*

Αποστολέας Θέμα: Βάση διορισμού για τους Κοινωνιολόγους  (Αναγνώστηκε 5703 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βάση διορισμού για τους Κοινωνιολόγους
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 17, 2007, 10:21:06 πμ »
Εγώ θα έλεγα να μην μπούμε στο τρυπάκι του "διαίρει και βασίλευε" που μας έχει βάλει το ΥΠΕΠΘ.
Σκέψου ότι τα παιδιά που δεν έχουν ΑΣΠΑΙΤΕ και δεν είναι στους διοριστέους είναι στην ίδια θέση με εμάς (διοριστέους και μη) συνάδελφοι στην αγωνία και στην ανεργία. Δεν είναι ούτε λιγότερο, ούτε περισσότερο ικανοί από αυτούς που έχουν πτυχίο ΑΣΠΑΙΤΕ. Πολύ περισσότερο δεν φταίνε καν που δεν έχουν πτυχίο ΑΣΠΑΙΤΕ, ούτε νομίζω πως δεν είναι διατεθειμένοι να τα τραβήξουν το "κουπί" που τραβήξαμε και εμείς.
Η πραγματικότητα είναι πως στην χοάνη του συστήματος κάποιοι πολτοποιούνται γιατί δεν μας χωράνε όλους.
Και δυστυχώς συνθλίβονται άνθρωποι που έχουν Τελικό βαθμό (Μ.Ο) γραπτών  από 93.19!!!  έως και  77.01!!! :-[

Δεν είμαστε αντίπαλοι μεταξύ μας όσο κι αν αυτό βολεύει την εξουσία.  Ας το καταλάβουμε για να μπορέσουμε να αντισταθούμε.
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βάση διορισμού για τους Κοινωνιολόγους
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:13:32 »

Αποσυνδεδεμένος tade

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βάση διορισμού για τους Κοινωνιολόγους
« Απάντηση #15 στις: Ιούνιος 17, 2007, 11:47:50 μμ »
Διορίζονται κοινωνιολόγοι ως αναπληρωτές; Πόσοι;

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βάση διορισμού για τους Κοινωνιολόγους
« Απάντηση #16 στις: Ιούνιος 18, 2007, 12:12:13 πμ »
Λοιπόν νομίζω ότι έχουμε λίγο μπερδευτεί λόγω ημερών.
Πρώτον Γιάννη όταν λέω ότι έχεις δίκιο ενοούσα σχετικά με αυτό που μου έγραψες να μη δίνω βάση σε αυτά που μου είπαν για το αν έχουν ΑΣΠΑΙΤΕ ή όχι τόσοι πολλοί επιτυχόντες.
Δεύτερον μη αρχίσουμε τώρα μεταξύ μας τέτοιου είδους λογικές γιατί θα φτάσουμε να ρωτήσω εγώ εσένα πχ πως ξέρω ότι εσύ έχεις πτυχίο ΑΣΠΑΙΤΕ? ή εσύ να μου πεις πως ξέρω εγώ ότι εσύ mat έχεις πτυχίο ΑΣΠΑΙΤΕ και πάει λέγοντας.
Τρίτον, το "εσύ που είσαι" πήγαινε στην Κέλυ.

