*

Αποστολέας Θέμα: Διοριστέοι Β' φουρνιάς II  (Αναγνώστηκε 626416 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος PERISTER

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι Β' φουρνιάς II
« Απάντηση #2926 στις: Αύγουστος 04, 2010, 12:13:15 μμ »
Α=1 μοριο
Β=2 μορια
Γ=3 μορια
 κοκ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διοριστέοι Β' φουρνιάς II
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:32:47 »

Αποσυνδεδεμένος valanidas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 215
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι Β' φουρνιάς II
« Απάντηση #2927 στις: Αύγουστος 04, 2010, 12:22:34 μμ »
Παρακαλώ όσοι συνάδελφοι γνωρίζουν τις διαδικασίες σχετικά με την ορκωμοσία, την τοποθέτηση, τις υπεράριθμιες, τις προθεσμίες που γίνονται τα ΠΕΚ ή ότι άλλο χρειάζεται να ξέρει ο νεοδιόριστος ας ενημερώσει. Ίσως πολλοί δεν γνωρίζουν τις διαδικασίες και μας βάλουν σε νέες περιπέτειας. Γιατί μη νομίζετε και για τους διοριστέους αρχίζει αγώνας δρόμου, αφού οι ΑΣΕΠιτες πάντα ήταν τα μαύρα πρόβατα, πόσο μάλλον τώρα.

Αποσυνδεδεμένος dolphin

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Be realist, demand the impossible:)
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι Β' φουρνιάς II
« Απάντηση #2928 στις: Αύγουστος 04, 2010, 12:49:49 μμ »
Παρακαλώ όσοι συνάδελφοι γνωρίζουν τις διαδικασίες σχετικά με την ορκωμοσία, την τοποθέτηση, τις υπεράριθμιες, τις προθεσμίες που γίνονται τα ΠΕΚ ή ότι άλλο χρειάζεται να ξέρει ο νεοδιόριστος ας ενημερώσει. Ίσως πολλοί δεν γνωρίζουν τις διαδικασίες και μας βάλουν σε νέες περιπέτειας. Γιατί μη νομίζετε και για τους διοριστέους αρχίζει αγώνας δρόμου, αφού οι ΑΣΕΠιτες πάντα ήταν τα μαύρα πρόβατα, πόσο μάλλον τώρα.

Το πιο χρησιμο που έχω να πω είναι να επισπεύσετε αμέσως μετά την ορκομωσία να πάτε στο σχολείο σας να κάνετε ανάληψη υπηρεσίας γιατί η μισθοδοσία υπολογίζεται από τη μέρα ανάληψης. Αν για παράδειγμα μπορείτε να πάτε Παρασκευή μην το αφήσετε για Δευτέρα γιατί χάνετε χρήματα και δεν είναι εποχές να χαρίζουμε 100ρικα... Επίσης στη οροκωσία μην πάτε με τουαλέτες οι γυναίκες και σμοκιν οι άντρες γιατί την μέρα που ορικίζομουν μια κοπελίτσα εμφανίστηκε με ρούχα γάμου... Που να φανταστεί ότι η ορκομωσία γίνεται στο γραφείο του δ/ντη δ/θμιας και διαρκεί 5 λεπτάκια.... Να είστε προσεκτικοί όταν έρθει η ώρα εκπαιδευτικοι ίδιου κλάδου στην ιδια περιοχή να τοποθετηθήτε να έχετε μια άποψη για τα σχολεία, τα μόρια, τις συγκοινωνίες που είναι διαθέσιμες κτλ έτσι ώστε μη σας τοποθετήσουν αυθαίρετα με "κοινωνικά κριτήρια" π.χ οι παντρεμένοι πρώτα... Κανονικά οι τοποθέτησεις γίνονται με τα μόρια διορισμού του διορισμού όταν είναι να τοποθετηθούν εκπαιδευτικοί σε σχολεία ίδιας περιοχής...
 
Επίσης θα χρειαστεί να περάσετε από υγειονομική επιτροπή οπότε ρωτήστε στις διευθύνσεις σας αν μπορείτε να προσκομείσετε πιστοποιητικό απο οικείο νοσοκομείο προκειμένου να αποφύγετε την ίδια διαδικασία σε άγνωστο νοσοκομείο και γενικά τη γραφειοκρατία δεδομένου πως θα έχετε να ασχοληθείτε και με άλλα πράγματα όπως εύρεση σπιτιού κτλ.

Ρωτήστε ντόποιους συναδέλφους αν οι ίδιοι νοικιάζουν σπίτια γιατί πολλές φορές κάτι τέτοιο συμβαίνει και θα σας γλυτώσει από χρόνο και χρήμα αν είναι επιπλωμένο.

Καλή τοποθέτηση σε όλους και σιδηροκέφαλοι όπως λένε στους εκπαιδευτικούς!

