*

Αποστολέας Θέμα: Το μέλλον των Δασκάλων  (Αναγνώστηκε 7609 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Daskalos!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Το μέλλον των Δασκάλων
« στις: Φεβρουάριος 04, 2010, 05:09:49 πμ »
Την καλημερα μου σε ολους, τους τυχερους "συναδελφους" :)!!

Ειμαι ο Κωνσταντινος και φετος, μετα απο αρκετη προσπαθεια, καταφερα να μπω στο παιδαγωγικο τμημα της Αλεξανδρουπολης, εκπληρωνοντας ενα ονειρο πολλων χρονων!! Απο τοτε που αρχισα να προβληματιζομαι για το μελλον μου (στις πρωτες ταξεις του γυμνασιου), ηθελα να γινω η δασκαλος η παιδιατρος... Το δευτερο το απερριψα λογω επιλογης κατευθυνσης και με μεγαλη μου χαρα φετος το καλοκαιρι εμαθα πως πετυχα το στοχο μου!! Η χαρα μου ηταν τεραστια, γιατι πολυ απλα λατρευω τα παιδια και το συγκεκριμενο επαγγελμα με εξιταρει... Πιστευω πως δεν υπαρχει μεγαλυτερη ευτυχια για εναν ανθρωπο, απο το να παει στη δουλεια του και το πρωτο πραγμα που συναντα ειναι 20 παιδικα χαμογελα!! Οπως κατλαβαινετε, ακολουθωντας το ονειρο μου, δεν ακουσα και δεν εμπισετυτηκα τις δυσοιωνες προβλεψεις καποιον, για το μελλον του κλαδου... Αλλωστε δε με ενδιεφερε και πολυ, αφου ελεγα στον εαυτο μου πως οταν ερθει εκεινη η ωρα, θα τα δωσω ολα και καποια στιγμη θα καταφερω να διοριστω και γω μεσω του ΑΣΕΠ!! Με αυτα που γινονται ομως τωρα, με προφαση την οικονομικη κριση, εχω αρχισει να φοβαμαι και να χανω σιγα σιγα την πιστη μου... Αυτο που θα ηθελα λοιπον απο εσας, ειναι να ακουσω μερικες προβλεψεις, βασιζομενες στην ειλικρινια!! Αν υποθεσουμε οτι θα παρω το πτυχιο μου σε 4 χρονια+1 που ειναι ο στρατος, τι πιστευετε πως θα εχω να αντιμετωπισω??

Σας ευχαριστω ολους εκ των προτερων,
ενας νεος και γεματος θεληση Δασκαλος.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το μέλλον των Δασκάλων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:00:06 »

Αποσυνδεδεμένος geok_salonika

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2755
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηδένα προ του τέλους μακάριζε...
    • Προφίλ
    • Θεματα εξετάσεων και online test ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών
Απ: Το μέλλον των Δασκάλων
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 04, 2010, 10:56:53 πμ »
Εδώ φίλε μου δεν ξέρουμε τι θα συμβεί του χρόνου που να ξέρουμε τι θα γίνει μετά από 5 χρόνια... Το μόνο σίγουρο έιναι ότι και ο δικός σας κλάδος θα κορεστεί κάποια στιγμή γιατί μπαίνουν πολλοί νέοι. Το πότε θα γίνει άγνωστο... Ενδεχομενως κάποια πηγή μέσα από τη ΔΟΕ να σε βοηθήσει περισσότερο
Κάθε εμπόδιο για καλό...
Κάθε μέρα είναι μια καινούρια μέρα!!!

