*

Αποστολέας Θέμα: Βάση διορισμού για τους Κοινωνιολόγους  (Αναγνώστηκε 5701 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Βάση διορισμού για τους Κοινωνιολόγους
« στις: Μάιος 29, 2007, 04:50:47 μμ »
Αν και δεν είμαστε πολλοί στο pde. Θα θελα να σας ρωτήσω κάτι. Έχετε εικόνα πόσοι από τον κλάδο μας έχουν ΣΕΛΕΤΕ και έδωσαν εξετάσεις? Εγώ υποψιάζομαι ότι θα είναι τουλάχιστον 100 αυτοί που δώσαμε με πτυχίο ΑΣΠΑΙΤΕ. Μετά δε από τα τελευταία νέα έχω αρχίσει να ανησυχώ διότι κοίταξα τα εξής στοιχεία. Στον προηγούμενο ΑΣΕΠ ο τελευταίος απο τον κλάδο μας που ήταν διοριστέος και με ΑΣΠΑΙΤΕ είχε 61,38 ενώ από τα παιδιά που δεν είχαν ΑΣΠΑΙΤΕ ο τελευταίος διοριστέος είχε 67,77 και ο τελευταίος επιτυχών είχε:61,45.
Και υπόψη ότι το 2005 οι θέσεις ήταν 53 κι όχι 24 και περισσότεροι, σχεδόν οι διπλάσιοι απο φέτος, αυτοί που συμμετείχαν στον διαγωνισμό(856 έδωσαν τελικά και τις δυο ενότητες το 2004, 422 ήταν όσοι έδωσαν φέτος). Οι επιτυχόντες το 2005 συνολικά μαζί με τους διοριστέους ήταν 91 δηλαδή κάπου το 11%. Φέτος δηλαδή θα είναι πάνω απο το 21% οι επιτυχόντες?
Αν πράγματι έχουμε γράψει καλά τότε που θα πάει η βάση και για τις δύο κατηγορίες?
Το 2002 για τις 42 θέσεις οι διοριστέοι με ΑΣΠΑΙΤΕ αντιπροσώπευαν περίπου το 28%, το 2004/5 για τις 53 θέσεις οι διοριστέοι με ΑΣΠΑΙΤΕ ήταν περίπου το 34% των διοριστέων και μόλις το 19,78% στο σύνολο των επιτυχόντων.
Ποια νομίζετε ότι θα είναι η κατάσταση φέτος? Με βάση ότι έχετε μάθει από γνωστούς σας που έδινα βέβαια γιατί τεκμηριωμένη με πραγματικά στοιχεία, άποψη δύσκολο να έχουμε.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 29, 2007, 05:09:49 μμ από mat »
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βάση διορισμού για τους Κοινωνιολόγους
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:53:53 »

