*

Αποστολέας Θέμα: Απεργία- Πόσοι συμμετέχουν απ' το σχολείο σας;  (Αναγνώστηκε 2529 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Melina04

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 262
  • Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απεργία- Πόσοι συμμετέχουν απ' το σχολείο σας;
« στις: Μάρτιος 04, 2010, 10:31:34 μμ »

   Θέλω να εκφράσω την απογοήτευσή μου γιατί είμαι η μοναδική απ' τα 4 άτομα που απεργεί αύριο στο σχολείο μας. Η απάντηση: Ό,τι και να κάνουμε έχουν ήδη παρθεί οι αποφάσεις....Δεν ξέρω πραγματικά απορώ με αυτή την στάση...Αν δε δείξουμε την αγανάκτησή μας τώρα πότε θα τη δείξουμε; Δηλαδή αφού έχουν παρθεί οι αποφάσεις να μην απεργούμε ποτέ; Ας την καταργήσουμε την απεργία σαν έννοια...Και είμαστε και νέα παιδιά όλες μας...Κρίμα...

Στο δικό σας σχολείο υπήρχε μαζική κινητοποίηση ή μια απ'τα ίδια;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απεργία- Πόσοι συμμετέχουν απ' το σχολείο σας;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:53:53 »

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2613
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Απεργία- Πόσοι συμμετέχουν απ' το σχολείο σας;
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 04, 2010, 10:36:24 μμ »

   Θέλω να εκφράσω την απογοήτευσή μου γιατί είμαι η μοναδική απ' τα 4 άτομα που απεργεί αύριο στο σχολείο μας. Η απάντηση: Ό,τι και να κάνουμε έχουν ήδη παρθεί οι αποφάσεις....Δεν ξέρω πραγματικά απορώ με αυτή την στάση...Αν δε δείξουμε την αγανάκτησή μας τώρα πότε θα τη δείξουμε; Δηλαδή αφού έχουν παρθεί οι αποφάσεις να μην απεργούμε ποτέ; Ας την καταργήσουμε την απεργία σαν έννοια...Και είμαστε και νέα παιδιά όλες μας...Κρίμα...

Στο δικό σας σχολείο υπήρχε μαζική κινητοποίηση ή μια απ'τα ίδια;

Να ξέρεις ότι πας να σώσεις τη δικη σου αξιοπρέπεια αύριο και όχι το μισθό σου.Δεν μπορεί να μου λένε ότι περικόπτοντας το μισθό μου έπαισαν τα επιτόκια δανεισμού και ανέβηκε το χρηματιστήριο ανά την εμφύλιο. Τόσο πολύ επηρεάζουμε, δηλαδή, την οικουμένοι εμείς οι μισθωτοί; Μας δουλεύουν τελείως Επίσης, δίνεις και ένα παράδειγμα στους μαθητές σου.

ΥΓ: η κατάσταση είναι η ίδια σε όλα τα σχολεία

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος Stavroula.V.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 407
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απεργία- Πόσοι συμμετέχουν απ' το σχολείο σας;
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 04, 2010, 11:18:02 μμ »
Σήμερα στο σχολείο μου τέθηκε το θέμα επί τάπιτος και πριν ακόμα προκυρηχθεί η απεργία από την ΟΛΜΕ. Έπαθαν ένα ψιλο σοκ και μετά άρχισαν τα γνωστά. Ήταν κανα δυο που άρχισαν τις αηδίες, αλλά ήταν και πολλοί οι οποίοι το σκέφτονταν και νοερά μέτραγαν τα ευρώπουλα στην τσέπη τους. 
Αυριο θα κάνω ενα κόπο να πάω στο σχολείο πριν κατέβω στην πορεία, όχι για να πουλήσω τσαμπουκά, αλλά να τους ζητήσω να το ξανασκεφτούν.  Συμφωνώ και επαυξάνω ότι πάνω από όλα είναι θέμα αξιοπρέπειας.
 Ναι, με μια απεργία δεν θα τα πάρουν πίσω. ΑΛΛΑ αν έχει μεγάλη συμμετοχή  θα μετρήσει στη συνείδηση όλων, σε όποια πλευρά και να είναι.
Noise is relative to the silence preceding it. The more absolute the hush, the more shocking the thunderclap.

