*

Αποστολέας Θέμα: Πόσοι φιλόλογοι θα διοριστούν το 2011 - 12 (μόνιμοι, ΑΚΩ, ΑΜΩ)  (Αναγνώστηκε 519546 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος zst

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
    • Προφίλ
Παιδιά μια ερώτηση. Ε'ιδα στον πίνακα αναπληρωτών πολλά άτομα ειδικής κατηγορίας. Μπορείτε να μου πείτε αν οι πολύτεκνοι εντάσσονται στην ειδική κατηγορία;
Εντάσσονται.
οι πολυτεκνοι διοριζονται αμεσως γιατι να ειναι σεαυτον τον πινακα;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος LIAV

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
    • Προφίλ
Και αντιστρόφως είναι θετικό και για τους υπόλοιπους το σενάριο του 80% ( ή και 100% ! ) των διοριστέων ασέπ. Γιατί αυτό σημαίνει 130 από το 40% . Και, αν πάρει , ας πούμε, 80 από 24μηνο, αμέσως η βάση του 40% θα κατέβει στο 210 του πίνακα. Επιπλέον , θ' αναγκαστεί του χρόνου να πάρει επιλαχόντες ασέπ.

Το 210 το θεωρείς καλό σενάριο για βάση διορισμού???Δηλ.31 και μόρια????Με αυτό το σενάριο όλοι οι 24μηνίτες μπάινουν στο 40%. ???
Όχι δεν είναι καλό σενάριο. Θα είναι καλό αν πάρει όσο γίνεται περισσότερους από το 24μηνο. Αλλά στην περίπτωση που πάρει τόσους μόνο, δλδ 80 περίπου, η εικόνα βελτιώνεται αν πάρει  80% από ασέπ και το αντίστοιχο 40% καθαρής.

Διαφωνώ κάθετα.Με το 80% του 40%, οι υπόλοιποι 24μηνίτες διορίζονται μέσα σε αυτό  και όχι με την κατηγορία τους- έστω και την επόμενη χρονιά- και η βάση του 40% ανεβαίνει.Καλύτερα λιγότερους φέτος από το 40% γιατί θα διοριστούν σίγουρα του χρόνου,αφού η βάση κατεβαίνει, παρά το 80% που θα είναι όλοι 24μηνίτες, και οι υπόλοιποι του 40% που έχουν τώρα  29, 28, 27 μόρια να χάσουν τον διορισμό τους.

Δεν ξέρω, μπορεί να έχεις δίκιο αλλά νομίζω πως είναι περίπου το ίδιο. Πρώτα- πρώτα γιατί θα υποχρεωθούν του χρόνου να πάρουν επιλαχόντες ασέπ οπότε αναγκαστικά θα πάρουν και το αντίστοιχο 40% κι έτσι θα πέσει η βάση. Έπειτα, δεν το βρίσκω λογικό να παρακαλούμε για κάποιους να διοριστούν σε μικρότερο ποσοστό. Αυτό που πρέπει να απαιτούμε είναι να διοριστούμε όλοι όσοι το δικαιούμαστε. Αν διορίζονταν όλοι με ορθόδοξο τρόπο δε θα αναπτυσσόταν όλη αυτή παραφιλολογία για το τι είναι καλύτερο και τι χειρότερο.

Όταν προκύπτουν κενά από τη μεταπήδηση διοριστέων ΑΣΕΠ σε άλλους πίνακες αυτό δεν επηρεάζει τον αριθμό των διοριστέων του 40% που καλούνται (αν πχ 20 διοριστέοι ΑΣΕΠ επιλέξουν τον πίνακα 24μήνου για διορισμό δεν σημαίνει πως 20 διοριστέοι του 40% αναλογικά χάνουν τον διορισμό τους, ο ενιαίος συνεπώς καλείται κανονικά κατά το προβλεπόμενο ποσοστό). Αυτό σημαίνει πως οι επιλαχόντες του 60% καλούνται αυτοτελώς χωρίς να συνοδεύονται από ποσόστωση του 40%...

