*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις σε Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας  (Αναγνώστηκε 200607 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gnaoh

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #504 στις: Σεπτέμβριος 09, 2020, 12:59:02 μμ »
Λαθος αυτο που λες.Απλα οι συγκεκριμενοι πληροφοριακαριοι ειχαν κανει αιτηση να διδαξουν μαθηματικα ωστε να εχουν μεγαλυτερες ελπιδες.Και ενω τους πηραν δεν το ανεφεραν οτι ηταν για αυτο το μαθημα.Αν δεις οσους πηραν για δευτερη αναθεση απο την αρχη ηταν το μαθημα τους στη δευτερη στηλη.Δεν ειναι δυνατον να δηλωσεις οτι πας για πληροφορικη και να σε κανουν μαθηματικο με το ετσι θελω και να δωσουν πληροφορικη σε αλλους

Δεν νομίζω να ισχύει αυτό. Ότι δηλαδή κάποιοι Πληροφορικοί (ΠΕ86) δήλωσαν να διδάξουν μαθηματικά. Στην αίτηση δεν υπήρχε κάτι τέτοιο ως επιλογή. Θα μπορούσε κάποιος ίσως να το γράψει στην τυπωμένη αίτηση, αλλά δεν το πολυπιστεύω.

Οι αναθέσεις έγιναν σύμφωνα με την "κρίση" τους (με ότι μπορεί να σημαίναι αυτό). Πώς αποφάσισαν να δώσουν ποιες ειδικότητες και σε ποια ΣΔΕ, το ξέρουν μόνο αυτοί (εμείς οι "πονηροί" μπορούμε μόνο να κάνουμε υποθέσεις).

Και από όσο γνωρίζω, δεν φταίνε οι συνάδελφοι που είχαν πάρει αλλού απόσπαση. Αυτοί είχαν ειδοποιήσει, αλλά μάλλον κάπου "παράπεσαν" και αυτά.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 09, 2020, 01:02:30 μμ από gnaoh »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις σε Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:51:31 »

Αποσυνδεδεμένος Κοράκι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 731
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #505 στις: Σεπτέμβριος 09, 2020, 01:01:04 μμ »
Η αίτηση δεν έδινε τη δυνατότητα επιλογής γραμματισμου.

Αποσυνδεδεμένος thepresident

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #506 στις: Σεπτέμβριος 09, 2020, 02:29:56 μμ »
Εμένα με προβληματίζει η επιλεκτική ανάθεση μαθηματικών σε κάποιους αλλά όχι σε όλους τους ΠΕ86. Στην αίτηση ΔΕΝ μπορούσαν να δηλώσουν μαθηματικά, δεν δήλωνες γραμματισμό αλλά μόνο ειδικότητα. Περίεργες και ανεξήγητες αποφάσεις.
Διαβασε καλα την προκυρηξη.Μπορεις να κανεις αιτηση για γραμματισμο β αναθεσης.Πχ να εισαι φιλολογος και να κανεις για κοινωνικη εκπαιδευση(λεμε τωρα...).Το ιδιο μπορεις ως πληροφορικαριος να κανεις αιτηση για μαθηματικα και να μπεις στον πινακα μαθηματικων(που σημαινει οτι αν βρεθει μαθηματικος το παιρνει αυτος ανεξαρτητων μοριων ως α αναθεση).Κοιτα τις καταταξεις στους προσωρινους  πινακες στις 21/1/2020 και θα δεις αυτο που σου λεω.

Αποσυνδεδεμένος Κοράκι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 731
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #507 στις: Σεπτέμβριος 09, 2020, 02:36:28 μμ »
Δεν υπήρχε από το σύστημα τέτοια δυνατότητα. Ξέρω άτομο που είναι ΠΕ02 και του έδωσαν κοινωνικό γραμματισμό. Δεν είχε δηλώσει τίποτα τέτοιο και η απόφαση ήταν αυθαίρετη.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις σε Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:51:31 »

Αποσυνδεδεμένος thepresident

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #508 στις: Σεπτέμβριος 09, 2020, 02:46:22 μμ »
Δεν υπήρχε από το σύστημα τέτοια δυνατότητα. Ξέρω άτομο που είναι ΠΕ02 και του έδωσαν κοινωνικό γραμματισμό. Δεν είχε δηλώσει τίποτα τέτοιο και η απόφαση ήταν αυθαίρετη.
[
του εδωσαν -ΚΑΙ- κοινωνικο γραμματισμο εννοεις?

