*

Αποστολέας Θέμα: Ήρθαν οι περικοπές!!!  (Αναγνώστηκε 25216 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος evage

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
Απ: Ήρθαν οι περικοπές!!!
« Απάντηση #112 στις: Απρίλιος 05, 2010, 08:44:30 μμ »
Παιδά κάντε κουράγιο γιατί απεργάζονται και άλλα οικονομικά μέτρα και αν τύχει και πάμε στο ΔΝΤ (πολύ πιθανόν απ' ότι λέγεται ) θα δούμε και στάση πληρωμών. Και δεν είναι ώρα για εγκεφαλικά.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ήρθαν οι περικοπές!!!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:39:12 »

Αποσυνδεδεμένος Βικη

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 243
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02 Κοιτάω πάντα μπροστά!
    • Προφίλ
Απ: Ήρθαν οι περικοπές!!!
« Απάντηση #113 στις: Απρίλιος 05, 2010, 09:01:57 μμ »
αλήθεια, χρειάζεται κουράγιο, διότι στάση πληρωμών για 2 ή 3 μήνες, θεωρείται συνήθης τακτική...
μετά θα υποχρεώσουν 4μερη εργασία, στο δημόσιο αρχικά,για να περικόψουν...
φοβάμαι ότι για 3 χρόνια θα είμαστε σε κατάσταση ένδειας, βαθιάς πολιτικής κρίσης κ χάους...
μην πιστεύετε τους πολιτικούς, πάμε κατά διαόλου...

Αποσυνδεδεμένος aeee

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1305
    • Προφίλ
Απ: Ήρθαν οι περικοπές!!!
« Απάντηση #114 στις: Απρίλιος 05, 2010, 09:52:58 μμ »
πιστευω ότι οι περικοπες θα ειναι μόνιμες.....
ουδεν μονιμοτερον του προσωρινου .... και ιδίως στην Ελλάδα.....
το προβλημα θα ειναι να μη φτασει ο μισθος του δημοσίου υπαλληλου στα 500 ευρω., όπως το βλέπω  :'(

Αποσυνδεδεμένος blethalassa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 432
  • ...κύριε Κλεό, θα μας κάνεις τον ρέφερι ?
    • Προφίλ
Απ: Ήρθαν οι περικοπές!!!
« Απάντηση #115 στις: Απρίλιος 05, 2010, 10:31:10 μμ »
θεωρώ πως καλό θα ναι να μην δείχνουμε κι ευχαριστημένοι που παιρνουμε ακόμα τόοοοοοοοοσα λεφτά
και μην βάζετε ιδέες!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ήρθαν οι περικοπές!!!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:39:12 »

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Απ: Ήρθαν οι περικοπές!!!
« Απάντηση #116 στις: Απρίλιος 06, 2010, 05:49:29 πμ »
Όσοι είχατε περικοπή στο μισθό σας, πιθανότατα είναι λόγω απεργιών και όχι λόγω των νέων μέτρων.
Στο σχολείο μου, τουλάχιστον, είδα τις καταστάσεις και κρατήσανε 2 ή 3 μέρες απεργία (όχι την πιο πρόσφατη).
Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

Αποσυνδεδεμένος sirea

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Ήρθαν οι περικοπές!!!
« Απάντηση #117 στις: Απρίλιος 06, 2010, 09:41:49 πμ »
Πάντως οι περισσότεροι φοβούνται -κι εγώ το πιστεύω- ότι μέχρι τα Χριστούγεννα θα έρθουν κι άλλα μέτρα.
Μάλλον δεν πρέπει να περιμένουμε δώρο Χριστουγέννων.
Το ερώτημα είναι: αντίδραση θα υπάρξει;

Αποσυνδεδεμένος mona

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 106
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ήρθαν οι περικοπές!!!
« Απάντηση #118 στις: Απρίλιος 06, 2010, 10:45:03 πμ »
Όσοι είχατε περικοπή στο μισθό σας, πιθανότατα είναι λόγω απεργιών και όχι λόγω των νέων μέτρων.
Στο σχολείο μου, τουλάχιστον, είδα τις καταστάσεις και κρατήσανε 2 ή 3 μέρες απεργία (όχι την πιο πρόσφατη).


