*

Ψηφοφορία

Συμμετείχατε στην απεργία της 10/2/2010;

Ναι
95 (76.6%)
Όχι
29 (23.4%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 122

Η ψηφοφορία έληξε: Απρίλιος 11, 2010, 01:20:54 μμ

Αποστολέας Θέμα: Απεργία 10/02/2010  (Αναγνώστηκε 27096 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Stavroula.V.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 407
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απεργία 10/02/2010
« Απάντηση #42 στις: Φεβρουάριος 09, 2010, 06:28:50 μμ »
Να κάνουμε μια συλλογη με φτηνές δικαιολογίες για απεργοσπασία;
Ιδού τι άκουσαν τα ωραια ροζ αυτια μου:

1. Συμφωνώ εν μέρει για αυτό δεν απεργώ. Όταν θα συμφωνήσω σε όλα θα απεργήσω. (! )
2. Από τη στιγμή που με τις εκλογές ψηφιστηκε αυτή η κυβέρνηση, τώρα ποιός ο λόγος να απεργούν; Εγώ δεν τους ψήφισα και δεν απεργω. (!!!)
3. Οι συνδικαλιστές είναι ξεπουλημένοι ΟΛΟΙ. Δεν απεργώ (!)
4. Δεν απεργώ γιατί δεν θέλω να χαρεί η Διαμαντοπούλου με τα 50 ευρώ που δεν θα με πληρώσει. (!!)
5. Όλο εγώ απεργώ. Ας απεργήσουν κι οι νεότεροι (!!! τελικά στο μόνο που ισχύει ακόμα η επετηρίδα είναι στην απεργία)

Noise is relative to the silence preceding it. The more absolute the hush, the more shocking the thunderclap.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απεργία 10/02/2010
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:38:00 »

Αποσυνδεδεμένος haroulalki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 824
    • Προφίλ
Απ: Απεργία 10/02/2010
« Απάντηση #43 στις: Φεβρουάριος 09, 2010, 06:35:57 μμ »
Ακούστε και το άλλο κουφό "μόνο 2 ώρες έχω την Τετάρτη. Γιατί να απεργήσω;"

Αποσυνδεδεμένος korinad

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
    • Προφίλ
Απ: Απεργία 10/02/2010
« Απάντηση #44 στις: Φεβρουάριος 09, 2010, 07:24:57 μμ »
Εγώ αντιθέτως στις επισκέψεις που έκανα στα σχολεία για ενημέρωση, απογοητεύτηκα. Τέτοια κατάντια στον κλάδο μας δεν την περίμενα.
Χωρίς να το έχουν σχεδιάσει, ΑΔΕΔΥ & ΟΛΜΕ τους έκατσε η καλύτερη ημερομηνία για απεργία, αμέσως μετά το διάγγελμα του Πρωθυπουργού για τις περικοπές των επιδομάτων και πριν την ανακοίνωση της εισοδηματικής πολιτικής και του ασφαλιστικού. Παρότι μια 24ωρη μπορεί να μη λέει πολλά, ωστόσο η συγκεκριμένη, εξαιτίας των παραπάνω λόγων, είναι πολύ σημαντική. Μετράνε αντιδράσεις, και τι καλύτερη απάντηση από μια καθολική απεργία ;

Δυστυχώς αυτό που αντιμετώπισα ήταν ότι αυτοί που θίγονται περισσότερο (γυναίκες, αναπληρωτές κλπ) εκδήλωσαν και τη μικρότερη προθυμία για κινητοποίηση

Το "δικαίωμα" στη μη απεργία είναι κατανοητό, αλλά εκνευρίζομαι με τις δικαιολογίες που αραδιάζουν. Εκτιμώ κάποιον που θα μου πει "δεν κάνω, γιατί έχω ανάγκη" παρά να μου αρχίσει τα "...δεν βγαίνει τίποτα με 24ωρη, ...αν ήταν 48ωρη βλέπαμε, ...αντί της απεργίας να μαζέψουμε υπογραφές (το άκουσα και αυτό) κλπ.

Όσο για το 50ευρω που σκέφτονται ότι θα χάσουν κάποιοι με την απεργία, ας μη στενοχωριούνται. Από εδώ και πέρα με την περικοπή των επιδομάτων θα το χάνουν (και ακόμα περισσότερο) σε μηνιαία βάση.


