*

Αποστολέας Θέμα: Μόρια Ολοήμερων Δημοτικών Σχολείων  (Αναγνώστηκε 7257 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος taba-co

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
    • Προφίλ
Μόρια Ολοήμερων Δημοτικών Σχολείων
« στις: Μάρτιος 05, 2010, 05:05:37 μμ »
Συνάδελφοι,

Θα ήθελα να σας ρωτήσω σχετικά με τα μόρια των Δημοτικών Σχολείων. Συγκεκριμένα, υπάρχει διαφορά στα μόρια ενός συναδέλφου ο οποίος δουλεύει σε σχολείο στο κέντρο της πόλης και ενός άλλου συναδέλφου που δουλεύει στο τελευταίο χωριουδάκι του ίδιου νομού με την πόλη που δουλεύει ο αναφερόμενος συνάδελφος;
Αν έχουν ίδιο αριθμό ωρών απασχόλησης, ο πρώτος θα έχει x μόρια και ο δεύτερος x + την προσαύξηση που δίνει το σχολείο;

Προσωπικά γνωρίζω ότι η προσαύξηση των μορίων γίνεται αφού διοριστεί και όχι πριν. Κάνω λάθος; 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μόρια Ολοήμερων Δημοτικών Σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:49:00 »

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3646
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Μόρια Ολοήμερων Δημοτικών Σχολείων
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 05, 2010, 05:53:16 μμ »
Μπερδέυεις τα μόρια. Είναι 2 ειδών. Είναι αυτά που τα μαζεύεις ως προϋπηρεσάι και βάσει των οποίων μπάινεις στον πίνακα αναπληρωτών. Αυτά είναι 1 για κάθε μήνα δουλειάς. Είναι και αυτά που δίνει το σχολέιο (όπου παίζει ρόλο το πού βρίσκεται το σχολέιο) + 2 για κάθε χρόνο, που τα χρησιμοποιείς αφού διοριστείς για τις τοποθετήσεις και τις μεταθέσεις.
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος geok_salonika

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2755
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηδένα προ του τέλους μακάριζε...
    • Προφίλ
    • Θεματα εξετάσεων και online test ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών
Απ: Μόρια Ολοήμερων Δημοτικών Σχολείων
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 05, 2010, 06:41:58 μμ »
Συνάδελφοι,

Θα ήθελα να σας ρωτήσω σχετικά με τα μόρια των Δημοτικών Σχολείων. Συγκεκριμένα, υπάρχει διαφορά στα μόρια ενός συναδέλφου ο οποίος δουλεύει σε σχολείο στο κέντρο της πόλης και ενός άλλου συναδέλφου που δουλεύει στο τελευταίο χωριουδάκι του ίδιου νομού με την πόλη που δουλεύει ο αναφερόμενος συνάδελφος;
Αν έχουν ίδιο αριθμό ωρών απασχόλησης, ο πρώτος θα έχει x μόρια και ο δεύτερος x + την προσαύξηση που δίνει το σχολείο;

Προσωπικά γνωρίζω ότι η προσαύξηση των μορίων γίνεται αφού διοριστεί και όχι πριν. Κάνω λάθος; 

Κάθε εμπόδιο για καλό...
Κάθε μέρα είναι μια καινούρια μέρα!!!

Θέματα και online test προηγούμενων ΑΣΕΠ: www.exetaseis-asep.com

Αποσυνδεδεμένος taba-co

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
    • Προφίλ
Μόρια Ολοήμερων Δημοτικών Σχολείων
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 06, 2010, 10:15:48 πμ »
Παρατηρώ ότι,

ένας συνάδελφος, έχει στο πίνακα Αναπληρωτών 2,68 μόρια ενώ στο πίνακα διορισμός έχει 1,8. Αυτό πως γίνεται; Τα δικά μου μόρια και στους δυο πίνακες είναι τα ίδια. Μετράνε τελικά μόρια των σχολείων ή όχι;