Τώρα, αγαπητή/ε tade αν κατάλαβα καλά ρωτάς αν θα πάρει Κοινωνιολόγους ως αναπληρωτές? Πιθανόν. Θα πρέπει να κάνεις αίτηση μόλις βγει η εγκύκλιος για τους αναπληρωτές και να ελπίζεις ότι θα σε καλέσουν. Το πόσους παίρνουν δεν είναι γνωστό από  πριν. Κάθε φορά είναι και διαφορετικός ο αριθμός. Πχ φέτος δεν νομίζω ότι έχουν πάρει πολλούς από τον κλάδο μας ως αναπληρωτές και νομίζω  ότι φέτος έχουν πάρει τους πιο πολλούς ως ωρομίσθιους.
Επειδή κατάλαβα ότι είσαι επιτυχόν χωρίς ΑΣΠΑΙΤΕ θα σε συμβούλευα 1ον να έχεις το νού σου να κάνεις αίτηση μόλις βγεί η εγκύκλιος για τους αναπληρωτές και ωρομίσθιους για να μπεις στον ενιαίο πίνακα (Β) αναπληρωτών γιατί ως επιτυχόν του ΑΣΕΠ θα πάρεις μόρια. Πχ αν ο Μ.Ο της γραπτής βαθμολογία σου είναι 90 θα πάρεις  90-55(η βάση)= 35 μόρια. Έχε όμως υπόψη σου ότι επειδή δεν έχεις πτυχίο ΑΣΠΑΙΤΕ θα μπείς στον πίνακα Β αλλά μετά από αυτούς που έχουν ΑΣΠΑΙΤΕ κι ας παίρνεις τόσα μόρια από το διαγωνισμό. :-\
 2ον Να κάνεις αίτηση για την ΑΣΠΑΙΤΕ έχει βγεί η προκήρυξη και νομίζω ότι τώρα κοντά λήγει η προθεσμία.
3ον μη το βάλεις κάτω επειδή φέτος συνέβη αυτό που συνέβη. ;)
Ελπίζω να βοήθησα.
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος tade

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βάση διορισμού για τους Κοινωνιολόγους
« Απάντηση #17 στις: Ιούνιος 18, 2007, 12:39:25 πμ »
Η εγκύκλιος για τους αναπληρωτές/ωρομίσθιους πού θα δημοσιευτεί; Υπάρχει περίπτωση να πάρουν τόσο πολλούς, ώστε να καλέσουν και μη κατόχους ΑΣΠΑΙΤΕ; Έχω ήδη ετοιμάσει τα δικαιολογητικα για την ΑΣΠΑΙΤΕ, αλλά φοβάμαι ότι δεν έχω αρκετά για να με δεχτούν. Τζάμπα θα πάνε και τα 50€ της αίτησης που θα κάνω... Όσο για το 90άρι μου στο διαγωνισμό του ΑΣΕΠ, αυτό θα το... βάλω στο καπέλο, που λένε και στην πρέφα... Σ' ευχαριστώ πολύ για τη βοήθειά σου, πάντως.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βάση διορισμού για τους Κοινωνιολόγους
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:13:32 »

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βάση διορισμού για τους Κοινωνιολόγους
« Απάντηση #18 στις: Ιούνιος 18, 2007, 09:06:16 πμ »
Καλημέρα,
Κοίτα έχω φίλη που είναι στον Ενιαίο πίνακα αναπληρωτών χωρίς ΑΣΠΑΙΤΕ και έχει δουλέψει ως αναπληρώτρια και ωρομίσθια. Μάλιστα και φέτος  δουλεύει ως ωρομίσθια. Πότε δεν ξέρεις πως θα έρθουν τα πράγματα. Άλλωστε το αν θα σε πάρουν ως αναπληρώτρια έχει να κάνει με ποιές περιοχές δηλώνεις κι αν τελικά στις περιοχές που δήλωσες υπάρξουν κενά, ποιοί είναι πριν από σένα στη συγκεκριμένη περιοχή κτλ.
Άρα δεν θεωρούμε τίποτα δεδομένο κάνουμε τα χαρτιά και τον σταυρό μας μαζί :D
Όσο για την εγκύκλιο θα κοιτάς alfavita, εδώ, και στις διευθύνσεις των δευτεροβάθμιων.
Τέλος ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να γίνει με την ΑΣΠΑΙΤΕ. Θα σου έλεγα αν έχεις τη δυνατότητα μη κάνεις αίτηση μόνο σε ένα παράρτημα της ΑΣΠΑΙΤΕ. Πχ εγώ είμαι κάτοικος Αθήνας και για να τελειώσω την ΣΕΛΕΤΕ ξενιτεύτηκα σε άλλη πόλη. Αν υπάρχει η δυνατότητα να το κάνεις κάντο. (και μη φανταστείς εγώ δούλευα κιόλας παράλληλα στη πόλη που πήγα για να βγάλω τα έξοδα).

