*

Ψηφοφορία

Συμμετείχατε στην απεργία της 10/2/2010;

Ναι
95 (76.6%)
Όχι
29 (23.4%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 122

Η ψηφοφορία έληξε: Απρίλιος 11, 2010, 01:20:54 μμ

Αποστολέας Θέμα: Απεργία 10/02/2010  (Αναγνώστηκε 27207 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος xristis23

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απεργία 10/02/2010
« Απάντηση #28 στις: Φεβρουάριος 09, 2010, 04:06:59 μμ »
Διαφορετικά, όποιος μείνει στη δουλίτσα του σκεπτόμενος το 50άρικο και το 0,01 μόριο που μπορεί να χάσει, ας μην ξαναδιαμαρτυρηθεί για τίποτα.

καλησπέρα!!
Έχω την εντύπωση ότι με την απεργία χάνονται μόνο χρήματα, όχι μόρια.
Κάνω λάθος;;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απεργία 10/02/2010
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:28:09 »

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Απεργία 10/02/2010
« Απάντηση #29 στις: Φεβρουάριος 09, 2010, 04:07:21 μμ »
Μετέφερα ένα επιχείρημα-φόβο. Δεν σημαίνει ότι το ασπάζομαι.
Συμφωνώ ότι είναι ένας ακόμη λόγος για να συμμετάσχουμε στην αυριανή απεργία και ότι φυσικά καλυπτόμαστε από τα συνδικαλιστικά μας όργανα.

Αποσυνδεδεμένος Stavroula.V.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 407
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απεργία 10/02/2010
« Απάντηση #30 στις: Φεβρουάριος 09, 2010, 04:20:29 μμ »
Στο σχολείο μου απεργούμε κάτι λιγότεροι απ΄τους μισούς. Μερικοί παίζονται ακόμα.
 Μάλιστα υπήρχε μια συναδέλφισσα η οποία ενώ η ίδια έλεγε ότι πλήττεται 3πλα από τα μέτρα ως μισθωτός-γυναίκα-40αρα το σκέφτεται να απεργήσει γιατί λέει αύριο έχει μονο δύο ώρες μάθημα....
Επίσης και το άλλο το απαράδεκτο. Οι απεργοσπάστες θέλαν να δηλώσουμε ποιοί θα είμαστε απεργοί για να 'διαμορφωθεί' το πρόγραμμα. Αυτό που με εξόργησε είναι ότι προτασσαν τα παιδιά σαν δικαιολογία  'τι θα κάνουν τόσες ώρες με τα κενά και ποιός θα τους επιβλέπει'. Βέβαια η απάντηση ήρθε πληρωμέη να απεργήσουν και οι ίδιοι για να μην έχουν τέτοιες έγνοιες και τα παιδιά σπιτάκι τους...
Noise is relative to the silence preceding it. The more absolute the hush, the more shocking the thunderclap.

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απεργία 10/02/2010
« Απάντηση #31 στις: Φεβρουάριος 09, 2010, 04:25:40 μμ »
Aκριβως τα ιδια και στο σχολειο μου! κανουμε 7 ατομα απεργια, οι υπολοιποι εχουν οικονομικη στενοτητα (εμεις ειμαστε ολοι παμπλουτοι, δουλευουμε μόνο απο χομπυ!!!), ακουσα για διαμορφωση προγραμματος, να πανε εκδρομη για να μην κανουν κενα κλπ κλπ....
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απεργία 10/02/2010
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:28:09 »

Αποσυνδεδεμένος tsounga

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απεργία 10/02/2010
« Απάντηση #32 στις: Φεβρουάριος 09, 2010, 04:31:02 μμ »
Στο σχολείο μου απεργούμε κάτι λιγότεροι απ΄τους μισούς. Μερικοί παίζονται ακόμα.
 Μάλιστα υπήρχε μια συναδέλφισσα η οποία ενώ η ίδια έλεγε ότι πλήττεται 3πλα από τα μέτρα ως μισθωτός-γυναίκα-40αρα το σκέφτεται να απεργήσει γιατί λέει αύριο έχει μονο δύο ώρες μάθημα....
Επίσης και το άλλο το απαράδεκτο. Οι απεργοσπάστες θέλαν να δηλώσουμε ποιοί θα είμαστε απεργοί για να 'διαμορφωθεί' το πρόγραμμα. Αυτό που με εξόργησε είναι ότι προτασσαν τα παιδιά σαν δικαιολογία  'τι θα κάνουν τόσες ώρες με τα κενά και ποιός θα τους επιβλέπει'. Βέβαια η απάντηση ήρθε πληρωμέη να απεργήσουν και οι ίδιοι για να μην έχουν τέτοιες έγνοιες και τα παιδιά σπιτάκι τους...