Συμφωνώ και ορισμένοι αξίζει να χάσουν κάποια λεφτά. Λυπάμαι όλους όσους δουλεύουν μέσα στα σχολεία, δεν κάνουν ιδιαίτερα και έχουν να παλέψουν με ένα σωρό δυσκολίες εντός και εκτός σχολείου.Εκπαιδευτικοί που για να κάνουν μια προβολή ταινίας πρέπει να παρακαλάνε διευθυντή και συναδέλφους, που για να κάνουν ένα πείραμα πρέπει να αγοράζουν και να κουβαλάνε μόνοι τους τα υλικά, που μαζεύουν το απόγευμα τα παιδιά στο σχολείο για να τους κάνουν έξτρα μαθήματα γλώσσας και μαθηματικών και πολλά άλλα που κανένα επίδομα δεν τα πληρώνει, αλλά αμα συνεχίσω θα γίνω μελό κια δεν το έχω σκοπό.

Αποσυνδεδεμένος ernesto

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 572
    • Προφίλ
Απ: Απεργία 10/02/2010
« Απάντηση #45 στις: Φεβρουάριος 09, 2010, 07:50:26 μμ »
Συνάδελφοι κι εγώ θα απεργήσω αύριο.Είμαι αποσπασμένος σε φορέα και ο μόνος που θα απεργήσει(έγινα και γραφικός γιατί πρέπει να είναι η 1η φορά που απεργεί άνθρωπος εκεί μέσα).Είχα επίσης την ευσυνειδησία να ενημερώσω τον προιστάμενο από σήμερα αν και γνώριζα ότι δεν ήμουν υποχρεωμένος και ξέρετε τι μου είπε?(άσχετο αλλά δεν μπορώ να μην το αναφέρω)"Πάρε αύριο στις 8 το πρωί τηλέφωνο στο σχολείο που ανήκεις οργανικά να τους το πεις γιατί εμείς μπορεί και να το ξεχάσουμε".οχι ότι θα είχα πρόβλημα να το κάνω,αλλά ρε παιδιά είναι πολλά τα ράμματα για τη γούνα του συγκεκριμένου γιάυτό σας ρωτάω:είμαι βάσει του νόμου υποχρεωμένος να ειδοποιήσω εγώτο σχολείο που ανήκω?Κάθε μέρα σκοτώνομαι να κάνω τα πάντα εκεί μέσα,αρμοδιοτητες που ανήκουν στον προιστάμενο και δεν ασχολείται καθόλου,μας τρομοκρατεί συνέχεια(είχα αναφέρει σε παλαιότερο ποστ σχετικά) και πολλά άλλα που δε θέλω σε αυτή τη φάση να αναφέρω και μου λέει να κάνω ακόμη και αυτό???συγνώμη αν ξέφυγα κάπως από το θέμα αλλά για τους δικούς μου λόγους θα ήθελα αν κάποιος γνωρίζει με σιγουριά κάτι για αυτό που ρωτάω,ας κάνει τον κόπο να μου απαντήσει.Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απεργία 10/02/2010
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:38:00 »

Αποσυνδεδεμένος tapairnwstokranious!!!

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απεργία 10/02/2010
« Απάντηση #46 στις: Φεβρουάριος 09, 2010, 08:01:42 μμ »
οι ωρομισθιοι μπορουμε να απεργησουμε?

Αποσυνδεδεμένος dchatzi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απεργία 10/02/2010
« Απάντηση #47 στις: Φεβρουάριος 09, 2010, 08:03:30 μμ »
γιάυτό σας ρωτάω:είμαι βάσει του νόμου υποχρεωμένος να ειδοποιήσω εγώτο σχολείο που ανήκω?
Οι αποσπασμένοι πρέπει να ενημερώνουν οι ίδιοι το σχολείο τους
Τους εχθρούς μου τους ξέρω, από τους φίλους ποιος θα μας σώσει?

Αποσυνδεδεμένος ernesto

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 572
    • Προφίλ
Απ: Απεργία 10/02/2010
« Απάντηση #48 στις: Φεβρουάριος 09, 2010, 08:06:31 μμ »
γιάυτό σας ρωτάω:είμαι βάσει του νόμου υποχρεωμένος να ειδοποιήσω εγώτο σχολείο που ανήκω?
Οι αποσπασμένοι πρέπει να ενημερώνουν οι ίδιοι το σχολείο τους
Ευχαριστώ,δε γνώριζα ότι ισχύει κάτι τέτοιο,νόμιζα ότι ήταν αρμοδιότητα των διευθυντών!

