*

Αποστολέας Θέμα: Η αγάπη της κυβέρνησης για τους εκπαιδευτικούς  (Αναγνώστηκε 4540 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος PANAS

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
  • Φύλο: ’ντρας
  • Run to the hills, run for your lives
    • Προφίλ
Παλιότερα είχα γράψει στο παρόν forum για να κατακρίνω την εισοδηματική πολιτική της προηγούμενης κυβέρνησης απέναντι στους εκπαιδευτικούς (την τελευταία πενταετία οι αυξήσεις που πήραμε δεν κάλυπταν ούτε τον πληθωρισμό). Τώρα θέλω να κάνω ένα σχόλιο για τα νέα μέτρα της παρούσας κυβέρνησης. Δε θα σταθώ στη μείωση των επιδομάτων και των δώρων. Το χαράτσι αυτό έχει σχολιαστεί επαρκώς από πολλούς. Θα σταθώ στο επίδομα εξωδιδακτικής απασχόλησης το οποίο αφορά μόνο τον κλάδο μας. Το επίδομα αυτό είναι το μόνο επίδομα στο δημόσιο το οποίο αυξάνεται αυτόματα κάθε έτος σύμφωνα με τον επίσημο τιμάριθμο. Το επίδομα αυτό (και η αυτόματη τιμαριθμική προσαρμογή του) έχει κατακτηθεί μετά από μεγάλους αγώνες των εκπαιδευτικών παλαιοτέρων δεκαετιών. Ακόμα και πέρυσι η προηγούμενη Δεξιά κυβέρνηση όταν πάγωσε τους μισθούς όλων των δημοσίων, το επίδομα αναπροσαρμόστηκε κανονικά σύμφωνα με τον τιμάριθμο. Φέτος στα αρχικά μέτρα που είχε εξαγγείλει ο ίδιος ο ΓΑΠ προβλεπόταν η αναστολή της αναπροσαρμογής του επιδόματος για φέτος. Ωστόσο, στα καινούργια μέτρα και σύμφωνα με το άρθρο 8, παράγραφος 1 του νομοσχεδίου που κατατέθηκε στη βουλή (http://www.parliament.gr/ergasies/nomosxedia/ProtasiEpitropon/P-EPOIKON-PRAK.pdf) καταργείται για πάντα η τιμαριθμική αναπροσαρμογή του επιδόματος προκειμένου σύμφωνα με την αιτιολογική έκθεση (http://www.parliament.gr/ergasies/nomosxedia/EisigisiEpitropon/1390/P-EPOIKON-eis_XPress_Hamster_temp.qxp.pdf) «να ΅ην αιφνιδιάζεται ο Κρατικός Προϋπολογισ΅ός από δαπάνες που προκύπτουν από την αυτό΅ατη αναπροσαρ΅ογή επιδο΅άτων».
Θα μου πείτε εδώ μας πήραν τα σώβρακα κι εσύ κολλάς σ’ αυτή τη λεπτομέρεια; Ναι κολλάω γιατί η ρύθμιση αυτή δείχνει ότι η κυβέρνηση πέρα από την ανάγκη να μειώσει τις δαπάνες για τους γνωστούς λόγους, βρήκε ευκαιρία να καταργήσει εν μία νυκτί, κεκτημένα δεκαετιών.
Και δείχνει επίσης πόσο εκτιμάει τον κλάδο των εκπαιδευτικών.
Τι απομένει να κάνουμε εμείς ως κλάδος; Πρώτον, μαζική συμμετοχή σε όλες τις απεργίες και τα συλλαλητήρια. Ίσως είναι δύσκολο να ανατρέψουμε τις υπάρχουσες αποφάσεις αλλά μπορούμε να αποτρέψουμε το επόμενο πακέτο που μας ετοιμάζουν.
Δεύτερον, μαύρισμα σε όλους τους εκπροσώπους του ΠΑΣΟΚ σε επίπεδο ΕΛΜΕ, ΟΛΜΕ, τοπικής αυτοδιοίκησης, ευρωεκλογών και βουλευτικών εκλογών.

