*

Αποστολέας Θέμα: Νηπιαγωγός στο δήμο  (Αναγνώστηκε 6767 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Νηπιαγωγός στο δήμο
« στις: Μάιος 22, 2007, 01:10:52 μμ »
Συνάδελφοι, θέλω να ρωτήσω κάτι γιατί...ΘΑ ΣΚΑΣΩ!!! (...συγνώμη για τα κεφαλαία... :-[)
Προκηρύχθηκαν δύο θέσεις για νηπιαγωγούς από το δήμο μου και στα απαραίτητα προσόντα, εκτός από το πτυχίο, είναι και (με βάση την προκήρυξη) "...γνώση χειρισμού Η/Υ στα αντικείμενα: α) επεξεργασίας κειμένων, β) υπολογιστικών φύλλων, γ) υπηρεσιών διαδικτύου "
Με λίγα λόγια ζητούν απαραιτήτως ECDL.
Έχει κάποιος-κάποια συναντήσει κάτι ανάλογο? Πριν 3 χρόνια, που είχα ξανακάνει αίτηση για νηπιαγωγείο δήμου, δεν το ζητούσαν. Είναι καινούριο "φρούτο" αυτό? Γιατί δε μιλάμε για διοικητική θέση... :-\
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νηπιαγωγός στο δήμο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:31:02 »

Αποσυνδεδεμένος Gi@

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 963
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Νηπιαγωγός!!!
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγός στο δήμο
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 22, 2007, 01:18:11 μμ »
Η τελευταία φορά που έκανα τα χαρτιά μου για νηπιαγωγείο δήμου, ήτανε τον Απρίλιο. Δεν ζητούσαν τίποτα τέτοιο. Μήπως είναι ανάλογα με τον δήμο;; Αλλά πάλι δεν νομίζω γιατί οι θέσεις και οι προσλήψεις γίνονται βάση νόμου. Για τους παιδικούς ξέρω ότι είναι ανάλογα με το νόμο του Πεπονή... και το πιο βασικό εκεί είναι η ανεργία. Τώρα για το νηπιαγωγείο ... πρώτη φορά το ακούω αυτό!!!
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος Effie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση και τα παιδιά (ΠΕ60)
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγός στο δήμο
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 22, 2007, 01:20:22 μμ »
Εγώ πάλι γιατί νομίζω ότι έτσι ήταν;
Το μπερδεύω με τον ΑΣΕΠ μάλλον ε;
 :-\
Don't worry! Be happy!!!!!!!! ;)

Αποσυνδεδεμένος vsk

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 447
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ0402
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγός στο δήμο
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 22, 2007, 01:37:28 μμ »
sophie, δες αυτή την περσινή προκήρυξη για νηπιαγωγό πάλι σε δήμο:
http://career.duth.gr/cms/files/FEK_532.pdf

Κι εδώ ζητούν γνώση χειρισμού Η/Υ, άρα μάλλον έτσι θα είναι...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νηπιαγωγός στο δήμο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:31:02 »

Αποσυνδεδεμένος dinos_

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 85
  • Φύλο: Άντρας
  • π.20 Λατρεύω τον άνθρωπο
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγός στο δήμο
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 22, 2007, 01:40:14 μμ »
Συνάδελφοι, θέλω να ρωτήσω κάτι γιατί...ΘΑ ΣΚΑΣΩ!!! (...συγνώμη για τα κεφαλαία... :-[)
Προκηρύχθηκαν δύο θέσεις για νηπιαγωγούς από το δήμο μου και στα απαραίτητα προσόντα, εκτός από το πτυχίο, είναι και (με βάση την προκήρυξη) "...γνώση χειρισμού Η/Υ στα αντικείμενα: α) επεξεργασίας κειμένων, β) υπολογιστικών φύλλων, γ) υπηρεσιών διαδικτύου "
Με λίγα λόγια ζητούν απαραιτήτως ECDL.
Έχει κάποιος-κάποια συναντήσει κάτι ανάλογο? Πριν 3 χρόνια, που είχα ξανακάνει αίτηση για νηπιαγωγείο δήμου, δεν το ζητούσαν. Είναι καινούριο "φρούτο" αυτό? Γιατί δε μιλάμε για διοικητική θέση... :-\

