*

Αποστολέας Θέμα: Μόρια από Ιδιωτικό  (Αναγνώστηκε 38118 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Zio21

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: Μόρια από Ιδιωτικό
« Απάντηση #70 στις: Σεπτέμβριος 11, 2007, 02:59:47 μμ »
Απο ιδιωτικό ΙΕΚ Ισχύει το ίδιο ....μπορείς να μαζέψεις μόρια ...???

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μόρια από Ιδιωτικό
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:58:44 »

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Μόρια από Ιδιωτικό
« Απάντηση #71 στις: Σεπτέμβριος 11, 2007, 03:14:23 μμ »
Από όσα γνωρίζω από ιδιωτικό ΙΕΚ τα μόρια που μαζεύεις πιάνονται ως προ'υ'πηρεσία μετά το διορισμό κι όχι για τον Διαγωνισμό του ΑΣΕΠ. (Αν κάνω λάθος διορθώστε με).
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Μόρια από Ιδιωτικό
« Απάντηση #72 στις: Σεπτέμβριος 12, 2007, 04:52:22 μμ »
Η προϋπηρεσία σε ιδιωτικό ΙΕΚ μετράει μόνο για τη σύνταξη.

Αποσυνδεδεμένος chania2005

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 439
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ολα καλα!
    • Προφίλ
Απ: Μόρια από Ιδιωτικό
« Απάντηση #73 στις: Σεπτέμβριος 27, 2007, 01:11:57 πμ »
Να ρωτησω κι εγω κατι για τους απολυμενους ιδιωτικους..
Εστω οτι απολυεσαι απο ιδιωτικο, εχοντας 30 μορια. Πας αναπληρωτρια απο τον οκτωβρη του 2007. Αλλα επειδη για να διοριστεις μονιμος πρεπει να μαζεψεις 20 μορια στο δημοσιο, πρεπει να εργαστεις τα ετη 2007-2008, 08-09 και 09-10. Η ερωτηση μου ειναι, τοτε, τον Ιουνη του 2010 δλδ που τελειωνει η σχολικη χρονια και εχεις πια τα μορια για μονιμο διορισμο, τι γινεται? Κανεις τα χαρτια σου για μονιμο διορισμο, ή για αναπληρωτη παλι? Κι αν τα κανεις για διορισμο, πας απο Σεπτεμβρη ως μονιμη (σε περιπτωση εννοειται που εχεις καλη σειρα στον πινακα,ικανη για διορισμο)? Το ρωταω, γιατι μια γνωστη μου, που συμπληρωνει 6ετια σε ιδωτικο κι εχει απολυση, παρολο που ο νομος λεει οτι διοριζεται κατευθειαν, κι ενω εχει πολυ καλη σειρα, αυτη παει αναπληρωτρια μεχρι τελος του χρονου και μετα διορισμος. Ξερει κανεις κατι γι'αυτο?
worrying does not take away tomorrow's troubles, it takes away today's peace

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μόρια από Ιδιωτικό
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:58:44 »

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Μόρια από Ιδιωτικό
« Απάντηση #74 στις: Σεπτέμβριος 27, 2007, 03:22:53 πμ »
Να ρωτησω κι εγω κατι για τους απολυμενους ιδιωτικους..
Εστω οτι απολυεσαι απο ιδιωτικο, εχοντας 30 μορια. Πας αναπληρωτρια απο τον οκτωβρη του 2007. Αλλα επειδη για να διοριστεις μονιμος πρεπει να μαζεψεις 20 μορια στο δημοσιο, πρεπει να εργαστεις τα ετη 2007-2008, 08-09 και 09-10. Η ερωτηση μου ειναι, τοτε, τον Ιουνη του 2010 δλδ που τελειωνει η σχολικη χρονια και εχεις πια τα μορια για μονιμο διορισμο, τι γινεται? Κανεις τα χαρτια σου για μονιμο διορισμο, ή για αναπληρωτη παλι? Κι αν τα κανεις για διορισμο, πας απο Σεπτεμβρη ως μονιμη (σε περιπτωση εννοειται που εχεις καλη σειρα στον πινακα,ικανη για διορισμο)?

Τον Ιούνιο κάνεις τα χαρτιά σου για αναπλήρωση, γιατί ο πίνακας διορισμών συντάσσεται με βάση τις αιτήσεις των αναπληρωτών και τις βεβαιώσεις προϋπηρεσίας που κατατίθενται. Αφού ανακοινωθεί και οριστικοποιηθεί ο πίνακας διορισμών, βγαίνει εγκύκλιος για μόνιμο διορισμό και καλούνται όσοι έχουν χ μόρια και πάνω να κάνουν αίτηση. Δηλαδή κάνεις πρώτα αίτηση για αναπλήρωση (για να περαστεί η προϋπηρεσία της τελευταίας χρονιάς) και μετά αίτηση για μόνιμο διορισμό. Αν έχεις σειρά για διορισμό, διορίζεσαι το Σεπτέμβρη.

