*

Αποστολέας Θέμα: ιδιαιτερα γαλλικα - πανακριβα?  (Αναγνώστηκε 4914 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος δηιάνειρα

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1141
    • Προφίλ
ιδιαιτερα γαλλικα - πανακριβα?
« στις: Απρίλιος 15, 2010, 01:23:14 πμ »
εχω ξεκινησει γαλλικα σε φροντιστηριο(για να δωσω το delf b2) και επειδη δεν υπηρχε τμημα με βαλανε να κανω ιδιαιτερα και πληρωνω 22 ευρω την ωρα.αλλα μου ειπαν οτι επειδη ισχυει το ακαδημαικο τεταρτο(και στα ιδιαιτερα????) θα κανω 45 λεπτα. και επειδη φυσικα δεν φτανει η μια ωρα κανω 2 ωρες μαθημα(που ουσιαστικα ειναι 1.30 ωρα) και πληρωνω 44 ευρω το μαθημα. με πιασαν κοροιδο η μου φαινεται????κανω 2 φορες την εβδομαδα δηλαδη πληρωνω 88 ευρω την βδομαδα. και σκεφτειτε οτι με την δουλεια που κανω δεν βγαζω ουτε 75 ευρω την εβδομαδα..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ιδιαιτερα γαλλικα - πανακριβα?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:55:52 »

Αποσυνδεδεμένος Metal Heart

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ιδιαιτερα γαλλικα - πανακριβα?
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 15, 2010, 01:32:01 πμ »
Το βλέπω κοροϊδία. Γιατί δεν κάνεις ιδιαίτερα σπίτι σου; Λιγότερο θα σου στοιχίσει και θα κάνεις και 60λεπτα.

Αποσυνδεδεμένος δηιάνειρα

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1141
    • Προφίλ
Απ: ιδιαιτερα γαλλικα - πανακριβα?
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 15, 2010, 01:38:04 πμ »
ποια τιμη ειναι λογικη δηλαδη? ειναι αργα να ξεκινησω μιας και στις 14 μαιου δινω. αλλα αμα συνεχισω για dalf εννοειτε η σπιτι μου η σε φροντιστηριο με γκρουπ.

Αποσυνδεδεμένος δηιάνειρα

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1141
    • Προφίλ
Απ: ιδιαιτερα γαλλικα - πανακριβα?
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 22, 2010, 11:40:40 μμ »
κανεις να μου πει τη γνωμη του???

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ιδιαιτερα γαλλικα - πανακριβα?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:55:52 »

Αποσυνδεδεμένος Metal Heart

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ιδιαιτερα γαλλικα - πανακριβα?
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 23, 2010, 02:34:47 πμ »
Γιατί δεν ψάχνεις ιδιαίτερα στο σπίτι σου; Δε νομίζω να σου πάρουν πάνω από 20 ευρώ την ώρα.

Αποσυνδεδεμένος δηιάνειρα

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1141
    • Προφίλ
Απ: ιδιαιτερα γαλλικα - πανακριβα?
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 23, 2010, 03:15:23 πμ »
καταλαβες την ερωτηση μου? θελω να συγκρινω με αλλα ιδιαιτερα. τωρα που σε 3 εβδομαδες δινω λιγο δυσκολο να σταματησω.τον ηπια που τον ηπια τωρα.θελω να μαθω ποσα παιρνουν αλλοι καθηγητες.

Αποσυνδεδεμένος marvac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Εθισμός στο pde...
    • Προφίλ
Απ: ιδιαιτερα γαλλικα - πανακριβα?
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 23, 2010, 08:52:37 πμ »
Εξαρτάται από πολλούς παράγοντες αυτό. Από την εμπειρία αλλά και από τον "κύκλο " του καθέ συναδέλφου. Εγώ για παράδειγμα έπαιρνα το 2004 25ευρώ την ώρα για Β2 και 23 ευρώ την ώρα για γ δημοτικού (Για να μην παρεξηγηθώ είχα και τις πλάτες μεγάλου ιδιωτικού από πίσω μου). Θεωρούμουν ακριβή και από φοιτήτρια, ακόμα αλλά πάντα είχα μαθήματα (κατά μέσο όρο 10-12 ιδιαίτερα) και τους μαθητές τους ¨έσκιζα¨-με την καλλή έννοια. Φυσικά το έπαιρναν όλοι το χαρτί, είτε πιστοποιητικό , είτε πανελλήνιες κτλ. Πάντα λοιπόν με συναδέλφους που είχα αυτή τη συζήτηση υπήρχαν διαφωνίες. Σήμαρα επί παραδείγματι έχω συνάδελφο (περιοχή Γλυφάδα ) που παίρνει 30 ευρώ αλλά αν ήθελα για το παιδί μου αυτόν θα έπαιρνα. Είμασταν μαζί στο μεταπτυχιακό. Επίσης άλλη φίλη (ίδια προσόντα, ίδια εμπειρία-περίπου 15 χρόνια) παίρνει 20 ευρώ για αχάριους και 24 ευρώ για προχωρημένους. Όλα αυτά είναι πολύ υποκειμενικά. Αυτό που θεωρώ σημαντικότερο είναι η ώρα. Εκεί σου κάνανε μεγάλη π@@@@@. Κι αυτό γιατί η ώρα του ιδιαιτέρου για την οποία μιλάω είναι τουλαχιστον 60 λεπτα. Εγώ σχεδόν πάντα 70 λεπτά κάνω χώρια το διάλειμμα-δηλαδή 70 λεπτα καθαρά. Δηλαδή δεν είμαι και με το ρολόι αλλα πάντα καθυστερώ με τα ιδιαίτερα.
Τώρα βέβαια που δεν κάνω μαθήματα εδώ και κάποια χρόνια αλλά έχω ενεργούς σε αυτόν τον τομέα συναδέλφους, ακούω γύρω στα 16-25 για δημοτικό και για Β2 μια αξιοπρεπής τιμή από έμπειρο (3 με 4 ώρες την εβδομάδα από 20 έως 25 ευρώ την ώρα). Αυτό που μετράει πάνω απ΄όλα είναι το πόσο "τσακάλι " είναι ο καθηγητής. Αν ένας καθηγητής ''πετάει", φαίνεται παιδάκι μου-αν είναι έμπειρος και όχι να ψάχνεται. Ελπίζω να βοήθησα.
"Kι αν είναι κι έρθουνε χρόνια δίσεχτα,
πέσουν καιροί οργισμένοι,
κι όσα πουλιά μισέψουνε σκιασμένα, κι όσα δέντρα,
για τίποτ’ άλλο δε φελάν παρά για μετερίζια,
μη φοβηθείς το χαλασμό. Φωτιά ! τσεκούρι !τράβα !"
(Κωστής Παλαμάς)

