*

Αποστολέας Θέμα: Ποιός συμπληρώνει τελευταίος ωράριο ;  (Αναγνώστηκε 3125 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sirea

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Ποιός συμπληρώνει τελευταίος ωράριο ;
« στις: Απρίλιος 01, 2010, 10:49:17 μμ »
 ???ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ.
ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙ ΠΡΟΒΛΕΠΕΙ Η ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ, Η ΕΣΤΩ ΚΑΠΟΙΑ ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ, ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΙΟΣ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΕΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΣ ΩΡΑΡΙΟ ΜΕΤΑΞΥ ΣΥΝΑΔΕΛΦΩΝ ΤΗΣ ΙΔΙΑΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ, ΟΤΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΛΛΕΙΜΜΑ ΩΡΩΝ;

ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΩ ΠΙΟ ΣΑΦΗΣ: ΑΝ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕΙΩΘΟΥΝ ΤΑ ΤΜΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΘΑ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΕΙ ΩΡΑΡΙΟ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ.
ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΟΡΓΑΝΙΚΗ, ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΜΕΙΝΕΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΣ;

ΙΣΧΥΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Ο Ο ΤΟΠΟΘΕΤΗΘΕΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΣ ΣΕ ΟΡΓΑΝΙΚΗ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ;
Η Ο ΝΕΟΤΕΡΟΣ ΣΕ ΧΡΟΝΙΑ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ;

ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΙΣΧΥΟΥΝ;

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ.

ΚΑΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΡΑΜΜΕΝΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ;
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 02, 2010, 12:53:15 πμ από Lenazagor »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΟΙΟΣ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΕΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΣ ΩΡΑΡΙΟ;;;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:55:06 »

Αποσυνδεδεμένος vorios

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΠΟΙΟΣ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΕΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΣ ΩΡΑΡΙΟ;;;
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 01, 2010, 11:15:06 μμ »
Από τη στιγμή που μειώνονται τα τμήματα, άρα και οι ώρες, θα μειωθούν και οι οργανικές θέσεις της ειδικότητας και κάποιος θα χαρακτηριστεί υπεράριθμος. Ποιος όμως;
Υπεράριθμος λοιπόν θα χαρακτηριστεί αυτός που πήρε τελευταίος οργανική θέση στο σχολείο ανεξαρτήτως ετών υπηρεσίας. Κοινωνικά κριτήρια ισχύουν, έτσι οι πολύτεκνοι και οι τρίτεκνοι πηγαίνουν στην κορυφή της λίστας και "χάνουν" τελευταίοι την οργανική τους ακόμα και αν ήρθαν τελευταίοι στο σχολείο.
Η σερά συμπλήρωσης ωραρίου έχει ως εξής
Οργανικά τοποθετημένος-->υπεράριθμος-διαθεση ΠΥΣΔΕ-->Αναπληρωτής-->Ωρομίσθιος
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 01, 2010, 11:18:43 μμ από vorios »

Αποσυνδεδεμένος sirea

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ΠΟΙΟΣ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΕΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΣ ΩΡΑΡΙΟ;;;
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 01, 2010, 11:28:21 μμ »
 :)Ευχαριστώ για την απάντηση . Θα παρακαλούσα πάντως ,αν ξέρει κάποιος, να μου αναφέρει και τις σχετικές εγκυκλίους.


Επίσης απ' όσα γνωρίζω το θέμα με τις υπεραριθμίες ρυθμίζεται αυτή την εποχή. Όμως στο σχολείο δεν υπάρχει αυτή τη στιγμή υπεραριθμία.
Η μείωση των τμημάτων θα φανεί το Σεπτέμβριο. Τότε θα τεθεί θέμα υπεραριθμίας;

Αποσυνδεδεμένος kolbis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η ζωή δε διδάσκεται ...... βιώνεται !!!
    • Προφίλ
Απ: ΠΟΙΟΣ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΕΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΣ ΩΡΑΡΙΟ;;;
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 01, 2010, 11:45:44 μμ »
Π.Δ 50/96 και 100/97. Αν βαριέσαι να τα διαβάσεις όλα αυτά κοίταξε μόνο το άρθρο 14.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΟΙΟΣ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΕΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΣ ΩΡΑΡΙΟ;;;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:55:06 »

Αποσυνδεδεμένος vorios

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΠΟΙΟΣ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΕΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΣ ΩΡΑΡΙΟ;;;
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 01, 2010, 11:58:07 μμ »
Τα οργανικά κενά θα δοθούν το αμέσως επόμενο διάστημα μόλις γυρίσουμε από τις διακοπές, ώστε με αυτά να γίνουν και οι τοποθετήσεις των μετατιθέμενων. Σε τι σχολείο είσαι; ΓΕΛ ή ΕΠΑΛ?