Αποσυνδεδεμένος raniasop

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 330
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Απεργία 10/02/2010
« Απάντηση #49 στις: Φεβρουάριος 09, 2010, 08:11:24 μμ »
Καλησπέρα και από μένα!Στο νηπιαγωγείο που είμαι ,είμαστε 3 συνάδελφοι(2 μόνιμοι και μόνο εγώ αναπληρώτρια)και θα κάνω εγώ και η άλλη κοπέλα.Η προισταμένη του χρόνου βγαίνει στη σύνταξη και δεν μπορεί να διαθέσει τα 50ευρω αλλά μας προέτρεψε όλες τις νέες(και του δημοτικού σχολείου) να συμμετέχουμε στην απεργία!

Αποσυνδεδεμένος Stavroula.V.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 407
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απεργία 10/02/2010
« Απάντηση #50 στις: Φεβρουάριος 09, 2010, 08:14:47 μμ »
οι ωρομισθιοι μπορουμε να απεργησουμε?
Ναι. Δες και τα καλέσματα στην αρχική σελίδα
.http://www.pde.gr/forum/index.php?page=1274
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 09, 2010, 08:16:32 μμ από Stavroula.V. »
Noise is relative to the silence preceding it. The more absolute the hush, the more shocking the thunderclap.

Αποσυνδεδεμένος dchatzi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απεργία 10/02/2010
« Απάντηση #51 στις: Φεβρουάριος 09, 2010, 08:16:19 μμ »
γιάυτό σας ρωτάω:είμαι βάσει του νόμου υποχρεωμένος να ειδοποιήσω εγώτο σχολείο που ανήκω?
Οι αποσπασμένοι πρέπει να ενημερώνουν οι ίδιοι το σχολείο τους
Ευχαριστώ,δε γνώριζα ότι ισχύει κάτι τέτοιο,νόμιζα ότι ήταν αρμοδιότητα των διευθυντών!

Το πρωί της απεργίας (κατά τις 9:00) οι ΔΙΔΕ ζητάνε από κάθε σχολείο το ποσοστό των απεργών. Κανονικά όσοι είναι αποσπασμένοι θα πρέπει να έχουν ενημερώσει το σχολείο για την πρόθεση τους όπως βέβαια και όσοι υπηρετούν σε αυτό. Για τους δεύτερους βέβαια, εφόσον την ημέρα της απεργίας δεν βρίσκονται στις 8:00 το πρωί στο σχολείο, θεωρούνται απεργοί (λέμε τωρα...). Επειδή συνήθως όμως οι αποσπασμένοι δεν το κάνουν, ξεκινάει ο διευθυντής τα τηλέφωνα...
Τους εχθρούς μου τους ξέρω, από τους φίλους ποιος θα μας σώσει?

Αποσυνδεδεμένος tapairnwstokranious!!!

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απεργία 10/02/2010
« Απάντηση #52 στις: Φεβρουάριος 09, 2010, 08:19:26 μμ »
οι ωρομισθιοι μπορουμε να απεργησουμε?
Ναι. Δες και τα καλέσματα στην αρχική σελίδα
.http://www.pde.gr/forum/index.php?page=1274


ευχαριστω πολυ

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Απ: Απεργία 10/02/2010
« Απάντηση #53 στις: Φεβρουάριος 09, 2010, 10:22:16 μμ »
Να κάνουμε μια συλλογη με φτηνές δικαιολογίες για απεργοσπασία;
Ιδού τι άκουσαν τα ωραια ροζ αυτια μου:

1. Συμφωνώ εν μέρει για αυτό δεν απεργώ. Όταν θα συμφωνήσω σε όλα θα απεργήσω. (! )
2. Από τη στιγμή που με τις εκλογές ψηφιστηκε αυτή η κυβέρνηση, τώρα ποιός ο λόγος να απεργούν; Εγώ δεν τους ψήφισα και δεν απεργω. (!!!)
3. Οι συνδικαλιστές είναι ξεπουλημένοι ΟΛΟΙ. Δεν απεργώ (!)
4. Δεν απεργώ γιατί δεν θέλω να χαρεί η Διαμαντοπούλου με τα 50 ευρώ που δεν θα με πληρώσει. (!!)
5. Όλο εγώ απεργώ. Ας απεργήσουν κι οι νεότεροι (!!! τελικά στο μόνο που ισχύει ακόμα η επετηρίδα είναι στην απεργία)

Δε μας κάνεις και μια συλλογή από επιχειρήματα υπέρ της συγκεκριμένης απεργίας;

