*

Αποστολέας Θέμα: Λειτουργία Ολοήμερου σε περίπτωση απουσιάς Υπεύθυνου Ολοήμερου  (Αναγνώστηκε 5073 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jorgita

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Είμαι μόνιμη εκπαιδευτικός ειδικότητας ΠΕ06 διορισμένη σε δημοτικό και συμπληρώνω ώρες σε Ολοήμερο. Η υπεύθυνη του Ολοήμερου η οποία είναι ταυτόχρονα και η μοναδική δασκάλα αύριο θα απουσιάζει με άδεια και ζήτησαν από μένα να κρατήσω το Ολοήμερο στη θέση της. Ερώτηση- Μπορεί εκπαιδευτικός ειδικότητας να λειτουργήσει ως υπεύθυνος Ολοήμερου? Έψαξα στην εγκύκλιο για το Ολοήμερο αλλα δεν βρήκα κάτι σχετικό.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος flair

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 647
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Σε ολοήμερο που είμαι, όποιες μέρες έλειπε η υπεύθυνη την αντικαθιστούσε άλλος δάσκαλος κι όχι εκπαιδευτικός ειδικότητας, αλλά δε γνωρίζω περισσότερα.

Αποσυνδεδεμένος jorgita

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Εφόσον όμως στο Ολοήμερο δεν υπάρχει άλλος δάσκαλος για να αντικαταστήσει την υπεύθυνη, το λογικό δεν θα ήταν να κρατήσει το Ολοήμερο ο διευθυντής ή η διευθύντρια του σχολείου?

Αποσυνδεδεμένος nchristina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 89
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Και εγώ σε δύο σχολεία που έλειψαν οι υπεύθυνοι έμεινα εγώ στην θέση τους. Στο ένα μόνο ήταν ο διευθυντής και ένας άλλος δάσκαλος και μετά από λίγο έφυγαν και εκείνοι και έμεινα μόνη μου.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος vkots

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ20 MSc
    • Προφίλ
Όχι παιδιά μη μασάτε, και εγώ που είμαι σε δημοτικά ώς μόνιμος πληροφορικής δε μου έχει ζητηθεί ποτέ γιατί απαγορεύεται κάποιος εκπαιδευτικός ειδικότητας να είναι υπεύθυνος! Όταν θέλουν να λείψουν οι υπεύθυνοι του ολοήμερου κλείνει και δε λειτουργεί το ολοήμερο και φυσικά τα παιδιά που είναι ωρομίσδθιοι πληρώνονται κανονικά! Μην τους αφήνετε να κάνουν ότι θέλουν και να επωμίζεστε ευθύνες χωρίς λόγο, με την ίδια λογική θα πρέπει να κάνετε εφημερίες και χίλια άλλα δύο! Άλλο βέβαια να κάνουμε μια εξυπηρέτηση που ίσως θέλει ο συνάδελφος σε ένα διάλειμμα να πεταχτεί κάπου κοντά για κάποια δουλειά οπότε τα κρατάμε στο προαύλιο μέχρι να έρθει

Αποσυνδεδεμένος flair

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 647
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Εφόσον όμως στο Ολοήμερο δεν υπάρχει άλλος δάσκαλος για να αντικαταστήσει την υπεύθυνη, το λογικό δεν θα ήταν να κρατήσει το Ολοήμερο ο διευθυντής ή η διευθύντρια του σχολείου?

Όντως, όταν δεν υπήρχε άλλος δάσκαλος, παρέμεινε η διευθύντρια και στο ολοήμερο. Δε νομίζω ότι είναι υποχρεωμένοι οι εκπαιδευτικοί ειδικότητας να είναι υπεύθυνοι του ολοήμερου. Αν ήταν έτσι, δε θα ορίζονταν υπεύθυνοι για το ολοήμερο μόνο δάσκαλοι.

Αποσυνδεδεμένος jorgita

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ευχαριστώ πολυ παιδιά που απαντήσατε στον προβληματισμό μου. Την επόμενη φορά που θα μου ζητηθεί να κρατήσω ολοήμερο θα έχω υπόψιν μου όσα είπατε. 