Παράθεση
Το ρωταω, γιατι μια γνωστη μου, που συμπληρωνει 6ετια σε ιδωτικο κι εχει απολυση, παρολο που ο νομος λεει οτι διοριζεται κατευθειαν, κι ενω εχει πολυ καλη σειρα, αυτη παει αναπληρωτρια μεχρι τελος του χρονου και μετα διορισμος. Ξερει κανεις κατι γι'αυτο?

Όσοι συμπληρώνουν 6ετία διορίζονται κατευθείαν, αλλά δεν προλαβαίνουν να διοριστούν αμέσως, γιατί η απόλυση βγαίνει στις 31/8 και χρειάζεται να γίνει μια διαδικασία (υπουργική απόφαση για σύσταση θέσεων κλπ), οπότε πάνε την επόμενη χρονιά.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 27, 2007, 03:41:34 πμ από ioanna89 »

Αποσυνδεδεμένος chania2005

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 439
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ολα καλα!
    • Προφίλ
Απ: Μόρια από Ιδιωτικό
« Απάντηση #75 στις: Σεπτέμβριος 27, 2007, 10:02:16 πμ »
H κοπελα ομως που λεω εχει απολυθει απο 31-8-2006. Κι επειδη ακριβως ηταν πολυ χρονοβορες οι διαδικασιες που χρειαζονταν για την πιστποποιηση του κλεισιματος του σχολειου, εφτασε Μαης του 2007 για να οριστικοποιηθει. Οποτε μετα εκανε τα χαρτια της, οπως ειπες προφανως, δλδ αναπληρωση και μετα την εγκυκλιο αιτηση για μονιμοποιηση. Γιατι ομως δε διοριστηκε κατευθειαν τωρα το Σεπτεμβρη?

Και παλι σ'αευχαριστω Ioanna!!! Εχεις απαντηση σε οτι κι αν ρωτησω!!
worrying does not take away tomorrow's troubles, it takes away today's peace

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Μόρια από Ιδιωτικό
« Απάντηση #76 στις: Σεπτέμβριος 27, 2007, 03:03:39 μμ »
Οι ιδιωτικοί με 6ετία διορίζονται με διαφορετική διαδικασία (όχι μέσω των αιτήσεων αναπληρωτών και του πίνακα διορισμών). Δεν κάνουν, δηλαδή, αίτηση μαζί με τους υπόλοιπους. Η γνωστή σου μάλλον δεν πρόλαβε τη σύσταση των θέσεων για ιδιωτικούς εκπαιδευτικούς αορίστου χρόνου (γίνεται συνήθως πριν τον Μάιο), επειδή καθυστέρησαν πολύ οι διαδικασίες για την πιστοποίηση της κατάργησης του σχολείου.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 27, 2007, 03:05:50 μμ από ioanna89 »

Αποσυνδεδεμένος chania2005

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 439
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ολα καλα!
    • Προφίλ
Απ: Μόρια από Ιδιωτικό
« Απάντηση #77 στις: Σεπτέμβριος 27, 2007, 10:59:46 μμ »
Να ρωτησω κι εγω κατι για τους απολυμενους ιδιωτικους..
Εστω οτι απολυεσαι απο ιδιωτικο, εχοντας 30 μορια. Πας αναπληρωτρια απο τον οκτωβρη του 2007. Αλλα επειδη για να διοριστεις μονιμος πρεπει να μαζεψεις 20 μορια στο δημοσιο, πρεπει να εργαστεις τα ετη 2007-2008, 08-09 και 09-10. Η ερωτηση μου ειναι, τοτε, τον Ιουνη του 2010 δλδ που τελειωνει η σχολικη χρονια και εχεις πια τα μορια για μονιμο διορισμο, τι γινεται? Κανεις τα χαρτια σου για μονιμο διορισμο, ή για αναπληρωτη παλι? Κι αν τα κανεις για διορισμο, πας απο Σεπτεμβρη ως μονιμη (σε περιπτωση εννοειται που εχεις καλη σειρα στον πινακα,ικανη για διορισμο)?

Τον Ιούνιο κάνεις τα χαρτιά σου για αναπλήρωση, γιατί ο πίνακας διορισμών συντάσσεται με βάση τις αιτήσεις των αναπληρωτών και τις βεβαιώσεις προϋπηρεσίας που κατατίθενται. Αφού ανακοινωθεί και οριστικοποιηθεί ο πίνακας διορισμών, βγαίνει εγκύκλιος για μόνιμο διορισμό και καλούνται όσοι έχουν χ μόρια και πάνω να κάνουν αίτηση. Δηλαδή κάνεις πρώτα αίτηση για αναπλήρωση (για να περαστεί η προϋπηρεσία της τελευταίας χρονιάς) και μετά αίτηση για μόνιμο διορισμό. Αν έχεις σειρά για διορισμό, διορίζεσαι το Σεπτέμβρη.

