*

Αποστολέας Θέμα: ειδική αγωγή  (Αναγνώστηκε 20628 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος σωτηρακης

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: ειδική αγωγή
« Απάντηση #112 στις: Μάιος 28, 2010, 08:10:23 μμ »
Έχει ακούσει κανείς για αιτήσεις αναπληρωτών μέσα στο Μάιο; Κάτι τέτοιο αφήνουν να αννοηθεί οι διοργανωτές των 4οοωρών σεμιναρίων αλλά και της νοηματικής.
κοπελια μου και φιλη μου αν μαθω κατι θα σου πω.καλο σκ.σε σενα και σε ολους!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ειδική αγωγή
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:40:27 »

Αποσυνδεδεμένος tttzzz

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2290
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02.50
    • Προφίλ
Απ: ειδική αγωγή
« Απάντηση #113 στις: Ιούνιος 05, 2010, 02:40:20 μμ »
Ο.Λ.Μ.Ε.
Ερμού & Κορνάρου 2
ΤΗΛ.: 210 32 30 073 – 32 21 255
FAX: 210 32 27 382
www.olme.gr
email: olme@otenet.gr                                                            Αθήνα, 4/6/2010
 
 
ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ
 
 
            Το Δ.Σ. της ΟΛΜΕ στη συνεδρίασή του της 1ης /6/2010 ασχολήθηκε με το θέμα της Ειδικής Αγωγής, το οποίο θεωρεί ιδιαίτερης βαρύτητας, και λόγω της επικείμενης κατάθεσης σχετικού νομοσχεδίου. Αποφάσισε τη συγκρότηση Επιτροπής, η οποία θα ασχολείται με τα ζητήματα της Ειδικής Αγωγής και θα καταθέτει σχετικές εισηγήσεις στο Διοικητικό Συμβούλιο.
            Ορίστηκαν δύο μέλη του Δ.Σ. (Δημήτρης Γκίνης και Ελένη Ζωγραφάκη) να μετέχουν στην Επιτροπή και να αναλάβουν το συντονισμό με το Δ.Σ. της ΟΛΜΕ.
            Καλούνται οι συνάδελφοι που επιθυμούν να πλαισιώσουν αυτή την Επιτροπή να επικοινωνήσουν με τα ορισμένα μέλη από το Δ.Σ. της ΟΛΜΕ.
            Επιπλέον, αποφασίστηκε η οργάνωση Ημερίδας σχετική με την Ειδική Αγωγή, η ημερομηνία της οποίας θα σας ανακοινωθεί.

http://www.alfavita.gr/ank_b/ank4_6_10_1406.php
Μην αφήνεις ό,τι σε τρώει να χορτάσει..

Αποσυνδεδεμένος Sabi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 337
    • Προφίλ
Απ: ειδική αγωγή
« Απάντηση #114 στις: Ιούνιος 05, 2010, 04:47:31 μμ »
Eγώ αυτό που κατάλαβα από το προσχέδιο αλλά και άκουσα από υπεύθυνη καθηγήτρια γνωστού σεμιναρίου στο τμήμα που κάνω μεταπτυχιακό ειδικής είναι οτι τα σεμινάρια θα τα διατηρήσει για την επόμενη 4ετία τουλάχιστον γιατί στις θετικές και τεχνικές ειδικότητες δεν υπάρχουν άτομα με μεταπτυχιακό και άρα τους χρειάζεται...όσο για τους φιλολογους και να ισχύουν δεν έχει καποιο νόημα γιατί είμαστε τόσοι μα τόσοι πολλοί που δεν υπάρχει ελπίδα να δουλέψουν οι περισσότεροι
Παράθεση
παιδια σας παρακαλω εξηγηστε μου τι εννοει με αυτο??εγω ανηκω στον κλαδο των ΠΕ09 δλδ οικονομολογων.με ενα σεμιναριο στην ειδικη αγωγη θα εχω το δικαιωμα να μπω ως αναπληρωτης?θα εχω ελπιδες για διορισμο αργοτερα?τι πρεπει να κανω πια? κ κατι αλλο...ενα μεταπτυχιακο στην ειδικη αγωγη η' ενα σεμιναριο δινει διδακτικη επαρκεια εκτος των αλλων?? σας παρακαλω απαντηστε μου γιατι τα χω παιξει!!!!:(((
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 05, 2010, 05:41:33 μμ από Tsampika »