Δεν θεωρώ σωστό να αναφέρεσαι ειρωνικά σε απόψεις άλλων και να παραφράζεις τα επιχειρήματά τους.
Γιατί και ο άλλος κάλλιστα μπορεί να σου αναφέρει πολλές περιπτώσεις συναδέλφων που απεργούν γιατί Τετάρτη έχουνε 6ωρο και εφημερία.
Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Απεργία 10/02/2010
« Απάντηση #54 στις: Φεβρουάριος 09, 2010, 10:32:50 μμ »
Μείωση των επιδομάτων των εκπαιδευτικών και όλων των δημοσίων υπαλλήλων κατά 10% μ εξαίρεση το κίνητρο απόδοσης, και δραστική μείωση του αριθμού των εκπαιδευτικών (μονίμων και αναπληρωτών) που θα διοριστούν το επόμενο σχολικό έτος, προβλέπει η  εισοδηματική πολιτική της κυβέρνησης στο δημόσιο που ανακοίνωσε σήμερα ο υπ. Οικονομίας Γ. Παπακωνσταντίνου. Ειδικότερα:

Για τους υπαλλήλους του δημοσίου:

 Αναστέλλεται η χορήγηση αύξησης σε όλα τα μισθολόγια του δημοσίου, αλλά χορηγείται η εισοδηματική ωρίμανση σε όσους τη δικαιούνται.

 Αναστέλλεται η (τιμαριθμική) αναπροσαρμογή σε όλα τα επιδόματα που προβλέπεται.

 Τα επιδόματα και οι πρόσθετες αποζημιώσεις των δημοσίων υπαλλήλων μειώνονται κατά 10%.

 Δεν μειώνονται το κίνητρο απόδοσης που λαμβάνουν όλοι οι δημόσιοι υπάλληλοι, όπως και τα επιδόματα μεταπτυχιακών σπουδών, η οικογενειακή παροχή και τα επιδόματα επικίνδυνης και ανθυγιεινής εργασίας για όσους τα δικαιούνται.

 Μειώνεται το όριο των υπερωριών κατά 30%.

 Καταργείται η αμοιβή/αποζημίωση για τους δημοσίους υπαλλήλους που συμμετέχουν σε Ομάδες/Επιτροπές Εργασίας. Αποζημίωση θα προβλέπεται μόνο για συμμετοχή εμπειρογνωμόνων εκτός δημοσίου τομέα.

 Τροποποιείται το νομικό πλαίσιο περί οδοιπορικών εξόδων (οι νέες διατάξεις μειώνουν σημαντικά τις δαπάνες για αποζημιώσεις, μετακινήσεις, διανυκτερεύσεις και αυξάνουν τα χιλιομετρικά όρια που δικαιολογούν πρόσθετη αποζημίωση).

Υπάλληλοι του ευρύτερου δημόσιου τομέα:

 Στην εισοδηματική πολιτική του στενού δημοσίου τομέα θα πρέπει να ακολουθήσουν και τα μισθολόγια των ΔΕΚΟ, των ΝΠΔΔ και των ΟΤΑ (αναδρομικά από 1/1/2010).

Για τους συνταξιούχους του δημοσίου:

 Χορηγείται αύξηση 1,5% σε όλες τις συντάξεις έως 2.000 ευρώ.

Πολιτική προσλήψεων

Η αύξηση του μισθολογικού κόστους στο δημόσιο οφείλεται σε μεγάλο βαθμό και στην πολιτική προσλήψεων που έχει ακολουθηθεί τα τελευταία χρόνια με αποτέλεσμα την πραγματική αύξηση του αριθμού των δημοσίων υπαλλήλων (υπολογίζεται ότι μόνο το 2009 συνταξιοδοτήθηκαν από τον δημόσιο τομέα 14.000 άτομα και διορίστηκαν 29.000 νέοι υπάλληλοι).

Για τη συγκράτηση του αριθμού των δημοσίων υπαλλήλων, αλλά και την ορθολογικότερη αξιοποίηση του υπάρχοντος δυναμικού και τη στελέχωση τομέων και υπηρεσιών που έχουν πραγματικά ανάγκη η Κυβέρνηση έχει αποφασίσει και συμπεριλάβει στο Πρόγραμμα Σταθερότητας και Ανάπτυξης τις εξής δεσμεύσεις:

 Αναστολή όλων των προσλήψεων για το 2010 (με μερική εξαίρεση στους τομείς υγείας, παιδείας και ασφάλειας).

Η αναστολή προσλήψεων για το 2010, όπως περιγράφεται στο Πρόγραμμα Σταθερότητας & Ανάπτυξης, δεν θα οδηγήσει σε ματαίωση της εύλογης προσδοκίας των πολιτών που περιμένουν να ολοκληρωθεί η διαδικασία διορισμού τους. Θα προβλεφθεί η σταδιακή τους απορρόφηση από το Δημόσιο τα επόμενα έτη, με αντίστοιχη παράταση των οριστικών πινάκων του ΑΣΕΠ που εκδόθηκαν ή επίκειται να εκδοθούν.