Αχ συνάδελφοι,αυτό ειανι σκανδαλώδες! ECDL από νηπιαγωγο;;;;;;;Τι δηλαδή πρέπει τώρα η μηπιαγωγος να ξερει και κοπμιουτερ; Και μεις οι πληροφορικάριοι τι θα κανουμε κλέφτες θα γίνουμε;Αδέλφια ξεσηκωθείτε μας τρώνε τις δουλειες! ΘΑ ΤΡΕΛΛΑΘΥΜΕ ΤΕΛΕΙΩΣ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ (συγνώμη και από εμενα  :-[ για τα κεφαλαια αλλα συγχήστηκα). Αν είναι για μη διοικητικες θέσεις, ΘΕΣΕΙΣ ΕΚΑΠΙΔΕΥΣΗΣ να ζητανε ecdl ε όχι δε μπορει να περάσει αυτό!Είναι υποτιμητικο για έναν εκαπιδευτικο. Τι είναι ο εκπαιδευτικος γραματεας είναι; ΕΛΕΟΣ!!!!!!!!!!!! :P
"Εν ονόματι της δημοκρατίας έχουν γίνει τα μεγαλύτερα εγκλήματα."
Ανωνύμου Κορασίδος

"Ένας φιλόσοφος που δεν τον καταλαβαίνω είναι ένας απατεώνας."
dinos

Αποσυνδεδεμένος nchristina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 89
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγός στο δήμο
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 22, 2007, 01:59:47 μμ »
Τώρα στις περισσότερες προκυρήξεις ζητάνε γνώση Η/Υ ως πρόσθετο προσόν όπως και τα αγγλικά. Στις περισσότερες θέσεις δημοσίου δεν χρειάζεται να χρησιμοποιήσουμε τα αγγλικά και όμως αν δεν έχεις lower σε αποκλείουν. Το ίδιο θα συμβεί σιγά σιγά και με τους υπολογιστές.

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγός στο δήμο
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 22, 2007, 02:05:34 μμ »
sophie, δες αυτή την περσινή προκήρυξη για νηπιαγωγό πάλι σε δήμο:
http://career.duth.gr/cms/files/FEK_532.pdf

Κι εδώ ζητούν γνώση χειρισμού Η/Υ, άρα μάλλον έτσι θα είναι...


vsk, σ΄ευχαριστώ πολύ, ήταν πολύ χρήσιμη αυτή η προκήρυξη. Όντως ζητούν γνώση Η/Υ, με τη διαφορά ότι σε αυτή την προκήρυξη υπαρχει ένας επικουρικός πίνακας (όπου δεν θεωρείται υποχρεωτικό) και γράφει ότι εφόσον δεν καλυφθούν οι θέσεις από τον κύριο πίνακα, θα καλυφθούν από τον επικουρικό. Τώρα, προφανώς, ακόμα κι αυτό το έχουν καταργήσει... :P
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγός στο δήμο
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 22, 2007, 02:09:44 μμ »
Για την ιστορία, να συμπληρώσω ότι, μετά από τηλεφώνημά μου στο υπεύθυνο για τις σχετικές αιτήσεις τμήμα, μου είπαν ότι το ECDL το ζητούν και από τις βρεφονηπιοκόμους... :P
ΠΕ60

MaYaMaYa

  • Επισκέπτης
Απ: Νηπιαγωγός στο δήμο
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 22, 2007, 02:21:59 μμ »
Παράθεση
Αχ συνάδελφοι,αυτό ειανι σκανδαλώδες! ECDL από νηπιαγωγο;;;;;;;Τι δηλαδή πρέπει τώρα η μηπιαγωγος να ξερει και κοπμιουτερ; Και μεις οι πληροφορικάριοι τι θα κανουμε κλέφτες θα γίνουμε;Αδέλφια ξεσηκωθείτε μας τρώνε τις δουλειες! ΘΑ ΤΡΕΛΛΑΘΥΜΕ ΤΕΛΕΙΩΣ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ (συγνώμη και από εμενα  :-[ για τα κεφαλαια αλλα συγχήστηκα). Αν είναι για μη διοικητικες θέσεις, ΘΕΣΕΙΣ ΕΚΑΠΙΔΕΥΣΗΣ να ζητανε ecdl ε όχι δε μπορει να περάσει αυτό!Είναι υποτιμητικο για έναν εκαπιδευτικο. Τι είναι ο εκπαιδευτικος γραματεας είναι; ΕΛΕΟΣ!!!!!!!!!!!! :P

