*

Αποστολέας Θέμα: ΠΕ03 - Πίνακας Εκτίμησης Μορίων Διορισμού 2010  (Αναγνώστηκε 92205 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος valanidas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 215
    • Προφίλ
Απ: ΠΕΟ3- Πίνακας Εκτίμησης Μορίων Διορισμού
« Απάντηση #28 στις: Μάιος 29, 2010, 09:31:26 μμ »
Αγαπητέ συνάδελφε ωραία τα λες με έφτιαξες για Σαββατόβραδο..........

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΕΟ3- Πίνακας Εκτίμησης Μορίων Διορισμού
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:44:19 »

Αποσυνδεδεμένος mikal

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕΟ3- Πίνακας Εκτίμησης Μορίων Διορισμού
« Απάντηση #29 στις: Μάιος 29, 2010, 09:52:05 μμ »
   

Σάββατο, 29 Μαΐου 2010
Eπιστολή - κόλαφος στην κυρία Διαμαντοπούλου από έναν μαθητή

"Κι εγώ μαθητής είμαι αλλά έχω την ατυχία να μην έχω μάνα υπουργό. Η δική μου μητέρα είναι μια απ' αυτούς που λες πως δε σε νοιάζουν γιατί εσύ νοιάζεσαι μόνο για μας τους μαθητές. Είμαι γιος αναπληρώτριας κι επειδή μάλλον τα έχεις μπλεγμένα λίγο και δεν ξέρεις τι σημαίνει αυτό θα σου πω εγώ που το ξέρω από πρώτο χέρι. ......


Να σου πω πρώτα για τη λέξη ασέπ... Λοιπόν για μένα η λέξη αυτή σημαίνει να μαγειρεύω μόνος , να τρώω μόνος, να πλένω τα ρούχα μου και της μαμάς μου,να μετακομίζω στο σπίτι της γιαγιάς σε έκτακτες ανάγκες.. Έγινε αυτό κάμποσες φορές. Έπειτα άρχισαν τα ταξίδια.. .Δε θα σου πω τι σημαίνει σ' άλλο σχολείο να κάνω αγιασμό κι από άλλο να παίρνω απολυτήριο της τάξης, αυτά είναι ψιλά γράμματα. Στην αρχή επαναστατούσα, μετά συμβιβάστηκα, τώρα καταλαβαίνω. Καταλαβαίνω και τη λέξη "οικονομία" που κάνει μόνη της η μάνα μου για να μη μου στερήσει εμένα τίποτα. Αλλά εγώ κάνω τη δική μου οικονομία και δεν της λέω πως τα τζιν μου κόντιναν και τα παπούτσια μου θέλουν τσαγκάρη.Τα καλοκαίρια δε μ' αρέσουν. Η μάνα μου ιδρώνει και ξεϊδρώνει μπροστά στον υπολογιστή να κατεβάζει πίνακες και να μετράει ποσοστά. Αλλά φέτος το μεγάλο πανηγύρι άρχισε από πιο νωρίς. Η μάνα μου φέτος μου υποσχόταν πως πολλά θ' αλλάξουν γιατί διορίζεται επιτέλους. Αλλά το τροπάρι άρχισε ν' αλλάζει από νωρίς. 13 Απρίλη ημέρα Τρίτη ήταν το αποκορύφωμα. Δεν την ξεχνώ αυτή τη μέρα. Από τότε έγινα εγώ ο μεγάλος κι αυτή η μικρή. Πολλές φορές έχω ζηλέψει τα παιδιά που την είχαν δασκάλα, πάντα της το φυλούσα που έβαζε τη δουλειά πάνω από μένα. Αλλά τώρα πια μόνον την πονάω και φοβάμαι και για τους δυό μας. Οι συμμαθητές μου περιμένουν το καλοκαίρι πως και πως. Εγώ τρέμω πως θα 'ναι το χειρότερο απ' όλα. Δε με νοιάζει που δε θα πάω διακοπές, έχω συνηθίσει. Δε με νοιάζει για πράγματα, ρούχα κι ανέσεις που δεν έχω. Το φόβο στο βλέμμα της δεν αντέχω άλλο. Εσείς βάζετε πρώτα εμένα από τη μαμά μου, έτσι λέτε στην τηλεόραση. Η μάνα μου γιατί λέει πως μας αφανίζετε και τους δυο?
Αυτά...
Σας καλημερίζω"
Ένας μαθητής α' λυκείου.


http://troktiko.blogspot.com/2010/05/e_7748.html
Όταν οι άνθρωποι κάνουν σχέδια ο θεός γελάει!

