*

Αποστολέας Θέμα: ΠΕ 07 διοριστέοι β΄ φουρνιάς  (Αναγνώστηκε 2338 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Estella80

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 203
    • Προφίλ
ΠΕ 07 διοριστέοι β΄ φουρνιάς
« στις: Απρίλιος 14, 2010, 12:01:53 μμ »
Ανοίγω κι ένα θέμα για τη γερμανική φιλολογία, ώστε να δούμε πόσοι είμαστε εδώ ΠΕ 07;
'Εχω ακούσει, ότι είμαστε υπεράριθμοι και ότι ίσως να μην διορίσει καθόλου φέτος από τους κλάδους, που είναι υπεράριθμοι.
Περιμένω τα σχόλιά σας...
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 14, 2010, 02:43:44 μμ από Estella80 »
"A lie told often enough becomes the truth."
-- Vladimir Ilyich Lenin --

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΕ 07
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:02:03 »

Αποσυνδεδεμένος marigen

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 404
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ 07
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 14, 2010, 12:07:30 μμ »
δεν ξέρω αν είμαστε υπεράριθμοι, που το άκουσες; και γιατί να μη διορίσει; αφού ισχύει ακόμα το 60-40.. το θέμα είναι οτι θα διοριστούν πολύ λίγοι!
το σ/κ στο deutschlehrerkongress στη θεσσαλονίκη θα μάθουμε πιστεύω περισσότερα για τη κατάστασή μας..

(βάλε κάποιο πιο ειδικό τίτλο στο τόπικ για να μη χαθούμε..)

Αποσυνδεδεμένος Estella80

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 203
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ 07 διοριστέοι β΄ φουρνιάς
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 14, 2010, 03:28:35 μμ »
Το έμαθα από μία συνάδελφο, που είναι διορισμένη πε07 και ασχολείται με τα του κλάδου.
Ωστόσο και η Διαμαντοπούλου είπε σήμερα στο σκάι ράδιο, ότι εάν μια ειδικότητα έχει υπεράριθμους, δε θα πάρει άλλους. Τι να πω;
"A lie told often enough becomes the truth."
-- Vladimir Ilyich Lenin --

Αποσυνδεδεμένος marigen

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 404
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ 07 διοριστέοι β΄ φουρνιάς
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 15, 2010, 12:32:49 μμ »
αν μάθω κάτι στο συνέδριο θα ενημερώσω!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΕ 07 διοριστέοι β΄ φουρνιάς
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:02:03 »

Αποσυνδεδεμένος daf

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ 07 διοριστέοι β΄ φουρνιάς
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 15, 2010, 12:39:38 μμ »
Καλημέρα! Κι εγω είμαι ΠΕ07, ωρομίσθια σε Πρωτοβάθμια. Πως τα βλέπετε τα πράγματα για διορισμό και ωρομισθία του χρόνου? Είμαι θέση 160 στον ενιαίο. Φαντάζομαι δεν προλαβαίνω διορισμό με 40%... Πολύ άσχημη εξέλιξη και λίγο άδικη για εμάς που χρόνο χρόνο μαζεύουμε τα μόριά μας.. Αν μάθετε το οτιδήποτε ενημερώστε μας.
ΠΕ07

Αποσυνδεδεμένος Estella80

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 203
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ 07 διοριστέοι β΄ φουρνιάς
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 15, 2010, 02:34:52 μμ »
Είναι λίγο δύσκολα τα πράγματα DaF,
όλοι θα χτυπηθούμε από τις αλλαγές. Δεν είμαι καλή γνώστης του θέματος της
ωρομισθίας, αλλά νομίζω, ότι θα πάρει και εκεί ξεκάθαρα λιγότερους από
πέρυσι.
Τώρα στο θέμα του διορισμού μέσω προϋπηρεσίας, δες στο ακτουέλ περισσότερα.
Είχε άρθρο νομίζω με τους διοριστέους μέσω 40%, ώστε να δεις πόσα μόρια έιχε ο τελευταίος και να διαμορφώσεις άποψη, πόσο απέχεις από αυτόν και τη σειρά του.
"A lie told often enough becomes the truth."
-- Vladimir Ilyich Lenin --

Αποσυνδεδεμένος dimisfl

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 361
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ 07 διοριστέοι β΄ φουρνιάς
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 15, 2010, 02:45:59 μμ »
Όταν μια ειδικότητα έχει υπεράριθμους απλά δεν θα γίνουν νέες προσλήψεις, δηλ. με νέο ΑΣΕΠ. Οι διοριστέοι από το προηγούμενο ΑΣΕΠ (και το 40%) δεν έχουν σχέση μ'αυτά. Δείτε σε άλλο θέμα ΔΙΟΡΙΣΤΕΟΙ Β' ΦΟΥΡΝΙΑΣ ΙΙ

Αποσυνδεδεμένος Estella80

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 203
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ 07 διοριστέοι β΄ φουρνιάς
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 15, 2010, 06:13:36 μμ »
Συγγνώμη DaF, έτσι όπως ρώτησες συνδυαστικά μπερδεύτηκα κι εγώ στο τέλος. Βασικά διάβασε το προτεινόμενο νομοσχέδιο για να δεις πώς θα γίνονται οι προσλήψεις από εδώ και πέρα και τι ισχύει για τους ωρομίσθιους. Από ότι είδα στο μέλλον θα πρέπει να έχεις περάσει όπωσδήποτε ασεπ για οποιαδήποτε τοποθέτηση, ακόμα και για ωρομίσθια.

