*

Αποστολέας Θέμα: Διοριστέοι Β' φουρνιάς II  (Αναγνώστηκε 629887 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vivi06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι Β' φουρνιάς II
« Απάντηση #3024 στις: Αύγουστος 06, 2010, 10:14:04 πμ »
ειναι τοσο ασχημα στο νησι μου????

το νησι σου κατ, ειναι πανεμορφο, σαν νησι. ΑΛΛΑ (θα το ειδες κ σε αλλα ποστ που εχω γραψει γαι το θεμα)
1. εχει απαραδεκτο προισταμενο (τα ξερεις κ εσυ φανταζομαι) - οση λαμογια ειδα σε ενα χρονο δεν την ειδα 33 χρονια που ζω
2. εχει χαλια συγκοινωνιες με βορεια ελλαδα κ γενικως - 250-300 ευρω καθε φορα που ηθελα να ταξιδεψω
3. απαγορευτικα - ΠΟΛΛΑ κ ανεπιτρεπτα για τοσο μεγαλο νησι
4. ωχαδελφισμος - δεν εχω συναντησει πουθενα τοσο κοσμο να βαριεται τοσο πολυ - εσυ μπορει να μην το καταλαβαινεις, αλλα εγω νομιζα οτι ζουσα σε σλοου μοσιον, κ αυτο με εξοργιζει πραγματικα
5. ειμαστε ΟΛΟΙ υπεραριθμοι κ καθομασταν (συνδυασε το με το παραπανω - σορι, αλλα δεν μου αρεσει να καθομαι κ να κοροιδευω τον κοσμο οτι δουλευω)
6. ολα ειναι πανακριβα αλλα το τραγικο ειναι οτι παντου σου πετανε 'εδω ειναι παραμεθοριος, εχει φτηνο φπα'. 3 ευρω ο καφες στη βεροια, 3 ευρω ο καφες κ στη χιο... (παραδειγμα φερνω)
6. αφορητος χειμωνας - βροχη, αερας κ ερημια. Πως ειναι το ηρακλειο? καμια σχεση!
Γενικως θελω να βλεπω κοσμο - στη χιο υπαρχει μια καποια ζωντανια μονο το καλοκαιρι. Ειναι σαν να ζουσα σε αλλη εποχη
Και φυσικα με τα λεφτα του νεοδιοριστου δεν υπαρχει δυνατοτητα για πολλες πολλες διασκεδασεις/χομπι κλπ. Οποτε κλεινεσαι σπιτι κ βλεπεις τη βροχη... για μερες! Κ φυσικα μεχρι να κανεις φιλους κλπ περναει ο χειμωνας κ ειμασταν ολοι στην τσιτα να φυγουμε.

ΥΓ Παντως οι παραλιες ειναι πανεμορφες! Κ τα χωριουδακια τελεια! Συμπερασμα - η χιος ειναι ωραια ΜΟΝΟ για διακοπες! (προσωπικη - κ οχι μονο - αποψη βεβαιως βεβαιως) - για 4 μορια δεν το ξανασκεφτομουν να μεινω

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διοριστέοι Β' φουρνιάς II
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:03:50 »

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2600
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι Β' φουρνιάς II
« Απάντηση #3025 στις: Αύγουστος 06, 2010, 10:17:13 πμ »
καααααααααααααλα!!
εχεις τα δικαια σου δε λεω...  :-[

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι Β' φουρνιάς II
« Απάντηση #3026 στις: Αύγουστος 06, 2010, 10:43:37 πμ »
ποια δικαια της?
ολα τα επιχειρηματα της ενα προς ενα δεν στεκονται.

ας αναφερω ενα: "εχει απαγορευτικα πολλα!! "  Ε, ας πουμε στο καιρο το χειμωνα να μην ειναι τόσο αγριος στη Χιο!!!