Αποσυνδεδεμένος Sun

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1433
  • Φύλο: Άντρας
  • αιτία ελομένου ' θεός αναίτιος
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι Β' φουρνιάς II
« Απάντηση #2929 στις: Αύγουστος 04, 2010, 12:55:30 μμ »
Σήμερα κατέθεσα την αίτηση μου. Βγαίνοντας από τη δ/θμια συνειδητοποίησα ότι την πόλη μου ,τη Θεσσαλονίκη, θα την αποχωριστω για αρκετά χρόνια. Κατάλαβα επίσης ότι τουλάχιστον τους φιλολόγους με τις περιοχές που έδωσε για διορισμό , μάλλον να τους...τιμωρήσει θέλει το υπουργείο. Γιατί πως αλλιώς να εξηγήσει κανείς την απουσία (;) κενών σε όλες τις μεγάλες πόλεις ;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διοριστέοι Β' φουρνιάς II
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:32:47 »

Αποσυνδεδεμένος NuclearFusion

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι Β' φουρνιάς II
« Απάντηση #2930 στις: Αύγουστος 04, 2010, 12:55:59 μμ »
Προσπάθησα να επικοινωνήσω με κάποια γραφεία δευτεροβάθμιας
και μου λένε ότι δεν μπορούν να ξέρουν σε ποια σχολεία είναι τα κενά για την ειδικότητά μου,
σε ένα μου είπαν κι όλας ότι δεν υπάρχει κενό και παραξενεύτηκαν που το έβγαλε το υπουργείο!
Τί γίνετε?  ???

Αποσυνδεδεμένος kozzi1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1148
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι Β' φουρνιάς II
« Απάντηση #2931 στις: Αύγουστος 04, 2010, 01:02:02 μμ »
Σήμερα κατέθεσα την αίτηση μου. Βγαίνοντας από τη δ/θμια συνειδητοποίησα ότι την πόλη μου ,τη Θεσσαλονίκη, θα την αποχωριστω για αρκετά χρόνια. Κατάλαβα επίσης ότι τουλάχιστον τους φιλολόγους με τις περιοχές που έδωσε για διορισμό , μάλλον να τους...τιμωρήσει θέλει το υπουργείο. Γιατί πως αλλιώς να εξηγήσει κανείς την απουσία (;) κενών σε όλες τις μεγάλες πόλεις ;
σιδεροκεφαλος, παληκαρεεεε!

...παρε μια γερη δοση αποψε, κι ασε τους αποχαιρετισμους γι αλλους!!!!!
( ...και το διαρκειας μη σ απασχολει, το παιρνω εγω! )

Αποσυνδεδεμένος vivi06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι Β' φουρνιάς II
« Απάντηση #2932 στις: Αύγουστος 04, 2010, 01:05:22 μμ »
Σήμερα κατέθεσα την αίτηση μου. Βγαίνοντας από τη δ/θμια συνειδητοποίησα ότι την πόλη μου ,τη Θεσσαλονίκη, θα την αποχωριστω για αρκετά χρόνια. Κατάλαβα επίσης ότι τουλάχιστον τους φιλολόγους με τις περιοχές που έδωσε για διορισμό , μάλλον να τους...τιμωρήσει θέλει το υπουργείο. Γιατί πως αλλιώς να εξηγήσει κανείς την απουσία (;) κενών σε όλες τις μεγάλες πόλεις ;


Οταν δεις τα κενα κ στις υπολοιπες ειδικοτητες θα καταλαβεις οτι δεν τιμωρει μονο τους φιλολογους! Κ αν δεις κ τις βασεις μεταθεσεων... εκει θα αποχωριστεις τελειως την Θεσσαλονικη που αγαπησες! Παντως μια φιλη μου φιλολογος ειχε παρει μεταθεση κατευθειαν κιλκις πριν 3 χρονια... τρελη επιτυχια!

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι Β' φουρνιάς II
« Απάντηση #2933 στις: Αύγουστος 04, 2010, 01:07:11 μμ »
Μεγάλος γρίφος η συμπλήρωση της αίτησης. Κάποιες περιοχές έχουν από 4-12 μόρια. Καθαρή τύχη είναι λοιπόν που θα σε πάρουν?
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

Αποσυνδεδεμένος kxrysa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι Β' φουρνιάς II
« Απάντηση #2934 στις: Αύγουστος 04, 2010, 01:09:57 μμ »
Προσπάθησα να επικοινωνήσω με κάποια γραφεία δευτεροβάθμιας
και μου λένε ότι δεν μπορούν να ξέρουν σε ποια σχολεία είναι τα κενά για την ειδικότητά μου,
σε ένα μου είπαν κι όλας ότι δεν υπάρχει κενό και παραξενεύτηκαν που το έβγαλε το υπουργείο!
Τί γίνετε?  ???
μην τρεμεις....  μπες στις διευθυνσεις δευτεροβαθμιας απο το αλφαβητα και καθε μια ειχε αναρτησει τα κενα που ειχε κατα κλαδο και ειδικοτητα. οσο για αυτο που σου ειπαν οτι δεν υπαρχει κενο, παιζει και αυτο. δεν λενε ψεμματα. στο κλαδο μου εβγαλαν κενο β κερκυρας χωρις να υπαρχει καν ειδικοτητα στο τεχνικο σχολειο και υπαρχει και πλεοναζον προσωπικο το οποιο αποσπαται καθε χρονο.
Αγάπα αυτό που έχεις τώρα που είναι κοντά σου πριν σε διδάξει η ζωή να το αγαπήσεις όταν θα είναι μακρυά σου....

