*

Ψηφοφορία

Απεργία στις πανελλαδικές

υπερ
κατά

Αποστολέας Θέμα: Απεργία και καταλήψεις στις Πανελλαδικές  (Αναγνώστηκε 65159 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Giannis1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2220
    • Προφίλ
Απ: Απεργία και καταλήψεις στις Πανελλαδικές
« Απάντηση #70 στις: Απρίλιος 14, 2010, 11:46:53 μμ »
λύκειο

Θα δούμε τι θα γίνει τελικά. Εγώ πιστεύω οτι αν καταλάβουν οτι και οι δικές τους θέσεις παίζονται κι ας είναι μόνιμοι, και οτι θα αυξηθεί το ωράριο εργασίας τους με παράλληλη μείωση μισθού, κάτι θα γίνει.
Οι υπουργοί, τσεκάρουν κι αυτοί κουτάκι "δέχομαι τοποθέτηση και στα υπόλοιπα υπουργεία"?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απεργία και καταλήψεις στις Πανελλαδικές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:58:53 »

Αποσυνδεδεμένος dina 94

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1403
    • Προφίλ
Απ: Απεργία και καταλήψεις στις Πανελλαδικές
« Απάντηση #71 στις: Απρίλιος 14, 2010, 11:50:55 μμ »
Εγώ πάντως διαφωνώ για τους μόνιμους .Έχουν όλη τη διάθεση να βοηθήσουν .Στο δικό μου το σχολείο έχουν πολλές φορές πει ότι με μια μέρα απεργία δε λύνεται το πρόβλημα και πρότειναν απεργίες διαρκείας .Άλλοι πάλι συνηγορούν για τις πανελλήνιες. Και κάτι άλλο .Ο πατέρας μου ήταν διευθυντής σε ΕΠΑΛ .Θυμάμαι ότι και τις δύο φορές που χρειάστηκε να βάλει λουκέτο στο σχολείο ικανοποιήθηκαν όλα τα αιτήματα τους. Τώρα -αν και ξυπνήσαμε αργά -πρέπει να αντιδράσουμε.

Αποσυνδεδεμένος popaki1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 400
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Απεργία και καταλήψεις στις Πανελλαδικές
« Απάντηση #72 στις: Απρίλιος 14, 2010, 11:56:01 μμ »
Απεργία διαρκείας μέσα στις  Πανελλαδικές, να ξεκινήσουμε από τώρα.
Μας κόβουν τα φράγκα, μας επιβάλλουν μεντορα-ντ@β@ κ πασχαλιάτικο μποναμά 5 διδακτικές εξτρά - εδώ να θυμηθούμε ότι σύμφωνα με τα νέα μέτρα τα χρήματα για υπερωρίες καπούτ!
μη μιλήσουμε για τους πετσοκομμένους διορισμούς, την ελλιπή χρηματοδοτηση κ.α. που θα φτάσουν τα σχολεία στον πάτο!
σήμερα παίζεται κορόνα γράμματα η ποιότητα ζωής πολλών μελλοντικών γ-ε-ν-ι-ώ-ν εκπαιδευτικών, σήμερα διακυβεύεται το 'δημόσιο' σχολείο, και θα μας σταματήσει το αν θα γίνουν οι πανελλαδικές Ιούλη αντί για Μάη;  
Δε θα πεθάνουμε με 50 ή 500 ευρώ λιγότερα, ας θυσιάσουμε 5 ταβερνάκια, άλλοι έχυσαν αίμα για να κατακτήσουν αυτά που εμείς σήμερα τους αφηνουμε να μας κλέψουν.

5 ταβερνάκια τον μήνα :o    ===== 500 ευρώ :o

και μετά θέλεις να σε ακούσει η αννούλα??

