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 114
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #347 στις: Μάιος 22, 2010, 08:28:49 μμ »

kαι εμένα αυτή ήταν η απορία μου. Διαβάζοντας όμως καλύτερα την ανακοίνωση του ΥΠΕΠΘ, κατάλαβα ότι η διετία θα ισχύει για τους εκπαιδευτικούς που θα πάρουν οργανική από το 2010-11 και μετά. Οπότε σύμφωνα με τη λογική (αν μπορεί να την επικαλεστεί κανείς...) τη γλυτώνουμε εμείς που θα πάρουμε οργανική φέτος.

Αχ..έχω καταμπερδευτεί...... κάποιος πιο έξυπνος συνάδελφος να με διαφωτίσει!!!!
Φέτος συμπληρώνω τη δεύτερη χρονιά ως νεοδιόριστη, και ακόμα χρωστάω την θέση μου γιατι πήρα απόσπαση (σε σχολείο) αμέσως λόγω συζύγου σταρατιωτικού.
Τώρα θα πάρω οργανική...... και ξαναέκανα αίτηση απόσπασης! 
Τί ισχύει για μένα? μια ή δύο χρονιες παραμονής στην οργανική μου, όταν με το "καλό" θα επιστρέψω????

Ένα χρόνο θα κάνετε μόνο αν ξεχρεώσετε φέτος την οργανική σας. Αν πάρετε και έρος για απόσπαση, θα σας πιάνει η διετία.

Αποσυνδεδεμένος staceykon

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #348 στις: Μάιος 22, 2010, 08:35:03 μμ »
πόσο σίγουρος είσαι xenofonta? είμαι στα προθυρα κατάθλιψης με τη σκέψη οτι ίσως πρέπει να κάνω ανάκληση απόσπασης.....

Αποσυνδεδεμένος kon

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #349 στις: Μάιος 23, 2010, 06:15:34 μμ »
Καλησπέρα σε όλους!
Πρόκειται να συμπληρώσω την αίτηση τοποθέτησης και έχω ορισμένες απορίες για τις οποίες όποιος καλός συνάδελφος γνωρίζει ας απαντήσει!
1. Πρέπει να συμπληρώσω και την αίτηση για τοποθέτηση σε οργανικό κενό και την αίτηση βελτίωσης;
2. Eάν πάρω φέτος οργανική πρέπει να παραμείνω 2 χρόνια (άρα τον ερχόμενο Νοέμβριο δεν έχω δικαίωμα για αίτηση μετάθεσης);
3. Εάν ισχύει η 2η περίπτωση, τι πρέπει να κάνω για να μην πάρω οργανική; 

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159850
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 581
Σύνολο: 590

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.112 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.