Αποσυνδεδεμένος δηιάνειρα

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1141
    • Προφίλ
Απ: ιδιαιτερα γαλλικα - πανακριβα?
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 23, 2010, 02:02:59 μμ »
σιγουρα ειναι πολυ καλη η καθηγητρια,αλλα ουσιαστικα επειδη κανω τα ιδιαιτερα μεσα στο φροντιστηριο πληρωνω και την καθηγητρια και το φροντιστηριο.δηλαδη απο τα 22 ευρω δεν τα παιρνει ολα αυτη.αλλα ειναι μεγαλη κοροιδια αυτο με το ακαδημαικο τεταρτο.μου κοβουν μιση ωρα την οποια πληρωνω!

Αποσυνδεδεμένος tinkerbel!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ιδιαιτερα γαλλικα - πανακριβα?
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 23, 2010, 08:15:15 μμ »
Έχω βρεθεί στην ίδια θέση μία φορά, από την άλλη όμως πλευρά.Το φροντιστήριο με προσέλαβε για να κάνω ιδιαίτερο Γαλλικών.Το παιδί έδινε 22 ευρώ την ώρα, και εγώ από αυτά, έπαιρνα μόνο 7.5 ευρώ +ένσημα...Κάτι που δυστυχώς δεν γνώριζα από την αρχή.Όταν το έμαθα είχαμε ήδη ξεκινήσει μαθήματα και δεν ήθελα να αφήσω το μαθητή ενώ σε 3 μήνες θα έδινε(ήταν πρόγραμμα 3 μηνών για Α1).Κατέληξα στο συμπέρασμα ότι ούτε εμένα με συμφέρει, και μόλις πέρασε τις εξετάσεις σταμάτησα.Αν συνεχίσεις, καλύτερα να το κάνεις σε γκρουπ ή με καθηγήτρια στο σπίτι.Τώρα όντως είναι πολύ αργά.Καλή επιτυχία στις εξετάσεις σου!
Μυστικά για έναν ονειρεμένο γάμο! http://projectgamos.gr/

Αποσυνδεδεμένος δηιάνειρα

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1141
    • Προφίλ
Απ: ιδιαιτερα γαλλικα - πανακριβα?
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 23, 2010, 11:50:22 μμ »
δε νομιζω να καταδεχεται η συγκεκριμενη να ερχεται για 7.5 ευρω μονο.πιστευω οτι παιρνει τα 15 σιγουρα.αλλα γιατι να πληρωνω και το φροντιστηριο? επειδη καθομαι στην καρεκλα τους? ας τα κλεισουν πια τα φροντιστηρια,αφου ολοι μπορουμε να κανουμε ιδιαιτερα οποτε και οπου θελουμε. αντε πια αηδια κατηντησε αυτη η χωρα με τα φροντιστηρια.μετανιωσα την ωρα και την στιγμη..

Αποσυνδεδεμένος tinkerbel!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ιδιαιτερα γαλλικα - πανακριβα?
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 24, 2010, 02:04:09 πμ »
Μέχρι να το συζητήσω κι εγώ με το μαθητή, το ίδιο πίστευε, πως η αμοιβή μου δηλαδή θα ήταν σίγουρα μεγαλύτερη.Ενήλικας κι εκείνος.Τώρα, αυτό με τα διαλείμματα, να σου πω την αλήθεια, θα το βρεις σε όλα τα φροντιστήρια.Κι εγω, στο φροντ, πάνω από 50 λεπτά μάθημα δεν ήθελα να κάνω, λόγω μικρής αμοιβής.Ενώ στα κανονικά ιδιαίτερα σχεδόν πάντα μένω επιπλέον τουλάχιστον ένα δεκάλεπτο πέρα από το 60λεπτο.Στη συγκεκριμένη περίπτωση, έκανα τη βλακεία και υπέγραψα τη σύμβαση προτού μιλήσω για το οικονομικό, γιατί πάντα η ιδιοκτήτρια ήταν εξαφανισμένη, κι εγώ υπέθεσα πως αφού μιλάμε για ιδιαίτερο θα ήταν γύρω στα 15 ευρώ +ενσημα.
Μυστικά για έναν ονειρεμένο γάμο! http://projectgamos.gr/

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159625
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 467
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 412
Σύνολο: 425

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.095 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.