*

Αποστολέας Θέμα: Μόρια από Ιδιωτικό  (Αναγνώστηκε 38124 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος imanth

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση :ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: Μόρια από Ιδιωτικό
« Απάντηση #42 στις: Αύγουστος 08, 2007, 02:11:25 μμ »
Έχεις απόλυτο δίκιο,
το διάβασα και από ότι κατάλαβα μπορείς να εργαστείς και ως ωρομίσθια εάν δεν εχεις πλήρες ωράριο!! ;D
Περισσότερο βέβαια θα ήθελα την προσωπική σας άποψη για το εάν είναι καλή κίνηση ή όχι..... ???

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μόρια από Ιδιωτικό
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:15:49 »

eleftheria

  • Επισκέπτης
Απ: Μόρια από Ιδιωτικό
« Απάντηση #43 στις: Αύγουστος 08, 2007, 02:18:56 μμ »
Κοίτα, επειδή κι εγώ το σκέφτομαι, έχει τα θετικά και τα αρνητικά του. Παίρνεις μόρια που μετράνε και στον ΑΣΕΠ και στον ενιαίο διορισμών αλλά δεν μετράνε σε περίπτωση που αποφασίσεις να παραιτηθείς και να κυνηγήσεις αναπλήρωση στο δημόσιο. Από την άλλη, αν δεν έχεις άλλη επαγγελματική διέξοδο τότε να το κάνεις. Τουλάχιστον αυτό πιστεύω εγώ.

Αποσυνδεδεμένος imanth

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση :ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: Μόρια από Ιδιωτικό
« Απάντηση #44 στις: Αύγουστος 08, 2007, 02:31:37 μμ »
Νασαι καλά....
με βλέπω να πηγαίνω...
Δουλειά έχω...αλλά θα πάρω το ρίσκο να ξεκινήσω από την αρχή!! εάν δε ρισκάρουμε τώρα πότε????

Αποσυνδεδεμένος koni

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση-Π.Ε 01
    • Προφίλ
Απ: Μόρια από Ιδιωτικό
« Απάντηση #45 στις: Αύγουστος 09, 2007, 12:40:11 μμ »
Καλημέρα,
χρειάζομαι τη βοήθειά σας επειγόντως!!
Είμαι Πε20, δουλεύω στον ιδιωτικό τομέα σε εταιρεία πληροφορικής και πρώτη χρονιά έκανα και εγώ τα χαρτιά μου για ωρομίσθια.
Μου έγινε πρόταση από ιδιωτικό σχολείο να με προσλάβουν με μειωμένο ωράριο-τις μισές ώρες. Θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:
Τι πρέπει να προσέξω? εννοώ ότι πέρα από το διοριστήριο (που πολλοί δεν κάνουν)υπάρχει κάποια άλλη παγίδα?
Τα λεφτά είναι γύρω στα 500 ευρώ?
Μπορώ να εργαστώ παράλληλα και ως ωρομίσθια στο δημόσιο εάν με καλέσουν ?
Θεωρείτε ότι είναι καλή κίνηση να πάω στο ιδιωτικό???
Με συγχωρείτε για τις τόσες ερωτήσεις!!!!

Είναι καλή κίνηση μόνο αν σε ενδιαφέρει  να αρχίσεις να μαζεύεις προυπηρεσία, προσβλέποντας στο μέλλον στην εκπαίδευση, αλλά θα πάρει πολύ! Τα χρηματα δεν είναι κίνητρο, θα πληρώνεσαι ανάλογα με τις ώρες που θα έχεις. Ωρομίσθια στο δημόσιο θέλει γερό στομάχι, με μειωμένο σε ιδιωτικό απλά δεν θα γυρνάς σε όλη την Ελλάδα. Να προσέξεις το διοριστήριο, να γράφει τις ώρες που θα δουλεύεις, να ξεκαθαρίσεις το μισθό σου από την αρχή για να μην σου βγάζουν ότι θέλουν. Την επόμενη χρονιά ο νόμος λέει ότι δεν μπορούν να σου βάλουν λιγότερες ώρες από αυτές που είχες την πρώτη χρονιά ή να προσλάβουν και άλλον στην ειδικότητά σου, αν πρώτα δεν σου συμπληρώσουν πλήρες ωράριο. Παράλληλα δεν μπορείς να δουλεύεις. Να ζητήσεις να υπογράψεις την παραλαβή προγράμματος το Σεπτέμβρη στο ιδιωτικό και να διαβάσεις καλά τι γράφει, που σε αφορά. Καλή δύναμη! Παγίδες υπάρχουν πολλές, να διαβάσεις το νόμο 682/77, οπωσδήποτε που αφορά στα ιδιωτικά (βάλτο στο google και θα το βρεις εύκολα).
koni

