*

Αποστολέας Θέμα: "ήτο"  (Αναγνώστηκε 14014 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
"ήτο"
« στις: Φεβρουάριος 21, 2010, 11:21:13 μμ »
έβλεπα το "λουφα και παραλλαγη" κ ακουσα το αρχαιοπρεπες "ήτο".
πχ "ο Γιαννης ήτο καλος ανθρωπος"
κ μου δημιουργηθηκε η απορια κ εχω κολλησει. απο πού βγαινει αυτος ο τυπος?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: "ήτο"
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:23:00 »

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: "ήτο"
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 22, 2010, 12:50:51 μμ »
Είναι παρατατικός στην καθαρεύουσα του ρ. είμαι. Όλος ο παρατατικός κλίνεται (κλινόταν) ως εξής:
ήμην, ήσο, ήτο, ήμεθα, ήσθε, ήσαν. Όλα με ψιλη και περισπωμένη, εννοείται εκτός της προπαραλήγουσας.
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: "ήτο"
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 22, 2010, 12:57:15 μμ »
ευχαριστω πολυ! πηγε το μυαλο μου οτι ειναι στην καθαρευουσα απλα δεν το ειδα σε καμια γραμματικη. και μου το ελεγαν οι γονεις μου αλλα μου εκανε εντυπωση γιατι δεν το ειδα πουθενα γραμμενο. δλδ οι γονεις μας λογικα ειχαν αλλη γραμματικη?

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: "ήτο"
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 22, 2010, 01:09:28 μμ »
Προφανώς! Γι' αυτό σήμερα η νεοελληνική γραμματική παρουσιάζει ορισμένα "προβλήματα" στην κλίση κάποιων τύπων. Δεν την άφησαν να εξελιχθεί μόνη της, φυσικά, όπως όλες οι γλώσσες του κόσμου :-\
Το συγκεκριμένο το βρήκα σε λεξικό της μάνας μου, καταπληκτικό, 15τομο του Δημητράκου. περιέχει όλες τις λέξεις από την αρχαία εποχή μέχρι και την εποχή που εκδόθηκε (το 1964 δηλαδή).
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: "ήτο"
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:23:00 »

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5717
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: "ήτο"
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 22, 2010, 01:48:37 μμ »
Οι γονείς μας διδάσκονταν βασικά μέσα από τη γραμματική του Τζάρτζανου (ή από άλλα βιβλία βασισμένα σ' αυτήν) την απλή καθαρεύουσα.
Εδώ μπορείς να διαβάσεις παραπάνω πληροφορίες για το μάθημα της γραμματικής στα σχολεία:
http://www.komvos.edu.gr/periodiko/periodiko2nd/articles/karantzola/3.htm


Προφανώς! Γι' αυτό σήμερα η νεοελληνική γραμματική παρουσιάζει ορισμένα "προβλήματα" στην κλίση κάποιων τύπων. Δεν την άφησαν να εξελιχθεί μόνη της, φυσικά, όπως όλες οι γλώσσες του κόσμου :-\

Όλες οι γλώσσες έχουν προβληματικά σημεία, ακόμα κι αν εξελίσσονται φυσικά. Δεν βασιλεύει η αναλογία στις γλώσσες. Εκεί που νομίζεις ότι κυλούν τα πάντα ομαλά, εμφανίζονται οι εξαιρέσεις, τα παράλογα, τα πολύπλοκα.

Άρα, η εμμονή σε πιο αρχαϊκούς τύπους δεν έκανε τη γλώσσα πιο σύνθετη ή πιο περίεργη. Καταπίεσε ομιλητές αναγκάζοντάς τους να μιλούν μια γλωσσική μορφή που διέφερε από τη μητρική τους και ενίσχυσε το γλωσσικό ρατσισμό απέναντι σε άλλες γλωσσικές ποικιλίες (ντοπιολαλιές, δημοτική κλπ). Από την άλλη, οι λόγιοι με την αρχαΐζουσα ή καθαρεύουσα εμπλούτισαν το λεξιλόγιο με πολλές ελληνικές λέξεις σε αντικατάσταση πολλών ξένων λέξεων που είχαν υιοθετηθεί στους αιώνες της σκλαβιάς (φράγκικες, τούρκικες, σλάβικες κλπ) και  απάντησαν τα πρώτα χρόνια της απελευθέρωσης σε πολλούς ξένους που αμφισβητούσαν την καταγωγή των Ελλήνων. Είναι σίγουρο επίσης ότι τέτοια συντηρητικά γλωσσικά κινήματα φρέναραν τους ρυθμούς των γλωσσικών αλλαγών, με αποτέλεσμα η σημερινή νέα ελληνική να θυμίζει πολύ περισσότερο την αττική του 5ου π.Χ, απ’ ό,τι η σημερινή αγγλική την αγγλική του Μεσαίωνα. Αυτό το τελευταίο δεν είμαι σίγουρη αν είναι καλό ή κακό. Σίγουρα, όμως, άλλαξε την πορεία της ελληνικής.
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος nikgre