γράψε και άλλα τετοια  και παράλληλα  κάνε  απεργία μέσα στην εξεταστική και θα δικαιωθείς

 

Αποσυνδεδεμένος teri

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 534
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απεργία και καταλήψεις στις Πανελλαδικές
« Απάντηση #73 στις: Απρίλιος 14, 2010, 11:58:04 μμ »
ακριβώς έτσι είναι . λένε ότι με μια μέρα απεργίας δε λύνεται τίποτα και άρα δεν απεργούν καθόλου με το πρόσχημα πως αν ήταν περισσότερες μέρες θα απεργούσαν. αν και γω τρομάζω πιο πολύ με τους αναπληρωτές και τους ωρομίσθιους που δεν ξεκουνιούνται να απεργήσουν.
Oleum et operam perdidi!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απεργία και καταλήψεις στις Πανελλαδικές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:58:53 »

Αποσυνδεδεμένος sandra77

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 141
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Απεργία και καταλήψεις στις Πανελλαδικές
« Απάντηση #74 στις: Απρίλιος 15, 2010, 12:02:05 πμ »
Κγω είμαι μόνιμος και είμαι απαισιόδοξος όσον αφορά τις αντιδράσεις του κλάδου. Κοιμόμαστε όρθιοι και τρώμε το κουτόχορτο που μας ταΐζουν οι ΑΡΔ των ΜΜΕ.
Αυτό που γίνεται με τον αναπληρωτές είναι εξοργιστικό. Τους συμπεριφέρεται σαν σκουπίδια στην κυριολεξία. Έχω φίλους και γνωστούς που παράτησαν τις δουλείες και τις οικογένειες τους για να πάνε να πάρουμε τα κωλομόρια και τώρα θα μείνουν άνεργοι.
Οι υπόλοιπες κοινωνικές ομάδες είναι εναντίον μας (τρώνε τον παπά των στρατευμένων ΜΜΕ και των λαμογιών ΑΡΔ), αλλά το αξιοθρήνητο είναι ότι ακόμη και δικοί μας συνάδελφοι δε βλέπουν τον εμπαιγμό και υποστηρίζουν τις νέες διατάξεις. Είμαστε ο πιο μίζερος κλάδος της ελληνικής κοινωνίας και ειλικρινά ντρέπομαι που ανήκω σε αυτόν τον χώρο. Εδώ ζητάμε αλλαγές και αντροπές και φοβόμαστε να κάνουμε μια μέρα απεργία για να μην χάσουμε τα 60 ευρώ.
Καλά μας κάνουν, γιατί αυτά μας αξίζουν. Είμαστε άξιοι της μοίρας μας. Μια ζωή στην καρπαζιά και στη φάπα.

ΣΩΣΤΟΣ
ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΣΥΝΩΜΟΤΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΟΤΑΝ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΖΗΣΟΥΜΕ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΜΑΣ ΟΝΕΙΡΟ!

Αποσυνδεδεμένος dina 94

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1403
    • Προφίλ
Απ: Απεργία και καταλήψεις στις Πανελλαδικές
« Απάντηση #75 στις: Απρίλιος 15, 2010, 12:02:34 πμ »
Ίσα ίσα .Τώρα θα φρίξει ο Δίας ...γιατί μέχρι τώρα υπήρχαν πολλοί που δεν είχαν αντιληφθεί το μέγεθος του προβλήματος .

Αποσυνδεδεμένος Martha72

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 199
  • Φύλο: Γυναίκα
  • THERE'S MORE TO DO
    • Προφίλ
Απ: Απεργία και καταλήψεις στις Πανελλαδικές
« Απάντηση #76 στις: Απρίλιος 15, 2010, 12:27:50 πμ »
πάντως στο δικο μου σχολείο που μόνο μία αναπληρώτρια έχουμε και όλοι οι άλλοι είμαστε μόνιμοι, δεν κουνήθηκε φύλλο...ουτε καν να σχολιάσουμε το νέο νομοσχέδιο...ούτε καν μια ανακοίνωση ή ένα μέιλ από την ΕΛΜΕ...τίποτα....κοιμούνται όλοι τον ύπνο του δικαίου. Και βέβαια για απεργία ούτε λόγος...εδώ κανουν κρααααα να κάνουν ιδιαίτερα, κανουν και τράμπες μεταξύ τους (τύπου, στείλε μου εσύ 5 μαθηματικά να σου στειλω εγώ 5 αρχαία) και μετά μου λέτε εσείς για απεργία και κουραφέξαλα...; εδώ, κάποιοι βάζουν μέσο να μπουν ντε και καλά στη λυκειακή μπας και τσιμπήσουν κι από κει το κάτι τις τους....να χάσουν και 60 ευρώπουλα για κάτι που όπως νομιζουν, δεν τους αφορά; Ανέκδοτα λέμε;
THOSE WHO DARE TO TEACH MUST NEVER CEASE TO LEARN