Θέματα και online test προηγούμενων ΑΣΕΠ: www.exetaseis-asep.com

Αποσυνδεδεμένος Daskalos!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το μέλλον των Δασκάλων
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 04, 2010, 10:34:23 μμ »
Εδώ φίλε μου δεν ξέρουμε τι θα συμβεί του χρόνου που να ξέρουμε τι θα γίνει μετά από 5 χρόνια... Το μόνο σίγουρο έιναι ότι και ο δικός σας κλάδος θα κορεστεί κάποια στιγμή γιατί μπαίνουν πολλοί νέοι. Το πότε θα γίνει άγνωστο... Ενδεχομενως κάποια πηγή μέσα από τη ΔΟΕ να σε βοηθήσει περισσότερο
Ok, το καταναω αυτο που λες και η αναστατωση αυτη ηταν που με οδηγησε να δημιουργησω αυτο το thread!! Το μονο που θελω να ακουσω ειναι εκτιμησεις... Ενθαρρυντικες η οχι!!

Αποσυνδεδεμένος δασκαλίτσα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Το μέλλον των Δασκάλων
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 01, 2010, 03:53:33 μμ »
όλα θα πάνε καλά...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το μέλλον των Δασκάλων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:00:06 »

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Το μέλλον των Δασκάλων
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 01, 2010, 04:19:06 μμ »
Κάποια στιγμή θα μειωθούν οι θέσεις των δασκάλων (γιατί ήδη διορίστηκαν πάαααρα πολλοί) και λογικά απο κει και πέρα θα είναι εξαιρετικά δύσκολο να διοριστεί κάποιος. Ωστόσο επειδή φέτος γύρισα αρκετά σχολεία, υπάρχουν ακόμα πολλοί μεγάλοι σε ηλικία δάσκαλοι αρα θεωρώ οτι εσυ σίγουρα προλαβαίνεις να διοριστείς. Καλή τύχη!

void

  • Επισκέπτης
Απ: Το μέλλον των Δασκάλων
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 01, 2010, 04:23:49 μμ »
ακου παιδι μου (και εννοω την προσφωνηση μιας και σε περναω 23+ χρονια).Οταν μπηκα στη φιλοσοφικη διοριζοντουσαν οι πτυχιουχοι του Ιουνιου αναπληρωτες!Οταν βγηκα,μετα απο πολλη σιγουρια,καφεδες και φοιτητικη ζωη ονειρεμενη) ειχα να αντιμετωπισω μια αλλη κατασταση,απιστευτη εν σχεσει με αυτη που υπολογιζα 4 χρονια πρωτυτερα.
το μονο που θα πω,εκτος απο τις ειλικρινεις ευχες μου για το μελλον σου,ειναι η ελπιδα να οδηγηθηκες στην επιλογη σου απο την αγαπη για τα παιδια-τοση που να σε αντεξει αν τα πραγματα δεν πανε κατ'ευχην.
Και για να μη νομιστει οτι μιλω χαιρεκακα-μακρια απο μενα αυτη η σκεψη,απλα θα θυμισω οτι η μεγιστη μεριδα αποσπασμενων σε υπηρεσιες ασχετες με την παιδεια ειναι οι δασκαλοι και τα ευκολοτερα σχολεια να κλεισουν για λογους οικονομιας ειναι τα δημοτικα,λογω μεγεθους των χωριων και ελλειψης ικανου αριθμου μαθητων.
Συμπερασματικα:κοιτα να καλοπερασεις στα φοιτητικα σου χρονια,δε θα επιστρεψουν,και παραλληλα καλο διαβασμα για υψηλο μεσο ορο που θα χρειαστεις στον ασεπ των εκπαιδευτικων και στην αναζητηση μεταπτυχιακου.

Αποσυνδεδεμένος Daskalos!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το μέλλον των Δασκάλων
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 01, 2010, 05:55:58 μμ »
Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις και τις προβλεψεις σας!! Οσο για την επιλογη μου, εγινε με μονο κινητρο την αγαπη μου για τα παιδια και τη διαθεση μου να προσφερω οσο μπορω, οποτε το μονο σιγουρο ειναι οτι δε θα σταματησω τον αγωνα μεχρι να μπω σε σχολικη ταξη... Οσο για τα φοιτητικα μου χρονια, μεχρι στιγμης κυλουν υπεροχα!! Σε σημειο που απορω γιατι νοικιασα σπιτι, αφου σπανιως παταω το ποδι μου :P...