Εγώ είχα περικοπές και από το δώρο του Πάσχα και από τον μισθό μου, κράτησαν και για τις απεργίες και μάλλον άρχισαν να κρατάνε και τα αναδρομικά. Όχι μόνο από μένα φυσικά,όσους συναδέλφους ρώτησα μου είπαν το ίδιο από τον ίδιο νομό. Οπότε τα όργανα άρχισαν παιδιά.....
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος boldboy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 433
  • Όχι άλλο κάρβουνο...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθαν οι περικοπές!!!
« Απάντηση #119 στις: Απρίλιος 06, 2010, 03:05:32 μμ »
Οι περικοπές άρχισαν ήδη από την πληρωμή του 1ου δεκαπενθημέρου Απριλίου 2010.
Τα αναδρομικά που θα μας κρατήσουν ΠΑΡΑΝΟΜΩΣ, είναι 165,93 ευρω στο σύνολό τους για Ιαν-Μαρτιο.
Αυτά θα κρατηθούν βάσει του πρόσφατου νόμου, σε δύο μηνιαίες δόσεις των 82,96 ευρώ, έκαστη (δύο δόσεις διότι  το σύνολό τους ξεπερνάει τα 150ευρώ και υπολοίπεται των 300ευρώ).
Ήτοι, για το μήνα Απρίλιο και Μάιο, 82,96(18%)+55,30(12%)=138,26(30%)ευρω κρατήσεις , ισοδύναμα 30% (12% ο μήνας και 18% μηνιία δόση αναδρομικών που αντιστοιχεί στις αναδρομικές κρατήσεις Ιαν-Μαρ - σύνολο 36% που βγαίνει 18% η κάθε μια από τις δύο δόσεις)
Από το 1ο δεκαπενθήμερο Ιουνίου, οι κρατήσεις είναι 12%, ήτοι 55,30ευρώ μηνιάιως, καθώς τότε θα έχει εξοφληθεί πλέον το ΠΑΡΑΝΟΜΟ "χρέος" (ναι, τους χρωστάμε κιόλας-δε ντρεπόμαστε λέω γω...) των 165,93 ευρω.
Επίσης, τα καθαρά ποσά βγαίνουν ακόμα μικρότερα. Αυτό θέλει λίγο ψάξιμο, εγώ είδα για παράδειγμα στο λογαριασμό μου 30 ευρώ λιγότερα από αυτά που περίμενα μετά την κράτηση 12% και την πρώτη δόση της αναδρομικής κράτησης τριμήνου 18% και αυτό δεν οφείλεται σε περικοπή απεργίας. Ενδεχομένως λόγω τροποποίησης της φορολογικής κλίμακας...Κάτι δεν πάει καλά στο φόρο που κρατάνε κάποιες ΔΔΕ και αυτό το συμπεραίνω από πρόσφατες μισθολογικές καταστάσεις συναδέλφων που έχω δει. Υποψιάζομαι ότι για κάποιο λόγο παρακράτησαν στην τελευταία μισθοδοσία μου πολύ περισσότερο φόρο...Θα ζητήσω μισθολογική κατάσταση και θα το ψάξω...
Το θέμα είναι αγαπητοί, ότι αναδρομικές κρατήσεις πριν την έκδοση του αντίστοιχου νόμου, είναι ΠΑΡΑΝΟΜΕΣ...
Αν θυμάμαι καλά ο νόμος πήρε ΦΕΚ λίγο πριν τις 15 Μαρτίου, άρα οι περικοπές ισχύουν νόμιμα από 15 Μαρτίου και μετά, ΟΧΙ ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΑ... Επίσης το δώρο Πάσχα ΠΑΡΑΝΟΜΑ περικόπηκε στο σύνολο του καθώς αντιστοιχεί στους μήνες Ιαν-Απρ., όμως οι μήνες Ιανουάριος, Φεβρουάριος και Μάρτιος(1-15) πρέπει να μπουν όπως παλιά στο δώρο, το διάστημα Μάρτιος (1-15) και Απρίλιος περικόπτωνται νομίμως αν θυμάμαι καλά την ημερομηνία έκδοσης του ΦΕΚ που ανέφερα παραπάνω.
Το μόνο σίγουρο είναι, ότι όποιος τους κάνει δικαστήριο θα δικαιωθεί μετά βαϊων και κλάδων παίρνοντας πίσω τα λεφτά του ... καθώς αυτό που έκαναν είναι όχι μόνο ΠΑΡΑΝΟΜΟ αλλά και ΑΝΤΙΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΟ!!!
Αλλά τα ΜΜΕ συγκαλύπτουν και τα πρόβατα(όλοι εμείς) δε φωνάζουν, ούτε καν βελάζουν ...