ps. Dimisfl, Ευχαριστώ για τη διόρθωση. :) Κατάλαβα, ότι η DaF δεν είναι διοριστέα ασεπ, απλά πρέπει να διαβάσει καλά και για τους παλιούς τρόπους διορισμού (μόνο με ασεπ , με ασεπ και 24 μήνες προύπ., μόνο με προυπηρεσία κ.τ.λ.) και για τον νέο, γιατι μπερδεύει νομίζω τις κατηγορίες μεταξύ τους και γιατί από την άλλη όλα αλλάζουν τώρα.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 15, 2010, 06:22:42 μμ από Estella80 »
"A lie told often enough becomes the truth."
-- Vladimir Ilyich Lenin --

Αποσυνδεδεμένος daf

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ 07 διοριστέοι β΄ φουρνιάς
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 15, 2010, 08:06:21 μμ »
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες παιδιά. Ναι, δεν είμαι διοριστέα ΑΣΕΠ, αλλά διαβάζοντας τα ποστ σας και μαθαίνοντας τα δυσοίωνα νέα έλεγα μήπως είχατε πληροφορίες σχετικά με το πόσους ακόμα με το 40% της ειδικότητάς μας θα προλάβουν να διοριστούν.
Αν δεν κάνω λάθος, είχε δηλώσει η υπουργός οτι οι διοριστέοι μέσω ΑΣΕΠ για το 2010-2011 θα διοριστούν σε δύο δόσεις, δηλ. μισοί το 2010 και μισοί το 2011. Αυτό δε θα επηρεάσει και το 40% ? Η βάση διορισμού ήταν 15,5 νομίζω φέτος και πιθανολογώ αν μειωθούν οι θέσεις του 60% θα εκτοξευθεί και η βάση διορισμού. Εμείς λοιπόν, που είμαστε επιτυχόντες ΑΣΕΠ και με κοντα στα 10 μόρια προυπηρεσίας είμαστε τελείως ξεκρέμαστοι. Και φυσικά ποιο το νόημα να πηγαίνουμε ωρομίσθιοι σε 3+ σχολεία, εφόσον τα μόρια πια δε θα μας προσφέρουν  προοπτική διορισμού? Να μην ανοίξω τώρα το θέμα του ΑΣΕΠ, που πρόκειται να αλλάξει(θα δίνει έμφαση στην Παιδαγωγική και στη"Γενική Παιδεία¨) και θα είναι ανοιχτός, δηλ. χωρίς να προσδιορίζει τις θέσεις για τις οποίες θα διαγωνιζόμαστε... Ειλικρινά είμαι πολύ απογοητευμένη... :-\   
ΠΕ07

Αποσυνδεδεμένος k_elina54

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 114
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ 07 διοριστέοι β΄ φουρνιάς
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 15, 2010, 08:43:29 μμ »
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες παιδιά. Ναι, δεν είμαι διοριστέα ΑΣΕΠ, αλλά διαβάζοντας τα ποστ σας και μαθαίνοντας τα δυσοίωνα νέα έλεγα μήπως είχατε πληροφορίες σχετικά με το πόσους ακόμα με το 40% της ειδικότητάς μας θα προλάβουν να διοριστούν.
Αν δεν κάνω λάθος, είχε δηλώσει η υπουργός οτι οι διοριστέοι μέσω ΑΣΕΠ για το 2010-2011 θα διοριστούν σε δύο δόσεις, δηλ. μισοί το 2010 και μισοί το 2011. Αυτό δε θα επηρεάσει και το 40% ? Η βάση διορισμού ήταν 15,5 νομίζω φέτος και πιθανολογώ αν μειωθούν οι θέσεις του 60% θα εκτοξευθεί και η βάση διορισμού. Εμείς λοιπόν, που είμαστε επιτυχόντες ΑΣΕΠ και με κοντα στα 10 μόρια προυπηρεσίας είμαστε τελείως ξεκρέμαστοι. Και φυσικά ποιο το νόημα να πηγαίνουμε ωρομίσθιοι σε 3+ σχολεία, εφόσον τα μόρια πια δε θα μας προσφέρουν  προοπτική διορισμού? Να μην ανοίξω τώρα το θέμα του ΑΣΕΠ, που πρόκειται να αλλάξει(θα δίνει έμφαση στην Παιδαγωγική και στη"Γενική Παιδεία¨) και θα είναι ανοιχτός, δηλ. χωρίς να προσδιορίζει τις θέσεις για τις οποίες θα διαγωνιζόμαστε... Ειλικρινά είμαι πολύ απογοητευμένη... :-\   

Εγώ πάντως που μίλησα με κάποιον από την ένωση μου είπε ότι αν δεν κατατεθει το σχέδιο νόμου δεν ξέρουμε τίποτα σίγουρο.(όχι ότι μου είπε και κάτι καινούριο δηλαδή) Δεδομένου ότι είμαι στην ίδια κατάσταση μ΄εσένα και τον ρώτησα ποιο συγκεκριμένα  άφησε να εννοειθεί η πιθανότητα πώς αν δεν μετρήσουν τα μόρια από ΑΣΕΠ ή δεν με συμφέρει η μοριοδότηση (ΑΣΕΠ, προϋπηρεσία κτλ.)ίσως θα έπρεπε να σκεφτώ έναν άλλο τρόπο να βγάζω το ψωμί μου.Και φυσικά έκτοτε δεν μιλιέμαι...

Αποσυνδεδεμένος Estella80

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 203
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ 07 διοριστέοι β΄ φουρνιάς
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 15, 2010, 09:45:13 μμ »

Εδώ που φτάσαμε όλα παίζονται. Θα δείξει...
"A lie told often enough becomes the truth."
-- Vladimir Ilyich Lenin --

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161393
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 555
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 478
Σύνολο: 494

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.11 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.