Αποσυνδεδεμένος Κοράκι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 731
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #509 στις: Σεπτέμβριος 09, 2020, 03:00:46 μμ »
Στην απόσπαση γράφει δίπλα κοινωνικός γραμματισμος χωρίς φυσικά να έχει αιτηθεί, άλλωστε δεν άφηνε το σύστημα είπαμε.

Αποσυνδεδεμένος aporias

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 627
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #510 στις: Σεπτέμβριος 09, 2020, 04:00:24 μμ »
Διαβασε καλα την προκυρηξη.Μπορεις να κανεις αιτηση για γραμματισμο β αναθεσης.Πχ να εισαι φιλολογος και να κανεις για κοινωνικη εκπαιδευση(λεμε τωρα...).Το ιδιο μπορεις ως πληροφορικαριος να κανεις αιτηση για μαθηματικα και να μπεις στον πινακα μαθηματικων(που σημαινει οτι αν βρεθει μαθηματικος το παιρνει αυτος ανεξαρτητων μοριων ως α αναθεση).Κοιτα τις καταταξεις στους προσωρινους  πινακες στις 21/1/2020 και θα δεις αυτο που σου λεω.


όπως σου είπαν και άλλοι ΔΕΝ μπορείς (κάποιοι θα ήθελαν για να πάνε πάνω πάνω στις προτεραιότητες), δεν υπάρχει πεδίο (κακώς για μένα) , η υπηρεσία κρίνει χωρίς να ρωτήσει τα τελευταία χρόνια και προφανώς δεν υπάρχει και κανείς να πει "εγώ θέλω μόνο την πρώτη ανάθεσή μου"  (όποιος θέλει να πάει θέλει να πάει όπως και για ό,τι). φέτος το θέμα είναι ότι είχαν απεριόριστο χρόνο και πάλι μπάχαλο τα έκαναν, μην τα ξαναγράφουμε. πολύ παρασκήνιο προφανώς (γιατί κάποιοι διευθυντές δεν θα είπαν γνώμη; νομίζετε...)

αυτό που λέτε για ενημέρωση όσων είχαν πάρει απόσπαση κλπ δεν το αποκλείω αλλά δεν το πολυπιστευω, ΕΚΤΟΣ εάν πήραν μόλις προχτές απόσπαση (διά της πλαγίας) ! οι άλλες αποσπάσεις είχαν πάνω κάτω τελειώσει ΠΡΙΝ βγει η πρόσκληση. Το άλλο αστείο που αναφέρθηκε ήταν ότι διασταυρώνουν ποιος πήρε απόσπαση, ε ΔΕΝ διασταυρώνουν, Μην τα ξαναγράψω για πέρυσι και προ ετών (τα έχω γράψει παλιότερα μετά λόγου γνώσεως).

Τώρα για τον ΠΕ02 που αναφέρθηκε μόνο να πω ότι πιθανά τον πήραν για κοινωνικό , επειδή ίσως έχει προτεραιότητα μεν (ως ειδικότητα) αλλά υπάρχει πχ υποδιευθυντής ΠΕ02 (όμως σε μία άλλη περίπτωση που κατάλαβα υπάρχει υποδιευθυντής ΠΕ02 αλλά ΔΕΝ πήραν φιλόλογο για κοινωνικό αλλά έγινε άλλη απίστευτη καραμπόλα , δεν λέω κάτι παραπάνω). Πράγματι μόνο υποθέσεις μπορούν να γίνουν , δεν έχουμε όλα τα δεδομένα, αλλά είναι ΣΙΓΟΥΡΟ ότι κάποια πράγματα έγιναν με δυο μέτρα και δύο σταθμά , όπως δυστυχώς και άλλες χρονιές (χωρίς να μπορεί να πάρει πρέφα κάποιος μία περίπτωση από την απόφαση και μόνο).

Αν δεν λήξουν ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ αυτά με το νέο νομοσχέδιο της διά βίου (ΑΝ υπάρχουν σχετικές διατάξεις) ή έστω με υπηρεσιακή βούληση  με όσα ψιλογκρινιάζουμε διάφοροι εδώ και αλλού με τα φετινά τερτίπια , δεν ξέρω τι θα σώσει την κατάσταση - που για μένα υπηρεσιακά και ηθικά είναι πολύ δυσάρεστη. όχι τους νοιάζει αυτή η πτυχή προφανώς. ο κόσμος , τα σχολεία θα συνεχίζουν να προχωρούν αλλά ωραία παιδαγωγία/ανδραγωγική δίνεται, ουυυυυυυυ....