ΥΓ. Χθες η υπουργός παιδείας ανακοίνωσε τα μέτρα για το νέο σχολείο. Ίσως πρέπει να της πει κάποιος ότι η ψυχή του σχολείου είναι ο εκπαιδευτικός. Κανένα νέο σχολείο δε μπορεί να υπάρξει με εκπαιδευτικούς ταπεινωμένους και εξαθλιωμένους…


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Η αγάπη της κυβέρνησης για τους εκπαιδευτικούς
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:11:22 »

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: ’ντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Η αγάπη της κυβέρνησης για τους εκπαιδευτικούς
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 05, 2010, 09:28:12 μμ »
Ειναι πολυ σημαντικη η παρατηρηση που κανεις, κυριως λογω της ευγλωττης σημειολογιας που συνεπαγεται η εξωφθαλμη ευκολια με την οποια η σοσιαληστρικη κυβερνηση του Πασοκ καταργει κεκτημενα ετων...

Παντως οι εξαγγελιες της Δ για το νεο σχολειο ειναι κενο γραμμα, διοτι δεν υπαρχει σαλιο που ελεγε και ενας πρασινος υπουργος. Κανεις δεν πιστευει οτι οι επαγγελιες της για το νεο σχολειο αναγονται στη σφαιρα του εφικτου...
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος change73

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 462
  • Mπορώ,παρακαλώ, να έχω κι εγώ το λόγο;
    • Προφίλ
Απ: Η αγάπη της κυβέρνησης για τους εκπαιδευτικούς
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 06, 2010, 10:31:34 πμ »
ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ. ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΜΑΣ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΑΛΛΑ ΞΕΧΑΣΕ ΝΑ ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΕΙ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΤΗΝ ΤΣΕΠΗ ΜΑΣ ΚΑΙ ΣΚΟΠΕΥΕΙ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΕΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙ. ΝΑ ΘΕΣΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΝΑ ΕΡΩΤΗΜΑ. ΑΝ ΑΛΛΑΖΕΙΣ ΚΛΙΜΑΚΙΟ ΘΑ ΠΑΣ ΣΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ Ή ΠΑΓΩΣΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟ;
"Ζεις μόνο μια φορά-αλλά αν το κάνεις σωστά,μια φορά είναι αρκετή."  Joe E.Lewis

Αποσυνδεδεμένος ekpaideftikospe60

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
    • Προφίλ
Απ: Η αγάπη της κυβέρνησης για τους εκπαιδευτικούς
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 06, 2010, 11:55:44 πμ »
Συμφωνώ με PANAS!!!! "Ψυχή" του σχολείου είναι ο μάχιμος εκπαιδευτικός!!!! Δεν μπορεί να υπάρξει υγιές σχολείο και Παιδεία  με εξαθλιωμένους, χωρίς δικαιώματα και αξιοπρέπεια εκπ/κούς!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Η αγάπη της κυβέρνησης για τους εκπαιδευτικούς
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:11:22 »

Αποσυνδεδεμένος geool

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
    • Προφίλ
Απ: Η αγάπη της κυβέρνησης για τους εκπαιδευτικούς
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 06, 2010, 11:57:45 πμ »
Από το 1 δισ. για την παιδεία έμειναν προς το παρόν 20 εκατ.
 

Οπως ήρθε, έτσι έφυγε. Για το περίφημο 1 δισ. στην παιδεία ο λόγος, που ούτε τό 'δαμε ούτε θα το δούμε, διότι απλούστατα κόπηκε με τα νέα και τα παλιά μέτρα. Χθες, κόπηκαν 200 εκατ. Αν προστεθούν και τα 780 εκατ. που είχαν περικοπεί με την πρώτη δόση μέτρων στις 29 Ιανουαρίου, μένουν από τη... μεγάλη επένδυση του ΠΑΣΟΚ στην παιδεία μόλις 20 εκατ. Κατά τα άλλα, η ’. Διαμαντοπούλου ετοιμάζεται να περάσει από το υπουργικό συμβούλιο νομοσχέδιο για το νέο σχολείο όταν οι αποφάσεις της κυβέρνησης έναν τίτλο δίνουν: Εξαθλιωμένη παιδεία με εξαθλιωμένο εκπαιδευτικό. Κι αυτά την ώρα που ο Γ. Παπανδρέου διαβεβαίωνε σε όλους τόνους ότι η επένδυση στην παιδεία αποτελεί μονόδρομο για την έξοδο από την κρίση και την ανάπτυξη.

Στην ουσία, τα νέα κονδύλια για την παιδεία δεν ξεπερνούσαν τα 400 εκατ. Τα υπόλοιπα είτε προέρχονταν από μεταφορά χρημάτων από το προηγούμενο έτος (περίπου 400 εκατ.) είτε από τις νέες αρμοδιότητες που απέκτησε το υπουργείο Παιδείας (περίπου 120 εκατ.).