Εγώ φέτος εργάζομαι σε σχολείο που είναι ΣΤ', Δ' και Ε', θα πάρω και τη προσαύξηση;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μόρια Ολοήμερων Δημοτικών Σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:49:00 »

Αποσυνδεδεμένος taba-co

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
    • Προφίλ
Απ: Μόρια Ολοήμερων Δημοτικών Σχολείων
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 06, 2010, 10:20:33 πμ »
Επίσης,

Από Ε' και πάνω, το σχολείο θεωρείται δυσπρόσιτο, κάνω λάθος; Εφόσον, τα δυο σχολεία που δουλεύω ειναι Ε' και ΣΤ' αντίστοιχα, αποκτώ τα μάρια του δυσπρόσιτου ή όχι. Σας ευχαριστώ για την ενημέρωση.

Καλή μας ημέρα.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 06, 2010, 10:22:23 πμ από taba-co »

Αποσυνδεδεμένος annna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
    • Προφίλ
Απ: Μόρια Ολοήμερων Δημοτικών Σχολείων
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 06, 2010, 11:12:30 πμ »
Όσα σχολεία έχουν 5 ή 6 μόρια δεν είναι δυσπρόσιτα. Τα δυσπρόσιτα σχολεία είναι δηλωμένα και μπορείς να ζητήσεις τη λίστα από τη διεύθυνση.

Αποσυνδεδεμένος elia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
  • ΠΕ86 - ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Μόρια Ολοήμερων Δημοτικών Σχολείων
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 07, 2010, 12:07:07 πμ »
Παρατηρώ ότι,

ένας συνάδελφος, έχει στο πίνακα Αναπληρωτών 2,68 μόρια ενώ στο πίνακα διορισμός έχει 1,8. Αυτό πως γίνεται;

Μπορεί να έχει μόρια από τον ΑΣΕΠ, τα οποία δε λαμβάνονται υπ' όψιν στον πίνακα διορισμών, ή κάποια μόρια του να μετράνε διπλά στον πίνακα αναπληρωτών επειδή προέρχονται από δυσπρόσιτο σχολείο.

Αποσυνδεδεμένος thymiaras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 458
    • Προφίλ
Απ: Μόρια Ολοήμερων Δημοτικών Σχολείων
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 07, 2010, 06:13:29 μμ »
Εδώ ο κόσμος χάνεται και μερικοί ακόμα ασχολούνται με τα πολύτιμα "μοριάκια" τους. Πότε επιτέλους θα βγάλετε τις παρωπίδες και θα δείτε τι πραγματικά γίνεται στον κλάδο και στο σύνολο της εκπαίδευσης ? ΔΕΝ πρόκειται κανείς να διοριστεί πλέον στον κλάδο μέσω μορίων εκτός από αυτούς που έχουν κατοχυρώσει ήδη το δικαίωμα (και αυτοί όχι 100%). Όσοι θα διορίζονται (οι οποίοι θα μετριούνται στα δάχτυλα των χεριών) θα διορίζονται μέσα από τον ΑΣΕΠ. Το μόνο που μπορεί να αλλάξει τη κατάσταση είναι να πιέσουμε έτσι ώστε να γίνει το θαύμα (γιατί στις μέρες μας τα θαύματα δε γίνονται από μόνα τους) και να ανοίξουν θέσεις στα δημοτικά.


Αν έχει κάποιος διαφορετική άποψη ευχαρίστως να τη συζητήσουμε ...

Αποσυνδεδεμένος taba-co

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
    • Προφίλ
Απ: Μόρια Ολοήμερων Δημοτικών Σχολείων
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 08, 2010, 10:28:13 μμ »
Αγαπητέ συνάδελφε thymiaras,