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βάση διορισμού για τους Κοινωνιολόγους
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 30, 2007, 11:06:05 πμ »
Δεν είναι έτσι απλά τα πράγματα που τα σκέφτεσε giannis.
Έκατσα και καταμέτρησα από τους πίνακες αναπληρωτών και από τους πίνακες επιτυχόντων και μη επιτυχόντων του ΑΣΕΠ για τους διαγωνισμούς του 2002 και 2004 πόσοι εμφανίζονται επίσημα με παιδαγωγική κατάρτιση. Το συμπέρασμά μου είναι  ότι πράγματι ο αριθμός αυτών που φαίνεται ότι έχουν ΑΣΠΑΙΤΕ και συμμετέχουν στον διαγωνισμό είναι περίπου όσο υπολόγισα στην αρχική μου εκτίμηση.
Συγκεκριμένα αυτή τη στιγμή στους πίνακες αναπληρωτών με και χωρίς προυπηρεσία αυτοί που έχουν και πτυχίο ΑΣΠΑΙΤΕ είναι στον πίνακα Β 45 και στον πίνακα Γ 67. Σύνολο δηλαδή 112 άτομα με πτυχίο ΑΣΠΑΙΤΕ. Σε αυτό τον αριθμό όμως πρέπει να προσθέσει κανείς τόσο αυτούς που τελείωσαν την ΑΣΠΑΙΤΕ από το 2005 και μετά όσο και κάποιους (όπως εγώ και κάνα δυο άλλους που γνωρίζω) οι οποίοι δεν φαίνονται σε κανένα πίνακα. Ο συνολικός δηλαδή αριθμός των κοινωνιολόγων που έχουν και πτυχίο ΑΣΠΑΙΤΕ δεν πιστεύω να ξεπερνά τους 150.
Καταμετρώντας με τα στοιχεία που είχα πόσοι ήταν αυτοί που είχαν πτυχίο ΑΣΠΑΙΤΕ και συμμετείχαν στους διαγωνισμούς του 2002 και 2005 βρήκα τα εξής:
Α) Το 2002 οι συμμετέχοντες με παιδαγωγική κατάρτιση ήταν περίπου 96 (λέω περίπου γιατί σίγουρα στους μη επιτυχόντες θα υπήρχαν κι άλλοι που είχαν πτυχίο αλλά δεν μπορώ να το ελέγξω) και από αυτούς διοριστέοι ήταν οι 12. Το ποσοστό δηλαδή επιτυχίας τους ήταν κάπου 12,5% μεταξύ των υποψηφίων με ΑΣΠΑΙΤΕ και στο γενικό σύνολο των διαγωνιζόμενων το ποσοστό επιτυχίας τους ήταν  28,57%.
Από τους περίπου 84 μη επιτυχόντες του 2002 με παιδαγωγική κατάρτιση 11 θα μπορούσαν με βάση τα φετινά δεδομένα να είναι και αυτοί διοριστέοι διότι είχαν τελική βαθμολογία από 55,38 έως 60,47 και είχαν τουλάχιστον 50 σε κάθε θεματική ενότητα. Αν ίσχυε δηλαδή η φετινή βάση το ποσοστό επιτυχίας αυτών που έχουν ΑΣΠΑΙΤΕ θα έφτανε το 23,95% και στο γενικό σύνολο θα ήταν 54,76%.
Β) Το 2005 οι διαγωνιζόμενοι με πτυχίο ΑΣΠΑΙΤΕ ήταν πάλι περίπου 90. Από αυτούς οι 18 ήταν διοριστέοι σε ποσοστό δηλαδή 20%. Στο σύνολο των διοριστέων οι έχοντες πτυχίο ΑΣΠΑΙΤΕ ήταν το 33,96%. Εδώ έχουμε μια αύξηση του ποσοστού επιτυχίας τους από το προηγούμενο διαγωνισμό της τάξεως +5,4.
Από τους μη επιτυχόντες με ΑΣΠΑΙΤΕ  16 άτομα θα μπορούσαν και πάλι με τη μείωση της βάσης στο φετινό διαγωνισμό, να είναι επιτυχόντες καθώς είχαν τελικό γραπτό βαθμό από 55,31 έως 62,21. Πράγμα που θα αύξανε και πάλι το ποσοστό επιτυχίας των πτυχιούχων με ΑΣΠΑΙΤΕ  στο 37,78% και στο σύνολο οι διοριστέοι θα ήταν το 64,15%
