*

Αποστολέας Θέμα: Δήλωση περιοχών  (Αναγνώστηκε 7361 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος daskala83

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 106
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΜΕ ΧΑΒΑΗ....
    • Προφίλ
Δήλωση περιοχών
« στις: Μάιος 30, 2007, 01:22:19 πμ »
Αρχικά συγχαρητήρια στους συναδέλφους που πέτυχαν στον ΑΣΕΠ και κάλη τοποθέτηση! ;) Ποιες περιοχές/νομούς σκέφτεστε να δηλώσετε?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δήλωση περιοχών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:13:14 »

Αποσυνδεδεμένος absentminded

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 116
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 70 κάθε εμπόδιο σε καλό
    • Προφίλ
Απ: Δήλωση περιοχών
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 31, 2007, 09:05:02 πμ »
Τα πάντα αν γίνεται. Φοβάμαι να το ρισκάρω. Πρώτα Χίο μάλλον, Έβρο, μειονοτικά.

Αποσυνδεδεμένος nchristina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 89
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Δήλωση περιοχών
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 31, 2007, 10:01:42 πμ »
Τα πάντα αν γίνεται. Φοβάμαι να το ρισκάρω. Πρώτα Χίο μάλλον, Έβρο, μειονοτικά.
Η δήλωση εξαρτάται από τα μόρια σου, όπως στις πανελλήνιες. Επομένως δηλώνεις πάνω πάνω τις περιοχές που προτιμάς και τα επόμενα παραμεθόριο. Βέβαια δηλώνεις όσα περισσότερα σου επιτρέπεται.

Αποσυνδεδεμένος nanage

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δήλωση περιοχών
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 01, 2007, 09:49:55 πμ »
Είναι γνωστό ότι δηλώνεις ανάλογα με τα μόρια και  τις προτιμήσεις σου. Αυτό που δεν είναι γνωστό είναι τα οργανικά κενά που υπάρχουν σε κάθε νομό, τα οποία δεν ξέρω με ποιο τρόπο μπορούμε να τα μάθαουμε. Υπάρχουν περιοχές χωρίς κανένα οργανικό κενό (π.χ. Φλώρινα, Λάρισα). Επίσης, ξέρει κάποιος συνάδελφος πότε αρχίζουν οι δηλώσεις;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δήλωση περιοχών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:13:14 »

Αποσυνδεδεμένος matina

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 548
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Δήλωση περιοχών
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 02, 2007, 12:43:56 μμ »
Τα οργανικά κενά μπορείς να τα δεις σε κάθε διεύθυνση ξεχωριστά γιατί τώρα γίνονται οι αιτήσεις για τοποθετήσεις. Για διορισμό όμως δεν σε αφορούν τα οργανικά κενά. Την πρώτη χρονιά που διορίζεσαι δεν μπορείς να πάρεις οργανική, παίρνεις την προσωρινή τοποθέτηση και την επόμενη χρονιά ζητάς οργανική.

Αποσυνδεδεμένος daskala83

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 106
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΜΕ ΧΑΒΑΗ....
    • Προφίλ
Απ: Δήλωση περιοχών
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 02, 2007, 05:24:35 μμ »
Κι εγώ σκέφτομαι να ξεκινήσω από στεριά : Μακεδονία, Θράκη, Στερεά Ελλάδα και μετά... Κρήτη στη χειρότερη περίπτωση γιατί τουλάχιστον εκεί έχει αεροδρόμιο και πλοία καθημερινά.
Τώρα όσον αφορά το ποιές περιοχές θα μας δώσουν για να δηλώσουμε, πιστεύω ότι θα είναι σχεδόν όλη η Ελλάδα. Είναι να διοριστούν φέτος 2150 δάσκαλοι και δασκάλες. Έφυγαν και τόσοι συνάδελφοι με σύνταξη φέτος. Είμαστε πολλά άτομα. Άλλωστε και οι βάσεις των μεταθέσεων  που ήταν πιο χαμηλές αυτό έδειξαν. Έχουν φύγει αρκετοί με σύνταξη άρα πολλά σχολεία σε όλη την Ελλάδα θα έχουν θέσεις για προσωρινή τοποθέτηση.
Οι δηλώσεις για τους νομούς και τα δυσπρόσιτα που επιθυμούμε να διοριστούμε ξεκινούν την επόμενη μέρα που θα βγει η εγκύκλιος για διορισμό μέσω ΑΣΕΠ. Αυτή πέρυσι βγήκε 26 Ιουλίουκαι πρόπερσι 23 Αυγούστου. Εκτιμώ ότι φέτος θα βγει τέλος Ιουλίου με αρχές Αυγούστου. Δε μπορούν να το καθυστερήσουν περισσότερο, για να ακολουθήσουν οι προσλήψεις αναπληρωτών και 2 Σεπτεμβρίου να αρχίσουν οι επιμορφώσεις για τα νέα βιβλία και CD ROM.