Για αλλη μια φορα ευχαριστω!!

Αποσυνδεδεμένος popaki1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 400
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Το μέλλον των Δασκάλων
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 01, 2010, 06:06:10 μμ »
τράβα τον δρόμο που επέλεξες και όλα θα πάνε καλά και να είσαι σίγουρος  ότι ο κλάδος σου θα πάει καλύτερα όταν φύγουν από μέσα  οι εκπαιδευτικοί που δεν έχουν  (επάρκεια)  θάρρους  ούτε να ενθαρρύνουν ένα παιδί.
είναι πάρα πολλοί και είναι στην δύση της (καριέρας) τους.

Αποσυνδεδεμένος max

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 463
    • Προφίλ
Απ: Το μέλλον των Δασκάλων
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 05, 2010, 09:24:22 πμ »
η δική μου εκτίμηση είναι ότι όσο άσχημα και να γίνουν σε 5 χρόνια τα ποσοστά διορισμού σας δεν πρόκειται να φτάσουν το χάλι άλλων ειδικοτήτων. Έτσι πρέπει να είσαι αισιόδοξος. Άλλωστε φέτος σε μία εκδήλωση προσανατολισμού που έγινε στο σχολείο μας από μια ιδιωτική εταιρεία ειπώθηκε ότι και τα παιδιά που θα επιλέξουν και φέτος παιδαγωγικό θα έχου καλές προοπτικές. Ακόμα όμως και έτσι να μην είναι , αν συνεχίσεις και στο μέλλον να έχεις τον ίδιο ενθουσιασμό γιια τη δουλειά σου δ ε ν υπάρχει περίπτωση να μην τα καταφέρεις.....

Αποσυνδεδεμένος μαιρη567

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
    • Προφίλ
Απ: Το μέλλον των Δασκάλων
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 07, 2010, 03:06:27 μμ »
εγω πστευω οτι οι δασκαλοι θα συνεχιζουν να διοριζονται για τα επομενα 5 χρονια.

Αποσυνδεδεμένος Farfallina

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 186
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Π70 ƸӜƷ
    • Προφίλ
Απ: Το μέλλον των Δασκάλων
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 07, 2010, 03:09:17 μμ »
Μα δε μου λες άλλη δουλειά δεν έχεις να ξεθάβεις θέματα και να αναφέρεσαι παντού για το ίδιο θέμα;; Μην πω για την άποψή σου στο θέμα ''διορισμός δασκάλων''...
άιντε...

Αποσυνδεδεμένος paschalist

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 929
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το μέλλον των Δασκάλων
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 07, 2010, 03:10:00 μμ »
εγω πστευω οτι οι δασκαλοι θα συνεχιζουν να διοριζονται για τα επομενα 5 χρονια.
Ναι.
Κι εγώ πιστεύω εις ένα θεό, πατέρα παντοκράτορα...
Και  εις ένα ΔΝΤ που όποιος το δει να φεύγει, σημαίνει πως θα ζήσει πολλά χρόνια ακόμη...
Nil homini certum est

Αποσυνδεδεμένος maraki28

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 631
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το μέλλον των Δασκάλων
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 07, 2010, 03:55:49 μμ »
 :) :) :) :) :)<a href="http://" target="_blank" class="new_win">http://</a>
μαρακι

Αποσυνδεδεμένος δηιάνειρα

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1141
    • Προφίλ
Απ: Το μέλλον των Δασκάλων
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 07, 2010, 06:42:27 μμ »
εγω πστευω οτι οι δασκαλοι θα συνεχιζουν να διοριζονται για τα επομενα 5 χρονια.
Ναι.
Κι εγώ πιστεύω εις ένα θεό, πατέρα παντοκράτορα...
Και  εις ένα ΔΝΤ που όποιος το δει να φεύγει, σημαίνει πως θα ζήσει πολλά χρόνια ακόμη...

λολ!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32315
  • Τελευταία: mixalios11
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161205
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 571
Σύνολο: 578

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.085 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.