Και για να το παίξουμε και λίγο θεωρία-επιστήμη (τους αρέσει στο μαρούσι σε αυτή την υπηρεσία) : αν κατά Jarvis ο εκπαιδευτής ενηλίκων (κάθε εκπαιδευτικός για μένα αλλά οκ) πρέπει να είναι ένας καλός άνθρωπος, οι κουμανταδόροι διοικητικά όχι;

αυτά

Αποσυνδεδεμένος disap

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #511 στις: Σεπτέμβριος 09, 2020, 04:08:37 μμ »

Αποσυνδεδεμένος disap

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος garden of earthly delight

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #513 στις: Σεπτέμβριος 09, 2020, 04:23:44 μμ »
Τουλάχιστον ας είχαν ενημερώσει ποιός αριθμός αποσπάσεων θα γινόταν σε κάθε ΣΔΕ. Με βάση αυτό το νούμερο και την κατηγοριοποίηση των γραμματισμών (πρώτα φιλόλογος, μετά μαθηματικός, κλπ) θα μπορούσαμε να αποφασίσουμε να αιτηθούμε απόσπαση σε ΣΔΕ ή κάπου αλλού. Όπως έγιναν τα πράγματα, εγκλωβίστηκαν στην οργανική τους άτομα που έχουν επενδύσει χρόνο, κόπο και χρήμα στην απόκτηση επιπλέον προσόντων.

Αποσυνδεδεμένος Κοράκι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 731
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #514 στις: Σεπτέμβριος 09, 2020, 04:27:37 μμ »


Αν δεν λήξουν ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ αυτά με το νέο νομοσχέδιο της διά βίου (ΑΝ υπάρχουν σχετικές διατάξεις) ή έστω με υπηρεσιακή βούληση  με όσα ψιλογκρινιάζουμε διάφοροι εδώ και αλλού με τα φετινά τερτίπια , δεν ξέρω τι θα σώσει την κατάσταση - που για μένα υπηρεσιακά και ηθικά είναι πολύ δυσάρεστη. όχι τους νοιάζει αυτή η πτυχή προφανώς. ο κόσμος , τα σχολεία θα συνεχίζουν να προχωρούν αλλά ωραία παιδαγωγία/ανδραγωγική δίνεται, ουυυυυυυυ....


Απ' ότι κατάλαβα το περιβόητο νομοσχέδιο θα ασχολείται μόνο με την επαγγελματική εκπαίδευση. Πουθενά δεν είδα να αναφέρονται τα ΣΔΕ. Αν τα αγγίξει μάλλον θα τα κάνει χειρότερα.

Αποσυνδεδεμένος thepresident

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #515 στις: Σεπτέμβριος 09, 2020, 04:36:43 μμ »
Νομιζω οτι βρηκα ποιο ειναι το πιο πιθανο σεναριο για την αλλαγη γραμματισμου.Ειχαν και δευτερο πτυχιο και επελεξαν να πανε με αυτο ενω στο σχολειο ειναι καταχωρημενοι με το πρωτο τους πτυχιο.Για του λογου το αληθες δειτε λιγο τους προσωρινους πινακες  πχ στην κρητη σε μαθηματικους

Αποσυνδεδεμένος disap

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #516 στις: Σεπτέμβριος 09, 2020, 04:45:54 μμ »
Νομίζω ότι αυτό απαγορεύεται.

Αποσυνδεδεμένος thepresident

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #517 στις: Σεπτέμβριος 09, 2020, 04:49:19 μμ »

όπως σου είπαν και άλλοι ΔΕΝ μπορείς (κάποιοι θα ήθελαν για να πάνε πάνω πάνω στις προτεραιότητες), δεν υπάρχει πεδίο (κακώς για μένα) , η υπηρεσία κρίνει χωρίς να ρωτήσει τα τελευταία χρόνια και προφανώς δεν υπάρχει και κανείς να πει "εγώ θέλω μόνο την πρώτη ανάθεσή μου"  (όποιος θέλει να πάει θέλει να πάει όπως και για ό,τι). φέτος το θέμα είναι ότι είχαν απεριόριστο χρόνο και πάλι μπάχαλο τα έκαναν, μην τα ξαναγράφουμε. πολύ παρασκήνιο προφανώς (γιατί κάποιοι διευθυντές δεν θα είπαν γνώμη; νομίζετε...)