Αποσυνδεδεμένος Sabi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 337
    • Προφίλ
Απ: ειδική αγωγή
« Απάντηση #115 στις: Ιούνιος 05, 2010, 05:43:41 μμ »
Eγώ αυτό που κατάλαβα από το προσχέδιο αλλά και άκουσα από υπεύθυνη καθηγήτρια γνωστού σεμιναρίου στο τμήμα που κάνω μεταπτυχιακό ειδικής είναι οτι τα σεμινάρια θα τα διατηρήσει για την επόμενη 4ετία τουλάχιστον γιατί στις θετικές και τεχνικές ειδικότητες δεν υπάρχουν άτομα με μεταπτυχιακό και άρα τους χρειάζεται...όσο για τους φιλολογους και να ισχύουν δεν έχει καποιο νόημα γιατί είμαστε τόσοι μα τόσοι πολλοί που δεν υπάρχει ελπίδα να δουλέψουν οι περισσότεροι...

παιδια σας παρακαλω εξηγηστε μου τι εννοει με αυτο??εγω ανηκω στον κλαδο των ΠΕ09 δλδ οικονομολογων.με ενα σεμιναριο στην ειδικη αγωγη θα εχω το δικαιωμα να μπω ως αναπληρωτης?θα εχω ελπιδες για διορισμο αργοτερα?τι πρεπει να κανω πια? κ κατι αλλο...ενα μεταπτυχιακο στην ειδικη αγωγη η' ενα σεμιναριο δινει διδακτικη επαρκεια εκτος των αλλων?? σας παρακαλω απαντηστε μου γιατι τα χω παιξει!!!!:(((

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ειδική αγωγή
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:40:27 »

Αποσυνδεδεμένος gogona

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 478
    • Προφίλ
Απ: ειδική αγωγή
« Απάντηση #116 στις: Ιούνιος 05, 2010, 09:39:40 μμ »
Μην πανικοβάλλεσαι! Δεν μπορώ να σου πω αν πρέπει να κάνεις το σεμινάριο αλλά το σίγουρο είναι οτι αν μπορείς να κάνεις μεταπτυχιακό δεν περιμένεις από εμένα να σου πω οτι είναι εγκυρότερο καθώς είναι τίτλος σπουδών...τώρα για το επαγγελματικό αύριο της ειδικής κανείς δεν ξέρει να σου πει τι μας ξημερώνει...για να δεις την μέχρι τώρα εικόνα του κλάδου σου μπες στο site του υπουργείου και δες σε κάθε φάση αναπληρωτών ειδικής πόσους οικονομολόγους πήραν...και στου πίνακες αναπληρωτών πόσοι είστε στον πίνακα ειδικής και τί προσόντα έχει ο καθένας...ο συνδυασμός αυτών των δυο εικόνων θα σου δώσει μια πληροφόρηση για το παρελθόν (δηλαδή αν δεν έχει κανείς μεταπτυχιακό το σεμινάριο έχει κάποια ισχύ ως προσόν διορισμού, αλλά πρόσεχε έχει ημερομηνία λήξης- μετά τους 2 επόμενους ΑΣΕΠ) ....για το μέλλον;! έχουμε κανέναν προφήτη; εγώ πάντως απολύομαι 21 Ιουνίου και δεν τρελαίνομαι! παντρεύομαι...!!!!οχι που θα κάτσουμε να τρελαθούμε...άκουσα και οτι όλα σχεδόν τα ιδιωτικά σχολεία ετοιμάζουν τμήματα ένταξης οπότε οι συνάδελφοι στις μεγάλες πόλεις και δεν ξέρω τι άλλο χρειάζεται ας το ψάξουν...
 