Αποσυνδεδεμένος enigma

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 153
    • Προφίλ
Απ: Απεργία και καταλήψεις στις Πανελλαδικές
« Απάντηση #77 στις: Απρίλιος 15, 2010, 12:34:42 πμ »
Απεργία διαρκείας μέσα στις  Πανελλαδικές, να ξεκινήσουμε από τώρα.
Μας κόβουν τα φράγκα, μας επιβάλλουν μεντορα-ντ@β@ κ πασχαλιάτικο μποναμά 5 διδακτικές εξτρά - εδώ να θυμηθούμε ότι σύμφωνα με τα νέα μέτρα τα χρήματα για υπερωρίες καπούτ!
μη μιλήσουμε για τους πετσοκομμένους διορισμούς, την ελλιπή χρηματοδοτηση κ.α. που θα φτάσουν τα σχολεία στον πάτο!
σήμερα παίζεται κορόνα γράμματα η ποιότητα ζωής πολλών μελλοντικών γ-ε-ν-ι-ώ-ν εκπαιδευτικών, σήμερα διακυβεύεται το 'δημόσιο' σχολείο, και θα μας σταματήσει το αν θα γίνουν οι πανελλαδικές Ιούλη αντί για Μάη;  
Δε θα πεθάνουμε με 50 ή 500 ευρώ λιγότερα, ας θυσιάσουμε 5 ταβερνάκια, άλλοι έχυσαν αίμα για να κατακτήσουν αυτά που εμείς σήμερα τους αφηνουμε να μας κλέψουν.

5 ταβερνάκια τον μήνα :o    ===== 500 ευρώ :o

και μετά θέλεις να σε ακούσει η αννούλα??



γράψε και άλλα τετοια  και παράλληλα  κάνε  απεργία μέσα στην εξεταστική και θα δικαιωθείς

 
ελπιζω ότι κάνεις πλάκα. εξυπακουεται ότι δεν αναφερομουν σε 1 μηνα ή σε 5 ταβερνακια. ο νοών νοείτω με αυτο που ήθελα να πω.
αν κ τωρα που το λες, με την ακριβεια που υπαρχει μια οικογενεια 5 ατομων το έχει το 100αρι ανετα για μια ταβερνα.  

Αποσυνδεδεμένος takitos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: Απεργία και καταλήψεις στις Πανελλαδικές
« Απάντηση #78 στις: Απρίλιος 15, 2010, 12:49:39 πμ »
μου ειναι αδυνατον να γινεται απεργια και να μην συμμετεχω,,,,αλλα απο την αλλη ελπιζω να μην γινει μεσα στις πανελλαδικες γιατι ειλικρινα θα ντρεπομαι να κυκλοφορησω στην γειτονια μου............εχω ζησει για δεκαετιες την τρελλα που βιωνουν οι ιοκογενειες και δεν μπορω να τους βασανισω κι αλλο.............εκτος και προκειται για γενικο ξεσηκωμο του κλαδου που ομως δεν βλεπω...........και παλι θα μεινουμε κανα δυο τρεις να αρομε τις αμαριες του κλαδου.......οχι παιδια μην μου το κανετε αυτιο,,,,,