Αποσυνδεδεμένος gvaggis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Όχι παιδιά μη μασάτε, και εγώ που είμαι σε δημοτικά ώς μόνιμος πληροφορικής δε μου έχει ζητηθεί ποτέ γιατί απαγορεύεται κάποιος εκπαιδευτικός ειδικότητας να είναι υπεύθυνος! Όταν θέλουν να λείψουν οι υπεύθυνοι του ολοήμερου κλείνει και δε λειτουργεί το ολοήμερο και φυσικά τα παιδιά που είναι ωρομίσδθιοι πληρώνονται κανονικά! Μην τους αφήνετε να κάνουν ότι θέλουν και να επωμίζεστε ευθύνες χωρίς λόγο, με την ίδια λογική θα πρέπει να κάνετε εφημερίες και χίλια άλλα δύο! Άλλο βέβαια να κάνουμε μια εξυπηρέτηση που ίσως θέλει ο συνάδελφος σε ένα διάλειμμα να πεταχτεί κάπου κοντά για κάποια δουλειά οπότε τα κρατάμε στο προαύλιο μέχρι να έρθει

Επειδή δεν έχει ζητηθεί σε εσένα δεν σημαίνει πως δεν γίνεται.
Εγώ έχω κρατήσει τα παιδιά του ολοημέρου για 2 ώρες και μετά τα κράτησε και η κοπέλα των εικαστικών τις άλλες 2 όταν έλειπε η υπεύθυνη.

Φυσικά και δεν επιτρέπεται αυτό αλλά δεν σημαίνει πως δεν μας το ζητάνε..

Κ δεν ξέρω τι έννοείς με τις εφημερίες αλλά στα 2 διαλλείματα την εβδομάδα είσαι εσύ υπεύθυνος για ΟΛΑ τα παιδιά του ολοημέρου.
Εκτος και αν κάνεις μάθημα σε 3 σχολειά όποτε κ δεν το γνωρίζεις....!

Μην κάνετε λες κ είμαστε από άλλο πλανήτη!

Αποσυνδεδεμένος nchristina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 89
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Όχι παιδιά μη μασάτε, και εγώ που είμαι σε δημοτικά ώς μόνιμος πληροφορικής δε μου έχει ζητηθεί ποτέ γιατί απαγορεύεται κάποιος εκπαιδευτικός ειδικότητας να είναι υπεύθυνος! Όταν θέλουν να λείψουν οι υπεύθυνοι του ολοήμερου κλείνει και δε λειτουργεί το ολοήμερο και φυσικά τα παιδιά που είναι ωρομίσδθιοι πληρώνονται κανονικά! Μην τους αφήνετε να κάνουν ότι θέλουν και να επωμίζεστε ευθύνες χωρίς λόγο, με την ίδια λογική θα πρέπει να κάνετε εφημερίες και χίλια άλλα δύο! Άλλο βέβαια να κάνουμε μια εξυπηρέτηση που ίσως θέλει ο συνάδελφος σε ένα διάλειμμα να πεταχτεί κάπου κοντά για κάποια δουλειά οπότε τα κρατάμε στο προαύλιο μέχρι να έρθει
Απο την στιγμή που δεν θα λειτουργήσει το ολοήμερο δεν θα πληρωθεί και ο ωρομίσθιος, εκτός αν αποφασίσει ο διευθυντής να μετρήσει τις ώρες. Θα το κάνει όμως αν σου ζητήσει να μείνεις και εσύ αρνηθείς;

Αποσυνδεδεμένος jorgita

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Όχι παιδιά μη μασάτε, και εγώ που είμαι σε δημοτικά ώς μόνιμος πληροφορικής δε μου έχει ζητηθεί ποτέ γιατί απαγορεύεται κάποιος εκπαιδευτικός ειδικότητας να είναι υπεύθυνος! Όταν θέλουν να λείψουν οι υπεύθυνοι του ολοήμερου κλείνει και δε λειτουργεί το ολοήμερο και φυσικά τα παιδιά που είναι ωρομίσδθιοι πληρώνονται κανονικά! Μην τους αφήνετε να κάνουν ότι θέλουν και να επωμίζεστε ευθύνες χωρίς λόγο, με την ίδια λογική θα πρέπει να κάνετε εφημερίες και χίλια άλλα δύο! Άλλο βέβαια να κάνουμε μια εξυπηρέτηση που ίσως θέλει ο συνάδελφος σε ένα διάλειμμα να πεταχτεί κάπου κοντά για κάποια δουλειά οπότε τα κρατάμε στο προαύλιο μέχρι να έρθει

Επειδή δεν έχει ζητηθεί σε εσένα δεν σημαίνει πως δεν γίνεται.
Εγώ έχω κρατήσει τα παιδιά του ολοημέρου για 2 ώρες και μετά τα κράτησε και η κοπέλα των εικαστικών τις άλλες 2 όταν έλειπε η υπεύθυνη.

Φυσικά και δεν επιτρέπεται αυτό αλλά δεν σημαίνει πως δεν μας το ζητάνε..

