*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές 2007-2008  (Αναγνώστηκε 53579 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Tarzan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 184
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΕΣ 2007-2008
« Απάντηση #168 στις: Ιούνιος 30, 2007, 05:09:56 μμ »
Vicky δεν κατάλαβα συμφωνείς ότι από φέτος το max θα είναι 11 ώρες ; Πως αντιλαμβάνεσαι την παράγραφο που παράθεσες ;

Πάνο εσύ από ότι κατάλαβα έχεις συμβάσεις σε διαφορετικές βαθμίδες εκπαίδευσης , έγραψες δημοτικό και γυμνάσιο άρα έχεις max τις 21 ώρες. Αν έχεις παραπάνω μάλλον κόβονται.

Παρ όλα αυτά δεν είμαι απόλυτα σίγουρος γιατί δεν έχω ακούσει καμιά συζήτηση να γίνεται γι αυτό. Ισως πολλοί δεν το έχουν ακόμα προσέξει.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΕΣ 2007-2008
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:05:26 »

Αποσυνδεδεμένος vikoulaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση:ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΕΣ 2007-2008
« Απάντηση #169 στις: Ιούνιος 30, 2007, 06:29:04 μμ »
Tarzan αυτό με τον περιορισμό των ωρών ήταν και τις προϋγούμενες χρονιές
Στην Β/θμια δεν μπορεί κάποιος να πάρει πάνω απο 11 ώρες σε κανονικό και ενισχυτική, κάτι που αντιμετώπισα φέτος προσωπικά.Αν έχεις και ΠΔΣ δεν πρέπει να ξεπερνάς τις 21 ώρες δηλ αν έχεις 11 το πρωϊ θα έχεις το πολύ 10 ΠΔΣ

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΕΣ 2007-2008
« Απάντηση #170 στις: Ιούνιος 30, 2007, 08:07:13 μμ »
Μία ερώτηση προς τους "παλιούς" που έχουν ήδη δουλέψει ως αναπληρωτές... ;)
Αν δεν έχεις δηλώσει το "ναι σε όλα" (που περιλαμβάνει και τα δυσπρόσιτα) και σε καλέσουν σε νομό ο οποίος έχει κενό σε δυσπρόσιτο, έχεις τότε τη δυνατότητα να το ζητήσεις? ???
Το αν θα το πάρεις ξέρω ότι εξαρτάται από τα μόριά σου σε σχέση με τους υπόλοιπους που έχουν τοποθετηθεί στο νομό. Μ' ενδιαφέρει απλά να ξέρω αν δικαιούσαι (χωρίς να το έχεις δηλώσει στην αίτηση) να το ζητήσεις τότε... :-\
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος froski

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 82 (πρώην 17.02) Μηχανολόγος
    • Προφίλ
Απ: ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΕΣ 2007-2008
« Απάντηση #171 στις: Ιούνιος 30, 2007, 08:46:59 μμ »
sophie, δεν έχω δουλέψει ως αναπληρώτρια, αλλά απ' ότι ξέρω, αν δεν έχεις δηλώσει "ναι σε όλα" και βγει κάποιο κενό σε περιοχή εκτός των επιλογών σου, τότε σε προσπερνάνε και καλούν τον επόμενο στον πίνακα που το έχει δηλώσει στις επιλογές του ή που έχει βάλει "ναι σε όλα".
Λογικά δεν έχεις δικαίωμα να διεκδικίσεις κάποιο κενό σε περιοχή που δεν έχεις βάλει στις 30 επιλογές σου και εφόσον δεν έχεις επιλέξει "ναι σε όλα".
Βέβαια, στην περίπτωση που δεν δεχτεί κανένας να πάει στο κενό μιας περιοχής (σπάνια περίπτωση), τότε καλούν ακόμα και όσους δεν έχουν βάλει "ναι σε όλα"! Σε αυτή την περίπτωση, αν δεν δεχτείς να πας, δεν τιμωρείσαι. Αυτό το ξέρω σίγουρα.