Σημ.Όλες οι παραπάνω περικοπές, είναι επί των μεικτών αποδοχών, προ κρατήσεων και φόρων.

ΥΓ.Δεν καταλαβαίνω γιατί αναρωτιέστε για τους υπαλλήλους της Βουλής...Δε γνωρίζετε πόσα ευρώ είναι η ταρίφα για να διοριστεί κάποιος στη Βουλή, ή δε γνωρίζετε ότι τα λαμόγια-υπάλληλοι της Βουλής κρατάνε όλα τα άπλυτα διαφόρων Βουλευτών στο χέρι...Προς τί ή έκπληξη και η απορία;;;
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 06, 2010, 03:39:01 μμ από boldboy »

Αποσυνδεδεμένος abla

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 227
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ήρθαν οι περικοπές!!!
« Απάντηση #120 στις: Απρίλιος 06, 2010, 04:24:10 μμ »
Δεν είναι ΑΝΤΙΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΟ να σου κοπεί κάτι από 01/01
Έχω δει το Σύνταγμα και μπορεί να σου κάνει αναδρομική μείωση
Αν θυμάμαι καλά έχει το δικαίωμα να σου κόψει και από τον προηγούμενο χρόνο (αυτό δεν το θυμάμαι 100%. Για την πρώτη πρόταση είμαι 1000% σίγουρος. Νομίζω και ο νόμος για έκτακτη εισφορά στην εφορία ήταν για χρήση προγηγούμενου έτους)

Αποσυνδεδεμένος boldboy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 433
  • Όχι άλλο κάρβουνο...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθαν οι περικοπές!!!
« Απάντηση #121 στις: Απρίλιος 06, 2010, 04:55:00 μμ »
Δεν είναι ΑΝΤΙΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΟ να σου κοπεί κάτι από 01/01
Έχω δει το Σύνταγμα και μπορεί να σου κάνει αναδρομική μείωση
Αν θυμάμαι καλά έχει το δικαίωμα να σου κόψει και από τον προηγούμενο χρόνο (αυτό δεν το θυμάμαι 100%. Για την πρώτη πρόταση είμαι 1000% σίγουρος. Νομίζω και ο νόμος για έκτακτη εισφορά στην εφορία ήταν για χρήση προγηγούμενου έτους)

Συνάδελφε, δεν κατάλαβες ,μάλλον...
Εδώ μιλάμε για αναδρομική μείωση των αποδοχών που τις έχουμε ήδη δουλέψει και τον καιρό που τις δουλέψαμε ίσχυε το παλιό καθεστώς...
Μην μπερδεύεσαι με τις εισφορές στην εφορία - αν και αυτές έχουν χροιά αντισυνταγματικότητας - αλλά δεν είναι η περίπτωσή μας...
Πάντως, όπως και να έχει, αν βρεις Νόμο ή Άρθρο του Συντάγματος που να αφορά τη νομιμότητα της αναδρομικής μείωσης δεδουλευμένων αποδοχών στο Δημόσιο ή Ιδιωτικό Τομέα, παρακαλώ να δημοσιεύσεις ποιος είναι αυτός ο Νόμος/Άρθρο προκειμένου να τον διαβάσω κι εγώ για να ξεστραβωθώ επιτέλους ...
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 06, 2010, 04:58:46 μμ από boldboy »