κοιταξτε, εχω αρκετη δουλεια τωρα και δεν εχω χρονο να απαντω σε ......
αλλα επειδη καταγομαι απο κει δεν θα ειμαι αντικειμενικος. (και επισης επειδη δεν ειμαι κρητικος για να ειμαι τοπικιστης και να μιλαω ΜΟΝΟ για Κρητη !!)

μιλησαν ομως πολλοι συναδελφοι εδω μεσα για τη Χιο και εχουν να πουν θετικα αλλα και αρνητικα που πραγματικα μπορει να συναντησει καποιος σε επαρχια (οχι του τυπου, δεν ειχα δουλεια και βαριομουν, δεν ειχα προισταμενο καλο, ειχε πολλα απαγορευτικα, δεν εχει συγκοινωνια με Β.Αφρικη,Αμερικη και Αυστραλια...κλπ κλπ)
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 06, 2010, 10:45:11 πμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1710
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι Β' φουρνιάς II
« Απάντηση #3027 στις: Αύγουστος 06, 2010, 10:47:41 πμ »
Αν δεν οδηγεις μην προτιμησεις Χιο. Μονο αν εισαι στην πολη ή Βρονταδο, βολευσαι απο συγκοινωνιες. Για τα αλλα μερη είναι απελπιστικες, ειδικα για Καρδαμυλα ή την Βολισσό (ενα λεωφορείο στις 6.30 το πρωι και ένα το μεσημερι κατα τις 3.00).Και μην στηρίζεσι και πολυ στους συναδελφους, οι περισσότεροι αναγκάστηκαν να μένουν εκεί που δουλευαν

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διοριστέοι Β' φουρνιάς II
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:03:50 »

Αποσυνδεδεμένος Estella80

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 203
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι Β' φουρνιάς II
« Απάντηση #3028 στις: Αύγουστος 06, 2010, 10:59:15 πμ »
Να ρωτήσω κάτι κι εγώ,

από το υπουργείο αλλά και συνάδελφοι μου είπαν, ότι οι εξετάσεις υγείας κι ας αργούν συχνά να κατατεθούν (δηλαδή εμείς τις αργούμε) και ότι δεν είναι κάτι που πρέπει να με αγχώνει, ότι πολλοί τις χρωστάνε και τις φέρνουν στις δευτεροβάθμιες τον Οκτώβρη. Επομένως την άλλη εβδομάδα θα προσπαθήσω να τις κάνω αθήνα, γιατί τώρα δεν είμαι ακόμα αθήνα, και αν δεν τα καταφέρω, τότε όπου τοποθετηθώ.

Μήπως παραείμαι άνετη;
Βλέπω που γράφετε για τις εξετάσεις και αναρωτιέμαι, γιατί μέχρι χθες εμένα αυτό δεν με απασχόλησε καθόλου; και μήπως είμαι εκτός κλίματος;

"A lie told often enough becomes the truth."
-- Vladimir Ilyich Lenin --

Αποσυνδεδεμένος bird

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι Β' φουρνιάς II
« Απάντηση #3029 στις: Αύγουστος 06, 2010, 11:05:18 πμ »
Να ρωτήσω κάτι κι εγώ,

από το υπουργείο αλλά και συνάδελφοι μου είπαν, ότι οι εξετάσεις υγείας κι ας αργούν συχνά να κατατεθούν (δηλαδή εμείς τις αργούμε) και ότι δεν είναι κάτι που πρέπει να με αγχώνει, ότι πολλοί τις χρωστάνε και τις φέρνουν στις δευτεροβάθμιες τον Οκτώβρη. Επομένως την άλλη εβδομάδα θα προσπαθήσω να τις κάνω αθήνα, γιατί τώρα δεν είμαι ακόμα αθήνα, και αν δεν τα καταφέρω, τότε όπου τοποθετηθώ.