Αποσυνδεδεμένος filologos100

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 472
    • Προφίλ
Απ: Απεργία και καταλήψεις στις Πανελλαδικές
« Απάντηση #79 στις: Απρίλιος 15, 2010, 12:52:49 πμ »
Συμφωνώ ότι είμαστε  μίζερος κλάδος. Σήμερα στο σχολείο  μου όλοι φώναζαν για το αδικο νομοσχέδιο όπως το χαρακτήριζαν αλλά στο τελος ο μόνος που δήλωσε στάση εργασίας για αύριο ήμουν εγώ. Οι περισσότεροι είναι φιλοχρήματοι και κοιμουνται τουν υπνο του δικαιου. Λες και θα τους σώσουν τα 25 ευρώ που θα  πάρουν αύριο. Καλα για τους αναπληρωτές εκεί είναι το παράλογο. Αυτοί που θα έπρεπε να πρωτοστατουν μένουν απαθείς  και περιμενουν απο τους αλλους να βγαλουν το φιδι απο την τρυπα για λογαριασμο τους.
δεν εχουν συνειδητοποιησει ακομα οτι αν κανεις απεργια δεν χανεις προυπηρεσια. Αλλά ακόμα και αν εχανες  μία μέρα τι θα συνέβαινε;Εδώ διακυβευεται ο μελλοντικος τους διορισμος με τις αθλιες ρυθμισεις του νομοσχεδιου  και αυτοι κολλάνε στην μια μερα.Είμαστε αξιοι της μοιρας μας.

Αποσυνδεδεμένος δασκαλίτσα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απεργία και καταλήψεις στις Πανελλαδικές
« Απάντηση #80 στις: Απρίλιος 15, 2010, 12:57:52 πμ »
Α,ρε φιλόλογε....Δε θέλω να πω κάτι πάνω σε αυτά που λες και στην ευθύτητα με την οποία τα εκφράζεις,γιατί νιώθω ότι θα σε διακόψω...Να τα βλέπουν αυτά όλοι και να ξέρουν ότι το μέλλον τους το έχουν προδιαγράψει οι ίδιοι.

Αποσυνδεδεμένος popaki1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 400
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Απεργία και καταλήψεις στις Πανελλαδικές
« Απάντηση #81 στις: Απρίλιος 15, 2010, 01:10:49 πμ »
Απεργία διαρκείας μέσα στις  Πανελλαδικές, να ξεκινήσουμε από τώρα.
Μας κόβουν τα φράγκα, μας επιβάλλουν μεντορα-ντ@β@ κ πασχαλιάτικο μποναμά 5 διδακτικές εξτρά - εδώ να θυμηθούμε ότι σύμφωνα με τα νέα μέτρα τα χρήματα για υπερωρίες καπούτ!
μη μιλήσουμε για τους πετσοκομμένους διορισμούς, την ελλιπή χρηματοδοτηση κ.α. που θα φτάσουν τα σχολεία στον πάτο!
σήμερα παίζεται κορόνα γράμματα η ποιότητα ζωής πολλών μελλοντικών γ-ε-ν-ι-ώ-ν εκπαιδευτικών, σήμερα διακυβεύεται το 'δημόσιο' σχολείο, και θα μας σταματήσει το αν θα γίνουν οι πανελλαδικές Ιούλη αντί για Μάη;  
Δε θα πεθάνουμε με 50 ή 500 ευρώ λιγότερα, ας θυσιάσουμε 5 ταβερνάκια, άλλοι έχυσαν αίμα για να κατακτήσουν αυτά που εμείς σήμερα τους αφηνουμε να μας κλέψουν.

5 ταβερνάκια τον μήνα :o    ===== 500 ευρώ :o

και μετά θέλεις να σε ακούσει η αννούλα??