Η απόφαση για περικοπή των δαπανών στα υπουργεία κατά 10%, που ελήφθη στις 29/1, κόβει από την παιδεία 780 εκατ. Με τα νέα μέτρα που ανακοινώθηκαν χθες κόβονται άλλα 100 εκατ. από το Πρόγραμμα Δημοσίων Επενδύσεων και άλλα τόσα από τα "νέα προγράμματα" που ετοιμαζόταν να ανακοινώσει η ’. Διαμαντοπούλου.

Σε ό,τι αφορά τους μισθούς των εκπαιδευτικών διαμορφώνεται η εξής εικόνα: Οι ούτως οι άλλως κακοπληρωμένοι εκπαιδευτικοί θα έχουν ονομαστική μείωση του μισθού τους από 1.522 ευρώ (οι νεοδιόριστοι) μέχρι 1.715 ευρώ (με 35 χρόνια υπηρεσίας).


Κατά τα άλλα οι νέες εξαγγελίες μας μάραναν για την παιδεία.....

Αποσυνδεδεμένος heren

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 654
  • live your life
    • Προφίλ
Απ: Η αγάπη της κυβέρνησης για τους εκπαιδευτικούς
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 07, 2010, 05:24:47 μμ »
Η αγαπη της κυβέρνησης για τους εκπαιδευτικους???

ΕΙΝΑΙ ΑΜΟΙΒΑΙΑ!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος evage

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
Απ: Η αγάπη της κυβέρνησης για τους εκπαιδευτικούς
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 07, 2010, 06:55:20 μμ »
Με συγχωρείτε αλλά αυτή η κυβέρνηση βγήκε και με τη ψήφο των εκπ/κών, ε δεν πρέπει να μας ευχαριστήσει;
Αλλά μας αγαπά τόσο πολύ που το πολύ σε 3 χρόνια θα μας δώσει στους προβληματικούς Δήμους αφού πρώτα άρει τη μονιμότητά μας.
Στο κάτω κάτω τα παιδιά σχεδόν όλων των πατέρων του έθνους μας φοιτούν σε ιδιωτικά,γιατί να διαθέσει χρήματα για την παιδεία;

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Η αγάπη της κυβέρνησης για τους εκπαιδευτικούς
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 08, 2010, 02:00:25 πμ »
... Ναι, γενικότερα οι κυβερνήσεις μάς αγαπούν, όπως ο... διάολος το λιβάνι! >:( Ειλικρινά, όμως, δεν μπορώ να καταλάβω το γιατί! Γιατί τέτοιο μένος εναντίον των καθηγητών ???

Αποσυνδεδεμένος canella

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
    • Προφίλ
Απ: Η αγάπη της κυβέρνησης για τους εκπαιδευτικούς
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 08, 2010, 05:21:55 μμ »
Νομίζω ότι μας ζηλεύουν :) Οι περισσότεροι πιστεύουν ότι η δουλειά του εκπαιδευτικου είναι εύκολη, ολιγόωρη και με πολλές διακοπές... μόνο όσοι μπαίνουν στην ταξη ξέρουν την πραγματικότητα.

Αποσυνδεδεμένος horror_mis8ios

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 66
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Η αγάπη της κυβέρνησης για τους εκπαιδευτικούς
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 08, 2010, 05:51:57 μμ »
.....η σχέση περισοτερο σεξουαλική είναι!!!

Αλλά θα γυρίσει ο τροχός !!!