Υποθετικά λοιπόν στους δύο προηγούμενους διαγωνισμούς οι διοριστέοι με πτυχίο ΑΣΠΑΙΤΕ θα μπορούσαν να ξεπερνούν περίπου το 55% αν η βάση ήταν αυτή του φετινού διαγωνισμού (εννοώ το 55 ως τελικό γραπτό βαθμό).
Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι αν πράγματι ισχύουν οι πληροφορίες ότι οι κοινωνιολόγοι έχουν γράψει καλά τα πράγματα γίνονται δύσκολα για όλους αλλά πολύ περισσότερο για αυτούς που δεν έχουν πτυχίο ΑΣΠΑΙΤΕ κι ας έχουν γράψει οι άνθρωποι πολύ καλά.
Και για φέτος υπολογίζω ότι οι συμμετέχοντες στο διαγωνισμό με πτυχίο θα πρέπει να είναι εκεί περίπου στους 100. Αν δε, σημειωθεί το φαινόμενο του διαγωνισμού του 2000 που από τους 331 τελικά συμμετέχοντες και στις δύο ενότητες επιτυχόντες ήταν οι 163 δηλαδή σε ποσοστό 49,24% τότε μετά βεβαιότητας πιστεύω πρώτον ότι θα έχουμε ένα πολύ μεγάλο αριθμό επιτυχόντων αλλά φυσικά μη διοριστέων  τόσο μεταξύ αυτών που έχουν πτυχίο ΑΣΠΑΙΤΕ όσο και των υπολοίπων.
Έχω δε την υποψία ότι οι διοριστέοι με πτυχίο ΑΣΠΑΙΤΕ θα είναι η πλειοψηφία αν όχι όλοι οι διοριστέοι.
Μακάρι να διαψευστώ και να μην είναι έτσι τα πράγματα γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να συμβεί με τους ανθρώπους και τις επιδόσεις τους. Κι αυτό όχι γιατι είναι καλύτεροι στις επιδόσεις, αυτοί που έχουν πτυχίο παιδαγωγικών, από τους υπολοίπους αλλά γιατί με τη βεβαιότητα ότι αν πιάσουν την βάση με το πτυχίο των παιδαγωγικών προηγούνται δεν σκοτώνονται τόσο στο διάβασμα για να πάρουν υψηλή βαθμολογία.
Αντίθετα τα παιδιά που δεν έχουν πτυχίο ΑΣΠΑΙΤΕ έχουν υψηλότερες επιδόσεις στα γραπτά τους γιατί οι άνθρωποι αγωνίζονται υπο άνισες συνθήκες. :-\
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 30, 2007, 11:12:46 πμ από mat »
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βάση διορισμού για τους Κοινωνιολόγους
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 30, 2007, 11:08:23 πμ »
Α και κάτι που ξέχασα απο τους 45 που είναι στον πίνακα Β και έχουν πτυχίο ΑΣΠΑΙΤΕ οι 15 θα διοριστούν φέτος με το ποσοστό του 40% και τους υποτιθέμενους 30μηνίτες που στον κλάδο μας είναι καρατσεκαρισμένο ότι δεν υπάρχουν πιά. >:(
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βάση διορισμού για τους Κοινωνιολόγους
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 30, 2007, 11:27:08 πμ »
γιατι τα μπλεκεις? και τα μεπρδευεις? και αγχωνεσαι? ειναι απλο οσοι εχουν ασπιατε θα παρουν τις θεσεις με οτι βαση και να εχουν αρκει να ναι πανω απο 55 μεσο ορο και 50 πσε καθε θεματικη ενοτητα. αν τωρα εχουν γραψει πολλοι καλα οπως λενε τοτε αυτη η βαση θα ανεβει αλλα αυτο δεν αφορα αυτουσ με ασπαιτε αλα αυτουσ χωρισ ασπαιτε γιαρτι αν εχουμε υψηλα ποσοστα επιτυχιας τοτε αυτοι χωρισ ασπαιτε θα πρεπει για να ειναι στουσ επιτυχοντες και στουσ διορισθεντες να εχουν γραψει πολυ καλα.