γράψε και άλλα τετοια  και παράλληλα  κάνε  απεργία μέσα στην εξεταστική και θα δικαιωθείς

 
ελπιζω ότι κάνεις πλάκα. εξυπακουεται ότι δεν αναφερομουν σε 1 μηνα ή σε 5 ταβερνακια. ο νοών νοείτω με αυτο που ήθελα να πω.
αν κ τωρα που το λες, με την ακριβεια που υπαρχει μια οικογενεια 5 ατομων το έχει το 100αρι ανετα για μια ταβερνα.  
ναι χιούμορ κάνω :)
Το 100άρι το έχει    όμως για μία φορά τον μήνα , ίσως  2   και με πολλύ ζόρι

Αποσυνδεδεμένος Don Quixote

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 339
    • Προφίλ
Απ: Απεργία και καταλήψεις στις Πανελλαδικές
« Απάντηση #82 στις: Απρίλιος 15, 2010, 09:32:48 πμ »
Δεν έχει νόημα να λέμε στην Αννούλα για κόπους, θυσίες, αδικίες. Ισα ισα χαίρεται που μας ξεφορτώνεται... Η Αννούλα μπορεί να χτυπηθεί (στα ΜΜΕ κυρίως) ως εξής:

Α)Πως έγινες νομάρχης στα 26 Αννούλα; Έδωσες Ασεπ;
Β)Γιατί στέλνεις το γιο σου σε ιδιωτικό Αννούλα που δεν έχει καν δικαίωμα εισαγωγής στην τριτοβάθμια εκπαίδευση;  Δεν έχεις εμπιστοσύνη στο δημόσιο σχολείο; Δεν έχεις εμπιστοσύνη στα ΑΕΙ – ΤΕΙ της χώρας;
Γ)Ποια είναι αυτή η περίφημη Λέσχη Bilderberg Αννούλα; Είσαι μέλος της;
Δ)Γιατί Αννούλα ήθελες με τόσο σθένος να είναι η δεύτερη επίσημη γλώσσα του ελληνικού κράτους τα Αγγλικά;

Όποιος βλέπει συνεντεύξεις της στα κανάλια, θα κατάλαβε πόσο ισχυρές πλάτες έχει η συγκεκριμένη. Δεν τη νοιάζει η εκπαίδευση . Αυτή θέλει να γίνει αρεστή στα αφεντικά της (Ε.Ε., λέσχες, ΣΕΒ, κτλ). Να τους πει μπήκα στο υπουργείο και μείωσα τα έξοδα, σφάζοντας τους εκπαιδευτικούς. Αύριο σαν πρωθυπουργός θα κάνω το ίδιο και στους υπόλοιπους κλάδους.

Κακώς συνδιαλεγόμαστε με την Διαμαντοπούλου σαν ΔΟΕ – ΟΛΜΕ – αναπληρωτές – ωρομίσθιοι. Είναι σαν να έρχεται ένας ΚΛΕΦΤΗΣ να μας βρίζει, να μας αδειάζει το σπίτι και εμείς να του λέμε:   -Δεν έχεις δίκιο που μας βρίζεις και αν θέλεις δώσε μας πίσω αυτά που μας έκλεψες...

Απομάκρυνση της Διαμαντοπούλου από το Υπουργείο πρέπει να είναι το πρώτο και κύριο αίτημα. Και μέχρι τότε να μιλάμε με τους υφυπουργούς της. Να απομονωθεί η συγκεκριμένη από όλη την εκπαιδευτική κοινότητα και να συνομιλεί μόνο με τους στρατευμένους ΑΡΔ της.

Αποσυνδεδεμένος founes

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 597
    • Προφίλ
Απ: Απεργία και καταλήψεις στις Πανελλαδικές
« Απάντηση #83 στις: Απρίλιος 15, 2010, 01:22:26 μμ »
Συνάδελφοι θα ήθελα να εκφράσω την άποψή μου όσον
αφορά το γεγονός ότι υπάρχει μια απαξίωση απέναντι στους
εκπαιδευτικούς που δεν απεργούν (αδίοριστους ή μη).

Δεν πρέπει να είμαστε ισοπεδωτικοί. Δε μπορούμε να ξέρουμε
αν κάποιος μπορεί να τα βγάζει πέρα οικονομικά, αν χρωστάει σε
δάνεια και κάρτες, αν έχει πολλά οικογενειακά έξοδα λόγω  παιδιών.
Δεν είναι όλοι το ίδιο, όυτε όλοι θησαυρίζουν από ιδιαίτερα.

Φιλικά μια άποψη 

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159616
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 459
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 422
Σύνολο: 435

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.14 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.