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2613
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Απεργία- Πόσοι συμμετέχουν απ' το σχολείο σας;
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 04, 2010, 11:24:13 μμ »
Σήμερα στο σχολείο μου τέθηκε το θέμα επί τάπιτος και πριν ακόμα προκυρηχθεί η απεργία από την ΟΛΜΕ. Έπαθαν ένα ψιλο σοκ και μετά άρχισαν τα γνωστά. Ήταν κανα δυο που άρχισαν τις αηδίες, αλλά ήταν και πολλοί οι οποίοι το σκέφτονταν και νοερά μέτραγαν τα ευρώπουλα στην τσέπη τους. 
Αυριο θα κάνω ενα κόπο να πάω στο σχολείο πριν κατέβω στην πορεία, όχι για να πουλήσω τσαμπουκά, αλλά να τους ζητήσω να το ξανασκεφτούν.  Συμφωνώ και επαυξάνω ότι πάνω από όλα είναι θέμα αξιοπρέπειας.
 Ναι, με μια απεργία δεν θα τα πάρουν πίσω. ΑΛΛΑ αν έχει μεγάλη συμμετοχή  θα μετρήσει στη συνείδηση όλων, σε όποια πλευρά και να είναι.
Η γυναίκα του Καίσαρα πρέπει να είναι και να φαίνεται τίμια, δηλαδή ο εκπαιδευτικός διδάσκει και με το παράδειγμά του. ;)

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απεργία- Πόσοι συμμετέχουν απ' το σχολείο σας;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:53:53 »

Αποσυνδεδεμένος help!!!!

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 120
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απεργία- Πόσοι συμμετέχουν απ' το σχολείο σας;
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 04, 2010, 11:29:29 μμ »
ειμαι αναπληρώτρια σε διθέσιο επαρχια π70. αυριο ερχομαι αθηνα γιατι  απεργώ , η μόνιμη οχι ... :-*

Αποσυνδεδεμένος tapairnwstokranious!!!

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απεργία- Πόσοι συμμετέχουν απ' το σχολείο σας;
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 04, 2010, 11:42:17 μμ »
ειμαι αναπληρώτρια σε διθέσιο επαρχια π70. αυριο ερχομαι αθηνα γιατι  απεργώ , η μόνιμη οχι ... :-*


ωρομισθια και η μοναδικη απο το σχολειο που θα απεργησω αυριο.....

Αποσυνδεδεμένος jimy100

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1410
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Απεργία- Πόσοι συμμετέχουν απ' το σχολείο σας;
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 05, 2010, 12:01:33 πμ »
Σήμερα στο σχολείο μου τέθηκε το θέμα επί τάπιτος και πριν ακόμα προκυρηχθεί η απεργία από την ΟΛΜΕ. Έπαθαν ένα ψιλο σοκ και μετά άρχισαν τα γνωστά. Ήταν κανα δυο που άρχισαν τις αηδίες, αλλά ήταν και πολλοί οι οποίοι το σκέφτονταν και νοερά μέτραγαν τα ευρώπουλα στην τσέπη τους. 
Αυριο θα κάνω ενα κόπο να πάω στο σχολείο πριν κατέβω στην πορεία, όχι για να πουλήσω τσαμπουκά, αλλά να τους ζητήσω να το ξανασκεφτούν.  Συμφωνώ και επαυξάνω ότι πάνω από όλα είναι θέμα αξιοπρέπειας.
 Ναι, με μια απεργία δεν θα τα πάρουν πίσω. ΑΛΛΑ αν έχει μεγάλη συμμετοχή  θα μετρήσει στη συνείδηση όλων, σε όποια πλευρά και να είναι.

Σκέφτονται τα ευρώπουλα; Μας έχουν καταδικάσει σε ένα μισθολόγιο πείνας, μας απαξιώνουν συστηματικά με τις δηλώσεις τους, μας παίρνουν κεκτημένα, κι αύριο μεθαύριο θα καταργήσουν και τη μονιμότητα. Και υπάρχουνξ "εκαπιδευτικοί" που σκέφτονται ένα γ..... μεροκάματο? Έλεος, έλεος, έλεος!!!! Αυτοί οι άνθρωποι, που αρνούνται να υπερασπιστούν το μέλλον τους και το μέλλον των παιδιών τους, που μαθαίνουν τους μαθητές τους να τρώνε τις σφαλιάρες και να μην αντιδρούν, πολύ απλά, δεν είναι εκπαιδευτικοί! Επαγγελματίες ίσως, εκπαιδευτικοί με τίποτα όμως!

Αποσυνδεδεμένος desperino

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 313
    • Προφίλ
Απ: Απεργία- Πόσοι συμμετέχουν απ' το σχολείο σας;
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 05, 2010, 08:43:17 πμ »
Δε ρώτησα ούτε ασχολήθηκα με το ποιοι θα απεργήσουν σήμερα στο σχολείο μου-δεν ήθελα να μου δικαιολογήσουν την κακομοιριά τους. Πίκρα

Αποσυνδεδεμένος bk

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απεργία- Πόσοι συμμετέχουν απ' το σχολείο σας;
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 05, 2010, 08:53:06 πμ »
ειμαστε 2 συστεγαζομενα νηπιαγωγεια (6 νηπιαγωγοι)και απεργουμε οι 2.(εγω ειμαι αναπληρωτρια και η συναδελφος καταθετει φετος για συνταξη)τι να λεμε τωρα?μεγαλη καταντια.......
στο δημοτικο που πηγαινουν τα παιδια μου,μονο μια δασκαλα απεργει.