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 224
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: "ήτο"
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 22, 2010, 03:20:52 μμ »
Για ζητήματα όπως αυτό αλλά και γενικά για τη γλώσσα, σας παραθέτω το συγκεκριμένο ιστολόγιο του Γιάννη Χάρη. Κατα τη γνώμη μου είναι καταπληκτικό!

http://yannisharis.blogspot.com/
ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: "ήτο"
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 22, 2010, 03:59:23 μμ »
ευχαριστω πολυ! πηγε το μυαλο μου οτι ειναι στην καθαρευουσα απλα δεν το ειδα σε καμια γραμματικη. και μου το ελεγαν οι γονεις μου αλλα μου εκανε εντυπωση γιατι δεν το ειδα πουθενα γραμμενο. δλδ οι γονεις μας λογικα ειχαν αλλη γραμματικη?

Ναι ! ητο!  Ητο αλλη γραμματικη. Η γλωσσα γαρ ζωντανος οργανισμος! Α, ητο ωραια εποχη τοτε !!! (διοριζονταν αμεσως οι εκπ/κοι)
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος nikgre

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 224
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: "ήτο"
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 22, 2010, 04:33:34 μμ »
ευχαριστω πολυ! πηγε το μυαλο μου οτι ειναι στην καθαρευουσα απλα δεν το ειδα σε καμια γραμματικη. και μου το ελεγαν οι γονεις μου αλλα μου εκανε εντυπωση γιατι δεν το ειδα πουθενα γραμμενο. δλδ οι γονεις μας λογικα ειχαν αλλη γραμματικη?

Ναι ! ητο!  Ητο αλλη γραμματικη. Η γλωσσα γαρ ζωντανος οργανισμος! Α, ητο ωραια εποχη τοτε !!! (διοριζονταν αμεσως οι εκπ/κοι)
χαχαχαχαχαχα!!!! ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5717
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: "ήτο"
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 22, 2010, 06:10:04 μμ »
ευχαριστω πολυ! πηγε το μυαλο μου οτι ειναι στην καθαρευουσα απλα δεν το ειδα σε καμια γραμματικη. και μου το ελεγαν οι γονεις μου αλλα μου εκανε εντυπωση γιατι δεν το ειδα πουθενα γραμμενο. δλδ οι γονεις μας λογικα ειχαν αλλη γραμματικη?

Ναι ! ητο!  Ητο αλλη γραμματικη. Η γλωσσα γαρ ζωντανος οργανισμος! Α, ητο ωραια εποχη τοτε !!! (διοριζονταν αμεσως οι εκπ/κοι)


Και όχι μόνο. Τους καλούσαν και, αν δεν τους άρεσε ο τόπος διορισμού, αρνιόντουσαν και περίμεναν αναπαυτικά στην επετηρίδα να τους ξανακαλέσουν σε εξωτικότερο προορισμό. Στα δε ιδιωτικά, σου πρότειναν δουλειά και τους απαντούσες μετά από μια εβδομάδα... 8) 8)
Ήτο όμως και μια εποχή με πολλούς μαθητές μέσα στην τάξη και πολλές ώρες διδασκαλίας. Αυτό δεν ήτο και τόσο ωραίο. ;)
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος semeli ΠΕ02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 465
    • Προφίλ
Απ: "ήτο"
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 22, 2010, 09:52:22 μμ »
Βρε μια χαρά ήτο !! Πού αυτά στις μέρες μας...Διορίζονταν τότε 22 χρονών !!  :-X

Αποσυνδεδεμένος kooki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: "ήτο"
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 22, 2010, 10:16:41 μμ »
Εκείνο που δεν ήτο επίσης και τόσο ωραίο, ήτο το κυρίαρχο εθνικιστικοθρησκευτικό κλίμα που διεχέετο εις όλην την σχολικήν ατμόσφαιραν ομού μετά των πρώτων 'σοσιαλιστικών" αναθυμιάσεων και των χαμηλότατων  αμοιβών. Σε ένα τέτοιο κλίμα έκανα τα πρώτα μου βήματα στην εκπαίδευση και τελικώς δεν ήτο και τόσο ευχάριστο. Ελπίζω οι όψιμες "σοσιαλιστικές" αναθυμιάσεις να μην μας κάνουν να νοσταλγήσουμε εποχές που πέρασαν ανεπιστρεπτί...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161198
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 785
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 737
Σύνολο: 757

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.081 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.