Αποσυνδεδεμένος m.m

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
    • Προφίλ
Απ: ΠΕΟ3- Πίνακας Εκτίμησης Μορίων Διορισμού
« Απάντηση #30 στις: Μάιος 29, 2010, 10:02:05 μμ »
περυσι πηραν 285?
φετος που αυξηθηκαν τα ποσοστα συνταξιοδοτησης και με τη μειωση στις προσληψεις
μαλλον θα έρθει μια η άλλη?

Αποσυνδεδεμένος valanidas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 215
    • Προφίλ
Απ: ΠΕΟ3- Πίνακας Εκτίμησης Μορίων Διορισμού
« Απάντηση #31 στις: Μάιος 30, 2010, 10:06:15 πμ »
Καλήμερα ,εμάς τους μαθηματικούς μάλλον δεν μας απασχολεί και πάρα πολλή ο διορισμός μας,σιγή ισχύος,γιατί άραγε????

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΕΟ3- Πίνακας Εκτίμησης Μορίων Διορισμού
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:44:19 »

ln03

  • Επισκέπτης
Απ: ΠΕΟ3- Πίνακας Εκτίμησης Μορίων Διορισμού
« Απάντηση #32 στις: Μάιος 30, 2010, 10:51:57 πμ »
Οι μαθηματικοί που πήραν μετάθεση είναι 750 λογικά οι μισοί απ’ αυτούς αντιστοιχούν σε συνταξιοδοτήσεις.  Εγώ είμαι φυσικός και έκανα ακριβή υπολογισμό για το κλάδο ΠΕ 4. λογικά το ίδιο θα ισχύει και στους άλλους κλάδους. Αυτό που μπορεί να ψάξει κάποιος, είναι να πάρει τον πίνακα με τις μεταθέσεις και να κάνει  ταξινόμηση δεδομένων για τους μαθηματικούς., τις δύο τελευταίες στήλες οργανικής και μετάθεσης. Θέλει λίγο χρόνο.. μπορεί να δει πόσα κενά προέκυψαν και πόσες ανάγκες.  Αυτό που έχω ακούσει και διασταυρώσει είναι ότι οι μεταθέσεις βασίστηκαν στον αριθμό συνταξιοδοτήσεων.
Αν ισχύουν αυτά αναλογικά και σε άλλους κλάδους το αποτέλεσμα θα είναι ,πιθανολογώ, για τους μαθηματικούς περίπου 350 κενά λόγω συνταξιοδοτήσεων.

Πιθανολογείς ότι τα κενά των μαθηματικών -για διορισμό μόνιμο- θα είναι 350;;
τους αποσπασμένους, υπεράριθμους που θα κάλύψουν τα κενά τα υπολογίσατε;; νομίζω ότι είναι και δύσκολο να προσεγγίσεις τον αριθμό και δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο αυτή η διαδικασία αφού αφού αρχές ιουλίου (σε ένα μήνα δλδ) θα προκύψουν τα κενά.

Αποσυνδεδεμένος Kappa_Kay

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕΟ3- Πίνακας Εκτίμησης Μορίων Διορισμού
« Απάντηση #33 στις: Μάιος 30, 2010, 11:01:46 πμ »
τα κενά θα ανακοινωθούν σε κάποιο σάιτ ποια ακριβώς είναι ή μαθαίνουμε απλά τον αριθμό τους για να καταλάβουμε πόσοι διορισμοί θα γίνουν??

ln03

  • Επισκέπτης
Απ: ΠΕΟ3- Πίνακας Εκτίμησης Μορίων Διορισμού
« Απάντηση #34 στις: Μάιος 30, 2010, 11:21:23 πμ »
τα κενά θα ανακοινωθούν σε κάποιο σάιτ ποια ακριβώς είναι ή μαθαίνουμε απλά τον αριθμό τους για να καταλάβουμε πόσοι διορισμοί θα γίνουν??

