*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές 2007-2008  (Αναγνώστηκε 53582 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος philologist

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την επιστήμη μου και την εκπαίδευση.
    • Προφίλ
Απ: ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΕΣ 2007-2008
« Απάντηση #196 στις: Ιούλιος 11, 2007, 12:56:38 πμ »
Και'γω έχω την εντύπωση πως παλιότερα έχει συμβεί να υπάρξει παράταση της προθεσμίας , αλλά φέτος όπως φαίνεται δεν δόθηκε . Νομίζω κι εγώ ότι θα είχε ήδη ανακοινωθεί , αν επρόκειτο να υπάρξει παράταση .  :( Αλλά για να είστε σίγουροι , όσοι δεν προλάβατε , καλύτερα να μείνετε σε επαφή με κάποια Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας (ενοχλώντας τους που και που τηλεφωνικά :) ) .
"Ο ιδανικός δάσκαλος είναι εκείνος που γίνεται γέφυρα για να περάσει αντίπερα ο μαθητής του και όταν , πια του διευκολύνει το πέρασμα , αφήνεται χαρούμενα να γκρεμιστεί , ενθαρρύνοντας το μαθητή του να φτιάξει τις δικές του γέφυρες". Ν. Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΕΣ 2007-2008
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:30:29 »

Αποσυνδεδεμένος christi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
    • Προφίλ
Απ: ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΕΣ 2007-2008
« Απάντηση #197 στις: Ιούλιος 11, 2007, 01:39:30 μμ »
Εχω αναφερει και αλλου οτι στην γραμματεια της σχολης μου βγηκε ανακοινωση που ελεγε οτι ναι μεν δε θα δοθει ΤΩΡΑ παραταση αλλα διαβεβαιωνε οτι θα βγουν νεες ημερομηνιες για οσους δεν προλαβαν.Κουραγιο ολοι θα προλαβουν τις αιτησεις!  ;)

Αποσυνδεδεμένος laz_edu

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 206
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΕΣ 2007-2008
« Απάντηση #198 στις: Ιούλιος 12, 2007, 06:02:07 μμ »
καλησπέρα σε όλους, ταλαιπωρημένους και μη.
άκριβώς επιδή δεν έχω ιδέα θα ήθελα κάποιος να με βοηθήσει να ξεκαθαρίσω κάτι: ένας φιλόλογος με πόσα περίπου μόρια στον πίνακα μπορεί να προσληφθεί ως αναπληρωτής ή ωρομίσθιος; αλλάζει κάτι τώρα που η βάση του ασεπ έχει αλλάξει;
θα το εκτιμούσα πολύ αν κάποιος εμπειρότερος με διαφώτιζε..
Κι ό,τι σε πλήγωσε ή σε θάμπωσε
από ψηλά αν το κοιτάξεις
θα σου φανεί τόσο ασήμαντο
που στη στιγμή θα το ξεχάσεις..

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΕΣ 2007-2008
« Απάντηση #199 στις: Ιούλιος 12, 2007, 06:20:11 μμ »
καλησπέρα σε όλους, ταλαιπωρημένους και μη.
άκριβώς επιδή δεν έχω ιδέα θα ήθελα κάποιος να με βοηθήσει να ξεκαθαρίσω κάτι: ένας φιλόλογος με πόσα περίπου μόρια στον πίνακα μπορεί να προσληφθεί ως αναπληρωτής ή ωρομίσθιος; αλλάζει κάτι τώρα που η βάση του ασεπ έχει αλλάξει;
θα το εκτιμούσα πολύ αν κάποιος εμπειρότερος με διαφώτιζε..