"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βάση διορισμού για τους Κοινωνιολόγους
« Απάντηση #19 στις: Ιούνιος 18, 2007, 09:30:01 πμ »
nai mat rota me an exo aspete kai soy deixno to xarti amesos. ginete ayto! se kayptei? me to dikio toys kapoia paidia xoris aspete anarotioyntai ayto. amn to deis apo tin meria toys. an skefteis ton pono toys. an theoritkia enas apo aytoys den exei kai den mporei ayto na apodeixtei den exoyn dikio? ego den eipa oti oi 24 dioristeoi den exoyn alla theoritika prepei na ypirxe tropos na apodeixtei ayto. yparxei? oxi. epomenos? egho edo eimai se ooys theloyn deixno to ptyxio moy. an kaneis me amfisbitisei
Καλημέρα,
Βρε καλέ μου Γιάννη δεν κατάλαβες το πνεύμα μου. Βεβαίως και γω μπορώ να το δείξω σε όποιον μου το ζητήσει το πτυχίο μου. Αυτό που λέω είναι ότι αν κυριαρχήσει η λογική της ολοκληρωτικής καχυποψίας για τον διπλανό μας και δεν μπορούμε να δεχθούμε ότι υπάρχει τουλάχιστον ένα ελάχιστο ορθό στη λειτουργία και την αξιοπιστία του συστήματος θα τρελαθούμε. Σκέψου πχ να πω τώρα ότι "και που ξέρω εγώ αν όλοι αυτοί έχουν αυτόν το βαθμό πτυχίου?":o
Τώρα κοίτα δεν ξέρω αν κάποιος μπορεί να ζητήσει από το ΑΣΕΠ να ελεγχθούν μπροστά του τα πτυχία όσων συμμετέχουν στο διαγωνισμό αλλά, όποιος δεν μπορεί να πιστέψει ότι υπήρξαν 45 άτομα με πτυχίο ΑΣΠΑΙΤΕ δεν έχει παρά να ξεκινήσει μια διαδικασία έρευνας με δικηγόρους κτλ και να διαπιστώσει αν αυτό ισχύει. Επίσης ας τσεκάρει μερικά από τα ονόματα των επιτυχόντων στους πίνακες των αναπληρωτών και όσο για μας που δεν φαινόμαστε σε αυτούς τους πίνακες (ανάμεσά τους και εσύ και εγώ τότε εδώ είμαστε έτοιμοι με τις περγαμηνές μας για να βοηθήσουμε 8) θα υπάρχει κι άλλος τρόπος να αποδειχθεί αν έχουμε τα πτυχία μας.
Κάτι ακόμα, και βέβαια μπορώ να αντιληφθώ και την πικρία και τον θυμό και όλα. Αλλά, σου εξηγώ για άλλη μια φορά η επίθεση δεν μου έγινε από υποψήφιο ή επιτυχόντα χωρίς ΑΣΠΑΙΤΕ αλλά, από ΔΙΟΡΙΣΜΕΝΟ ΑΤΟΜΟ βάση επετηρίδας μάλιστα. ;D
Οι επιτυχόντες χωρίς ΑΣΠΑΙΤΕ είναι απόλυτα δικαιολογημένοι να θέλουν στοιχεία και αποδείξεις αλλά, αυτοί έχω την υποψία ότι είναι και αξιοπρεπείς και ψύχραιμοι.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 18, 2007, 11:59:16 πμ από mat »
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βάση διορισμού για τους Κοινωνιολόγους
« Απάντηση #20 στις: Ιούνιος 18, 2007, 09:53:16 πμ »
telospanton epipleon skepsoy oti osoii epityxontes i apotyxontes einai stin thesi poy isoyn esy paliotera kai exoyn na amfisbitoyn ta panta logo toy oti stin ellada ginontai polla kai epiplenon den toys ftanei o ponos tis apotyxias alla exoyn na foboyuntai (ase poy einai sigoyro) tis kompines me toys anaplirotes poy baptizoyn 30 minites. gia pes moy pos tha prostateytoyn aytoi mazi ki ego apo ayta ta kolpa? epomenos nai men sygxaritiria se sas alla skefteite ki emas poy palyeoyme gia ton idio skopo kai exoyme tosa na prosexoyme ( an ginoyn adikies). telospanton gia peskapoion tropo po mporoyme na katalaboyme an tha ginei ayto me toys dithen 30 minites?