Σκέψου ότι υπάρχει η πιθανότητα να υπάρχουν επιτυχόντες με πτυχίο ΑΣΠΑΙΤΕ αλλά να μην είναι διοριστέοι!!!
Και τελικά το πρόβλημα είναι ότι για την ειδικότητα μας, για την ακρίβεια για το σύνολο των πτυχιούχων που θέλουν να εργαστούν στην εκπαίδευση, οι θέσεις είναι ελαχιστότατες και γίνονται ακόμη πιο λίγες με δεδομένο ότι δεν έχουμε και άλλες επιλογές επαγγελματικής αποκατάστασης στην υπόλοιπη αγορά εργασίας :-\
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βάση διορισμού για τους Κοινωνιολόγους
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:53:53 »

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βάση διορισμού για τους Κοινωνιολόγους
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 01, 2007, 03:38:39 μμ »
Συγνώμη giannis αλλά δεν είπαμε το ίδιο εσύ λές πως αν ανέβει η βάση αυτό δεν αφορά αυτούς που έχουν πτυχίο ΑΣΠΑΙΤΕ αλλά αυτούς που δεν έχουν. Αυτό που λέω εγώ είναι ότι αν πράγματι έχουμε πολύ καλές επιδόσεις παρόμοιες με αυτές του 2000 τότε, στους επιτυχόντες δεν θα είναι μόνο αυτοί που δεν έχουν ΑΣΠΑΙΤΕ αλλα και αυτοί που έχουν πτυχίο παιδαγωγικών.
Να σου θυμήσω δε ότι στον τελευταίο διαγωνισμό του 2005 στους επιτυχόντες ήταν μόνο αυτοί που δεν είχαν πτυχίο ΑΣΠΑΙΤΕ. Όσο για το 2002 δεν υπήρχαν επιτυχόντες αλλά μόνο διοριστέοι και η πλειοψηφία ήταν αυτοί που δεν είχαν πτυχίο ΑΣΠΑΙΤΕ.
Τώρα επειδή διακρίνω μια δυσπιστία για τα στοιχεία που έδωσα  παρόλο που αναφέρω από πού άντλησα τα στοιχεία  μου (είπα από τους πίνακες αναπληρωτών, διοριστέων, επιτυχόντων και μη επιτυχόντων του ΑΣΕΠ) θα ξαναμπώ στο κόπο να σου πω το εξής.
Στη σελίδες του ΑΣΕΠ θα βρεις τα αποτελέσματα των παλαιότερων διαγωνισμών και στο http://e-aitisi.sch.gr/ θα βρείς τους πίνακες Β και Γ (δηλαδή, τους πίνακες αναπληρωτών με μηδενική προϋπηρεσία που δημιουργήθηκαν από το 2005 και μετά, με αυτούς που δεν πέρασαν στον διαγωνισμό αλλά μπήκαν σε αυτό τον πίνακα γιατί οι αιτήσεις των αναπληρωτών έγιναν πριν βγούν τα αποτελέσματα του διαγωνισμού και δικαίωμα αίτησης είχαν όλοι όσοι συμμετείχαν στον διαγωνισμό). Επίσης, ανάφερα ότι οι αριθμόι που έδωσα δεν είναι απόλυτα ακριβής αλλά περίπου. Διότι υπάρχουν και πτυχιούχοι της ΣΕΛΕΤΕ που δεν φαίνονται στους πίνακες αυτούς όπως άλλωστε ούτε εγώ, ούτε και μια φίλη μου που δώσαμε φέτος ΑΣΕΠ και δεν φαίνομαστε σε αυτούς πίνακες.
Για το πώς εντόπισα ποιοι από τους μη επιτυχόντες έχουν και πτυχίο παιδαγωγικών ο τρόπος ήταν πολύ απλός παρότι, εξαντλητικός. Απλά διασταύρωσα τα στοιχεία μου δηλαδή, τα ονοματεπώνυμα (με την βοήθεια της πληροφορικής). Για σκέψου λίγο....
Αν έχεις λοιπόν επιμονή, υπομονή και χρόνο, γνωρίζεις τι ψάχνεις, πώς να το βρείς και πολύ περισσότερο πώς να επεξεργαστείς τα στοιχεία που βρίσκεις και να τα «διαβάσεις» τότε σου εύχομαι καλή επιτυχία και έλα τότε ξανά να μιλήσουμε για τα στοιχεία που έδωσα. Αν όχι λυπάμαι δεν μπορώ να κάνω κάτι για να σε πείσω.
Για το τελευταίο σου ερώτημα σχετικά με τη διάκριση σε πτυχιούχους με ΑΣΠΑΙΤΕ και μη ΑΣΠΑΙΤΕ σου απαντώ καταρχήν ότι εγώ έχω πτυχίο ΑΣΠΑΙΤΕ  το οποίο απέκτησα μετά από 12 χρόνια αφού είχα πάρει πτυχίο!!!
Δεύτερον ΝΑΙ το θεωρώ απαράδεκτο όχι μόνο για τον δικό μας κλάδο αλλά και για όσους ισχύει αυτό το καθεστώς για έναν και μόνο λόγο ουσίας.
Είναι γνωστό της πάσης ότι δεν μπορεί κανείς να πάρει το πτυχίο της ΑΣΠΑΙΤΕ με το ισχύων σύστημα εισαγωγής στη σχολή αυτή. Δημιουργούνται έτσι δύο ταχυτήτων πτυχιούχοι και υποψήφιοι εκπαιδευτικοί οι οποίοι δεν έχουν το ίδιο σημείο εκκίνησης.