Εξαρτάται από το πόσους αναπληρωτές θα πάρουν φέτος και φυσικά θα παίξει ρόλο η μείωση της βάσης του ΑΣΕΠ.
Πέρσι πήραν περίπου 800 μη τρίτεκνους αναπληρωτές και ο τελευταίος που διορίστηκε είχε περίπου 13,5 μόρια. Αν πάρουν τον ίδιο αριθμό φέτος, υπολόγισε τουλάχιστον 5 μόρια παραπάνω λόγω της μείωσης της βάσης (δηλ. γύρω στα 19-20). Αν πάρουν λιγότερους, θα χρειαστούν περισσότερα μόρια.
Για τους ωρομίσθιους εξαρτάται από την περιφερειακή Δ/νση στην οποία έχεις κάνει αίτηση. Για την Αττική πέρσι νομίζω ότι χρειάζονταν γύρω στα 10 μόρια.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΕΣ 2007-2008
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:30:29 »

Αποσυνδεδεμένος laz_edu

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 206
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΕΣ 2007-2008
« Απάντηση #200 στις: Ιούλιος 12, 2007, 06:23:40 μμ »
ευχαριστώ πολύ πολύ ioanna89 για την άμεση ανταπόκριση!
να'σαι καλά!
Κι ό,τι σε πλήγωσε ή σε θάμπωσε
από ψηλά αν το κοιτάξεις
θα σου φανεί τόσο ασήμαντο
που στη στιγμή θα το ξεχάσεις..

Αποσυνδεδεμένος daskala83

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 106
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΜΕ ΧΑΒΑΗ....
    • Προφίλ
Απ: ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΕΣ 2007-2008
« Απάντηση #201 στις: Ιούλιος 13, 2007, 01:14:11 μμ »
Φυσικά και δώθηκε παράταση πέρυσι, απλά για φέτος λόγω των διορισμών που είναι αρκετοί, ειδικά για τους δασκάλους, επικρατεί μία συγχυση. Πιστεύω ότι ετοιμάζεται συμπληρωματική εγκύκλιος, διότι για πε70 δε θα φτάσουν αυτοί που θα δούμε τώρα στους πίνακες. Μην κρίνετε από τους πίνακες.. σ'αυτούς μέσα θα είναι και 2000 περίπου δάσκαλοι που θα διοριστούν φέτος. Να ρωτάτε συχνά τις πρωτοβάθμιες.. ίσως περιμένουν  να ορκιστούν όλα τα τμήματα για να μην αδικηθούν πάλι άτομα όπως πέρυσι.

gr07

  • Επισκέπτης
Απ: ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΕΣ 2007-2008
« Απάντηση #202 στις: Ιούλιος 13, 2007, 06:46:17 μμ »
Εάν δεχτώ μία θέση ωρομισθίου, ξέρετε αν μετά ακυρώνεται μία πιθανή λήση μου ως αναπληρωτή; Φαίνεται δηλαδή στο σύστημα ότι έχω αναλάβει υπηρεσία,οπότε δε με καλούν και αναπληρωτή μετά; Γιατί είναι δίκοπο μαχαίρι. πώς μπορεί κάποιος να ξέρει αν πρέπει να δεχτεί τη θέση ή όχι;

Αποσυνδεδεμένος chriskas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 254
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΕΣ 2007-2008
« Απάντηση #203 στις: Ιούλιος 13, 2007, 06:53:29 μμ »
Σε ανάλογη ερώτησή μου, συνάδελφος με πληροφόρησε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα. Ξεκινάς ως ωρομίσθιος και συνεχίζεις μετά σαν αναπληρωτής.

Αποσυνδεδεμένος philologist

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την επιστήμη μου και την εκπαίδευση.
    • Προφίλ
Απ: ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΕΣ 2007-2008
« Απάντηση #204 στις: Ιούλιος 13, 2007, 06:55:52 μμ »
Σωστά. Μπορεί να δουλεύεις ως ωρομίσθιος και να σε καλέσουν αλλού αργότερα ως αναπληρωτή.
"Ο ιδανικός δάσκαλος είναι εκείνος που γίνεται γέφυρα για να περάσει αντίπερα ο μαθητής του και όταν , πια του διευκολύνει το πέρασμα , αφήνεται χαρούμενα να γκρεμιστεί , ενθαρρύνοντας το μαθητή του να φτιάξει τις δικές του γέφυρες". Ν. Καζαντζάκης

