*

Αποστολέας Θέμα: Καθηγητής; Περάστε… Δάσκαλος; Πληρώστε…  (Αναγνώστηκε 2622 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος thanosbats

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Καθηγητής; Περάστε… Δάσκαλος; Πληρώστε…
« στις: Φεβρουάριος 17, 2010, 08:02:13 μμ »
Είμαι εκπαιδευτικός πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης και με αφορμή την τελευταία επίσκεψή μου σε μουσείο (μία ακόμη), διερωτώμαι ποια είναι η διαφορά που έχω από έναν συνάδελφο της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης όχι φυσικά  εντός τάξης που η διαφορά είναι προφανής αλλά κατά τις επισκέψεις σε αρχαιολογικούς χώρους, μουσεία και ιδρύματα.

Οι συνάδελφοι της δευτεροβάθμιας δικαιούνται εκπτώσεις σε όλα τα παραπάνω μέρη-πολλά από τα οποία είναι δωρεάν- ενώ αυτοί της πρωτοβάθμιας σα να μην υπάρχουν! Σε όλα τα εκδοτήρια η ίδια εικόνα και ο ίδιος διάλογος. ‘Οι εκπαιδευτικοί δικαιούνται έκπτωση ή εισέρχονται δωρεάν’, αλλά μόλις αναφέρεις και δείχνεις την κάρτα μέλους της ΔΟΕ, σου λένε ότι δεν ισχύει και τα προνόμια καρπώνονται μόνο τα μέλη της ΟΛΜΕ. Τα προνόμια αυτά δεν περιορίζονται στις εκπαιδευτικές επισκέψεις αλλά χαρακτηριστικό παράδειγμα αποτελεί ο ΟΑΣΑ, ο οποίος παρέχει έκπτωση στις μετακινήσεις των μελών της ΟΛΜΕ αλλά όχι και σε αυτούς της ΔΟΕ.

Φαντάζομαι είναι ευνόητο πως το πρόβλημα φυσικά και δεν είναι με τους συναδέλφους της δευτεροβάθμιας, αλλά με τη ΔΟΕ. Μήπως κύριοι της ΔΟΕ να εξετάζαμε το ζήτημα που αφορά χιλιάδες δασκάλους; Μήπως καταλαβαίνετε ότι κάνετε διακρίσεις στο επάγγελμα; Ή μήπως ο δάσκαλος δε χρειάζεται να εμπλουτίζει τις γνώσεις του επισκεπτόμενος τέτοιους χώρους και να επιλέγει μέρη για εκπαιδευτικές επισκέψεις; Μήπως να παίρνατε κάποια μαθήματα από την ΟΛΜΕ;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Καθηγητής; Περάστε… Δάσκαλος; Πληρώστε…
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:02:51 »

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητής; Περάστε… Δάσκαλος; Πληρώστε…
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 17, 2010, 08:19:48 μμ »
Τα παράπονα στη ΔΟΕ (όχι τη Διεθνή Ολυμπιακή Επιτροπή όμως :P)
Φαντάζομαι η ΔΟΕ δεν έχει φροντίσει για αυτά (πέρα από τους αυτόματους διορισμούς), οπότε στο χέρι σας είναι να τους ενοχλήσετε/πιέσετε.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος tmina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητής; Περάστε… Δάσκαλος; Πληρώστε…
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 17, 2010, 10:56:18 μμ »
πραγματικα απαραδεκτο!!!αν δεν μπορουμε να διεκδικησουμε τα αυτονοητα πως θα εχουμε αλλες αξιωσεις και μαλιστα σε τοσο δυσκολους καιρους;;;

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητής; Περάστε… Δάσκαλος; Πληρώστε…
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 18, 2010, 09:12:27 μμ »
Φέτος στο Δημοτικό που είμαι μου έδωσαν να συμπληρώσω μία αίτηση για να μπαίνω δωρεάν σε αρχαιολογικούς χώρους και (αν θυμάμαι καλά) θέατρα. Το αμέλησα αλλά ξέρω ότι υπάρχει τέτοια αίτηση. Βέβαια, για τον ΟΑΣΑ που λες, δεν ξέρω αν υπάρχει ανάλογη αίτηση. Α, και να συμπληρώσω ότι δεν είμαι μόνιμη εκπαιδευτικός, άρα ούτε κάρτα ΔΟΕ έχω, ούτε ΟΛΜΕ (δεν ήξερα καν ότι υπάρχουν).

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Καθηγητής; Περάστε… Δάσκαλος; Πληρώστε…
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:02:51 »

Αποσυνδεδεμένος tmina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητής; Περάστε… Δάσκαλος; Πληρώστε…
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 18, 2010, 11:29:24 μμ »
η καρτα που αναφερεις ειναι "καρτα πολιτισμου" απο το υπουργειο πολιτισμου και ισχυει για επισκεψεις σε αρχαιολογικους χωρους που ανηκουν στο υπουγρειο.αξιζει να σημειωσω πως με μια τετοια καρτα αν κ ληγμενη-καθως κανεις δεν ελεγξε την εγκυροτητα της, παραμονο ειδαν το σημα του υπουργειου-συγγενικο μου προσωπο δεν πληρωσε το συμβολικο ποσο του 1€ στο μουσειο της ακροπολης ενω εγω με την καρτα της ΔΟΕ ακριβως επειδη ηταν "συμβολικο"το ποσο δεν ετυχα της εκπτωσης!!!πραγματικα δεν ειναι το 1€ αλλα το παραλογο της υποθεσης!!!θεωρω απαραιτητο να γινουν κινησεις απο το συνδικαλιστικο μας οργανο.