Μήπως παραείμαι άνετη;
Βλέπω που γράφετε για τις εξετάσεις και αναρωτιέμαι, γιατί μέχρι χθες εμένα αυτό δεν με απασχόλησε καθόλου; και μήπως είμαι εκτός κλίματος;



Πολύ καλά κάνεις και είσαι χαλαρή... Ο μόνος λόγος που τις έκανα εγώ ήταν για να μην τρέχω εκεί που θα πάω καθώς δε ξέρω πόσο εύκολο θα είναι εκεί και θα έχω κι άλλα πράγματα στο μυαλό μου (πχ εύρεση σπιτιού κτλ)
Αν σου είναι εύκολο να το κάνεις πριν πας στην περιοχή διορισμού καλύτερα να ξεμπερδεύεις...
ΠΕ 04.01

Αποσυνδεδεμένος Selanik

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 274
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι Β' φουρνιάς II
« Απάντηση #3030 στις: Αύγουστος 06, 2010, 11:15:40 πμ »
Να ρωτήσω κάτι κι εγώ,

από το υπουργείο αλλά και συνάδελφοι μου είπαν, ότι οι εξετάσεις υγείας κι ας αργούν συχνά να κατατεθούν (δηλαδή εμείς τις αργούμε) και ότι δεν είναι κάτι που πρέπει να με αγχώνει, ότι πολλοί τις χρωστάνε και τις φέρνουν στις δευτεροβάθμιες τον Οκτώβρη. Επομένως την άλλη εβδομάδα θα προσπαθήσω να τις κάνω αθήνα, γιατί τώρα δεν είμαι ακόμα αθήνα, και αν δεν τα καταφέρω, τότε όπου τοποθετηθώ.

Μήπως παραείμαι άνετη;
Βλέπω που γράφετε για τις εξετάσεις και αναρωτιέμαι, γιατί μέχρι χθες εμένα αυτό δεν με απασχόλησε καθόλου; και μήπως είμαι εκτός κλίματος;



όχι. μια χαρά σε βρίσκω. εδώ δεν ξέρουμε ακόμα που θα τοποθετηθούμε, οι εξετάσεις μας μάραναν. πάρε το χρόνο σου, κάνε κανα μπανάκι και μέχρι τέλη Αυγούστου...

Αποσυνδεδεμένος jimy100

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1410
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι Β' φουρνιάς II
« Απάντηση #3031 στις: Αύγουστος 06, 2010, 11:19:32 πμ »
Και κατι ακομα, σχετικα με τις τοποθετησεις, αφου το περασα κ εγω το λουκι. Απο τη στιγμη που εχετε 3 χρονια υποχρεωτικα, θα σας συνιστουσα να δηλωσετε μερη που ΘΕΛΕΤΕ να πατε, δηλ που θα μενατε ανετα. Η ζωη μας δεν ειναι το σαββατοκυριακο συναδελφοι. Ξερω κοπελα που πηγε να τρελαθει ενα χρονο στα Ψαρα κ εβριζε την ωρα κ τη στιγμη που πηγε, ασχετα ποσα μορια επαιρνε. Επισης, ειδικα για τους αδεσμευτους αναφερομαι, γιατι οταν εχεις οικογενεια σιγουρα ειναι διαφορετικα τα πραγματα, το θεμα ειναι να ειστε καλα εκει που ειστε κ οχι να μετρατε μοριο μοριο ποτε θα γυρισετε σπιτι σας! Ειδικα οι βορειοελλαδιτες, τι θα κανετε? Θα μεινετε με τους λυκους για 10 χρονια για να ερθετε πχ στη Δραμα για αλλα 20 πριν μπειτε στην θεσσαλονικη? Οποιος εχει προβλημα (η βυσμα φυσικα) παιρνει αποσπασ στην περιοχη που θελει κ τελειωνει το θεμα. Εκτος βεβαια κ αν θελετε να απολαυσετε τη ζωη μετα τη συνταξη, γιατι μεχρι να φτασετε 120 μορια ε, θα εχουν περασει τα χρονια! Οπου γης πατρις. Αν προσπαθησετε να αγαπησετε το μερος που θα πατε κ δεν σκεφτεστε μονο ποτε θα φυγετε, θα περασουν τα χρονια χωρις να το παρετε ειδηση! Αν οχι, θα περασετε δυσκολα. Ενα χρονο στη Χιο εκανα αμαν να φυγω. Οτι λεφτα εβγαζα φευγαν σε αεροπορικα. Τωρα στο ηρακλειο, μονο στις γιορτες ανεβαινω (εννοειται στις διακοπες ειμαι Κρητη!) Η επιλογη δικη σας, αυτα τα λιγα απο μια βορειοελλαδιτισσα που εχει μαθει τα μορια της ελλαδας απεξω κ ανακατωτα (τα ειχα κανει κ τεστ ετσι για την πλακα μια φορα!)