τα ίδια κ χειρότερα. μόνο μια συνάδελφος κ εγώ (η νεότερη, με 2 ωρες μάθημα αύριοα) ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΗΚΑ !!! σχεδόν μπροστά μου κανόνιζαν το πρόγραμμα!!

Αποσυνδεδεμένος korinad

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
    • Προφίλ
Απ: Απεργία 10/02/2010
« Απάντηση #33 στις: Φεβρουάριος 09, 2010, 04:43:29 μμ »
Σήμερα για άλλη μια φορά ντράπηκα για κάποιους που λέγονται συνάδελφοι.Ακούστε:
Ρωτούσαν ποιός θα κάνει απεργία για να φτιάξουν πρόγραμμα ώστε να μην κάνουν κενά τα παιδιά,δήθεν,αλλά για να φύγουν νωρίτερα όσοι δεν απεργουν. Και όταν τους είπα δεν ξέρω(ενώ ήξερα βέβαια) αν θα έρθω μου έκαναν διάλεξη για το ότι δε νοιάζομαι τι θα κάνουν τα παιδιά και οτι θ' αλλάξει το πρόγραμμα κ το σχολείο θα πρέπει κάπως να λειτουργήσει σωστά, δε ξέρεις τις υποχρεώσεις σου κ τις ευθύνες σου απέναντι στα παιδιά κ.ά .
Μας τη λένε κιόλας οι μόνιμοι που κοιτάζουν μη χάσουν το πενηντάρικο και εμείς δεν έχουμε πληρωθεί δώρο Χριστουγέννων κ Δεκέμβριο.

Μια ζωή τους βλέπαμε κάτι τέτοιους ως μαθητές και τώρα τους έχουμε και συναδέλφους!Μας κοιτάζουνε ως κατώτερους και φοβούνται μη τυχόν  χάσουν τα ευρουλάκια απο τη μια και απο την άλλη να φύγουν και νωρίτερα απο το σχολείο, για να πάνε ν'αράξουν.Ειλικρινά δε μπορώ να βρω δικαιολογία όχι για όσους δεν κάνουν απεργία, δικαίωμά τους, αλλά για όσους κοιτάζουν να βολευτούν πάντα. Για να μη πω για εκείνους που δεν ξοδεύουν μια, είναι δίπλα στο σπίτι τους και δεν απεργούν ποτέ και εμείς πληρώνουμε για την ωρομισθία (500χλμ - μιλια μακριά) και κάνουμε και απεργία.Και μας κράζουνε οτι δε προσέχουμε τα παιδιά και το σχολείο.ΑΜΑΝ ΠΙΑ Η ΚΟΡΟΙΔΙΑ ας σταματήσει.

Υ.Γ. Οση ώρα έγραφα στειλατέ και άλλα τέτοια ''ωραία'' και νοιώθω επιτέλους οτι δε είμαι εγώ στραβή αλλά.....     

Αποσυνδεδεμένος agatha14

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Απεργία 10/02/2010
« Απάντηση #34 στις: Φεβρουάριος 09, 2010, 04:49:40 μμ »
Και στο δικό μας το σχολείο πάντως θα υπάρχει μεγάλη συμμετοχή στην απεργία. Μόνο δυο ή τρεις θα κάνουν μάθημα τελικά. Ενθαρρυντικό αυτό.

Αποσυνδεδεμένος Maro

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
    • Προφίλ
Απ: Απεργία 10/02/2010
« Απάντηση #35 στις: Φεβρουάριος 09, 2010, 04:50:26 μμ »
Και οι 3 Νηπιαγωγοι απεργουμε στο σχολειο μας(2 μονιμες,1 αναπληρωτρια).

Αποσυνδεδεμένος Stavroula.V.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 407
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απεργία 10/02/2010
« Απάντηση #36 στις: Φεβρουάριος 09, 2010, 04:52:06 μμ »

Πάντως όσοι απεργούμε αύριο για να μην κάνουμε μισές δουλειές, να κατέβουμε και στις συγκεντρώσεις- πορείες για να αντιληφθούν οι υπόλοιποι ότι κάτι συμβαίνει. Γιατί ετσι κι αλλιώς τα ΜΜΕ για το διαζύγιο της χρονιάς θα λένε. Που χρόνος για απεργίες και λοιπά αναχρονιστικά....
Noise is relative to the silence preceding it. The more absolute the hush, the more shocking the thunderclap.