Είσαι σίγουρος γι' αυτό; Δηλαδή αν έχουν απομείνει αντι για 300 διοριστέους ΑΣΕΠ μόνο 280, οι διοριστέοι του 40% παραμένουν 200 και δεν μειώνονται;

Αποσυνδεδεμένος Sun

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1433
  • Φύλο: Άντρας
  • αιτία ελομένου ' θεός αναίτιος
    • Προφίλ
Παιδιά μια ερώτηση. Ε'ιδα στον πίνακα αναπληρωτών πολλά άτομα ειδικής κατηγορίας. Μπορείτε να μου πείτε αν οι πολύτεκνοι εντάσσονται στην ειδική κατηγορία;
Εντάσσονται.
οι πολυτεκνοι διοριζονται αμεσως γιατι να ειναι σεαυτον τον πινακα;
Ενδεχομένως γιατί ακόμη δεν είναι εντελώς επίσημο ότι θα διοριστούν. η υπόσχεση που τους δόθηκε είναι ότι θα διοριστούν μέσα στα επόμενα 2 χρόνια. σε κάθε περίπτωση, περιμένουμε την εγκύκλιο.

Αποσυνδεδεμένος zst

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
    • Προφίλ
Παιδιά μια ερώτηση. Ε'ιδα στον πίνακα αναπληρωτών πολλά άτομα ειδικής κατηγορίας. Μπορείτε να μου πείτε αν οι πολύτεκνοι εντάσσονται στην ειδική κατηγορία;
Εντάσσονται.
οι πολυτεκνοι διοριζονται αμεσως γιατι να ειναι σεαυτον τον πινακα;
Ενδεχομένως γιατί ακόμη δεν είναι εντελώς επίσημο ότι θα διοριστούν. η υπόσχεση που τους δόθηκε είναι ότι θα διοριστούν μέσα στα επόμενα 2 χρόνια. σε κάθε περίπτωση, περιμένουμε την εγκύκλιο.
δηλαδη καποιος με 4 παιδια και 10 μορια πχ αν δεν διοριστει θα μπει στην ειδικη κατηγορια;
μακαρι γιατι αλλιως μενει εξω...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ

Είσαι σίγουρος γι' αυτό; Δηλαδή αν έχουν απομείνει αντι για 300 διοριστέους ΑΣΕΠ μόνο 280, οι διοριστέοι του 40% παραμένουν 200 και δεν μειώνονται;

όχι βέβαια, δεν μειώνεται ο αριθμός τους και μάλιστα στην περίπτωση εκείνη που εξαντληθεί ο πίνακας των επιτυχόντων του ΑΣΕΠ (βλέπε δασκάλους) τότε καλούν από τον ενιαίο πίνακα μέχρι να συμπληρωθεί ο αριθμός των προκηρυγμένων θέσεων.
Αυτό ισχύει τώρα αλλά από τον επόμενο διαγωνισμό ΑΣΕΠ, δεν θα προκηρύσσονται θέσεις και θα αποφασίζει ο υπουργός Παιδειας τις εκπαιδευτικές ανάγκες κάθε χρόνο και θα αντλεί τους διοριστέους από τον πίνακα που θα καταρτισθεί μετά τη μεταβατική περίοδο.

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
δηλαδη καποιος με 4 παιδια και 10 μορια πχ αν δεν διοριστει θα μπει στην ειδικη κατηγορια;
μακαρι γιατι αλλιως μενει εξω...

στη μεταβατική περίοδο είναι σε ξεχωριστό πίνακα. Στη μετα-μεταβατική περίοδο θα είναι στον ένα και μοναδικό πίνακα με τα 10 μόρια της πολυτεκνίας τους συν όλων των υπολοίπων μοριοδοτούμενων προσόντων τους. Αυτό εχω καταλάβει εγώ.