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μόρια από Ιδιωτικό
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:15:49 »

eleftheria

  • Επισκέπτης
Απ: Μόρια από Ιδιωτικό
« Απάντηση #46 στις: Αύγουστος 09, 2007, 12:58:14 μμ »
koni, θα ήθελα μία διευκρίνηση: στην προκήρυξη του ΑΣΕΠ γράφει ότι για κάθε μήνα προϋπηρεσίας που προσφέρθηκε είτε σε δημόσιο είτε σε ιδιωτικό σχολείο, ο εκπαιδευτικός παίρνει μισό μόριο (ή έστω αν είναι ωρομίσθιος γίνεται αναγωγή). Όσον αφορά την υπηρεσία σε ιδιωτικό, τα μόρια για τον ΑΣΕΠ τα παίρνεις ούτως ή άλλως ή ισχύει κι εδώ ό,τι και με τους πίνακες; Ότι δηλαδή πρέπει να είσαι απολυμένος; Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Μόρια από Ιδιωτικό
« Απάντηση #47 στις: Αύγουστος 09, 2007, 01:04:28 μμ »
rica, στο ΑΣΕΠ δεν παίζει ρόλο αν έχεις απολυθεί ή όχι. Παίρνεις κανονικά την προσαύξηση. Είναι 0,5 μόρια/6 μήνες, αλλά δίνουν το μισό μόριο και στους 5 μήνες.

eleftheria

  • Επισκέπτης
Απ: Μόρια από Ιδιωτικό
« Απάντηση #48 στις: Αύγουστος 09, 2007, 01:12:21 μμ »
ioanna89, με πλήρες ωράριο σε ιδιωτικό μπορείς να κάνεις ΠΔΣ;

Επίσης, εχω την εντύπωση ότι με μειωμένο μπορείς να κάνεις ωρομισθία και στο πρωινό πρόγραμμα και σε ΠΔΣ. Ισχύει; Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Μόρια από Ιδιωτικό
« Απάντηση #49 στις: Αύγουστος 09, 2007, 01:22:13 μμ »
ioanna89, με πλήρες ωράριο σε ιδιωτικό μπορείς να κάνεις ΠΔΣ;
Δεν το ξέρω αυτό, αλλά για τον πίνακα αναπληρωτών παίρνεις μόρια μέχρι και για 21/ώρες εβδομάδα. Αν κάνεις συνολικά π.χ. 23 ώρες την εβδομάδα, δεν θα πάρεις μόρια για τις 2. Δεν ξέρω επίσης αν μπορείς καν να πάρεις τα μόρια της πρόσθετης, εφόσον μπεις στον πίνακα με ιδιωτική προϋπηρεσία (μετά από απόλυση). Σίγουρα πάντως δεν υπολογίζεται η ωρομισθία/ΠΔΣ που είχες κάνει πριν μπεις στο ιδιωτικό. (Για τον πίνακα μιλάμε, πάντα. Στο ΑΣΕΠ μετράνε όλα κανονικά).

Παράθεση
Επίσης, εχω την εντύπωση ότι με μειωμένο μπορείς να κάνεις ωρομισθία και στο πρωινό πρόγραμμα και σε ΠΔΣ. Ισχύει; Ευχαριστώ.
Νομίζω ότι ισχύει. Δεν υπάρχει κάποια απαγόρευση, όπως για τη διδασκαλία σε φροντιστήριο (για την πρωινή ωρομισθία). Δεν είμαι απόλυτα σίγουρη, πάντως.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 09, 2007, 01:46:37 μμ από ioanna89 »

Αποσυνδεδεμένος imanth

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση :ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: Μόρια από Ιδιωτικό
« Απάντηση #50 στις: Αύγουστος 09, 2007, 02:13:39 μμ »
Σε ευχαριστώ πολύ Koni..
η αλήθεια είναι ότι θα μου κακοφανεί στην αρχή μέχρι να καταφέρω να ανταπεξέρχομαι οικονομικά..άλλά όποιος τελικά ακολουθήσει αυτό το δρόμο θα το περάσει αναγκαστικά..με την ελπίδα ότι μετά θα είναι πολύ καλύτερα!!!!
Πιστεύω πάντως ότι αξίζει τον κόπο...
Μου είπαν για 10 ώρες (στο ιδιωτικό) και επομένως και τα μισά λεφτά πρωτοδιόριστου...
Ας ελπίσουμε ότι όλα θα πάνε καλά για όλους μας

Αποσυνδεδεμένος koni

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση-Π.Ε 01
    • Προφίλ
Απ: Μόρια από Ιδιωτικό
« Απάντηση #51 στις: Αύγουστος 10, 2007, 09:30:31 πμ »
koni, θα ήθελα μία διευκρίνηση: στην προκήρυξη του ΑΣΕΠ γράφει ότι για κάθε μήνα προϋπηρεσίας που προσφέρθηκε είτε σε δημόσιο είτε σε ιδιωτικό σχολείο, ο εκπαιδευτικός παίρνει μισό μόριο (ή έστω αν είναι ωρομίσθιος γίνεται αναγωγή). Όσον αφορά την υπηρεσία σε ιδιωτικό, τα μόρια για τον ΑΣΕΠ τα παίρνεις ούτως ή άλλως ή ισχύει κι εδώ ό,τι και με τους πίνακες; Ότι δηλαδή πρέπει να είσαι απολυμένος; Ευχαριστώ.