Επιπλέον το ξαναλέγω και το πιστεύω οι έχοντες πτυχίο με ΣΕΛΕΤΕ δεν είναι καλύτεροι ή ικανότεροι για να γίνουν εκπαιδευτικοί από αυτούς που δεν έχουν. Απλά οι πρώτοι ίσως παρακολουθώντας τα μαθήματα της ΑΣΠΑΙΤΕ να πήραν είδηση και κάποια πράγματα σχετικά με τα παιδαγωγικά.
Σίγουρα αυτοί που δεν έχουν πτυχίο ΑΣΠΑΙΤΕ και δικαιολογημένα να θεωρήσουν ότι μιλάω από θέση ισχύος. Ναι έτσι είναι αλλά, αυτό δεν με εμποδίζει να στέκω με ειλικρίνια απέναντί τους και να λέω τη γνώμη μου. Γιατι επιπλέον για να πάρω αυτό το κ...ο πτυχίο πρίν απο οκτώ χρόνια ρίσκαρα πολλά και ξενιτεύτικά σε άλλη πόλη.
Εγω εκτέθηκα και είπα την άποψη μου για πες μου και εσύ τώρα έχεις πτυχίο ΣΕΛΕΤΕ? Αλήθεια πόσα χρόνια σου πείρε για να μπείς στην ΑΣΠΑΙΤΕ? Και τι γνώμη έχεις εσύ για αυτό το σύστημα?
 ???
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βάση διορισμού για τους Κοινωνιολόγους
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 01, 2007, 05:39:15 μμ »
Παρόλο που ήδη έχουμε ξεφύγει αρκετά απο το θέμα που έβαλα. Θα ήθελα για να είμαι απόλυτα ειλικρινής με όσους συναδέλφους δεν έχουν πτυχίο ΑΣΠΑΙΤΕ να πω κάτι.
Ούτε και μετά απο 12 χρόνια κτήσης πτυχίου και αναμονής στην επετηρίδα τότε (γιατι είμαι πτυχιούχος από το 1987!!!) θα είχα ελπίδες να μπω στην ΣΕΛΕΤΕ διότι δεν είχα παρα ελάχιστα μόρια καθώς ως κοινωνιολόγοι δεν έχουμε και μεγάλη ζήτηση ούτε ως αναπληρωτές. Έτσι τα μόρια που συγκέντρωνα ήταν απο το πτυχίο τη ξένη γλώσσα και την γενική επαγγελματική εμπειρία.
Ωστόσο, όσες φορές είχα κάνει τα χαρτιά μου για να με πάρουν στην ΣΕΛΕΤΕ ατυχούσα. Μέχρι και δεύτερη ξένη γλώσσα ξεκίνησα μπας και πάρω κανένα μόρια αλλά άνθρακας ο θησαυρός.
Όσπου κάπου το 1997-98 κατάφερε ο Σύλλογος των Κοινωνιολόγων να περάσει το εξής με υπουργική απόφαση: Όσοι ήμασταν εγγεγραμμένοι στην επετηρίδα ανάλογα με τη σειρά που είχαμε σε αυτή και εφόσον κάναμε αίτηση μπορούσαμε να μπούμε στην ΣΕΛΕΤΕ και να πάρουμε πτυχίο παιδαγωγικών. Για μία δε και μοναδική χρονιά όσοι συνάδελφοι τελείωσαν την ΣΕΛΕΤΕ το 1997-98 διορίστηκαν όλοι για το σχολικό έτος 1998-99. Πράγμα που είχε καταφέρει και πάλι τότε να κερδίσει ο Σύλλογος.
Προσωπικά αλλά και αρκετοί άλλοι πήγαμε στη ΣΕΛΕΤΕ το ακαδημαϊκό έτος 1998-99 με αυτό το σύστημα κι όχι με τα μόρια. Για κακή μας τύχη όμως όταν τελειώσαμε τη ΣΕΛΕΤΕ το 1999 άλλαξε ο Αρσένης τα πράγματα και για να διοριστούμε έπρεπε να δώσουμε ή εξετάσεις ή να περιμένουμε το 40%.
Το "τραγικό" αυτής της ιστορίας είναι ότι πιστεύοντας (αλλά έτσι μας είχαν κι όλας διαβεβαιώσει) πως θα είχαμε την τύχη των προηγούμενων οι περισσότεροι απο εμας εκείνη τη χρονιά δηλώσαμε όσες περισσότερες πόλεις στις οποίες είχε παραρτήματα η ΣΕΛΕΤΕ τότε. Η πλειοψηφία δε απο εμάς που παρακολούθησαν και στα δύο εξάμηνα (τότε ήταν ένα εξάμηνο η φοίτηση) τη ΣΕΛΕΤΕ στο παράρτημα της πόλης που είμουν κι εγώ πηγαινοέρχονταν καθημερινά πάνω απο 220χλμ με κίνδυνο της ζωής τους προκειμένου να πάρουν το πολυπόθητο χαρτί. Για να το βάλουμε βέβαια μετά στο συρτάρι. ;D
Από τους 4 δε που παρακολούθησαν το ίδιο  εξάμηνο με εμένα (για τα παιδιά του πρώτου εξαμήνου δεν θυμάμαι) μόνο ένας έχει διοριστεί πριν από 5 χρόνια και αφού βέβαια έδωσε εξετάσεις στον ΑΣΕΠ του 2002.
Αυτά για να είμαι ξεκάθαρη απέναντι στους συναδέλφους αλλά και γιατί καλό είναι νομίζω να ξέρουμε λίγο και την ιστορία μας ως κλάδος.