Πρώτον έτσι που στέλνεις το μνμ είναι σαν να λες ότι ζω στο κόσμο μου. Τα πολύτιμα μοριάκια που αναφέρεις εσύ, εγώ τα μαζεύω με το σπαθί μου και χωρίς βοήθειες είτε από ΠΔΣ, κλπ. Τα γνωστά παραθυράκια των παιδιών της Ελλάδος. Λες και εμείς, είμαστε παιδιά άλλης χώρας. Τέλος πάντων, δεν ανοίγω άλλο αυτό το θέμα μιας και θα μπορούσε να το τοποθετήσουμε σε ένα άλλο link, όχι ότι το δικό σου κολλά σε αυτό το link. Δεν σε κατατάσω σε αυτούς και δεν ξέρω και αν ισχύει. Ο τρόπος σου όμως μου προκάλεσε αυτή τη στάση.
Δεύτερον, φοβάσαι το διαγωνισμό; Τι θέλεις δηλαδή, να κρίνεις μονάχα εσύ τους εκπαιδευόμενούς σου; Δεν βλέπεις ότι ο κάθε άσχετος μέχρι και σήμερα κατάφερε και είναι μέσα στο σύστημα μιας και έτσι το αποκαλούν; Κρίνεις δίχως να έχεις και ο ίδιος της απαραίτητες γνώσεις; Ο δικός μας ο κλάδος γέμισε εκπαιδευτικούς που δεν γνωρίζουν τα βασικά. Τα λέω εκ πείρας και όχι λόγια απλά λόγια. Θέλεις κύριέ μου να διδάξεις; Θα πρέπει να πιστοποιήσεις κάπως τις γνώσεις σου. Δεν λέω ότι και ο ΑΣΕΠ είναι το ότι καλύτερο μιας και υπάρχει περίπτωση εκείνη την ημέρα να μην είσαι και στα καλύτερά σου αλλά όπως και να το κάνουμε είναι ένας τρόπος αξιολόγησης. Εδώ προσπαθούν και καλά κάνουν να επανεφέρουν τον έλεγχο των εκπαιδευτικών. Το alfavita πρόσφατα μάλιστα ανακοίνωσε ότι στην Αμερική διώξαν καθηγητές μιας και οι μαθητές δεν πήγαιναν καλά. Το θέμα είναι ότι για να διδάξεις θα πρέπει να ξέρεις πρώτα ο ίδιος. Επίσης, θα πρέπει να έχεις μεταδοτικότητα αλλά και να είσαι πάνω απ' όλα άνθρωπος. Παράδειγμα στη δια βίου μάθηση πρώτα εσυ και κατόπιν οι μαθητές σου. Πόσο μάλλον στο δικό μας το κλάδο που η τεχνολογία αλλάζει όπως και η μόδα των ρούχων. Πόσοι εκπαιδευτικοί μέχρι και σήμερα εφαρμόζουν τα βασικά; Πολλοί λίγοι, οι περισσότεροι είναι πέρα βρέχει. Μόνος σου έκανες την επιλογή να ασχοληθείς με την εκπαίδευση, δεν σε πίεσε κανείς.

Αποσυνδεδεμένος yiannvass

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Απ: Μόρια Ολοήμερων Δημοτικών Σχολείων
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 08, 2010, 11:24:57 μμ »
Αγαπητέ συνάδελφε thymiaras,