Κάτι άλλο που συνέβει στην ειδικότητά μου φέτος ήταν το εξής: Καλέσαν σε μία περιοχή ατόμο για ωρομίσθιο που δεν είχε δηλώσει την περιοχή εκείνη, ούτε καν την ίδια περιφέρεια. Άπλα, επειδή δεν έβρισκαν άλλους ωρομίσθιους στον πίνακα της περιφέρειας, καλέσαν από αιτήσεις άλλης περιφέρειας και μάλιστα πολύ μακρινής. Φυσικά ο συνάδελφος πήγε, γιατί τα μόρια είναι πολύτιμα, ακόμη και αν ξενιτευτείς για το χαμαλίκι-ωρομισθιλίκι.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΕΣ 2007-2008
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:05:26 »

Αποσυνδεδεμένος Gi@

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 963
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Νηπιαγωγός!!!
    • Προφίλ
Απ: ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΕΣ 2007-2008
« Απάντηση #172 στις: Ιούνιος 30, 2007, 08:48:29 μμ »
sophie, δεν έχω δουλέψει ως αναπληρώτρια, αλλά απ' ότι ξέρω, αν δεν έχεις δηλώσει "ναι σε όλα" και βγει κάποιο κενό σε περιοχή εκτός των επιλογών σου, τότε σε προσπερνάνε και καλούν τον επόμενο στον πίνακα που το έχει δηλώσει στις επιλογές του ή που έχει βάλει "ναι σε όλα".
Λογικά δεν έχεις δικαίωμα να διεκδικίσεις κάποιο κενό σε περιοχή που δεν έχεις βάλει στις 30 επιλογές σου και εφόσον δεν έχεις επιλέξει "ναι σε όλα".
Βέβαια, στην περίπτωση που δεν δεχτεί κανένας να πάει στο κενό μιας περιοχής (σπάνια περίπτωση), τότε καλούν ακόμα και όσους δεν έχουν βάλει "ναι σε όλα"! Σε αυτή την περίπτωση, αν δεν δεχτείς να πας, δεν τιμωρείσαι. Αυτό το ξέρω σίγουρα.

Κάτι άλλο που συνέβει στην ειδικότητά μου φέτος ήταν το εξής: Καλέσαν σε μία περιοχή ατόμο για ωρομίσθιο που δεν είχε δηλώσει την περιοχή εκείνη, ούτε καν την ίδια περιφέρεια. Άπλα, επειδή δεν έβρισκαν άλλους ωρομίσθιους στον πίνακα της περιφέρειας, καλέσαν από αιτήσεις άλλης περιφέρειας και μάλιστα πολύ μακρινής. Φυσικά ο συνάδελφος πήγε, γιατί τα μόρια είναι πολύτιμα, ακόμη και αν ξενιτευτείς για το χαμαλίκι-ωρομισθιλίκι.

Και εγώ το ίδιο πιστεύω
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΕΣ 2007-2008
« Απάντηση #173 στις: Ιούνιος 30, 2007, 08:51:29 μμ »
Όχι...ίσως δεν το διατύπωσα σωστά! :-\
Έχω δηλώσει Μεσσηνία. Ανοίγει, με καλούν και ανάμεσα στα 10 πχ κενά του νομού υπάρχει και ένα κενό σε δυσπρόσιτο. Έχω δικαίωμα να το "διεκδικήσω" κατά τη διαδικασία τοποθέτησής μου, από την στιγμή που στην αίτηση δεν έχω δηλώσει το ναι σε δυσπρόσιτα?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 30, 2007, 08:53:35 μμ από sophie »
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος Gi@

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 963
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Νηπιαγωγός!!!
    • Προφίλ
Απ: ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΕΣ 2007-2008
« Απάντηση #174 στις: Ιούνιος 30, 2007, 08:59:05 μμ »
Ερώτηση: Υπάρχει κουτάκι που λέει ΝΑΙ στα δυσπρόσιτα;;; Γιατί η αίτηση που έχω εγώ γράφει αποδέχομαι πρόσληψη αναπληρωτή και στις λοιπές περιοχές της Πρωτοβάθμιας.