Λογικά θα βγουν τα κενά στο σάιτ του υπουργείου και θα καλούν τους διοριστέους και τους έχοντες προυπηρεσία να δηλώσουν προτίμηση θέσεων

Αποσυνδεδεμένος Kappa_Kay

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕΟ3- Πίνακας Εκτίμησης Μορίων Διορισμού
« Απάντηση #35 στις: Μάιος 30, 2010, 11:26:06 πμ »
Λογικά θα βγουν τα κενά στο σάιτ του υπουργείου και θα καλούν τους διοριστέους και τους έχοντες προυπηρεσία να δηλώσουν προτίμηση θέσεων
[/quot
συγνώμη,δεν τα ξέρω αυτά..αλλά για να δηλώσεις περιοχές δεν πρέπει να βγει η εγκύκλιος που βγαίνει αύγουτο??(για τους διοριστέους αναφέρομαι και συγκεκριμένα τους ασεπιτες αν εκεί είναι που διαφέρει)

Αποσυνδεδεμένος mk75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 374
    • Προφίλ
Απ: ΠΕΟ3- Πίνακας Εκτίμησης Μορίων Διορισμού
« Απάντηση #36 στις: Μάιος 30, 2010, 11:34:13 πμ »
Λογικά θα βγουν τα κενά στο σάιτ του υπουργείου και θα καλούν τους διοριστέους και τους έχοντες προυπηρεσία να δηλώσουν προτίμηση θέσεων
[/quot
συγνώμη,δεν τα ξέρω αυτά..αλλά για να δηλώσεις περιοχές δεν πρέπει να βγει η εγκύκλιος που βγαίνει αύγουτο??(για τους διοριστέους αναφέρομαι και συγκεκριμένα τους ασεπιτες αν εκεί είναι που διαφέρει)

Εγω παλι νομιζω θεσεις θα υπαρχουν μονο για διοριστεους του ΑΣΕΠ. Αντε και καμια 50αρια για ολους τους υπολοιπους (24μηνα 40%) και λοιπα και αυτο αν...

Αποσυνδεδεμένος kani

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 172
    • Προφίλ
Απ: ΠΕΟ3- Πίνακας Εκτίμησης Μορίων Διορισμού
« Απάντηση #37 στις: Μάιος 30, 2010, 11:50:32 πμ »
Το νούμερο 350, μου φαίνεται πολύ αισιόδοξο.
Αν είναι όμως έτσι τότε για τους μαθηματικούς τα πράγματα είναι πολύ όμορφα...
Και με υπεράριθμους και με αποσπάσεις νομίζω ότι θα απορροφηθούν ασεπ και 40%.
Για να δούμε...

Αποσυνδεδεμένος valanidas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 215
    • Προφίλ
Απ: ΠΕΟ3- Πίνακας Εκτίμησης Μορίων Διορισμού
« Απάντηση #38 στις: Μάιος 30, 2010, 02:16:31 μμ »
Το νούμερο 350, μου φαίνεται πολύ αισιόδοξο.
Αν είναι όμως έτσι τότε για τους μαθηματικούς τα πράγματα είναι πολύ όμορφα...
Και με υπεράριθμους και με αποσπάσεις νομίζω ότι θα απορροφηθούν ασεπ και 40%.
Για να δούμε...