Αποσυνδεδεμένος bk

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απεργία- Πόσοι συμμετέχουν απ' το σχολείο σας;
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 05, 2010, 08:59:54 πμ »
Δυο γνωστες μου και καινουριες  αναπληρωτριες ενημερωθηκαν απο το γραφειο και απο παλιοτερες συναδελφους στο σχολειο τους οτι με την απεργια  θα χασουν προυπηρεσια.ενημερωνω λοιπον οτι εχει πεσει μεγαλη τρομοκρατια..............

Αποσυνδεδεμένος founes

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 597
    • Προφίλ
Απ: Απεργία- Πόσοι συμμετέχουν απ' το σχολείο σας;
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 06, 2010, 11:04:58 πμ »
Στο σχολείο μου ο μαθηματικός που έφερε την αφίσα για την απεργία
κάνει όλο το απόγευμα ιδιαίτερα και περηφανεύεται ότι θα απεργήσει.
Με τόσα που βγάζει κάθε απόγευμα τί να τον νοιάξει μια μέρα απεργία;

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Απεργία- Πόσοι συμμετέχουν απ' το σχολείο σας;
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 06, 2010, 12:42:59 μμ »

   Θέλω να εκφράσω την απογοήτευσή μου γιατί είμαι η μοναδική απ' τα 4 άτομα που απεργεί αύριο στο σχολείο μας. Η απάντηση: Ό,τι και να κάνουμε έχουν ήδη παρθεί οι αποφάσεις....
Εάν δεν κάνουμε όλοι απεργίες και διαδηλώσεις, που να δεις τις αποφάσεις που ΘΑ παρθούν!!
Παιδάκια, ΔΕΝ μας τα έδωσαν οι Γερμανοί ακόμα τα λεφτά. Τον Μάιο - Ιούνιο λέει θα γίνει η αξιολόγηση και ΕΑΝ τα μέτρα έχουν "αποδώσει" τα αναμενόμενα, τότε θα μας τα δώσουν. Εμένα τώρα που μου ρχετε ότι η ατάκα του καλοκαιριού θα είναι "ναι...σε καλό δρόμο είναι τα μέτρα του Μαρτίου...αλλά δεν αρκούν ρε παιδιά. Θα σας κόψουμε και τον 13ο γιατί δεν υπάρχει σάλιο"

ΥΓ: α ναι, και επί της ερώτησης του θέματος, στο γραφείο που είμαι η συντριπτική πλειοψηφία είναι στην κοσμάρα της, αλλά κάποιες νεαρές συναδέλφισσες έχουν αρχίσει να το συζητάνε σοβαρά για την επόμενη πανεργατική. θα είναι μάλλον η πρώτη φορά στα χρονικά που θα κάνει απεργία κάποιος (εκτός από μένα :) ) σε γραφείο !!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 06, 2010, 12:45:18 μμ από happiness »

Αποσυνδεδεμένος kyra_daskala

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απεργία- Πόσοι συμμετέχουν απ' το σχολείο σας;
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 06, 2010, 02:21:31 μμ »
Στο σχολείο μου ο μαθηματικός που έφερε την αφίσα για την απεργία
κάνει όλο το απόγευμα ιδιαίτερα και περηφανεύεται ότι θα απεργήσει.
Με τόσα που βγάζει κάθε απόγευμα τί να τον νοιάξει μια μέρα απεργία;

Μην το λες!

Κι άλλοι συνάδελφοι είναι τίγκα στα ιδιαίτερα αλλά απεργία δεν κάνουν!
https://www.youtube.com/watch?v=MwRNvpGydzw
Σε μερικούς ανθρώπους έρχεται μια μέρα
που πρέπει το μεγάλο Ναι ή το μεγάλο το Οχι
να πούνε. Φανερώνεται αμέσως όποιος τόχει
έτοιμο μέσα του το Ναι, και λέγοντάς το πέρα
πηγαίνει στην τιμή και στην πεποίθησί του

Αποσυνδεδεμένος aspinoulas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 443
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Απεργία- Πόσοι συμμετέχουν απ' το σχολείο σας;
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 06, 2010, 10:10:48 μμ »
Εις οιωνός άριστος αμύνεσθαι περί πά(ρτ)ης !!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161979
  • Σύνολο θεμάτων: 19238
  • Σε σύνδεση σήμερα: 533
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 423
Σύνολο: 425

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.103 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.