Αποσυνδεδεμένος kxrysa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι Β' φουρνιάς II
« Απάντηση #2935 στις: Αύγουστος 04, 2010, 01:12:44 μμ »
 σας αφιερωνω αυτο το ωραιο που ανηρτησε συναδελφος στο alfavita......φερτε τα κονιακ βρε.....
Διορισμός; Να ζήσουμε να τον θυμόμαστε!

04/08/2010 - 10:39

Bγηκαν  επιτελους  οι πολυπόθητοι  διορισμοι...
 
Σε όλες  τις  ειδικότητες  τα  λειτουργικά  κενα ειναι  πιο πολλα  απο τους διορισμους!!!
 
Αυτο  τι  να σημαινει  αραγε... Οτι  την ΠΑΙΔΕΊΑ  ΤΗΝ ΕΧΟΥΝ ΓΡΑΜΜΕΝΗ  στα  παλια τους  τα παπουτσια!!!
 
Αυτα  να  τα  βλεπουν  καποιοι  που  ευαγγελιζουν  ακομη   το  εργο  της  κ.Διαμαντοπούλου
 
ΓΣ
Αγάπα αυτό που έχεις τώρα που είναι κοντά σου πριν σε διδάξει η ζωή να το αγαπήσεις όταν θα είναι μακρυά σου....

Αποσυνδεδεμένος kozzi1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1148
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι Β' φουρνιάς II
« Απάντηση #2936 στις: Αύγουστος 04, 2010, 01:15:18 μμ »
Μεγάλος γρίφος η συμπλήρωση της αίτησης. Κάποιες περιοχές έχουν από 4-12 μόρια. Καθαρή τύχη είναι λοιπόν που θα σε πάρουν?
χμ...οχι και τοσο μεγαλος γριφος, αν το δεις ψυχραιμα!
αν ξεπερασει καποιος το γεωγραφικο κομματι, τα υπολοιπα ειναι θεμα "δημοφιλιας" καποιων περιοχων, παρουσιας ενδιαφερομενων "ανταγωνιστων" για καποια περιοχη, και κυριως καλης διαθεσης απεναντι σε "δυσκολες" περιοχες - αλλιως δε βγαινει ομαλα η 3ετια.
ειναι και θεμα προσαρμοστικοτητας καθενος , βεβαια.

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι Β' φουρνιάς II
« Απάντηση #2937 στις: Αύγουστος 04, 2010, 01:18:09 μμ »
Στεριά ή θάλασσα είναι το μεγάλο ερώτημα? Και ποιές περιοχές είναι δημοφιλείς?
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι Β' φουρνιάς II
« Απάντηση #2938 στις: Αύγουστος 04, 2010, 01:23:11 μμ »
Παρακαλώ όσοι συνάδελφοι γνωρίζουν τις διαδικασίες σχετικά με την ορκωμοσία, την τοποθέτηση, τις υπεράριθμιες, τις προθεσμίες που γίνονται τα ΠΕΚ ή ότι άλλο χρειάζεται να ξέρει ο νεοδιόριστος ας ενημερώσει. Ίσως πολλοί δεν γνωρίζουν τις διαδικασίες και μας βάλουν σε νέες περιπέτειας. Γιατί μη νομίζετε και για τους διοριστέους αρχίζει αγώνας δρόμου, αφού οι ΑΣΕΠιτες πάντα ήταν τα μαύρα πρόβατα, πόσο μάλλον τώρα.

Υπάρχει σχετικό θέμα:
http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=20132.0

Υπάρχουν επίσης παλιότερα θέματα στα οποία έχουν απαντηθεί όλα τα παραπάνω  και θέματα με πληροφορίες για διάφορες περιοχές (μπορείτε να τα βρείτε με την αναζήτηση).

Αποσυνδεδεμένος kxrysa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι Β' φουρνιάς II
« Απάντηση #2939 στις: Αύγουστος 04, 2010, 01:23:45 μμ »
Στεριά ή θάλασσα είναι το μεγάλο ερώτημα? Και ποιές περιοχές είναι δημοφιλείς?
εξαρταται απο που  εισαι, τις περιοχες που εβγαλε για διορισμο, αν υπαρχει προσβαση, τι απολα θες??
Αγάπα αυτό που έχεις τώρα που είναι κοντά σου πριν σε διδάξει η ζωή να το αγαπήσεις όταν θα είναι μακρυά σου....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159882
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 492
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 423
Σύνολο: 431

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.073 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.