Αποσυνδεδεμένος sirea

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ΠΟΙΟΣ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΕΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΣ ΩΡΑΡΙΟ;;;
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 02, 2010, 12:08:05 πμ »
Είμαι σε γυμνάσιο. Σύμφωνα με τα τωρινά δεδομένα θα πρέπει να δοθούν οργανικά κενά στο σχολείο αφού κάποιοι συνάδελφοι συνταξιοδοτούνται. Ωστόσο, οι συμπτύξεις τμημάτων που μάλλον θα γίνουν σύμφωνα με τις οδηγίες του υπουργείου  αλλά και η αναμενόμενη μείωση του μαθητικού πληθυσμού της α' γυμνασίου οδηγούν στο συμπέρασμα ότι θα έχουμε μείωση τμημάτων. Επομένως υπάρχει το ενδεχόμενο κάποιος από τους έχοντες οργανική να μείνει χωρίς ωράριο ή χωρίς πλήρες ωράριο στο σχολείο με το άνοιγμα των σχολείων τον Σεπτέμβριο.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Ποιός συμπληρώνει τελευταίος ωράριο ;
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 03, 2010, 07:38:20 μμ »
Τι γίνεται στην περίπτωση όπου σε ένα σχολείο υπάρχουν 3 καθηγητές της ίδιας ειδικότητας που έχουν παρουσιαστεί ταυτόχρονα με την ίδια πράξη ανάληψης, και έτσι δεν τίθεται θέμα αρχαιότερου;

Ποιός θα πρέπει να συμπληρώσει ωράριο αλλού, αφού εχουν παρουσιαστεί και οι 3 ταυτόχρονα; Θα μου πείτε αυτός με τα λιγότερα μόρια  (προυπηρεσίας, γάμου, τέκνων κλπ).

Ακριβώς εδώ είναι που θέλω να ρωτήσω το εξής:
πως ελέγχονται τα μόρια των εκπαιδευτικών που υπηρετούν για χρόνια σε ένα σχολείο, αφού αυτά πουθενά δεν ανακοινώνονται από την δευτεροβάθμια, παρά μόνο όσων κάνουν αίτηση για βελτίωση-μετάθεση; Με τους υπόλοιπους που υπηρετούν επί χρόνια τί γίνεται;
Δεν θα έπρεπε κάθε δευτεροβάθμια να ανκοινώνει κάθε χρόνο, αναλυτικά τα μόρια ΟΛΩΝ των εκπαιδευτικών που υπηρετούν σε αυτήν, ανεξάρτητα άν έκαναν αίτηση για μετάθεση-βελτίωση-απόσπαση; Για λόγους διαφάνειας αλλά και να ξέρει ο κάθε εκπαιδευτικός τι γίνεται...
Αν μου πουν εμένα πχ φεύγεις γιατί ο άλλος έχει τόσα μόρια, εγώ που μπορώ να το δω και να το ελέξω αυτό; Πως μπορώ εγώ να προστατεφθώ από τον συνάδελφο που είναι κολλητός με τον αιρετό του ΠΥΣΔΕ, και να ξέρω ότι δεν μαγειρεύουν τα μόρια προκειμένου να μείνει αυτός? Γιατί κάλλιστα μπορούν να μου πουν ότι ο άλλος έχει 0,0001 μόρια παραπάνω από σένα άρα εσύ φεύγεις. Εγώ πως καλύπτομαι?
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 03, 2010, 07:42:01 μμ από killbill »

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Ποιός συμπληρώνει τελευταίος ωράριο ;
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 03, 2010, 10:51:58 μμ »
Τι γίνεται στην περίπτωση όπου σε ένα σχολείο υπάρχουν 3 καθηγητές της ίδιας ειδικότητας που έχουν παρουσιαστεί ταυτόχρονα με την ίδια πράξη ανάληψης, και έτσι δεν τίθεται θέμα αρχαιότερου;

Ποιός θα πρέπει να συμπληρώσει ωράριο αλλού, αφού εχουν παρουσιαστεί και οι 3 ταυτόχρονα; Θα μου πείτε αυτός με τα λιγότερα μόρια  (προυπηρεσίας, γάμου, τέκνων κλπ).