Αποσυνδεδεμένος rorygr

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1105
    • Προφίλ
Απ: Ήρθαν οι περικοπές!!!
« Απάντηση #122 στις: Απρίλιος 07, 2010, 08:50:39 μμ »
«Πρέπει να φωνάξετε εσείς οι δημοσιογράφοι. Να τα πείτε! Ολοι πρέπει να πάνε φυλακή, εδώ που μας καταντήσανε». Ο αγανακτισμένος πολίτης είχε σταματήσει παρανόμως το τζιπ στη Λεωφόρο Ποσειδώνος. Φωνασκούσε για τις διαχρονικές ευθύνες των πολιτικών που έφεραν την οικονομία σ’ αυτό το χάλι. «Σύμφωνοι, να πληρώσουν», απάντησα. «Εσείς πληρώσατε πρόστιμο για τα φιμέ τζάμια στο τζιπ που απαγορεύονται;». «Τα φιμέ τζάμια είναι το πρόβλημα της χώρας; Αλλά έτσι είστε εσείς οι δημοσιογράφοι! Τα έχετε κάνει πλακάκια με τους πολιτικούς. Ολοι φυλακή πρέπει να πάτε» ανταπάντησε κι έφυγε σπινιάροντας· κάτι που επίσης απαγορεύεται.

Ο μεσόκοπος κύριος με τη χρυσή καδένα στον λαιμό σίγουρα δεν ψηφίζει ΚΚΕ, αλλά ασπάζεται το σύνθημά του: «Δεν θα πληρώσουμε εμείς την κρίση τους». Ανήκει σε εκείνο το μοναδικό έθνος των αθώων που υπάρχει στην υφήλιο. Σ’ αυτό το έθνος πάντα φταίνε κάποιοι άλλοι: το σύστημα, το κράτος, η Πολιτεία, οι πολιτικοί. Ποτέ οι πολίτες. Αυτοί είναι οι μονίμως παραπλανημένοι· τα μωρά που κάποιος τους παίρνει από το χέρι και τους διορίζει στο Δημόσιο.

Σ’ αυτό το έθνος των αθώων φταίνε μόνο οι πολιτικοί που οι ΔΕΚΟ πλημμύρισαν από υπαλλήλους, λες και οι προσληφθέντες ήταν Αλβανοί. Τις πιο γοερές κραυγές τις βγάζει ο ΣΥΡΙΖΑ, που ταυτόχρονα ζητάει την πρόσληψη άλλων 100.000 για να ξεπεράσουμε την κρίση. Ακούμε τους συνδικαλιστές να διεκτραγωδούν τα χάλια της δημόσιας διοίκησης, λες και στα υπηρεσιακά συμβούλια (όπου ξεπλένονται όλες οι αμαρτίες των υπαλλήλων) υπηρετούν στελέχη της Μπούντεσμπανκ. Ακούμε εφοριακούς να απεργούν ζητώντας την πάταξη της φοροδιαφυγής, λες και πρέπει να βγουν οι μανάβηδες για να κάνουν ελέγχους. Βλέπουμε την ΟΛΜΕ να καταγγέλλει την παραπαιδεία, λες και τα ιδιαίτερα τα κάνουν Ισλανδοί ψαράδες. Ακούμε τους αγρότες να δηλώνουν «ανενημέρωτοι», λες και πρέπει άλλοι να διαβάσουν εφημερίδες και να τους πουν ότι οι επιδοτήσεις τέλειωσαν και το βαμβάκι πέθανε. Βλέπουμε επιχειρηματίες να κλαίνε για την καταβαράθρωση της παραγωγικότητας, λες και η αύξησή της είναι κάτι σαν τη θεία φώτιση που έρχεται από τον ουρανό. Βλέπουμε τους αγωνιστές του ΣΥΡΙΖΑ να διαδηλώνουν «μαχητικά» και μετά να καταγγέλλουν τη βία της αστυνομίας. Βλέπουμε το ΚΚΕ να καταλαμβάνει τα στούντιο της τηλεόρασης κι αν γίνει κάποια μήνυση να σκούζει «ποινικοποίηση των αγώνων». Βλέπουμε τους ταξιτζήδες να γκρινιάζουν για την κίνηση και τους δημοσιογράφους για την ποιότητα της ενημέρωσης. Το μόνο που απομένει είναι να δούμε την κ. Λιάνα Κανέλλη να καταγγέλλει την πολιτεία γιατί δεν εφαρμόζεται ο νόμος για το κάπνισμα.