Σήμερα ισχύει ακόμη ότι όσοι είναι στην επετηρίδα δηλαδή, στους πίνακες αναπληρωτών, έχουν δικαίωμα να υποβάλουν τα χαρτιά τους και ανάλογα με τη σειρά τους να τους πάρουν στην ΑΣΠΑΙΤΕ λαμβάνοντας βέβαια υπόψη ότι σε κάθε παράρτημα παίρνουν ελάχιστα άτομα από την ειδικότητα μας. Σκεφτείτε δηλαδή ότι αυτή τη στιγμή:
α) στον πίνακα Γ είναι 589 άτομα γραμμένα από τα οποία δεν είχαν μέχρι πέρσι πτυχίο παιδαγωγικών οι 522!!
β) στον δε πίνακα Β' από τους 126 δεν έχουν πτυχίο ΑΣΠΑΙΤΕ οι 81
γ) λάβετε υπόψη τον αριθμό των ΠΕ10 που παίρνει κάθε χρόνο η ΑΣΠΑΙΤΕ είτε με μόρια, είτε από τους πίνακες αναπληρωτών και
δ) μπείτε στον κόπο να δείτε τι βαθμούς γράφουν στα παιδαγωγικά και την ειδική διδακτική οι δύο κατηγορίες υποψηφίων. Συγκρίνετε τ' αποτελέσματα και αποφασίστε αν οι όποιες διαφορές σας πείθουν ότι κάποιοι είναι καλύτεροι και κάποιοι όχι.
ε) αναρωτηθείτε τέλος πόσοι μπορεί ακόμη να έχουν πτυχίο Κοινωνιολογίας και να μην είναι σε κάνεναν πίνακα αναπληρωτών και δεν συγκεντρώνουν μόρια για να πετύχουν την εισαγωγή τους στην ΑΣΠΑΙΤΕ