Κ δεν ξέρω τι έννοείς με τις εφημερίες αλλά στα 2 διαλλείματα την εβδομάδα είσαι εσύ υπεύθυνος για ΟΛΑ τα παιδιά του ολοημέρου.
Εκτος και αν κάνεις μάθημα σε 3 σχολειά όποτε κ δεν το γνωρίζεις....!

Μην κάνετε λες κ είμαστε από άλλο πλανήτη!
Από όσο ξέρω και έχω διαβάσει στην εγκύκλιο για το Ολοήμερο, όταν είσαι διορισμένος και είσαι σε δύο σχολεία, εφημερίες κάνεις μόνο στο σχολείο που υπάγεσαι. Οπότε, αν το Ολοήμερο δεν είναι το σχολείο που υπάγεσαι, δεν κάνεις εφημερίες. Όταν είσαι σε τρία σχολεία, δεν κάνεις εφημερίες σε κανένα σχολείο

Αποσυνδεδεμένος pe20katerina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 307
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Όχι παιδιά μη μασάτε, και εγώ που είμαι σε δημοτικά ώς μόνιμος πληροφορικής δε μου έχει ζητηθεί ποτέ γιατί απαγορεύεται κάποιος εκπαιδευτικός ειδικότητας να είναι υπεύθυνος! Όταν θέλουν να λείψουν οι υπεύθυνοι του ολοήμερου κλείνει και δε λειτουργεί το ολοήμερο και φυσικά τα παιδιά που είναι ωρομίσδθιοι πληρώνονται κανονικά! Μην τους αφήνετε να κάνουν ότι θέλουν και να επωμίζεστε ευθύνες χωρίς λόγο, με την ίδια λογική θα πρέπει να κάνετε εφημερίες και χίλια άλλα δύο! Άλλο βέβαια να κάνουμε μια εξυπηρέτηση που ίσως θέλει ο συνάδελφος σε ένα διάλειμμα να πεταχτεί κάπου κοντά για κάποια δουλειά οπότε τα κρατάμε στο προαύλιο μέχρι να έρθει
Απο την στιγμή που δεν θα λειτουργήσει το ολοήμερο δεν θα πληρωθεί και ο ωρομίσθιος, εκτός αν αποφασίσει ο διευθυντής να μετρήσει τις ώρες. Θα το κάνει όμως αν σου ζητήσει να μείνεις και εσύ αρνηθείς;

Το ολοήμερο λειτουργεί με την επίβλεψη του υπεύθυνου δασκάλου. Πέρισυ ήμουν σε σχολείο που είχε μόνο ένα δάσκαλο, και όταν έλειπε με άδεια το ολοήμερο ΕΚΛΕΙΝΕ. Οι ειδικότητες ΔΕΝ ΕΔΟΥΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΚΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΟΥΝ ΟΛΟΗΜΕΡΟ. Έχουμε ευθύνη μόνο για το μάθημα και τις εφημερίες μας.

Όσο για την πληρωμή η εγκύκλιος το λέει ξεκάθαρα: Οι πληρωμές γίνονται όταν οι ώρες δεν γίνονται λόγω ΜΗ ΥΠΑΙΤΙΟΤΗΤΑΤΑΣ ΤΟΥ ΩΡΟΜΙΣΘΙΟΥ. Το ίδιο είχε συμβεί και την περασμένη χρονιά σε μένα.
Αυτός που κάνει μια ερώτηση είναι ανόητος για 5 λεπτά.
Αυτός που δεν κάνει καθόλου ερωτήσεις παραμένει ανόητος για πάντα.

Αποσυνδεδεμένος gvaggis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Από όσο ξέρω και έχω διαβάσει στην εγκύκλιο για το Ολοήμερο, όταν είσαι διορισμένος και είσαι σε δύο σχολεία, εφημερίες κάνεις μόνο στο σχολείο που υπάγεσαι. Οπότε, αν το Ολοήμερο δεν είναι το σχολείο που υπάγεσαι, δεν κάνεις εφημερίες. Όταν είσαι σε τρία σχολεία, δεν κάνεις εφημερίες σε κανένα σχολείο

Ε,και εγώ τι είπα;

ότι  αν  είναι τοποθετημένος σε 2 ολοήμερα θα έπρεπε να ξέρει για εφημερίες που υπόχρεούμαστε ΟΛΟΙ να κάνουμε σε ένα από τα 2 σχολεία.
εκτός κ αν είναι τοποθετημένος σε 3....

Παρεπιπτόντως και την Παρασκευή για δεύτερη φορά (και τελευταία) κράτησα το ολοήμερα εν απουσία του υπευθύνου...

Εδώ είναι βαλκάνια...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159869
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 602
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 323
Σύνολο: 332

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.108 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.