Τέτοιου είδου τοποθετήσεις δε μου αρέσουν καθόλου-μιλάω για το σημείο που τόνισα. Δέχομαι ότι όσοι έχουμε μεγαλώσει σε μεγάλα αστικά κέντρα έχουμε ένα ζήτημα με την προσαρμογή σε τόπους που είναι ολιγάνθρωποι και δεν προσφέρουν πολλές επιλογές διασκέδασης, εξεύρεσης παρέας κτλ. Ωστόσο ας σκεφτούμε και δυο παραμέτρους πολύ σημαντικές.  Στα παιδιά αυτών των περιοχών δεν πρέπει να κάνει κάποιος μάθημα; Είναι τόσο καλά τα πράγματα στην αγορά εργασίας ώστε να μην εκτιμάμε το γεγονός ότι έχουμε μια σταθερή δουλειά-έστω κακώς αμειβόμενη;

Αποσυνδεδεμένος josua

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι Β' φουρνιάς II
« Απάντηση #3032 στις: Αύγουστος 06, 2010, 12:19:05 μμ »
εχω 2 αποριες:

α) γιατι η βαση μεταθεσης σε Θεσσαλονικη και Λαρισα ειναι τοσο ψηλα?
β) η βαση μεταθεσης σε καθε περιοχη διαμορφωνεται απο τα μορια του τελευταιου μετατιθεμενου καθε χρονια?

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι Β' φουρνιάς II
« Απάντηση #3033 στις: Αύγουστος 06, 2010, 12:46:50 μμ »
Αν δεν οδηγεις μην προτιμησεις Χιο. Μονο αν εισαι στην πολη ή Βρονταδο, βολευσαι απο συγκοινωνιες. Για τα αλλα μερη είναι απελπιστικες, ειδικα για Καρδαμυλα ή την Βολισσό (ενα λεωφορείο στις 6.30 το πρωι και ένα το μεσημερι κατα τις 3.00).Και μην στηρίζεσι και πολυ στους συναδελφους, οι περισσότεροι αναγκάστηκαν να μένουν εκεί που δουλευαν

συμφωνω απολυτα. Για Καρδαμυλα και ακομα χειροτερα για Βολισσό ειναι απογοητευτικες!!
αλλα, ετσι συμβαινει δυστυχως σε παρα πολλα νησια.
Ξερω οτι υπαρχουν πλεον νοικιαζομενα δωματια σε ολα τα μερη, ωστε δεν χρειαζεται συγκοινωνια.
Αν εχεις αυτοκινητο τοτε μπορεις να μενεις στη "χωρα" αλλα θεωρω οτι δεν ειναι καλυτερα μιας και θα εχεις να ξυπνας το πρωι απο τα χαραματα για να διανυεις αποσταση μιας ωρας μονο στο να πας.
Εξαρταται απο το τι ζητα ο καθενας.