Αποσυνδεδεμένος daskala83

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 106
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΜΕ ΧΑΒΑΗ....
    • Προφίλ
Απ: Δήλωση περιοχών
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 02, 2007, 05:38:49 μμ »
Έστω ότι υπάρχει ένας νομός Χ που έχει και κανονικά και δυσπρόσιτα σχολεία. Αν εγώ δηλώσω το νομό Χ και δε δηλώσω κάποιο δυσπρόσιτό του σχολείο, υπάρχει περίπτωση κατά την τοποθέτησή μου στο νομό αυτό να πάω και σε σχολείο που είναι δυσπρόσιτο επειδή υπάρχει κενό? Κι αν ισχύει κάτι τέτοιο πόσα χρόνια θα πρέπει να καθήσω σε αυτό?  ???Αν γνωρίζει κάποιος συνάδελφος κάτι θα με βοηθούσε πολύ.

Αποσυνδεδεμένος mavoglou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 261
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τι σκέψεις θα μας θυμούνται οι μαθητές μας;
    • Προφίλ
Απ: Δήλωση περιοχών
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 02, 2007, 07:18:54 μμ »
Έστω ότι υπάρχει ένας νομός Χ που ...

Γιατί δεν ρωτάς την Πρωτοβάθμια Διεύθυνση στην οποία ανήκεις, ή ακόμα και οποιαδήποτε άλλη Πρωτοβάθμια Διεύθυνση;
Ο πολύς ιδρώτας δε σημαίνει ότι και το σπίτι που χτίστηκε είναι γερό.

Αποσυνδεδεμένος matina

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 548
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Δήλωση περιοχών
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 03, 2007, 11:40:33 πμ »
Αν δεν έχεις τσεκάρει και την επιλογή για διορισμό και σε όλα τα δυσπρόσιτα σε τοποθετούν προσωρινά στο δυσπρόσιτο και την επόμενη χρονιά μπορείς να ζητήσεις κανονικά μετάθεση. Αν δηλαδή δεν το έχεις δηλώσει καθόλου το δυσπρόσιτο και σε βάλουν σε αυτό ισχύει ότι ισχύει και στα υπόλοιπα σχολεία.

Αποσυνδεδεμένος daskala83

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 106
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΜΕ ΧΑΒΑΗ....
    • Προφίλ
Απ: Δήλωση περιοχών
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 03, 2007, 09:33:31 μμ »
Thanks matina :), κάτι τέτοιο φανταζόμουν.

Για ενημέρωση των συναδέλφων νεοδιόριστων δασκάλων, οι δηλώσεις των δασκάλων για διορισμό δεν έχουν κουτάκια. Απλά μπορείς να δηλώσεις όλους τους νομούς και όλα τα δυσπρόσιτα που επιθυμείς και έχουν δωθεί ως κενά. Είναι σαν να έχεις βάλει κουτάκι. Αυτό ισχύει μόνο για τους δασκάλους.

Αγαπητέ/ή mavoglou, νομίζω ότι ξεκάθαρα γράφω ότι ζητάω τη βοήθια κάποιου συναδέλφου. Μάλλον έχω τους λόγους μου ... και προτρέπω τους συναδέλφους μου, (ειδικά τους νέους ), να μη στηρίζονται μόνο στις απαντήσεις των Πρωτοβαθμιών, διότι πάρα πολλές φορές δίνουν λάθος πληροφορίες. Θεωρώ ότι η εμπειρία παλαιότερων συναδέλφων είναι η πιο αξιόπιστη πηγή ενημέρωσής μας και άλλωστε γι'αυτό δημιουργήθηκε αυτό το φόρουμ .