Εδώ που φτάσαμε πρέπει να αρχίσουμε να συμφωνούμε σε μερικά πράγματα. Πρώτον: το σύνθημα «δεν είναι η κρίση ΜΑΣ, είναι η κρίση ΤΟΥΣ», είναι οι συνήθεις αριστερές ανοησίες. Η κρίση είναι όλων ΜΑΣ. Δεύτερον: οι ευθύνες δεν είναι ισομερείς. Ούτε μεταξύ πολιτών και πολιτικών, ούτε μεταξύ των πολιτών, ούτε καν μεταξύ των πολιτικών. Τρίτον: στη Δημοκρατία δεν υπάρχουν και αθώοι. Γι’ αυτό το χάλι όλοι κουβαλάμε κάποιο μερίδιο ευθύνης. Αντί να το μεταθέτουμε καλά είναι να διδαχθούμε απ’ αυτό και να αλλάξουμε. Διότι το χειρότερο που μπορεί να μας συμβεί είναι να αφήσουμε αυτή την κρίση να πάει χαμένη και να συνεχίσουμε τα ίδια, από πολύ χαμηλότερο επίπεδο. Αυτό, εξάλλου, δεν κάναμε τόσα χρόνια, όταν οι μικρές κρίσεις σε κάθε τομέα της χώρας προανήγγελλαν τη μεγάλη;

ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ

Αποσυνδεδεμένος teacher81

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ήρθαν οι περικοπές!!!
« Απάντηση #123 στις: Απρίλιος 08, 2010, 01:12:44 μμ »
Πάντως είναι πολύ ασχημο να πραβάλλεις τα δυο χαρτάκια μισθοδοσίας του περυσινού και του φετινού Πάσχα και να βλέπεις οτι σου κλέβουν 150 ευρώ με το έτσι θέλω...Που να δείτε τι έχει να γίνει τους επόμενους μήνες όταν θα πηγαίνουμε στην τράπεζα με την κάρτα να βγάλουμε λεφτά και θα βλέπουμε όλο και λιγότερα...και θα κόβουμε  όλο και περισσότερες ''πολυτέλειες'' που είχαμε συνηθίσει...

Αποσυνδεδεμένος teacher81

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ήρθαν οι περικοπές!!!
« Απάντηση #124 στις: Απρίλιος 08, 2010, 01:13:32 μμ »
πραβάλλεις=παραβάλλεις ;D

Αποσυνδεδεμένος reg13

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ήρθαν οι περικοπές!!!
« Απάντηση #125 στις: Απρίλιος 09, 2010, 01:36:00 μμ »
Εγώ ακόμα δεν έχω καταλάβει.....ο  μισθός μου για τον μήνα Απρίλιο είναι μειωμένος κατα 144 ευρώ (άσχετα απο το δώρο του Πάσχα).Αυτά είναι οι αναδρομικές κρατήσεις ή σημαίνει ότι απο ΄δω και πέρα ο μισθός μου θα είναι μειωμένος κατά 144 ευρώ?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162184
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 679
Σύνολο: 690

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.103 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.