Πρώτον έτσι που στέλνεις το μνμ είναι σαν να λες ότι ζω στο κόσμο μου. Τα πολύτιμα μοριάκια που αναφέρεις εσύ, εγώ τα μαζεύω με το σπαθί μου και χωρίς βοήθειες είτε από ΠΔΣ, κλπ. Τα γνωστά παραθυράκια των παιδιών της Ελλάδος. Λες και εμείς, είμαστε παιδιά άλλης χώρας. Τέλος πάντων, δεν ανοίγω άλλο αυτό το θέμα μιας και θα μπορούσε να το τοποθετήσουμε σε ένα άλλο link, όχι ότι το δικό σου κολλά σε αυτό το link. Δεν σε κατατάσω σε αυτούς και δεν ξέρω και αν ισχύει. Ο τρόπος σου όμως μου προκάλεσε αυτή τη στάση.
Δεύτερον, φοβάσαι το διαγωνισμό; Τι θέλεις δηλαδή, να κρίνεις μονάχα εσύ τους εκπαιδευόμενούς σου; Δεν βλέπεις ότι ο κάθε άσχετος μέχρι και σήμερα κατάφερε και είναι μέσα στο σύστημα μιας και έτσι το αποκαλούν; Κρίνεις δίχως να έχεις και ο ίδιος της απαραίτητες γνώσεις; Ο δικός μας ο κλάδος γέμισε εκπαιδευτικούς που δεν γνωρίζουν τα βασικά. Τα λέω εκ πείρας και όχι λόγια απλά λόγια. Θέλεις κύριέ μου να διδάξεις; Θα πρέπει να πιστοποιήσεις κάπως τις γνώσεις σου. Δεν λέω ότι και ο ΑΣΕΠ είναι το ότι καλύτερο μιας και υπάρχει περίπτωση εκείνη την ημέρα να μην είσαι και στα καλύτερά σου αλλά όπως και να το κάνουμε είναι ένας τρόπος αξιολόγησης. Εδώ προσπαθούν και καλά κάνουν να επανεφέρουν τον έλεγχο των εκπαιδευτικών. Το alfavita πρόσφατα μάλιστα ανακοίνωσε ότι στην Αμερική διώξαν καθηγητές μιας και οι μαθητές δεν πήγαιναν καλά. Το θέμα είναι ότι για να διδάξεις θα πρέπει να ξέρεις πρώτα ο ίδιος. Επίσης, θα πρέπει να έχεις μεταδοτικότητα αλλά και να είσαι πάνω απ' όλα άνθρωπος. Παράδειγμα στη δια βίου μάθηση πρώτα εσυ και κατόπιν οι μαθητές σου. Πόσο μάλλον στο δικό μας το κλάδο που η τεχνολογία αλλάζει όπως και η μόδα των ρούχων. Πόσοι εκπαιδευτικοί μέχρι και σήμερα εφαρμόζουν τα βασικά; Πολλοί λίγοι, οι περισσότεροι είναι πέρα βρέχει. Μόνος σου έκανες την επιλογή να ασχοληθείς με την εκπαίδευση, δεν σε πίεσε κανείς.

τα ναρκωτικά δεν είναι λύση...

Αποσυνδεδεμένος psych@ra

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Μόρια Ολοήμερων Δημοτικών Σχολείων
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 08, 2010, 11:25:55 μμ »
Υπάρχει ένα σχετικό βίντεο και συμφωνώ με αυτό που γίνεται με τον ΑΣΕΠ αλλά:
Δεν ανέχομαι την κοροϊδία του κάθε υπουργού να με έχει για χρόνια σε μία ιστοσελίδα με όνομα "Πίνακας διορισμών" και γω να τρέχω από χωριό σε χωριό για να προσφέρω τις υπηρεσίες μου εθελοντικά (αν λάβει κανείς υπόψη το εισόδημα και τα έξοδα μετακίνησης) για να μαζέψω τα #$%μόρια. Η οργή που υπάρχει στους εκπαιδευτικούς που έτρεξαν για τα σχολεία είναι τεράστια!
Δεν ανέχομαι να έχω να διαβάσω ξανά από την αρχή όλη την ύλη της σχολής μου και στο τέλος να με βάλουν να διδάξω σε ένα δημοτικό ή στο οποίο, το διδασκόμενο μάθημα δεν έχει καμία σχέση με την παραπάνω ύλη.
Δεν ανέχομαι να χάσω εκατοντάδες ώρες στο διάβασμα για να θυμηθώ πράγματα τα οποία είχα διδαχθεί πριν 10 χρόνια και να μη αφιερώνω το χρόνο μου να βγάζω κάποια λεφτά για να ζήσω αξιοπρεπώς.
Δεν ανέχομαι άλλοι να μου δείχνουν το επάγγελμα το οποίο πρέπει να διαλέξω. Αρκεί φυσικά ότι κάνω να το κάνω σωστά. Μπορεί να υπάρχουν εξαιρέσεις αλλά δε χρωστάνε τίποτα οι υπόλοιποι, που έχουν χάσει χρόνια από τη ζωή τους για την εκπαίδευση και αν ασχοληθούν με κάτι άλλο είναι σαν να αρχίζουν ξανά από το μηδέν.