gr07

  • Επισκέπτης
Απ: ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΕΣ 2007-2008
« Απάντηση #205 στις: Ιούλιος 13, 2007, 07:02:35 μμ »
Ευχαριστώ chriskas. Κι εγώ έτσι νόμιζα. Σγκεκριμένα θυμάμαι ότι μια καθήγητριά μου στο σχολείο ωρομίσθια είχε φύγει στη μέση της χρνιάς γιατί την κάλεσαν αναπληρώτρια.
Αυτό ήθελα κι εγώ να σιγουρέψω. Δε θέλω με το που θα δεχτώ τη θέση να αποκλείσω το να με καλέσουν αναπληρωτή. ΟΚ πάντως, ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος vikoulaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση:ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΕΣ 2007-2008
« Απάντηση #206 στις: Ιούλιος 13, 2007, 07:10:23 μμ »
Να σας το επιβεβαιώσω και εγω οτι ένας ωρομίσθιος μπορει κάποια στιγμή να κληθεί αναπληρωτής και να πάει χωρίς κανένα πρόβλημα

gr07

  • Επισκέπτης
Απ: ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΕΣ 2007-2008
« Απάντηση #207 στις: Ιούλιος 13, 2007, 07:35:24 μμ »
Μήπως όμως αυτό είναι και λίγο απίθανο; (Έρχομαι να ρωτήσω τώρα εγώ ως άσχετος). Μήπως εάν είναι να κληθείς αναπληρωτής, θα είχες κληθεί πριν σε καλέσουν ωρομίσθιο; Συμβαίνει αυτό τακτικά ή είναι 1 στις 500; Τί ξέρετε από την εμπειρία σας;

Αποσυνδεδεμένος pariel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 954
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Για να πετύχεις, μην παίρνεις τίποτε προσωπικά
    • Προφίλ
Απ: ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΕΣ 2007-2008
« Απάντηση #208 στις: Ιούλιος 13, 2007, 07:48:05 μμ »
Συχνά δε συμβαίνει, αλλά μπορεί να σε καλέσουν στην περιφέρεια σου ωρομισθιο π.χ. το Νοέμβριο και μετά να βρεθεί κενό για αναπλήρωση το Φεβρουάριο

Αποσυνδεδεμένος vikoulaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση:ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΕΣ 2007-2008
« Απάντηση #209 στις: Ιούλιος 13, 2007, 08:12:36 μμ »
Μήπως όμως αυτό είναι και λίγο απίθανο; (Έρχομαι να ρωτήσω τώρα εγώ ως άσχετος). Μήπως εάν είναι να κληθείς αναπληρωτής, θα είχες κληθεί πριν σε καλέσουν ωρομίσθιο; Συμβαίνει αυτό τακτικά ή είναι 1 στις 500; Τί ξέρετε από την εμπειρία σας;
Μεταξύ φάσεων αναπληρωτών αν δημιουργηθεί κενό το δίνουν σε ωρομίσθιους.Μπορεί κάποιος απο αυτούς τους ωρομίσθιους στην αμέσως επόμενη φάση ή σε κάποια φάση να κληθεί ως αναπλητωτής Αυτό έγινε και φέτος όπου σπάσανε πολλά κενά σε ωρομίσθιους και μάλιστα φίλη απο Νοέμβριο θα ήταν ωρομίσθια μέχρι το τέλος,αλλά τον Φεβρουάριο την πήραν αναπληρώτρια όπως ακριβώς το π.χ. της pariel και περυσι απο συνάδελφο έχω ίδια περίπτωση παράδειγμα.
Το πόσο συχνά μπορει να συμβεί εξαρτάται απο την θέση που έχει κάποιος στον πίνακα και τον αριθμό των αναπληρωτών που θα πάρουν

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 691
Σύνολο: 692

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.078 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.