Μετά από όλα αυτά βγάλτε μόνοι σας συμπέρασμα αν ο διαχωρισμός μεταξύ αυτών που έχουν και εκείνων που δεν έχουν πτυχίο ΑΣΠΑΙΤΕ είναι δίκαιος. >:(

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 01, 2007, 05:44:02 μμ από mat »
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βάση διορισμού για τους Κοινωνιολόγους
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 01, 2007, 06:41:12 μμ »
Θα σου πω όσο πιο απλά γίνεται ποια είναι η διαφορά σε αυτά που λες εσυ και σε αυτό που λέω εγώ.
Τόσο στον διαγωνισμό του 2002 όσο και του 2005 διοριστέοι ήταν και απο τις δύο κατηγορίες. Λέω λοιπόν ότι φέτος αν συμβεί ότι και το 2000 διοριστέοι θα είναι με μεγάλες πιθανότητες μόνον όσοι έχουν πτυχίο ΑΣΠΑΙΤΕ ή όπως αλλιώς χαρακτηρίζεται: παιδαγωγική κατάρτιση. Και ενώ το 2005 στους επιτυχόντες είμαχε μόνο απλούς πτυχιούχους τώρα πιθανόν να έχουμε και αυτούς με ΑΣΠΑΙΤΕ.
Δεν αναφέρομαι στο αυτονόητο ότι οι πτυχιούχοι με τη παιδαγωγική κατάρτιση έχουν το προβάδισμα. Ελπίζω τώρα να κατάλαβες.

Να συμπληρώσω κάτι. Το μόνο "δεδομένο" που λες ότι θα οδηγήσει τους πτυχιούχους με ΑΣΠΑΙΤΕ στο να καταλάβουν όλες τις θέσεις είναι η φήμη που έβγαλαν ότι έχουμε πάει πολύ καλά ως κλάδος. Γιατι τα πραγματικά δεδομένα των δύο προηγούμενων διαγωνισμών δεν συνηγορούν σε κάτι τέτοιο ούτε τα ποσοστά επιτυχίας αυτών που είχαν ΑΣΠΑΙΤΕ δικαιώνουν μια τέτοια άποψη. Όλα αυτά που λέμε είναι σενάρια που βασίζονται σε μια φήμη.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 01, 2007, 07:23:03 μμ από mat »
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος marias

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
    • www.dailytech.gr
Απ: Βάση διορισμού για τους Κοινωνιολόγους
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 13, 2007, 03:31:25 μμ »
κοντός ψαλμός...

Αποσυνδεδεμένος leniao

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 310
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βάση διορισμού για τους Κοινωνιολόγους
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 13, 2007, 05:18:36 μμ »
Αλληλούϊα!!!!!

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βάση διορισμού για τους Κοινωνιολόγους
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 16, 2007, 09:37:56 μμ »
Oι 12 από τους 24 που είμαστε στους διοριστέους φέτος το 2004 ήμασταν στον πίνακα των αποτυχόντων!!!
Οι 6 πρώτοι είναι από τους "αποτυχημένους" του 2004 οι υπόλοιποι έξη βρισκόμαστε 2 στην πρώτη φουρνιά διορισμών μαζι με τους 6 πρώτους και οι υπόλοιποι 4 (μεταξύ αυτών και εγώ) βρισκόμαστε μεταξύ αυτών που θα διοριστούν στη δεύτερη φάση.
Για δύο λόγους μπήκα στον κόπο να ψάξω και να σας δώσω αυτά τα στοιχεία.

1ον ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΧΑΘΕΙ για αυτούς που φέτος είναι στους αποτυχόντες ή απλώς στους επιτυχόντες ;)