Αποσυνδεδεμένος ----

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 782
    • Προφίλ
Απ: ΠΕΟ3- Πίνακας Εκτίμησης Μορίων Διορισμού
« Απάντηση #39 στις: Μάιος 30, 2010, 02:54:20 μμ »
ΜΕΤΑΘΕΣΕΙΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ 2010 - 2011
Αθήνα, 31 Μαρτίου 2010
ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ
Από το Υπουργείο Παιδείας Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων ανακοινώνονται οι μεταθέσεις εκπαιδευτικών Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης έτους 2010.Οι έγκυρες αιτήσεις που υποβλήθηκαν για τη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση ανήλθαν σε 15.615. Από τις παραπάνω αιτήσεις ικανοποιήθηκαν 3.919 (ποσοστό 25,09%).
Οι μετατιθέμενοι οφείλουν να επικοινωνήσουν με τη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης στην οποία ανήκει η περιοχή μετάθεσής τους προκειμένου να πληροφορηθούν τα κενά στις σχολικές μονάδες και την προθεσμία υποβολής δήλωσης τοποθέτησης σε αυτές. Οι εν λόγω εκπαιδευτικοί μετά την ανακοίνωση της τοποθέτησής τους παρουσιάζονται για ανάληψη υπηρεσίας στις νέες τους θέσεις με τη λήξη του διδακτικού έτους. Σε αυτούς περιλαμβάνονται και οι εκπαιδευτικοί των οποίων η απόσπαση λήγει στις 31-8-2010, συνεχιζόμενης όμως της εν λόγω απόσπασης, μέχρι τη λήξη της. Από τα ανωτέρω εξαιρούνται όσοι από τους μετατιθέμενους εμπλέκονται με οποιοδήποτε τρόπο στη διαδικασία των εξετάσεων, οι οποίοι οφείλουν να παρουσιαστούν εντός εύλογου χρόνου μετά την εκπλήρωση των υποχρεώσεών τους και οπωσδήποτε εντός του μηνός Ιουλίου 2010.
Οι Διευθυντές, Υποδιευθυντές σχολικών μονάδων και οι Διευθυντές Διευθύνσεων και Προϊστάμενοι Γραφείων Εκπαίδευσης αναλαμβάνουν υπηρεσία μετά τη λήξη της θητείας τους.
Οι εκπαιδευτικοί που υπέβαλαν αίτηση μετάθεσης και δεν περιλαμβάνονται στις καταστάσεις, δεν μετατίθενται είτε διότι δεν υπήρχαν κενές οργανικές θέσεις, είτε διότι οι μετατιθέμενοι συγκεντρώνουν περισσότερες μονάδες μετάθεσης.
http://edu.klimaka.gr/ekpaideytikoi-anakoinvseis/metatheseis/467-metatheseis-ekpaidevtikwn-devterovathmias-ekpaidevshs.html

Αναφέρεται ξεκάθαρα σε κενά που θα καλύψουν οι μετατιθέμενοι που όπως έμαθα συνδέονται με τις συνταξιοδοτήσεις. Στον κλάδο πε04 που το έψαξα βγαίνει ακριβώς ο μισός αριθμός μεταθέσεων σαν κενά, φαντάζομαι το ίδιο θα ισχύει και στους άλλους κλάδους.
Για παράδειγμα τα παρακάτω νούμερα είναι οι αριθμοί των μεταθέσεων για ορισμένους κλάδους:
Θεολόγοι 171
Φυσικοί 410
Φιλόλογοι 1072
Μαθηματικοί 715
Γαλλικής 118
Αγγλικής 171
Γερμανικής 124
Καλλιτεχνικών 92
Φυσικής αγωγής 181
Χημικοί 145
Βιολόγοι 61

Αποσυνδεδεμένος ----

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 782
    • Προφίλ
Απ: ΠΕΟ3- Πίνακας Εκτίμησης Μορίων Διορισμού
« Απάντηση #40 στις: Μάιος 30, 2010, 04:41:51 μμ »
Πάντως για να είναι κανείς σίγουρος πρέπει να ψάξει στους πίνακες. Στους γυμναστές που είναι λίγοι , έκανα μια δοκιμή και βγαίνουν 45 κενά και όχι οι μισοί που νόμιζα που θα ήταν 90.
λογικά αυτοί οι 45 θα διοριστούν απ’ τους γυμναστές. Και ίσως όχι όλοι αφού υπάρχουν και αποσπασμένοι. Στους φυσικούς όμως μου βγήκαν ακριβώς οι μισοί και έτσι νόμισα ότι ισχύει και για τους άλλους κλάδους...

Αποσυνδεδεμένος ----

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 782
    • Προφίλ
Απ: ΠΕΟ3- Πίνακας Εκτίμησης Μορίων Διορισμού
« Απάντηση #41 στις: Μάιος 30, 2010, 05:09:29 μμ »
Από τους 181 γυμναστές που πήραν μετάθεση μόλις το ένα τέταρτο αντιστοιχεί σε κενές θέσεις.
Που πάει να πει ότι για κάθε κενό έγιναν τέσσερες διαδοχικές μεταθέσεις. Και αυτό επειδή έχει μεγάλο πρόβλημα  ο συγκεκριμένος κλάδος...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 642
Σύνολο: 643

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.088 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.