Τα παίρνεις έτσι κι αλλιώς, δε χρειάζεται να είσαι απολυμένος. Αν δώσεις ασεπ, ενώ δουλεύεις σε ιδιωτικό, θα σου βγάλουν βεβαίωση προυπηρεσίας με τα μόρια που έχεις ως τότε και θα την καταθέσεις μαζί με τα υπόλοιπα χαρτιά σου στο φάκελλο του ασεπ.
koni

Αποσυνδεδεμένος imanth

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση :ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: Μόρια από Ιδιωτικό
« Απάντηση #52 στις: Αύγουστος 10, 2007, 10:10:18 πμ »
Καλημέρα,
η βοήθειά σας είναι ό,τι καλύτερο!!!
έχω λύσει τις περισσότερες απορίες μου...!!!
Το πλήρες ωράριο είναι 21 ώρες την εβδομάδα?
Εσείς οικονομικά πως τα καταφέρνετε??

Αποσυνδεδεμένος koni

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση-Π.Ε 01
    • Προφίλ
Απ: Μόρια από Ιδιωτικό
« Απάντηση #53 στις: Αύγουστος 10, 2007, 12:44:33 μμ »
Καλημέρα,
η βοήθειά σας είναι ό,τι καλύτερο!!!
έχω λύσει τις περισσότερες απορίες μου...!!!
Το πλήρες ωράριο είναι 21 ώρες την εβδομάδα?
Εσείς οικονομικά πως τα καταφέρνετε??


Αν ξεκινάς από μηδενική προυπηρεσία το πλήρες ωράριο είναι 21 ώρες την εβδομάδα. Οικονομικά άλλοι πεινάνε, άλλοι κάνουν δύο τρεις δουλειές, άλλοι ανέχονται να τους εκμεταλλεύονται χοντρά, άλλοι έχουν να κάνουν με έντιμους εργοδότες και είναι οκ. Υπομονή! Πρόσεχε γιατί κάποιες φορές ενώ δουλεύες 21 ώρες, ή 10 ή 11, παίρνεις μικρότερη προυπηρεσία, επειδή η υπόλοιπη γράφεται αλλού. Δηλαδή μπορεί να δουλεύεις για άλλον.
koni

Αποσυνδεδεμένος imanth

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση :ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: Μόρια από Ιδιωτικό
« Απάντηση #54 στις: Αύγουστος 10, 2007, 01:26:00 μμ »
Τι εννοείς Koni να γράφεται αλλού ???
Δεν το κατάλαβα....
Οκ λοιπόν το λιγότερο 3 χρόνια τρέξιμο....ευτυχώς προέρχομαι από τον ιδιωτικό τομέα και έχω συνηθίσει στο 12ωρο...(όπως και οι περισσότεροι που έχουν εργαστεί στον ιδιωτικό!!)

Αποσυνδεδεμένος koni

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση-Π.Ε 01
    • Προφίλ
Απ: Μόρια από Ιδιωτικό
« Απάντηση #55 στις: Αύγουστος 10, 2007, 01:40:04 μμ »
Τι εννοείς Koni να γράφεται αλλού ???
Δεν το κατάλαβα....
Οκ λοιπόν το λιγότερο 3 χρόνια τρέξιμο....ευτυχώς προέρχομαι από τον ιδιωτικό τομέα και έχω συνηθίσει στο 12ωρο...(όπως και οι περισσότεροι που έχουν εργαστεί στον ιδιωτικό!!)


Εννοώ στο πρόγραμμα του σχολείου να κάνεις π.χ 3 μαθήματα και να ανακαλύπτεις στο τέλος της χρονιάς ότι στο ωρολόγιο που έχει καταθέσει το σχολείο στη β/θμια να έχεις ανάθεση σε δύο μόνο και το τρίτο, ενώ το διδάσκεις εσύ, να είναι αντεθειμένο σε άλλο συνάδελφο! Όσο για τα τρία χρόνια τρέξιμο....χμ! Ή δύο πλήρες ή εξαετία ή αν κλείσει το σχολείο και απολυθείς νωρίτερα από τα 6 χρόνια...
koni

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 467
Σύνολο: 467

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.099 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.