*

Αποστολέας Θέμα: Νηπιαγωγός στο δήμο  (Αναγνώστηκε 6768 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

MaYaMaYa

  • Επισκέπτης
Απ: Νηπιαγωγός στο δήμο
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 22, 2007, 03:26:39 μμ »
εχω ακούσει παράπονα απο τους εκπαιδευτές που κάνουν τα σεμινάρια των νηπιαγωγών άλλο πράγμα...και δεν έχουν άδικο οι άνθρωποι...έχοντας οι νηπιαγωγοί εξασφαλίσει μια θέση καποιες αρνούνται να μάθουν κατι παραπάνω και κάνουν τη ζωή των εκπαιδευτών δύσκολη. και φανταστείτε πως είναι επιδοτούμενα τα προγράμματα αυτά. και πολύ κακώς που δεν μας έχουν και στον ασεπ κατι που να πριμοδοτεί με μορια τον καθενα μας. δεν μιλώ για το ecdl παιδιά, το θεωρώ μεγιστη απάτη, αλλά για ώρες εκπαίδευσης/χειρισμού και βασικών γνώσεων.

για να μην μιλήσω για τις ξενες γλώσσες...τοσο αδικημένες εμείς οι νηπιαγωγοί...ή μήπως μόνες μας σκάβουμε το λάκο τελικα?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νηπιαγωγός στο δήμο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:32:34 »

Αποσυνδεδεμένος Gi@

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 963
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Νηπιαγωγός!!!
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγός στο δήμο
« Απάντηση #15 στις: Μάιος 22, 2007, 03:33:27 μμ »
Παράθεση
Δεν αντιλέγω, ιδίως ως προς το τελευταίο...Το θέμα είναι όμως ότι όλοι οι διορισμένοι νηπιαγωγοί έχουν ECDL? Άλλο γνωρίζω κάποια πράγματα για να κάνω τη δουλειά μου κι άλλο σου ζητάω επίσημο πιστοποιητικό. Αν ήταν τόσο απαραίτητο θα το ζητούσαν ως προϋπόθεση και από το ΥΠΕΠΘ...

Συμφωνώ απόλυτα...
Και να προσθέσω ότι η γνώση στον Η/Υ δεν φαίνονται με ένα χαρτί. Φαίνεται και από αυτά... αλλά είναι πολλοί αυτοί που δεν έχουν ecdl (γιατί δεν έχουν την οικονομική δυνατότητα να το βγάλουν) και ξάρουν να χειρίζονται ένα υπολογιστή άψογα. Και είναι και πολλοί αυτοί που πήραν ecdl και δεν ξέρουν να γράφουν ενα κείμενο στη word. Απλά είναι απαραίτητο!!! Τι να κάνουμε;;; Έχουμε γεμίσει το βιογραφικό μας με διάφορα πτυχία και πιο είναι το αποτέλεσμα;;; Καλούμαστε να δώσουμε ΑΣΕΠ για να μπούμε στο δημόσιο... καλούμαστε να βρούμε βίσμα για μια θέση σε δήμο ή μια θέση στο ιδιωτικό... και;;; Δεν ξέρω έχω μπερδευτεί αρκετά με όλα αυτά.
Εκτός όλων αυτών... μερικές προκυρήξεις ζητάνε ανεργία ... Τελικά τι θέλουν ανεργία;;; πτυχία;;; εμπειρία και προϋπηρεσία;;; Και γιατί δεν παίζει σημαντικό ρόλο ο βαθμός του πτυχίου;;; Είναι δυνατόν αυτός που είναι άνεργος λίγους μήνες περισσότερο από μένα να παίρνει την θέση;;;; Και το δικό μου πτυχίο να είναι ΑΡΙΣΤΑ και το δικό του να είναι κοντά στο 6;;;
Τελοσπάντων ξέφυγα λίγο ... νόμοι είναι αυτοί και δεν μπορούμε να τους αλλάξουμε ΔΥΣΤΥΧΩΣ!!!! Απλά αυτοί που ψηφίζουν τους νόμους πρέπει να κοιτάνε κάποια πράγματα πιο ουσιώδη!!! Ζητάνε ένα σωρό χαρτιά και στο κάτω κάτω δεν παίζουν και κανένα ρόλο για τη θέση.