Αποσυνδεδεμένος Maro

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
    • Προφίλ
Απ: Απεργία 10/02/2010
« Απάντηση #37 στις: Φεβρουάριος 09, 2010, 04:55:34 μμ »
Για τον ιδιωτικο τομεα μονο το ΠΑΜΕ συμμετεχει αυριο;
Η ΓΣΕΕ τι κανει;

Αποσυνδεδεμένος Stavroula.V.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 407
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απεργία 10/02/2010
« Απάντηση #38 στις: Φεβρουάριος 09, 2010, 04:57:14 μμ »
Για τον ιδιωτικο τομεα μονο το ΠΑΜΕ συμμετεχει αυριο;
Η ΓΣΕΕ τι κανει;

Η ΓΣΕΕ αποφάσισε να πορευτεί μόνη της στις 24/2
Noise is relative to the silence preceding it. The more absolute the hush, the more shocking the thunderclap.

Αποσυνδεδεμένος Maro

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
    • Προφίλ
Απ: Απεργία 10/02/2010
« Απάντηση #39 στις: Φεβρουάριος 09, 2010, 05:01:37 μμ »
Σκορποχωρι ειμαστε!

Αποσυνδεδεμένος tttzzz

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2290
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02.50
    • Προφίλ
Απ: Απεργία 10/02/2010
« Απάντηση #40 στις: Φεβρουάριος 09, 2010, 05:02:34 μμ »
Για να μεταφέρω και κάτι αισιόδοξο. Το σχολείο μου αύριο θα είναι κλειστό. Απεργούν όλοι!

Στο δικό μου πάλι 2 από τους 54 θα απεργήσουμε ..
Μην αφήνεις ό,τι σε τρώει να χορτάσει..

Αποσυνδεδεμένος dchatzi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απεργία 10/02/2010
« Απάντηση #41 στις: Φεβρουάριος 09, 2010, 05:56:29 μμ »
Εγώ αντιθέτως στις επισκέψεις που έκανα στα σχολεία για ενημέρωση, απογοητεύτηκα. Τέτοια κατάντια στον κλάδο μας δεν την περίμενα.
Χωρίς να το έχουν σχεδιάσει, ΑΔΕΔΥ & ΟΛΜΕ τους έκατσε η καλύτερη ημερομηνία για απεργία, αμέσως μετά το διάγγελμα του Πρωθυπουργού για τις περικοπές των επιδομάτων και πριν την ανακοίνωση της εισοδηματικής πολιτικής και του ασφαλιστικού. Παρότι μια 24ωρη μπορεί να μη λέει πολλά, ωστόσο η συγκεκριμένη, εξαιτίας των παραπάνω λόγων, είναι πολύ σημαντική. Μετράνε αντιδράσεις, και τι καλύτερη απάντηση από μια καθολική απεργία ;

Δυστυχώς αυτό που αντιμετώπισα ήταν ότι αυτοί που θίγονται περισσότερο (γυναίκες, αναπληρωτές κλπ) εκδήλωσαν και τη μικρότερη προθυμία για κινητοποίηση

Το "δικαίωμα" στη μη απεργία είναι κατανοητό, αλλά εκνευρίζομαι με τις δικαιολογίες που αραδιάζουν. Εκτιμώ κάποιον που θα μου πει "δεν κάνω, γιατί έχω ανάγκη" παρά να μου αρχίσει τα "...δεν βγαίνει τίποτα με 24ωρη, ...αν ήταν 48ωρη βλέπαμε, ...αντί της απεργίας να μαζέψουμε υπογραφές (το άκουσα και αυτό) κλπ.

Όσο για το 50ευρω που σκέφτονται ότι θα χάσουν κάποιοι με την απεργία, ας μη στενοχωριούνται. Από εδώ και πέρα με την περικοπή των επιδομάτων θα το χάνουν (και ακόμα περισσότερο) σε μηνιαία βάση.

« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 09, 2010, 06:01:26 μμ από dchatzi »
Τους εχθρούς μου τους ξέρω, από τους φίλους ποιος θα μας σώσει?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32327
  • Τελευταία: pante96
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161720
  • Σύνολο θεμάτων: 19233
  • Σε σύνδεση σήμερα: 540
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 365
Σύνολο: 365

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.