Βεβαίως, στο Πρόγραμμα Σταθερότητας & Ανάπτυξης έχουμε εξαιρέσει από την αναστολή  προσλήψεων τους τομείς της υγείας, της παιδείας και της ασφάλειας. Διυπουργική Επιτροπή θα εγκρίνει τις απολύτως αναγκαίες προκηρύξεις θέσεων για την εφαρμογή του κυβερνητικού προγράμματος, με βάση τα κριτήρια της κείμενης νομοθεσίας (ΠΥΣ 33/2006, ως ισχύει).

Ο κανόνας του απολύτως αναγκαίου πρέπει να αποτελέσει και το μέτρο έγκρισης των συμβάσεων ορισμένου χρόνου λ.χ. εποχιακό προσωπικό δασοπυρόσβεσης. Η αναστολή διορισμών / προσλήψεων για να έχει ουσιαστικό οικονομικό αποτέλεσμα θα ισχύσει και για τους ΟΤΑ και τις ΔΕΚΟ.

 Εφαρμογή κανόνα 1 πρόσληψη για κάθε 5 αποχωρήσεις από το 2011 και μετά.

Ο λόγος 1 πρόσληψη/διορισμός προς 5 αποχωρήσεις υπαλλήλων θα λειτουργήσει στο σύνολο του δημόσιου τομέα και όχι σε επίπεδο υπουργείου ή άλλης οργανικής μονάδας, προκειμένου να αποτελέσει τον μοχλό ορθολογικής ανακατανομής πλεονάζοντος προσωπικού στο εσωτερικό u964 της δημόσιας διοίκησης.

Η ανακατανομή αυτή θα υλοποιηθεί και με συγχώνευση φορέων. Άλλωστε έχει πρόσφατα συσταθεί σχετική 7μελής Διυπουργική Επιτροπή για τη σύσταση και μετατροπή υπηρεσιών και φορέων, που θα μπορούσε να αναλάβει την παρακολούθηση εφαρμογής του κανόνα 1 προς 5.


“Επιτροπή Μισθών
Συστήνεται μία “Επιτροπή Μισθών” με τη συμμετοχή και τη συνεργασία των κοινωνικών εταίρων και κυρίως της ΑΔΕΔΥ για τη διαμόρφωση του Ενιαίου Μισθολογίου του Δημοσίου Τομέα.

Παράλληλα έχει ήδη ξεκινήσει και προχωρά το έργο της δημιουργίας μιας Ενιαίας Βάσης Δεδομένων για όλους τους μισθούς και η θεσμοθέτηση μιας Ενιαίας Αρχής Πληρωμής όλων των μισθών του δημοσίου από το Υπουργείο Οικονομικών.

http://www.esos.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=6829:lr-&catid=239:2009-12-01-15-36-00&Itemid=800

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απεργία 10/02/2010
« Απάντηση #55 στις: Φεβρουάριος 09, 2010, 11:02:36 μμ »

 Αναστολή όλων των προσλήψεων για το 2010 (με μερική εξαίρεση στους τομείς υγείας, παιδείας και ασφάλειας).

Η αναστολή προσλήψεων για το 2010, όπως περιγράφεται στο Πρόγραμμα Σταθερότητας & Ανάπτυξης, δεν θα οδηγήσει σε ματαίωση της εύλογης προσδοκίας των πολιτών που περιμένουν να ολοκληρωθεί η διαδικασία διορισμού τους. Θα προβλεφθεί η σταδιακή τους απορρόφηση από το Δημόσιο τα επόμενα έτη, με αντίστοιχη παράταση των οριστικών πινάκων του ΑΣΕΠ που εκδόθηκαν ή επίκειται να εκδοθούν.
Βεβαίως, στο Πρόγραμμα Σταθερότητας & Ανάπτυξης έχουμε εξαιρέσει από την αναστολή  προσλήψεων τους τομείς της υγείας, της παιδείας και της ασφάλειας. Διυπουργική Επιτροπή θα εγκρίνει τις απολύτως αναγκαίες προκηρύξεις θέσεων για την εφαρμογή του κυβερνητικού προγράμματος, με βάση τα κριτήρια της κείμενης νομοθεσίας (ΠΥΣ 33/2006, ως ισχύει).



 

Πώς το βλέπετε αυτο; Είναι λίγο αισιοδοξο για οσους εχουμε προϋπηρεσια; (με ασεπ);;; Θα απορροφηθούμε (κάποτε);

Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160913
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 758
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 674
Σύνολο: 680

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.078 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.