Ακριβώς εδώ είναι που θέλω να ρωτήσω το εξής:
πως ελέγχονται τα μόρια των εκπαιδευτικών που υπηρετούν για χρόνια σε ένα σχολείο, αφού αυτά πουθενά δεν ανακοινώνονται από την δευτεροβάθμια, παρά μόνο όσων κάνουν αίτηση για βελτίωση-μετάθεση; Με τους υπόλοιπους που υπηρετούν επί χρόνια τί γίνεται;
Δεν θα έπρεπε κάθε δευτεροβάθμια να ανκοινώνει κάθε χρόνο, αναλυτικά τα μόρια ΟΛΩΝ των εκπαιδευτικών που υπηρετούν σε αυτήν, ανεξάρτητα άν έκαναν αίτηση για μετάθεση-βελτίωση-απόσπαση; Για λόγους διαφάνειας αλλά και να ξέρει ο κάθε εκπαιδευτικός τι γίνεται...
Αν μου πουν εμένα πχ φεύγεις γιατί ο άλλος έχει τόσα μόρια, εγώ που μπορώ να το δω και να το ελέξω αυτό; Πως μπορώ εγώ να προστατεφθώ από τον συνάδελφο που είναι κολλητός με τον αιρετό του ΠΥΣΔΕ, και να ξέρω ότι δεν μαγειρεύουν τα μόρια προκειμένου να μείνει αυτός? Γιατί κάλλιστα μπορούν να μου πουν ότι ο άλλος έχει 0,0001 μόρια παραπάνω από σένα άρα εσύ φεύγεις. Εγώ πως καλύπτομαι?

...Σε περίπτωση ταυτόχρονης τοποθέτησης υπεράριθμοι χαρακτηρίζονται οι εκπαιδευτικοί που συγκεντρώνουν το μικρότερο αριθμό μονάδων μετάθεσης...

(ΠΔ 100/97)

Γινεται υπολογισμος των μοριων των εκπαιδευτικων, προκειμενου να κριθει καποιος εκ των τριων υπεραριθμος και να διατεθει σε αλλη σχολικη μοναδα, ακολουθωντας την ιδια διαδικασια των μεταθεσεων και βελτιωσεων που διενεργηθηκε τον Νοεμβρη. Αυτο δεν ειναι ιδιαιτερα δυσκολο, διοτι ο αρμοδιος διοικητικος θα ανατρεξει στον υπηρεσιακο φακελο του εκπαιδευτικου, οπου τηρειται φωτοαντιγραφο της τελευταιας υποβληθεισας αίτησής του και θα προσθεσει τα χρονια προυπηρεσιας που μεσολαβησαν εκτοτε αλλα και τις ΜΣΔ, οι οποιες δεν ειναι δυσκολο να υπολογιστουν, καθοτι ο εκπαιδευτικος ανηκει ολο το μεσοδιαστημα στην ιδια σχολικη μοναδα (με εξαιρεση την περιπτωση εσωτερικης ή εξωτερικης αποσπασης). Θα προσκομισουν και οι ενδιαφερομενοι τα λοιπα δικαιολογητικα και κατοπιν θα γινει ο υπολογισμος. Φυσικα το αποτελεσμα κοινοποιειται στους ενδιαφερομενους και δεν υπαρχει περιπτωση χαλκευσης των στοιχειων, στο βαθμο που αποκλειεται ενα τετοιο φαινομενο και κατα τον υπολογισμο των μοριων στο πλαισιο της επεξεργασιας των αιτησεων μεταθεσης και βελτιωσης θεσης το Νοεμβριο.

   
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162176
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 668
Σύνολο: 681

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.