Αποσυνδεδεμένος blueswire

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 852
  • Φύλο: ’ντρας
  • carpe diem
    • Προφίλ
Απ: Η αγάπη της κυβέρνησης για τους εκπαιδευτικούς
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 08, 2010, 08:51:04 μμ »
Παιδιά είδα την Διαμαντοπούλου στο Σκαι στους Λυριτζή και ΟΙκονόμου. Πρόσεξα πραγματικά μία "λύσσα" στα μάτια της σε ό,τι είχε να κάνει με τους εκπαιδευτικούς, σα να θέλει να τους τιμωρήσει. Ομολογώ ότι υιπάρχουν πολλά κακώς κείμενα, π.χ. πολλοί υπεράριθμες σε ειδικότητες όπως γυμνατστές ή γαλλικών π.χ. (μάλλιστα πολλές φορες΄μου την έχει δώσει το γεγονός εγώ να κάνω πλήρες ωράριο και κάποιοι να δουλεύουν 7! ώρες την εβδομάδα). Από αυτή την άποψη να μπει κάποια σειρά. Εδώ βέβαια και οι συνδικαλιστές έχουν τις ευθύνες τους. Αλλά είδα ότι υπάρχει όπως είπα πριν ένα ιδιαίτερο μένος (απωθημένα?). Πώς είναι δυνατόν από τη μία να θέλει οι εκπαιδευτικοί να είναι "συνεργάτες" και από την άλλη να τους "μαστιγώνει" καθημερινά με ύφος ειρωνικό και προκλητικό? εν πάσει περιπτώσει είμαστε πολλοί αυτοί που δίνουν την ψυχή τους κάθε μέρα με τις συνθήκες που όλοι ξέρουμε...να τα ακούμε και από πάνω?? το σχολείο είναι ο μόνος χώρος που έμεινε τελικά (έτσι το βλέπω) ο οποίος"κρατάει" κάπως την αθωότητα των παιδιών και συνδιαλέγεται μαζί τους χωρίς πρόθεση να τα κατασπαράξει όπως συμβαίνει "εκεί έξω"

Αποσυνδεδεμένος dimstella

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1151
  • Φύλο: ’ντρας
    • Προφίλ
Απ: Η αγάπη της κυβέρνησης για τους εκπαιδευτικούς
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 08, 2010, 09:36:14 μμ »
Αρχίζω να διακρίνω οτι το 2010 θα είναι μια πολύ δύσκολη χρονιά για την Δ.
Ανοίγει πολλά μέτωπα, και βλέπω να χάνει τη μπάλα.
Τις πολλές "φάπες" θα τις φάει με την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς, δεν βλέπω να τη βγάζει καθαρή μέχρι τα Χριστούγεννα.

Αποσυνδεδεμένος alceste

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1027
    • Προφίλ
Απ: Η αγάπη της κυβέρνησης για τους εκπαιδευτικούς
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 08, 2010, 09:44:08 μμ »
blueswire και εμενα μου την δινει ασχημα το οτι θα δουλευω 6,7  ωρες π.χ και θα τρεχω σε 5 σχολεια κανοντας απο γραμματειακη υποστηριξη μεχρι τον καφετζη εχοντας να αντιμετωπισω απο το 2004 το κοψιμο της μιας εκ των 3 ωρων της ειδικοτητας μου,ειμαι γαλλικων, προς οφελος των αρχαιων.κι εμενα μου την δινει να πρεπει να κανω τον γυρολογο ενω αλλοι συναδερφοι εχουν πληρες ωραριο και οργανικη.κι εμενα μου την δινει και σε ολους τους πε05 αλλα και της γερμανικης ,που μας εχουν στο φτυσιμο, απαξιωμενους,ανθρωπους με πολλα πτυχια και μεταπτυχιακα

Αποσυνδεδεμένος dimari

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 436
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Η αγάπη της κυβέρνησης για τους εκπαιδευτικούς
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 08, 2010, 09:58:50 μμ »
blueswire και εμενα μου την δινει ασχημα το οτι θα δουλευω 6,7  ωρες π.χ και θα τρεχω σε 5 σχολεια κανοντας απο γραμματειακη υποστηριξη μεχρι τον καφετζη εχοντας να αντιμετωπισω απο το 2004 το κοψιμο της μιας εκ των 3 ωρων της ειδικοτητας μου,ειμαι γαλλικων, προς οφελος των αρχαιων.κι εμενα μου την δινει να πρεπει να κανω τον γυρολογο ενω αλλοι συναδερφοι εχουν πληρες ωραριο και οργανικη.κι εμενα μου την δινει και σε ολους τους πε05 αλλα και της γερμανικης ,που μας εχουν στο φτυσιμο, απαξιωμενους,ανθρωπους με πολλα πτυχια και μεταπτυχιακα
Να μην ξεχνάμε και τις Β αναθέσεις! Αναγκαζόμαστε για να συμπληρώσουμε το ωράριο μας να διαβάζουμε με τις ώρες στο σπίτι Ιστορία κτλ. για να σταθούμε καπως στην τάξη.Εγώ κάνω 8 ώρες γαλλικά και 10 ώρες ιστορία. Και μετά από τόσα σεμινάρια, ΑΣΕΠ, μεταπτυχιακά πάνω στην ειδικότητά μου, τελικά μπαίνω στην τάξη και αισθάνομαι ανεπαρκής.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 08, 2010, 10:04:31 μμ από dimari »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 657
Σύνολο: 661

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.106 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.