Αποσυνδεδεμένος taba-co

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
    • Προφίλ
Απ: Μόρια Ολοήμερων Δημοτικών Σχολείων
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 08, 2010, 11:52:17 μμ »
Δεν κατάλαβα το μνμ σου yiannvass. Σε μένα αναφέρεσαι;

Αποσυνδεδεμένος taba-co

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
    • Προφίλ
Απ: Μόρια Ολοήμερων Δημοτικών Σχολείων
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 09, 2010, 12:11:22 πμ »
Συνάδελφε psych@ra ,

Συμφωνώ με τα λεγόμενά σου αλλά και με το σχετικό σου βίντεο. Όχι τόσο για τον ΑΣΕΠ αλλά στα θέματα που θέτει, για παράδειγμα ότι έγιναν προσλήψεις που δεν άξιζαν και βλέπεις το συν-φοιτήτή σου για παράδειγμα, που ο πατέρας του τυγχάνει να είναι Δ/ντης, να κατέχει μια καλή θέση στη δουλεία του, να έχει πρόσβαση και συ να μένεις έξω. Είναι αρκετα άδικο.
Συμφωνώ επίσης, ότι θα έπρεπε να υπαρχει μια κοινή γραμμή για την εκπαίδευση ανεξαρτήτως κομμάτων που είναι στην εξουσία. Αλλά για μας τους μελλοντικούς εκπαιδευτές είναι απαραίτητο να είμαστε πρώτα εμείς δια βίου μαθητές, όσο δύσκολο και αν είναι αυτό, αλλά και να αξιολογούμαστε.
Όσο για τα ναρκωτικά που μου ανέφερε ο συνάδελφος, αν νομίζει ότι είναι συνάδελφος, ας δει το σχετικό βιντεάκι σου. Συμφωνώ και γω πως με την ωρομισθία που ζούμε όλοι μας, δεν μπορούμε να ζήσουμε αλλά και ούτε να κάνουμε σχέδια για τη ζωή μας.

Αποσυνδεδεμένος psych@ra

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Μόρια Ολοήμερων Δημοτικών Σχολείων
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 09, 2010, 12:35:20 πμ »
Βασικά τα μηνύματα σε αυτό το θέμα είναι άσχετα με τον τίτλο αλλά αυτό που θα ήθελα να προσθέσω σχετικά με το βίντεο, είναι αυτό που αναφέρει σχετικά με τη συνέντευξη. Η συνέντευξη είναι το όπλο του βύσματος. Ακόμα και αν αυτή κρίνεται απαραίτητη, η βαθμολογία που θα προκύψει, σε πολύ μεγάλο ποσοστό, δε θα είναι αυτή που θα αρμόζει στον υποψήφιο. Δεν υπάρχει απόδειξη (όπως αυτή του γραπτού) ότι το άτομο που πήγε στη συνέντευξη, να αξίζει για άριστα. Για όσους αξίζουν στη συνέντευξη, ποιος μου λέει ότι είναι ο υποψήφιος σωστός μπροστά σε τρία άτομα (ενήλικες) και ότι μπροστά στους τριάντα μαθητές θα έχει την ίδια στάση; Ποιος μου λέει ότι αυτός που θα πάει στη συνέντευξη, θα έχει το ίδιο ντύσιμο και στο σχολείο; Δε μπορεί με ένα τέταρτο συζήτησης να κρίνεις αν κάποιος μπορεί να μπει μέσα στην τάξη και να κρίνεις αν ο υποψήφιος είναι ο πραγματικός εκπαιδευτικός που μπαίνει στην τάξη. Κατά την άποψη μου είναι σωστό που καταργείται η συνέντευξη.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159599
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 497
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 474
Σύνολο: 495

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.123 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.