Ναι αλλα εγω που θα μαι μεχρι τοτε μονο στον πινακα αναπληρωτων, πως θα με βαλουν και στον πινακα των διορισμων εκεινο τον Ιουνη του 2010 που θα χω πια το δικαιωμα? Λες οτι μετα τις αιτησεις για αναπληρωση οριστικοποιειται ο πινακας διορισμων. Εγω ομως θα ειμαι μεσα σ'αυτον? Πως? Αφου μεχρι τοτε δεν ημουν μεσα σ'αυτον, και δε θα χω κανει αιτηση για να μπω .
worrying does not take away tomorrow's troubles, it takes away today's peace

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Μόρια από Ιδιωτικό
« Απάντηση #78 στις: Σεπτέμβριος 27, 2007, 11:38:11 μμ »
Εφόσον πληρείς τις προϋποθέσεις, μπαίνεις αυτόματα με τις αιτήσεις των αναπληρωτών. Δεν χρειάζεται να κάνεις ειδική αίτηση για τον πίνακα διορισμών.

Αποσυνδεδεμένος chania2005

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 439
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ολα καλα!
    • Προφίλ
Απ: Μόρια από Ιδιωτικό
« Απάντηση #79 στις: Σεπτέμβριος 27, 2007, 11:55:19 μμ »
Και θα ειμαι σιγουρη οτι θα το δουν απο μονοι τους να με ενταξουν για πρωτη φορα στον πινακα διορισμων? Λιγο δυσκολο με ολο το μπαχαλο που βλεπω οτι συμβαινει στα της εκπαιδευσης. Εκτος κι αν το κανει το συστημα απο μονο του. Αλλα και παλι...δε νομιζω, γιατι εχει περιεργες παραμετρους η δικη μου περιπτωση..
Σορρυ αν σ'εχω πρηξει ρε Ioanna!
worrying does not take away tomorrow's troubles, it takes away today's peace

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Μόρια από Ιδιωτικό
« Απάντηση #80 στις: Σεπτέμβριος 28, 2007, 12:00:00 πμ »
Το κάνει το σύστημα, αλλά ακόμα και αν δεν είσαι στον πρώτο πίνακα που θα βγει, δίνουν προθεσμία για ενστάσεις. Θα κάνεις ένσταση και μετά από λίγες μέρες θα διορθωθεί ο πίνακας. Έτσι γίνεται κάθε χρόνο.

Αποσυνδεδεμένος chania2005

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 439
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ολα καλα!
    • Προφίλ
Απ: Μόρια από Ιδιωτικό
« Απάντηση #81 στις: Σεπτέμβριος 28, 2007, 12:28:44 πμ »
Οκ! Σ'ευχαριστω για χιλιοστη φορα!!!
worrying does not take away tomorrow's troubles, it takes away today's peace

Αποσυνδεδεμένος theologia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μόρια από Ιδιωτικό
« Απάντηση #82 στις: Οκτώβριος 19, 2007, 11:09:32 πμ »
να κάνω μια ερώτηση δεν ξέρω κατά πόσο έχει απαντηθεί  :-[ οι ωρομίσθιοι σε ιδιωτικά ΕΠΑΛ με 2 ώρες την εβδομάδα πόσα μόρια συγκεντρώνουν? πόσες ώρες αντιστοιχούν σε ένα μόριο? ???

Αποσυνδεδεμένος chania2005

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 439
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ολα καλα!
    • Προφίλ
Απ: Μόρια από Ιδιωτικό
« Απάντηση #83 στις: Οκτώβριος 19, 2007, 11:38:17 πμ »
1 μοριο αντιστoιχει σε 1 μηνα διδασκαλιας, με πληρες ωραριο. Το πληρες ωραριο τωρα ειναι 21 ωρες την εβδομαδα. Αρα εσυ με 2 ωρες την εβδομαδα παιρνεις -στο περιπου σου λεω- λιγοτερο απο 0,1 μοριο το μηνα. Και μην ξεχνας οτι τα μορια αυτα αναγνωριζονται για να μπεις στον πινακα τον αναπληρωτων μονο αν εχεις απολυση απο το ιδιωτικο και ενω εχεις ηδη συγκεντρωσει 20 τουλαχιστον μορια απο το συγκεκριμενο ιδιωικο σχολειο. Επισης αν εχεις προυπηρεσια σε δημοσιο σχολειο πριν απο αυτην στο ιδιωτικο, πρεπει να διαλεξεις με ποια απο τις 2 (με τα μορια του ιδιωτικου δλδ, ή με τα μορια του δημοσιου) θες να μπεις στον πινακα των αναπληρωτων. Δεν αθροιζονται με λιγα λογια.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 21, 2007, 05:54:12 μμ από chania2005 »
worrying does not take away tomorrow's troubles, it takes away today's peace

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159833
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 505
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 505
Σύνολο: 514

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.121 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.