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δήλωση περιοχών
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 03, 2007, 09:45:13 μμ »
Μάλλον έχω τους λόγους μου ... και προτρέπω τους συναδέλφους μου, (ειδικά τους νέους ), να μη στηρίζονται μόνο στις απαντήσεις των Πρωτοβαθμιών, διότι πάρα πολλές φορές δίνουν λάθος πληροφορίες. Θεωρώ ότι η εμπειρία παλαιότερων συναδέλφων είναι η πιο αξιόπιστη πηγή ενημέρωσής μας και άλλωστε γι'αυτό δημιουργήθηκε αυτό το φόρουμ .
Καλά να ρωτήσω κάτι? Αν είναι άσχετοι και μη ενημερωμένοι οι άνθρωποι που δουλεύουν μέσα στα γραφεία των διευθύνσεων, που αν μη τι άλλο έχουν στα χέρια τους τις διάφορες εγκύκλιους και όλα τα σχετικά έγγραφα πως είναι δυνατόν να είναι καλύτερα ενημερωμένοι οι υπόλοιποι εκπαιδευτικοί? Θέλω να πω πως είναι δυνατόν να τους εμπιστευτώ περισσότερο από τους διοικητικούς που στη τελική είναι αυτοί που θα διαχειριστούν τα έντυπα που θα συμπληρώσω? ???
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος daskala83

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 106
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΜΕ ΧΑΒΑΗ....
    • Προφίλ
Απ: Δήλωση περιοχών
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 04, 2007, 09:38:01 μμ »
Σε πολλές πρωτοβάθμιες υπηρετούν κι αναπληρωτές που δεν έχουν τις απαιτούμενες γνώσεις για να απαντήσουν. Κι εγώ αναπληρώτρια είμαι και δε θα μπορούσα να δώσω απαντήσεις για τέτοια θέματα. Άλλοι πάλι επειδή δε ξέρουν όλες τις εγκυκλίους και τις νομοθεσίες ( σκέψου ότι κάθε λίγο κάτι αναθεωρούν, κάτι καταργούν κάτι τροποποιούν...), στις στέλνουν με ένα φαξ.. κι άντε βγάλε άκρη. Φυσικά όλα τα παραπάνω δεν είναι απόλυτα ούτε ισχύουν για όλες τις πρωτοβάθμιες. Απλά καλό είναι να έχουμε το νου μας. Βοήθα με να σε βοηθώ ν' ανεβούμε στο βουνό.   ;)

Αποσυνδεδεμένος marina21

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 215
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ν'αγαπάς την ευθύνη
    • Προφίλ
Απ: Δήλωση περιοχών
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 12, 2007, 12:34:19 μμ »
καλησπέρα...Τα δυσπρόσιτα που έχουν δοθεί φέτος αλλά και τα κενά πού μπορώ να τα βρω?
Ισχύουν τα ίδια και για τις αιτήσεις που θα γίνουν αργότερα μέσα στο καλοκαίρι ή θα βγουν άλλα?
Ο ιδανικός δάσκαλος είναι εκείνος που γίνεται γέφυρα για να περάσει αντίπερα ο μαθητής του και όταν , πια του διευκολύνει το πέρασμα , αφήνεται χαρούμενα να γκρεμιστεί , ενθαρρύνοντας το μαθητή του να φτιάξει τις δικές του γέφυρες

Αποσυνδεδεμένος estelita

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δήλωση περιοχών
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 31, 2007, 11:32:06 μμ »
ΜΗΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΣΕ ΤΙ ΘΑ ΜΕ ΩΦΕΛΗΣΕΙ ΝΑ ΔΗΛΩΣΩ ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΟΡΙΣΜΟ ΜΟΥ ΔΥΣΠΡΟΣΙΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ?
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΣΑΣ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159859
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 590
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 575
Σύνολο: 580

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.076 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.