Κοίτα λυπάμαι αλλά, δεν μπορώ να απολογηθώ εγώ ως μονάδα για το σύστημα. Έπειτα δεν καταλαβαίνω το ύφος "ναι μεν αλλά.... και τώρα για πες μας...".
Άλλωστε όταν διαπίστωσα και εγώ την κομπίνα με τους 30μηνίτες που δεν υπάρχουν έθεσα ζήτημα Που είναι η λίστα με τους Κοινωνιολόγους του 30ΜΗΝΟΥ ? (http://www.pde.gr/index.php?topic=1217) αλλά, δεν ειδα κανένα συνάδελφο ΠΕ10 να  ταράζεται  και στην κουβέντα μπήκαν όλοι οι άλλοι εκτός από του άμεσα ενδιαφερόμενους. Και να σημειώσεις ότι τότε δεν ήξερα αν θα είμαι ή όχι επιτυχούσα ή διοριστέα :(
Τέλος πάντων νομίζω ότι όποιος καίγεται πραγματικά για ότι συμβαίνει μπορεί αν θέλει να δράσει. Άλλωστε, υπάρχει μια προσπάθεια εδώ από συναδέλφους να οργανωθούν και να δράσουν Συλλογικά. Γιατί τα θέματα που θέτεις δεν λύνονται από μονάδες αλλά από ομάδες ανθρώπων που μπορούν να δουν τα πράγματα σε μια πιο "ολοκληρωμένη" και σφαιρική διάσταση και να λειτουργήσουν Συλλογικά. ;)

Σημ. Να σε ενημερώσω δε ότι αυτό με τους 30μηνίτες Μαιμού πέρασε γιατί κάποιοι έδρασαν συλλογικά και κατάφεραν να περάσει τόσο πέρσυ όσο και φέτος.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 18, 2007, 09:57:14 πμ από mat »
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος marias

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
    • www.dailytech.gr
Απ: Βάση διορισμού για τους Κοινωνιολόγους
« Απάντηση #21 στις: Ιούνιος 18, 2007, 10:51:23 πμ »
Mat ενημέρωσέ με θέλω να συμμετάσχω
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 23, 2015, 08:16:13 μμ από marias »

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βάση διορισμού για τους Κοινωνιολόγους
« Απάντηση #22 στις: Ιούνιος 18, 2007, 11:02:01 πμ »
Χθές έγινε μια πρώτη συνάντηση με συναδέλφους από το forum για να φτιαχτεί  ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΔΙΟΡΙΣΤΩΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΜΕΣΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ και πιστεύω ότι πήγε πολύ καλά και μπορεί να πάει ακόμη καλύτερα. Και επιτέλους υπάρχουν άνθρωποι που μπορούν να δούν τα πράγματα πέρα από το "μικρόκοσμό τους" και μπορούν να συζητήσουν, να επικοινωνίσουν και να δράσουν.
Περισσότερες πληροφορίες εδώ: http://www.pde.gr/index.php?topic=1887.msg17624#msg17624

Μια διευκρίνηση. Η κίνηση αυτή αφορά όλες τις ειδικότητες και είναι μια προσπάθεια συνολικής αντιμετώπισης των προβλημάτων των αδιόριστων εκπαιδευτικών όλων των βαθμίδων.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 18, 2007, 11:15:55 πμ από mat »
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος vsk

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 447
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ0402
    • Προφίλ
Απ: Βάση διορισμού για τους Κοινωνιολόγους
« Απάντηση #23 στις: Ιούνιος 18, 2007, 02:12:58 μμ »
Σύμφωνα με τον πίνακα που δημοσιεύεται εδώ: http://www.ete.gr/forum4/display_topic_threads.asp?ForumID=15&TopicID=1849&PagePosition=1 προσλήφθηκαν ως αναπληρωτές τέσσερις ΠΕ10 την περσινή χρονιά.
Εγώ πάλι με ένα γρήγορο ψάξιμο στις ανακοινώσεις των προσλήψεων αναπληρωτών εδώ http://dide-v.thess.sch.gr/teachers/anaplhrotes.html βρήκα μόνο τρεις που προσλήφθηκαν στις 6/10/2006

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 355
Σύνολο: 363

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.09 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.