βεβαια το "αν δεν οδηγεις με προτιμησεις τη Χιο, ειναι ΥΠΕΡ-βολικο.
εγω θα ελεγα αν δεν οδηγεις μη προτιμησεις καθολου επαρχια....
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 06, 2010, 01:01:39 μμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι Β' φουρνιάς II
« Απάντηση #3034 στις: Αύγουστος 06, 2010, 01:00:06 μμ »
jimy100, ειναι μερικοι που εχουν συνηθισει να πινουν το καφε τους στην πλατεια Αριστοτελους ή στο Συνταγμα απο το καιρο που σπουδαζαν και θελουν μια ζωη εκει να τον πινουν! τί να κανουμε ?

θυμαμαι ειχα πει καποτε σε μια φιλη μου φιλολογο, ..."εκεινο που καταλαβαινω ειναι πως δεν αφηνουμε ευκολα τις συνηθειες μας" και μου ειπε, "τί εννοεις Μάρκο?...."
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος AlexandeR

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 289
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι Β' φουρνιάς II
« Απάντηση #3035 στις: Αύγουστος 06, 2010, 01:16:15 μμ »
jimy100, ειναι μερικοι που εχουν συνηθισει να πινουν το καφε τους στην πλατεια Αριστοτελους ή στο Συνταγμα απο το καιρο που σπουδαζαν και θελουν μια ζωη εκει να τον πινουν! τί να κανουμε ?



Μα τι λες τώρα... ξέρεις τι ωραία είναι να πίνεις τον καφέ σου στο ερημονήσι, με θέα το απέραντο Αιγαίο, τα 10 μποφόρ αέρα και μοναδική παρέα τους... γλάρους;;;  ;D ;D ;D
Another Brick In The Wall

adigoni

  • Επισκέπτης
Απ: Διοριστέοι Β' φουρνιάς II
« Απάντηση #3036 στις: Αύγουστος 06, 2010, 01:24:49 μμ »
jimy100, ειναι μερικοι που εχουν συνηθισει να πινουν το καφε τους στην πλατεια Αριστοτελους ή στο Συνταγμα απο το καιρο που σπουδαζαν και θελουν μια ζωη εκει να τον πινουν! τί να κανουμε ?



Μα τι λες τώρα... ξέρεις τι ωραία είναι να πίνεις τον καφέ σου στο ερημονήσι, με θέα το απέραντο Αιγαίο, τα 10 μποφόρ αέρα και μοναδική παρέα τους... γλάρους;;;  ;D ;D ;D


Από την προσωπική μου πείρα μπορώ να σας πώ ότι είναι απίστευτη , καταπληκτική εμπειρία και καιρός να ξεκολλήσουμε από τη θέση του βολεμένου(όταν δε μας πιέζουν σοβαρά ζητήματα-αντικειμενικά προβλήματα)

« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 06, 2010, 01:27:44 μμ από adigoni »

Αποσυνδεδεμένος Selanik

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 274
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι Β' φουρνιάς II
« Απάντηση #3037 στις: Αύγουστος 06, 2010, 01:42:46 μμ »
jimy100, ειναι μερικοι που εχουν συνηθισει να πινουν το καφε τους στην πλατεια Αριστοτελους ή στο Συνταγμα απο το καιρο που σπουδαζαν και θελουν μια ζωη εκει να τον πινουν! τί να κανουμε ?



Μα τι λες τώρα... ξέρεις τι ωραία είναι να πίνεις τον καφέ σου στο ερημονήσι, με θέα το απέραντο Αιγαίο, τα 10 μποφόρ αέρα και μοναδική παρέα τους... γλάρους;;;  ;D ;D ;D


Από την προσωπική μου πείρα μπορώ να σας πώ ότι είναι απίστευτη , καταπληκτική εμπειρία και καιρός να ξεκολλήσουμε από τη θέση του βολεμένου(όταν δε μας πιέζουν σοβαρά ζητήματα-αντικειμενικά προβλήματα)



Καλά όλα αυτά, αλλά μέχρι πέρσι. Από φέτος δεν είναι τόσο απλό να πεις σε κάποιον "έλα μωρέ ξέρεις τι καλά είναι στις Οινούσες τρία χρόνια";

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161387
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 548
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 524
Σύνολο: 537

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.