Αποσυνδεδεμένος KYRINIS

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 302
    • Προφίλ
Συμφωνώ με athapris.Οι 160 θα είναι 160.Ούτε λιγότεροι,ούτε περισσότεροι.Ας παλέψουμε για διορισμό 24μηνιτών από την κατηγορία τους, όσο πιο πολλών γίνεται, και για το σενάριο του 50-50 διορισμών φέτος και του χρόνου, και όχι το 80 % φέτος, 20% του χρόνου του 40%.
Φυσικά και μαζικοί διορισμοί είναι το καλύτερο, απλά αναφέρομαι στα 2 σενάρια που έχω διαβάσει από το forum τις τελευταίες μέρες.

Αποσυνδεδεμένος Ιμχοτέπ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Μια απορία- οι τρίτεκνοι υπάγονται στην ειδική κατηγορία;αν ναι, γιατί στον ενιαίο πίνακα δεν προτάσσονται μαζί με τους υπόλοιπους στην κορυφή του αντί να είναι διασκορπισμένοι μέσα; θα ήταν και πιο κατατοπιτικό ως προς τη θέση του καθενός μέσα στον πίνακα αν υπάρχει σενάριο διορισμού τους.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 26, 2010, 07:22:31 μμ από Ιμχοτέπ »
'Η Δημοκρατία μας αυτoκαταστρέφεται διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητας, διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία, την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία. '

Αποσυνδεδεμένος aristos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2928
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι "δανειστές" επιτρέπουν την ύπαρξη σχολείων;
    • Προφίλ
Μια απορία- οι τρίτεκνοι υπάγονται στην ειδική κατηγορία;αν ναι, γιατί στον ενιαίο πίνακα δεν προτάσσονται μαζί με τους υπόλοιπους στην κορυφή του αντί να είναι διασκορπισμένοι μέσα; θα ήταν και πιο κατατοπιτικό ως προς τη θέση του καθενός μέσα στον πίνακα αν υπάρχει σενάριο διορισμού τους.

Οι 3τεκνοι "γεύονται" - καλώς ή κακίστως - το 20% στις κλήσεις των αναπληρωτών ... και τίποτε άλλο!

Καλορίζικος στο pde ... και σύντομα να τα εκατοστήσεις ... τα μηνύματα ...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 26, 2010, 11:40:41 μμ από aristos2 »
Πριν απ’ τα μάτια μου ήσουν φως.
Πριν απ’ τον Έρωτα έρωτας
Κι όταν σε πήρε το φιλί,
Γυναίκα ...

Αποσυνδεδεμένος jimy100

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1410
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Συμφωνώ με athapris.Οι 160 θα είναι 160.Ούτε λιγότεροι,ούτε περισσότεροι.Ας παλέψουμε για διορισμό 24μηνιτών από την κατηγορία τους, όσο πιο πολλών γίνεται, και για το σενάριο του 50-50 διορισμών φέτος και του χρόνου, και όχι το 80 % φέτος, 20% του χρόνου του 40%.
Φυσικά και μαζικοί διορισμοί είναι το καλύτερο, απλά αναφέρομαι στα 2 σενάρια που έχω διαβάσει από το forum τις τελευταίες μέρες.

Αυτό που λες δεν εκφράζει καμιά πάλη...Αποδοχή της κατάστασης που δημιουργεί το υπουργείο είναι και ισοδυναμεί με ήττα...

Αποσυνδεδεμένος sgrig

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 319
    • Προφίλ
Kανένας φιλόλογος δε θα διοριστεί.
Αφού τα τμήματα γίνουν 30άρια, αφού συμπτυχθούν ακόμη και σχολεία, αφού δοθούν υπερωρίες στους μόνιμους, σύμφωνα με βάσιμες πληροφορίες - και εφόσον εξακολουθούν να υπάρχουν κενά - θα εφαρμοστεί η καποδιστριακή αλληλοδιδακτική μέθοδος. Πρώτα η πατρίδα!