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητής; Περάστε… Δάσκαλος; Πληρώστε…
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 19, 2010, 11:11:46 πμ »
η καρτα που αναφερεις ειναι "καρτα πολιτισμου" απο το υπουργειο πολιτισμου και ισχυει για επισκεψεις σε αρχαιολογικους χωρους που ανηκουν στο υπουγρειο.αξιζει να σημειωσω πως με μια τετοια καρτα αν κ ληγμενη-καθως κανεις δεν ελεγξε την εγκυροτητα της, παραμονο ειδαν το σημα του υπουργειου-συγγενικο μου προσωπο δεν πληρωσε το συμβολικο ποσο του 1€ στο μουσειο της ακροπολης ενω εγω με την καρτα της ΔΟΕ ακριβως επειδη ηταν "συμβολικο"το ποσο δεν ετυχα της εκπτωσης!!!πραγματικα δεν ειναι το 1€ αλλα το παραλογο της υποθεσης!!!θεωρω απαραιτητο να γινουν κινησεις απο το συνδικαλιστικο μας οργανο.
Κακώς. Πιθανότατα ο ταμείας θα νόμιζε ότι ο επισκέπτης ήταν υπάλληλος του υπουργείου πολιτισμού. Για όσο καιρό κρατάει (κρατούσε ? ) η περίοδος του συμβολικού εισιτηρίου, καμία έκπτωση δεν ίσχυε. Ούτε καθηγητών, ούτε φοιτητών. Έτσι τουλάχιστον μας είπαν εμάς.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητής; Περάστε… Δάσκαλος; Πληρώστε…
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 19, 2010, 11:16:00 πμ »
η καρτα που αναφερεις ειναι "καρτα πολιτισμου" απο το υπουργειο πολιτισμου και ισχυει για επισκεψεις σε αρχαιολογικους χωρους που ανηκουν στο υπουγρειο.αξιζει να σημειωσω πως με μια τετοια καρτα αν κ ληγμενη-καθως κανεις δεν ελεγξε την εγκυροτητα της, παραμονο ειδαν το σημα του υπουργειου-συγγενικο μου προσωπο δεν πληρωσε το συμβολικο ποσο του 1€ στο μουσειο της ακροπολης ενω εγω με την καρτα της ΔΟΕ ακριβως επειδη ηταν "συμβολικο"το ποσο δεν ετυχα της εκπτωσης!!!πραγματικα δεν ειναι το 1€ αλλα το παραλογο της υποθεσης!!!θεωρω απαραιτητο να γινουν κινησεις απο το συνδικαλιστικο μας οργανο.
Κακώς. Πιθανότατα ο ταμείας θα νόμιζε ότι ο επισκέπτης ήταν υπάλληλος του υπουργείου πολιτισμού. Για όσο καιρό κρατάει (κρατούσε ? ) η περίοδος του συμβολικού εισιτηρίου, καμία έκπτωση δεν ίσχυε. Ούτε καθηγητών, ούτε φοιτητών. Έτσι τουλάχιστον μας είπαν εμάς.

Λάθος, με φοιτητικό πάσο έμπαινες δωρεάν (όπως και για άτομα άνω των 65). Αλήθεια, τώρα πόσο πήγε το εισιτήριο στο μουσείο της ακρόπολης;
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος ka8y

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητής; Περάστε… Δάσκαλος; Πληρώστε…
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 22, 2010, 08:01:42 μμ »
Πήγα στο μουσείο της Ακρόπολης τον Δεκέμβρη, και στην είσοδο έδειξα την κάρτα της ΟΛΜΕ. Μου είπαν οτι αυτή θα μπορώ να την χρησιμοποιώ απο 1-1-2010 στο μουσείο της Ακρόπολης και οτι θέλουν την άλλη κάρτα που βγάζαμε κάνοντας αίτηση στις αρχαιολογικές υπηρεσίες (στην Αθήνα την βγάζουν κάπου απέναντι απο το αρχαιολογικό μουσείο απ οτι ξέρω). Τους απάντησα οτι πλέον οι εκπαιδευτικοί απο το 2009-2010 ΔΕΝ βγάζουν αυτήν την κάρτα αφου πλέον για είσοδο στα μουσεία/αρχαιολογικούς χώρους θα χρησιμοποιούμε την κάρτα της ΟΛΜΕ (αυτή ήταν η ενημέρωση που είχα απο την ΕΛΜΕ Λήμνου άλλωστε). Τέλοσπάντων τους έδειξα την ληγμένη απο τον Οκτώβριο κάρτα του Υπ. πολιτισμού και μπήκα δωρεάν.

Αποσυνδεδεμένος tmina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητής; Περάστε… Δάσκαλος; Πληρώστε…
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 22, 2010, 10:48:44 μμ »
μα ειναι σοβαρα πραγματα αυτα?η καρτα της δοε ειναι υποτιθεται και για χρηση στο εξωτερικο μιας και ειναι γραμμενη στα αγγλικα και δε την δεχονται στα ελληνικα μουσεια?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160968
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 28
Επισκέπτες: 541
Σύνολο: 569

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.116 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.