Μας πνίγει το δίκιο όλους μας ... και εμάς που σαν νηπιαγωγούς καλούμαστε να έχουμε extra πτυχία και του πληροφορικάριους οι οποίοι δεν μπορούν να βρουν δουλειά... Γνώμη μου είναι ότι πρέπει και τα αγγλικά και οι υπολογιστές πρέπει να βρίσκονται στα λύκεια και στα πανεπιστήμια και να μην είναι κανείς υποχρεωμένος να πηγαίνει σε φροντιστήρια και να πληρώνει extra λεφτά.
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος dinos_

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 85
  • Φύλο: Άντρας
  • π.20 Λατρεύω τον άνθρωπο
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγός στο δήμο
« Απάντηση #16 στις: Μάιος 22, 2007, 03:55:10 μμ »
Δεν αντιλέγω, ιδίως ως προς το τελευταίο...Το θέμα είναι όμως ότι όλοι οι διορισμένοι νηπιαγωγοί έχουν ECDL? Άλλο γνωρίζω κάποια πράγματα για να κάνω τη δουλειά μου κι άλλο σου ζητάω επίσημο πιστοποιητικό. Αν ήταν τόσο απαραίτητο θα το ζητούσαν ως προϋπόθεση και από το ΥΠΕΠΘ...

Συγνωμη θα εξομοιοσουμε τη γνωση υπολογιστη τωρα με το ecdl στην εκπαίδευση;Αν είναι δυνατον. Ενταξει για τους πληροφορικάριους εχουν τελιώσει όλα, το καταλαβαμε αυτό,τουλαχιστο οποιος νηπιαγωγος εχει ecdl να μοριοδοτειται ρε παιδια, να μπαινει σε σειρα για προισταμενος, τι στο καλο εχετε και μια καριερα μπροστα σας!  ::)
"Εν ονόματι της δημοκρατίας έχουν γίνει τα μεγαλύτερα εγκλήματα."
Ανωνύμου Κορασίδος

"Ένας φιλόσοφος που δεν τον καταλαβαίνω είναι ένας απατεώνας."
dinos

Αποσυνδεδεμένος dinos_

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 85
  • Φύλο: Άντρας
  • π.20 Λατρεύω τον άνθρωπο
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγός στο δήμο
« Απάντηση #17 στις: Μάιος 22, 2007, 04:44:09 μμ »
τοσο αδικημένες εμείς οι νηπιαγωγοί...ή μήπως μόνες μας σκάβουμε το λάκο τελικα?

Πιστεύω και τα δυο,δηλαδή εισαστε σίγουρα τρομερα αδικημενες (αυτό δεν το συζηταμε) αλλά είναι και κάποιοι που σκαύουνε μόνοι τους το λάκο τους (μόνο οι μονιμοι όμως οι αλλοι καθολου,για να ειμαστε και δικαιοι).
Μην απογοητευτειτε πάντως,εσεις να επιμενετε. Οποιος επιμενει νικαει τελικα,έτσι δε γράφαμε και στις εκθεσεις στο σχολειο; Μια δυο τρεις θα την πιασετε την καλή. Και ας σας σκαύουνε το ΛΑΚΟ!
"Εν ονόματι της δημοκρατίας έχουν γίνει τα μεγαλύτερα εγκλήματα."
Ανωνύμου Κορασίδος

"Ένας φιλόσοφος που δεν τον καταλαβαίνω είναι ένας απατεώνας."
dinos

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νηπιαγωγός στο δήμο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:32:34 »

Αποσυνδεδεμένος edessa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγός στο δήμο
« Απάντηση #18 στις: Μάιος 22, 2007, 06:38:28 μμ »
Αν το θέμα είναι να μπορέσεις να καταθέσεις τα χαρτιά σου εγκαίρως  και όχι αν χρειάζεται ή όχι το ECDL στα νηπιαγωγεία, τότε κάτι μπορείς να κάνεις ακόμα και τώρα. Αυτό που ζητάνε είναι προφανώς το ECDL basic, όχι το core, το οποίο δεν είναι και τόσο δύσκολο να το αποκτήσεις γιατί είναι μόνο οι 3 από τις 7 ενότητες. Αν η προκήρυξη που έχεις στα χέρια σου έχει ημερομηνία υποβολής αίτησης για μετά από 2 Ιουνίου, πάνε να δώσεις στις 2 Ιουνίου που είναι ορισμένη ημερομηνία εξέτασης και τις τρεις ενότητες. Έχει σχολές που μπορείς να προλάβεις να κάνεις τα μαθήματα των τριών κύκλων έιτε με καθηγητή ιδιαίτερα, είτε με πρόγραμμα υπολογιστή μόνη σου, είτε σε γκρουπ.