2ον Επειδή πάντα υπάρχουν "καλοθελητές" που το μόνο προσόν τους είναι η μικρότητα και η κουτοπονηριά (και δυστυχώς θα είναι αύριο συνάδελφοί μου στο σχολείο :-[ γιατί είναι διορισμένοι και δεν μπορώ να τους αποδόσω κανένα ελαφρυντικό) έφτασε στα αυτιά μου το εξής φοβερό: Πως είναι δυνατόν να βρέθηκαν τόσοι πολλοί επιτυχόντες με ΑΣΠΑΙΤΕ? Ψάξτε κινήστε διαδικασίες κτλ
Έλα που είναι δυνατόν να είμαστε τόσοι ίσως και πιο πολλοί Αδιόριστοι Κοινωνιολόγοι με ΑΣΠΑΙΤΕ από όσους έχω αναφέρει και σε άλλο μήνυμα παραπάνω εδώ σε αυτό το τοπικ. Μάλιστα είμαστε 100-150 ίσως και μερικοί απο εμάς μάλιστα ήμασταν απο τουςαποτυχημένους του προηγούμενου διαγωνισμού και σίγουρα υπάρχουν και φέτος. Μόνο που κάποιοι από εμάς δεν είμαστε σε κανένα πίνακα αναπληρωτών και έτσι δεν φαινόμαστε πουθενά. Αυτό γιατί όλα έχουν ένα όριο....  :o
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 16, 2007, 10:05:24 μμ από mat »
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βάση διορισμού για τους Κοινωνιολόγους
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 16, 2007, 09:38:59 μμ »
perasate paidia? ego epityxon alla oxi doristeos elpizo na mai paroyn gia anapliroti. bre paidia giati merika onomata apo toys dioristeoys den einai poythena oyte ston pinaka me aspete oyte ston pinaka xoris aspete? kati symbainei edo

Αυτό πάλι καινούργιο είναι ??? Οι 24 ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ ΔΙΟΡΙΣΤΕΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ ΜΕ ΤΟΥΣ 45 ΕΠΙΤΥΧΟΝΤΕΣ ΜΕ ΑΣΠΑΙΤΕ.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 16, 2007, 09:41:20 μμ από mat »
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βάση διορισμού για τους Κοινωνιολόγους
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 17, 2007, 12:19:58 πμ »
Συγχαρητήρια και σε σένα Γιάννη και μη το βάλεις κάτω ;) Τώρα μπαίνεις και εσύ στον πίνακα αναπληρωτών και θα φαίνεται άλλος ένας με ΑΣΠΑΙΤΕ ;)
Την ώρα που έγραφα το μήνυμά μου είδα κι αυτό που έγραψες εσύ και έπαθα.!!!
Πάντως αυτοί που μου έριξαν την προηγούμενη ρουκέτα δυστυχώς όχι μόνο είναι άσχετοι αλλά, κάνουν και τους συνδικαλιστές που τάχα φροντίζουν για μας. Γι αυτό έγινα έξαλλη. Τώρα που το ξανασκέφτομαι όμως όχι μόνο έχεις δίκιο αλλά, θυμήθηκα πολλούς γνωστούς μου που είναι στην εκπαίδευση και μου έχουν πει τα καλυτερότερα για τους συνδικαλιστές της εκπαίδευσης γενικότερα.  Θυμήθηκα και μια φίλη Φιλόλογο που πριν μερικούς μήνες μου είπε «όταν θα μπεις με το καλό στο χώρο έχουν πολλά να δουν τα μάτια σου με τους συνδικαλιστές». Και να που  δεν προλάβαμε καλά- καλά να καταλάβουμε τι μας συνέβη και πλάκωσαν τα κοράκια.
Αλλά συναδελφάκια που λέει και η Kelly (αλήθεια που είσαι εσύ?) και εις άλλα με υγεία...
Στην υγειά μας  ;)

"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος marias

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
    • www.dailytech.gr
Απ: Βάση διορισμού για τους Κοινωνιολόγους
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 17, 2007, 09:05:00 πμ »
Συνάδελφοι καλημέρα. Τι εννοείτε με τους συνδικαλιστές και τι με αυτούς που δεν είναι σε πίνακες; :-\

Αποσυνδεδεμένος marias

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
    • www.dailytech.gr
Απ: Βάση διορισμού για τους Κοινωνιολόγους
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 17, 2007, 09:29:00 πμ »
Και στον προηγούμενο διαγωνισμό που έδωσα και σε αυτόν είπα για την ΑΣΠΑΙΤΕ που με ξεσπίτωσε ένα χρόνο... Υπάρχει κάποιος που χρειάζεται και άλλο κίνητρο;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 01, 2015, 11:23:17 πμ από marias »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 307
Σύνολο: 307

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.081 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.