και γιατι παρακαλώ να μην γνωρίζει χειρισμό τουλάχιστον εφόσον είναι μέσα στη διδασκαλία μας πια και βασικές γνώσεις υπολογιστή? δεν το αναφέρω για την προκύρηξη στον δήμο (εγώ στο παρελθον που δούλεψα δεν μου ζητήθηκε κατι τετοιο  αλλα αν ειχα θα το προσμετρουσαν σαν εξτρα προσον οπως ενα μεταπτυχιακο ή μια ξενη γλώσσα) εδώ ειναι αρμόδια τα πανεπιστήμια και οι σχολές που θα μπορούσαν οσοι απο εμας εχουμε διδαχθει πληροφορική μεσα στα πλαισια της ειδικότητας μας να μας δινεται μια βεβαιωση (έστω ως ώρες παρακολούθησης, σεμιναριακα) και να μην τρεχουμε εφοσον μας το ζητουν να παρουμε το ecdl που το θεωρώ άχρηστο?

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγός στο δήμο
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 22, 2007, 02:35:40 μμ »
Απο γνωστή που έχω και η οποία εργάζεται χρόνια σε νηπιαγωγείο μεγάλου Δήμου ξέρω πως πριν ένα χρόνο περίπου πήγε να παρακολουθήσει μαθήματα χειρισμού Η/Υ υποχρεωτικά γιατί ήταν απαραίτητα για τη δουλειά της και την εξέλιξή της.
Στο πλαίσιο των καθηκόντων της όμως που αφορούσαν σε κάποιες γραφειοκρατικές, να πω, υποχρεώσεις και οι οποίες απαιτούν την γνώση και χρήση Η/Υ.
Δεν το βρίσκω τόσο τραγικό να πρέπει να ξέρει και η/ο  νηπιαγωγός χειρισμό Η/Υ απο αυτή τη σκοπιά. Ούτε νομίζω πως είναι πια και τόσο υποτιμητικό. Παρόλου που θεωρώ ότι δεν είναι το α και το ω για τη διδασκαλία σε μια τάξη νηπιαγωγείου. Η χρήση Η/Υ δεν πιστεύω ότι είναι αυτό που χρειάζονται τα νήπια. Μη τρελαθούμε και τελείως με την πληροφορική. Εντάξει όλοι πια θα πρέπει να γνωρίζουμε χρήση Η/Υ αλλά υπάρχει και ένα όριο στα πράγματα. 
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 22, 2007, 02:37:45 μμ από mat »
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

MaYaMaYa

  • Επισκέπτης
Απ: Νηπιαγωγός στο δήμο
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 22, 2007, 02:42:57 μμ »
αν θελουμε να μιλαμε για επιστημονικό εγγραμματισμό συμφωνα με τη νεα επικρατούσα τάση του οδηγού, τότε εννοείται οτι πρεπει να γνωρίζουμε τα βασικά γιατι θα έρθει το πιτσιρίκι και θα μας κολλήσει στον τοίχο! τα 5χρονα ξερουν πολλά περισσοτερα και αν εμεις δεν κατέχουμε τις βασικές γνώσεις σε πολλά θέματα περα απο τις θεωρίες της παιδαγωγικής, παιδιά...τη βάψαμε

Αποσυνδεδεμένος selas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 594
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγός στο δήμο
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 22, 2007, 02:46:18 μμ »
Στο Δήμο Καβάλας ζητούσαν γνώσεις ΗΥ τουλάχιστον από πέρισυ που το είχα κοιτάξει. Ακομα και αν δεν χρησιμοποιείς ΗΥ στην τάξη, σκέψου ότι στους Δήμους δεν είσαι μόνο νηπιαγωγός αλλά και υπάλληλος. Ειδικά αν τοποθετηθεί η νηπιαγωγός σε θέση προϊσταμένης του Σταθμού του Δήμου, αλλά και γενικά (αφού το ζητάνε και από βρεφονηπιοκόμους), κάτι θα υπάρχει να κάνουν οι εγραζόμενοι και στον ΗΥ. Άλλωστε η πιστοποιημένη γνώση ΗΥ είναι ένα συν που δεν έχουν όλοι και έτσι είναι ευκολότερο απο τους ϊθύνοντες" να επιλέξουν ανάμεσα στους αιτούντες...