Αποσυνδεδεμένος jimy100

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1410
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Kανένας φιλόλογος δε θα διοριστεί.
Αφού τα τμήματα γίνουν 30άρια, αφού συμπτυχθούν ακόμη και σχολεία, αφού δοθούν υπερωρίες στους μόνιμους, σύμφωνα με βάσιμες πληροφορίες - και εφόσον εξακολουθούν να υπάρχουν κενά - θα εφαρμοστεί η καποδιστριακή αλληλοδιδακτική μέθοδος. Πρώτα η πατρίδα!

 ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος sgrig

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 319
    • Προφίλ
Άννα Διιαμαντοπούλου: ο νέος Καποδίστριας.
Όσοι μαθητές ξεπερνούν το 18,5 στο Γυμνάσιο και το 18 στο Λύκειο διδάσκουν στις μικρότερες τάξεις. Η προϋπηρεσία τους δε θα πάει χαμένη. Θα προσμετρηθεί τόσο στα μόρια των πανελληνίων εξετάσεων όσο και σε μελλοντικούς διαγωνισμούς του ΑΣΕΠ. Την αλληλοδιδακτική μέθοδο υποστηρίζει σθεναρά και ο κ.Παπακωνσταντίνου, τσάρος της Οικονομίας, που εξοικονομεί τεράστια ποσά. Μάλιστα η κ. Διαμαντοπούλου ενημέρωσε άμεσα τόσο το υπουργικό συμβούλιο όσο και την τρόικα για την πρότασή της. Πρώτα η πατρίδα!

Αποσυνδεδεμένος Ιμχοτέπ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Μια απορία- οι τρίτεκνοι υπάγονται στην ειδική κατηγορία;αν ναι, γιατί στον ενιαίο πίνακα δεν προτάσσονται μαζί με τους υπόλοιπους στην κορυφή του αντί να είναι διασκορπισμένοι μέσα; θα ήταν και πιο κατατοπιτικό ως προς τη θέση του καθενός μέσα στον πίνακα αν υπάρχει σενάριο διορισμού τους.

Οι 3τεκνοι "γεύονται" - καλώς ή κακίστως - το 20% στις κλήσεις των αναπληρωτών ... και τίποτε άλλο!

Καλορίζικος στο pde ... και σύντομα να τα εκατοστήσεις ... τα μηνύματα ...
ευχαριστώ έχω άλλα..1793 μηνύματα να στείλω για να ισοφαρίσω!έμπαινα στο forum όταν έβγαιναν οι διάφορες φάσεις αναπληρωτών,με τον τελευταίο εκκαθαρισμένο(προκαταβολικά τα συγχαρητήριά μου στο sun) ήμουν γύρω στο 55 σειρά και φέτος με τα επιμελημένα τερτίπια της Αννούλας το μέλλον διαγράφεται δυσοίωνο!Κρίμα ρε γαμώτο , θα ήθελα να αποκτήσω τον προσωπικό μου Μέντορα(κάτι σαν δάσκαλο Kennobi) ώστε να εγκριθώ κατάλληλος για διδασκαλία παρά την τριετή,πολυέξοδη,''ταξιδιωτική''(μέχρι και το gps επιστρατεύτηκε) ωρομισθία μου ανά την περιφέρεια..Εξάλλου τόσα χρόνια οι ωρομίσθιοι τελούμε υπό ένα καθεστώς ιδιότυπης ομηρίας που συνοδεύεται από μειωμένη ανάθεση ευθυνών, υποβαθμισμένες σχέσεις εργασίας και ημιτελή επαφή με το αντικείμενο τουκλάδου μας..Ο θεός να δεήσει  οι μόνιμοι στα 25άρια τμήματα να κάνουν ''αναίμακτες'' υπερωρίες9εδώ παρατεταμένος κλαυσίγελος!)  :D :'( ;D :-\ :) :'(
'Η Δημοκρατία μας αυτoκαταστρέφεται διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητας, διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία, την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία. '

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161413
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 614
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 559
Σύνολο: 575

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.104 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.