Αποσυνδεδεμένος dinos_

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 85
  • Φύλο: Άντρας
  • π.20 Λατρεύω τον άνθρωπο
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγός στο δήμο
« Απάντηση #19 στις: Μάιος 25, 2007, 04:41:39 μμ »
...τοσο αδικημένες εμείς οι νηπιαγωγοί...ή μήπως μόνες μας σκάβουμε το λάκο τελικα?

Εγω είμαι πληροφορικάριος και δε τα παω καλα με την ορθογραφια  :-[ αλλά εντάξει την παλεύω,υπάρχει κανενας φιλόλογος να μας πει μηπως ο λάκος γράφετε με 2 κ; αλλα δεν ειμαι και σίγουρος…
"Εν ονόματι της δημοκρατίας έχουν γίνει τα μεγαλύτερα εγκλήματα."
Ανωνύμου Κορασίδος

"Ένας φιλόσοφος που δεν τον καταλαβαίνω είναι ένας απατεώνας."
dinos

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγός στο δήμο
« Απάντηση #20 στις: Μάιος 25, 2007, 04:46:25 μμ »
Αφού σε νοιάζει η ορθογραφία πρέπει να ξέρεις ότι υπάρχουν και τα λεξικά. :P
Πάντως ο λάκκος έχει 2κ.

Α! και η λέξη: "πληροφορικάριος" δεν υφίσταται!!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 25, 2007, 04:49:10 μμ από mat »
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος dinos_

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 85
  • Φύλο: Άντρας
  • π.20 Λατρεύω τον άνθρωπο
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγός στο δήμο
« Απάντηση #21 στις: Μάιος 25, 2007, 06:33:04 μμ »
Ακου να δεις εγω ειμαι πληροφορικαριος ΤΕ και οσο για λεξικα δεν εχω σπιτι μου ουτε ένα και ουτε και θα αγορασω επειδη το λες εσυ.Επειδη το επήπεδο είναι πολύ ψιλο στο φορουμ και υπαρχουν τοσες ειδικοτητες που μπορουν να βοηθήσουν και ναλύσουν κάποια απορεία σκέφτηκα να ρωτήσω για κάποιον/α φιλόλογο,εδώ νομίζω το φόρουμ είναι για να βοηθιόμαστε οχι για να ειρωνευόμαστε τον άλλο ???.Αμα δε ξερεις να απαντησεις άσε κανένα που ξέρει,δεν ρωτησα εσένα προσοπικά.
"Εν ονόματι της δημοκρατίας έχουν γίνει τα μεγαλύτερα εγκλήματα."
Ανωνύμου Κορασίδος

"Ένας φιλόσοφος που δεν τον καταλαβαίνω είναι ένας απατεώνας."
dinos

Αποσυνδεδεμένος dinos_

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 85
  • Φύλο: Άντρας
  • π.20 Λατρεύω τον άνθρωπο
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγός στο δήμο
« Απάντηση #22 στις: Μάιος 25, 2007, 06:38:13 μμ »
Α! και η λέξη: "πληροφορικάριος" δεν υφίσταται!!!!

Αυτο το υφος θα τέριαζε αν είμασταν κολλητοί,μηπως γνωριζομαστε και δε το ξερω :-\;
"Εν ονόματι της δημοκρατίας έχουν γίνει τα μεγαλύτερα εγκλήματα."
Ανωνύμου Κορασίδος

"Ένας φιλόσοφος που δεν τον καταλαβαίνω είναι ένας απατεώνας."
dinos

Αποσυνδεδεμένος Effie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση και τα παιδιά (ΠΕ60)
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγός στο δήμο
« Απάντηση #23 στις: Μάιος 25, 2007, 07:38:43 μμ »
Καλησπέρα!!!
Παιδιά...παιδιά...ηρεμία!!!
Γιατί πλακώνεστε χωρίς λόγο;;;
Ξέρω υπάρχει η ένταση των ημερών εν όψει των αποτελεσμάτων, αλλά...ας προσέξουμε λίγο.
Δεν υπάρχει λόγος τώρα να χαλάμε τις καρδιές μας.
Σωστά;  ;)
Αφήστε που βγήκατε και εκτός θέματος.

Ευχαριστώ!!!
Don't worry! Be happy!!!!!!!! ;)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160929
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 772
Σύνολο: 782

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.053 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.