Υ.Γ. Και στα δημόσια νηιπαγωγεία, ακόμα και αν δεν χρησιμοποιούμε τους ΗΥ στην τάξη είναι απαραίτητη η γνώση αυτού του είδους για τις "γραφειοκρατίες"...:)
Ό,τι και να γίνει, χαμογέλα...:)

Αποσυνδεδεμένος dinos_

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 85
  • Φύλο: Άντρας
  • π.20 Λατρεύω τον άνθρωπο
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγός στο δήμο
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 22, 2007, 03:13:23 μμ »
Ειδικά αν τοποθετηθεί η νηπιαγωγός σε θέση προϊσταμένης του Σταθμού του Δήμου, αλλά και γενικά (αφού το ζητάνε και από βρεφονηπιοκόμους),

Ωχ δίκιο έχετε!Αυτό δεν το ειχα σκεφτει.Υποτιμητικο δεν είναι οντως, Αλλα πανω που περιμέναμε να διορισουνε πληροφορικαριους στα μηπιαγωγεια (πε20 που ειμαι και εγω) για να ξαλαφρωσουν και οι νηπιαγωγοι από το δυσκολο εργο τους,εμενα ρε παιδια μου ηρθε καπως βαρυ να πέρνουν τωρα βρεφονηπιοκομο με ecdl!Τώρα βέβαια αν είναι για προιστάμενο το πράγμα αλλάζει!!! 8)
"Εν ονόματι της δημοκρατίας έχουν γίνει τα μεγαλύτερα εγκλήματα."
Ανωνύμου Κορασίδος

"Ένας φιλόσοφος που δεν τον καταλαβαίνω είναι ένας απατεώνας."
dinos

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγός στο δήμο
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 22, 2007, 03:17:55 μμ »
Στο Δήμο Καβάλας ζητούσαν γνώσεις ΗΥ τουλάχιστον από πέρισυ που το είχα κοιτάξει. Ακομα και αν δεν χρησιμοποιείς ΗΥ στην τάξη, σκέψου ότι στους Δήμους δεν είσαι μόνο νηπιαγωγός αλλά και υπάλληλος. Ειδικά αν τοποθετηθεί η νηπιαγωγός σε θέση προϊσταμένης του Σταθμού του Δήμου, αλλά και γενικά (αφού το ζητάνε και από βρεφονηπιοκόμους), κάτι θα υπάρχει να κάνουν οι εγραζόμενοι και στον ΗΥ. Άλλωστε η πιστοποιημένη γνώση ΗΥ είναι ένα συν που δεν έχουν όλοι και έτσι είναι ευκολότερο απο τους ϊθύνοντες" να επιλέξουν ανάμεσα στους αιτούντες...

Υ.Γ. Και στα δημόσια νηιπαγωγεία, ακόμα και αν δεν χρησιμοποιούμε τους ΗΥ στην τάξη είναι απαραίτητη η γνώση αυτού του είδους για τις "γραφειοκρατίες"...:)

Δεν αντιλέγω, ιδίως ως προς το τελευταίο...Το θέμα είναι όμως ότι όλοι οι διορισμένοι νηπιαγωγοί έχουν ECDL? Άλλο γνωρίζω κάποια πράγματα για να κάνω τη δουλειά μου κι άλλο σου ζητάω επίσημο πιστοποιητικό. Αν ήταν τόσο απαραίτητο θα το ζητούσαν ως προϋπόθεση και από το ΥΠΕΠΘ...
ΠΕ60

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160929
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 775
Σύνολο: 786

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.178 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.