Απάντηση για τα δυσπρόσιτα... Απ' όσο γνωρίζω και έχω ακούσει από αναπληρωτές... πχ Η Μεσσηνία δεν χωρίζεται σε Α και Β για τους νηπιαγωγούς... άρα είναι τα πάντα στη Μεσσηνία, αλλά όταν σε καλούν στην πρωτοβάθμια εκεί, δηλώνεις αν θέλεις να δυσπρόσιτο ή όχι... και στους δικούς μου γνωστούς (οι οποίοι είναι αρκετοί), έτυχαν καλοί διευθυντές, οι οποίοι κοιτούσαν να τακτοποιήσουν τα άτομα με οικογένεια και παιδιά σε κανονικό σχολείο και έστελναν τους νέους και άγαμους στα δυσπρόσιτα, για ευνόητους λόγους. Μάλιστα, όσοι είχαν μεταφορικό μέσο, τους πρότειναν να πάνε σε πιο δύσκολες περιοχές όπου δεν θα μπορούσε να πάει κάποιους εύκολα με λεωφορείο.
Γενικά, ξέρω ότι κοιτούν να εξυπηρετούν τον κόσμο και ειδικά τις μητέρες...
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΕΣ 2007-2008
« Απάντηση #175 στις: Ιούνιος 30, 2007, 09:22:53 μμ »
Θα συμφωνήσω με την επισήμανση από georgi@.Στην αίτηση δεν δηλώνεις περιοχές δυσπροσίτων αλλά περιοχές που αντιστοιχούν σε διευθύνσεις πρωτοβάθμιας ή δευτεροβάθμιας.Αν ,τώρα, έχεις δηλώσει Μεσσηνία και υπάρχει κενό  σε δυσπρόσιτο , σαφώς και έχεις δικαίωμα να το δηλώσεις.Για την τοποθέτησή σου όμως στα κενά λαμβάνονται υπόψη -εκτός από τη σειρά με την οποία τα έχεις δηλώσει- και κάποια άλλα κριτήρια, όπως η θέση σου στον πίνακα, οικογενειακή κατάσταση...

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΕΣ 2007-2008
« Απάντηση #176 στις: Ιούνιος 30, 2007, 09:32:42 μμ »
Το "ναι" σε όλα περιλαμβάνει και τα δυσπρόσιτα, γι' αυτό και ρώτησα αν δεν το έχεις δηλώσει αν μπορείς να διεκδικήσεις μετά θέση σε τέτοιο.(εγώ δεν το έχω δηλώσει)
Φυσικά και στην τοποθέτηση μετρούν και μόρια γάμου-παιδιών αλλά αν πχ με καλούσαν Μεσσηνία (που την ξέρω σαν νομό γιατί είναι ο τόπος καταγωγής μου) και υπήρχε κενό, ευχαρίστως θα ζητούσα το δυσπρόσιτο Νηπιαγωγείο Καλλιθέας που, πιστέψτε με, μόνο δυσπρόσιτο δεν είναι...
Ελπίζω τώρα να με καταλάβατε, γιατί έχω αρχίσει και νιώθω "κάπως"... ;D

Πιο λιανά : Αφού δεν έχω βάλει το κουτάκι, δεν μπορούν με το έτσι θέλω, όταν με καλέσουν σε νομό της επιλογής μου, να με στείλουν σε δυσπρόσιτο. Εφόσον εγώ το θελήσω, μπορώ να πάω?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 30, 2007, 10:25:25 μμ από sophie »
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος philologist