αυτό που λέτε για ενημέρωση όσων είχαν πάρει απόσπαση κλπ δεν το αποκλείω αλλά δεν το πολυπιστευω, ΕΚΤΟΣ εάν πήραν μόλις προχτές απόσπαση (διά της πλαγίας) ! οι άλλες αποσπάσεις είχαν πάνω κάτω τελειώσει ΠΡΙΝ βγει η πρόσκληση. Το άλλο αστείο που αναφέρθηκε ήταν ότι διασταυρώνουν ποιος πήρε απόσπαση, ε ΔΕΝ διασταυρώνουν, Μην τα ξαναγράψω για πέρυσι και προ ετών (τα έχω γράψει παλιότερα μετά λόγου γνώσεως).

Τώρα για τον ΠΕ02 που αναφέρθηκε μόνο να πω ότι πιθανά τον πήραν για κοινωνικό , επειδή ίσως έχει προτεραιότητα μεν (ως ειδικότητα) αλλά υπάρχει πχ υποδιευθυντής ΠΕ02 (όμως σε μία άλλη περίπτωση που κατάλαβα υπάρχει υποδιευθυντής ΠΕ02 αλλά ΔΕΝ πήραν φιλόλογο για κοινωνικό αλλά έγινε άλλη απίστευτη καραμπόλα , δεν λέω κάτι παραπάνω). Πράγματι μόνο υποθέσεις μπορούν να γίνουν , δεν έχουμε όλα τα δεδομένα, αλλά είναι ΣΙΓΟΥΡΟ ότι κάποια πράγματα έγιναν με δυο μέτρα και δύο σταθμά , όπως δυστυχώς και άλλες χρονιές (χωρίς να μπορεί να πάρει πρέφα κάποιος μία περίπτωση από την απόφαση και μόνο).

Αν δεν λήξουν ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ αυτά με το νέο νομοσχέδιο της διά βίου (ΑΝ υπάρχουν σχετικές διατάξεις) ή έστω με υπηρεσιακή βούληση  με όσα ψιλογκρινιάζουμε διάφοροι εδώ και αλλού με τα φετινά τερτίπια , δεν ξέρω τι θα σώσει την κατάσταση - που για μένα υπηρεσιακά και ηθικά είναι πολύ δυσάρεστη. όχι τους νοιάζει αυτή η πτυχή προφανώς. ο κόσμος , τα σχολεία θα συνεχίζουν να προχωρούν αλλά ωραία παιδαγωγία/ανδραγωγική δίνεται, ουυυυυυυυ....

Και για να το παίξουμε και λίγο θεωρία-επιστήμη (τους αρέσει στο μαρούσι σε αυτή την υπηρεσία) : αν κατά Jarvis ο εκπαιδευτής ενηλίκων (κάθε εκπαιδευτικός για μένα αλλά οκ) πρέπει να είναι ένας καλός άνθρωπος, οι κουμανταδόροι διοικητικά όχι;

αυτά
Βγαζεις πικρα μεγαλη και αγανακτηση για οτι εγινε αλλα εχεις ΑΠΟΛΥΤΟ δικιο για ολα!Δεν νομιζω ποτε στην τελευταια δεκαετια να τα εκαναν τοσο μπαχαλο με τα ΣΔΕ.Δεν μπορουμε ομως πουθενα να βρουμε το δικιο μας γιατι -οπως εγραψα και παλιοτερα-οι αιρετοι τα στελεχη της εκπαιδευσης αλλα και τα πολιτικα προσωπα ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΙΔΕΑ πως λειτουργουν τα ΣΔΕ και τι ισχυει.Απλα γιατι δεν τους νοιαζει.Πρεπει να εχεις δουλεψει καποια χρονια στα ΣΔΕ για να μπορεσεις να καταλαβεις τι παιζει.Και οσα στελεχη ή αιρετους ξερω στην περιφερεια μου ΠΟΤΕ δεν δουλεψαν ως αποσπασμενοι στα ΣΔΕ γιατι νομιζουν οτι θα τους χαλασουν/αμαυρωσουν την ''καριερα''...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159504
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 322
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 281
Σύνολο: 294

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.099 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.