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την επιστήμη μου και την εκπαίδευση.
    • Προφίλ
Απ: ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΕΣ 2007-2008
« Απάντηση #177 στις: Ιούνιος 30, 2007, 11:02:43 μμ »
Sophie , εφόσον έχεις δηλώσει μία περιοχή , η οποία μπορεί να έχει και δυσπρόσιτα , τα έχεις δηλώσει αυτομάτως κι αυτά (αφού ανήκουν στην περιοχή που δήλωσες)! Δεν έχει καμία σχέση το αν έχεις συμπληρώσει το κουτάκι που λέει πως αποδέχεσαι πρόσληψη και σε άλλες περιοχές.(γιατί αυτό μάλλον εννοείς όταν λες το κουτάκι για τα δυσπρόσιτα (?) ::)).
"Ο ιδανικός δάσκαλος είναι εκείνος που γίνεται γέφυρα για να περάσει αντίπερα ο μαθητής του και όταν , πια του διευκολύνει το πέρασμα , αφήνεται χαρούμενα να γκρεμιστεί , ενθαρρύνοντας το μαθητή του να φτιάξει τις δικές του γέφυρες". Ν. Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος Gi@

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 963
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Νηπιαγωγός!!!
    • Προφίλ
Απ: ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΕΣ 2007-2008
« Απάντηση #178 στις: Ιούλιος 01, 2007, 09:47:45 πμ »
Με αυτά που έχω ακούσει από γνωστούς, μπορείς να πας στο δυσπρόσιτο εφόσον το θέλεις, ασχέτως με το κουτάκι.
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος demiss

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 91
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΕΣ 2007-2008
« Απάντηση #179 στις: Ιούλιος 01, 2007, 10:30:29 πμ »
Στους αναπληρωτές δε δηλώνεις δυσπρόσιτα ξεχωριστά, άρα εφόσον εσύ έχεις δηλώσει μια συγκεκριμένη περιοχη θα έχεις και το δικαίωμα να διεκδικίσεις και κάποιο δυσπρόσιτο που ανήκει σ΄αυτή τη περιοχή.

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΕΣ 2007-2008
« Απάντηση #180 στις: Ιούλιος 01, 2007, 02:26:29 μμ »
Πιο λιανά : Αφού δεν έχω βάλει το κουτάκι, δεν μπορούν με το έτσι θέλω, όταν με καλέσουν σε νομό της επιλογής μου, να με στείλουν σε δυσπρόσιτο.

Φυσικα και μπορουν, αν εχεις δηλωσει περιοχη που εχει δυσπροσιτα. Το κουτακι δεν εχει καμια σχεση με δυσπροσιτα, εχει με αριθμο περιοχων που μπορει να δηλωθουν (δηλ. ολες).

Εξαλλου, δεν μπορει να εχεις δηλωσει σκετο "Μεσσηνια" - αναγκαστικα δηλωνεις Α' ή Β' ή Γ' Μεσσηνιας. Απο τις τρεις αυτες περιοχες, μονο η Γ'Μεσσηνιας εχει δυσπροσιτα σχολεια, η Α' και η Β΄ δεν εχουν (στη δευτεροβαθμια, τουλαχιστον - δεν ξερω για τα νηπιαγωγεια).

Αποσυνδεδεμένος buruburu

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 09
    • Προφίλ
Απ: ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΕΣ 2007-2008
« Απάντηση #181 στις: Ιούλιος 02, 2007, 09:51:23 πμ »

Μήπως ξέρει κανείς να μας πει αν θα παίξει παράταση;
Δεν πρόλαβα να κάνω την αίτηση για ΠΔΣ...  :(


Και να μην υπάρξει παράταση ,μπορείς να την κάνεις την Δευτέρα , που είναι και η τελευταία μέρα της προθεσμίας. ;)

Το θέμα είναι ότι επειδή δε γινόταν να πάω σήμερα, αν κάποιος γνωρίζει οτιδήποτε για παράταση ας ενημερώσει παρακαλώ.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 630
Σύνολο: 630

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.147 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.