Αποσυνδεδεμένος Sabi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 337
    • Προφίλ
Απ: ειδική αγωγή
« Απάντηση #117 στις: Ιούνιος 05, 2010, 10:56:37 μμ »
Μην πανικοβάλλεσαι! Δεν μπορώ να σου πω αν πρέπει να κάνεις το σεμινάριο αλλά το σίγουρο είναι οτι αν μπορείς να κάνεις μεταπτυχιακό δεν περιμένεις από εμένα να σου πω οτι είναι εγκυρότερο καθώς είναι τίτλος σπουδών...τώρα για το επαγγελματικό αύριο της ειδικής κανείς δεν ξέρει να σου πει τι μας ξημερώνει...για να δεις την μέχρι τώρα εικόνα του κλάδου σου μπες στο site του υπουργείου και δες σε κάθε φάση αναπληρωτών ειδικής πόσους οικονομολόγους πήραν...και στου πίνακες αναπληρωτών πόσοι είστε στον πίνακα ειδικής και τί προσόντα έχει ο καθένας...ο συνδυασμός αυτών των δυο εικόνων θα σου δώσει μια πληροφόρηση για το παρελθόν (δηλαδή αν δεν έχει κανείς μεταπτυχιακό το σεμινάριο έχει κάποια ισχύ ως προσόν διορισμού, αλλά πρόσεχε έχει ημερομηνία λήξης- μετά τους 2 επόμενους ΑΣΕΠ) ....για το μέλλον;! έχουμε κανέναν προφήτη; εγώ πάντως απολύομαι 21 Ιουνίου και δεν τρελαίνομαι! παντρεύομαι...!!!!οχι που θα κάτσουμε να τρελαθούμε...άκουσα και οτι όλα σχεδόν τα ιδιωτικά σχολεία ετοιμάζουν τμήματα ένταξης οπότε οι συνάδελφοι στις μεγάλες πόλεις και δεν ξέρω τι άλλο χρειάζεται ας το ψάξουν...
 
Σ'ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες που μου εδωσες!!η ωρα η καλη!καθε ευτυχια σου ευχομαι! ;) κοιταξα στο site του υπουργειου,πηρα μια ιδεα,αλλα δεν μπορω να πω οτι εβγαλα ακριβη συμπερασματα γιατι οι πληροφοριες ηταν πολυ χυμα!!ευχαριστω παντως!

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3672
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: ειδική αγωγή
« Απάντηση #118 στις: Ιούνιος 06, 2010, 06:50:14 μμ »
Μην πανικοβάλλεσαι! Δεν μπορώ να σου πω αν πρέπει να κάνεις το σεμινάριο αλλά το σίγουρο είναι οτι αν μπορείς να κάνεις μεταπτυχιακό δεν περιμένεις από εμένα να σου πω οτι είναι εγκυρότερο καθώς είναι τίτλος σπουδών...τώρα για το επαγγελματικό αύριο της ειδικής κανείς δεν ξέρει να σου πει τι μας ξημερώνει...για να δεις την μέχρι τώρα εικόνα του κλάδου σου μπες στο site του υπουργείου και δες σε κάθε φάση αναπληρωτών ειδικής πόσους οικονομολόγους πήραν...και στου πίνακες αναπληρωτών πόσοι είστε στον πίνακα ειδικής και τί προσόντα έχει ο καθένας...ο συνδυασμός αυτών των δυο εικόνων θα σου δώσει μια πληροφόρηση για το παρελθόν (δηλαδή αν δεν έχει κανείς μεταπτυχιακό το σεμινάριο έχει κάποια ισχύ ως προσόν διορισμού, αλλά πρόσεχε έχει ημερομηνία λήξης- μετά τους 2 επόμενους ΑΣΕΠ) ....για το μέλλον;! έχουμε κανέναν προφήτη; εγώ πάντως απολύομαι 21 Ιουνίου και δεν τρελαίνομαι! παντρεύομαι...!!!!οχι που θα κάτσουμε να τρελαθούμε...άκουσα και οτι όλα σχεδόν τα ιδιωτικά σχολεία ετοιμάζουν τμήματα ένταξης οπότε οι συνάδελφοι στις μεγάλες πόλεις και δεν ξέρω τι άλλο χρειάζεται ας το ψάξουν...
 
Σ'ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες που μου εδωσες!!η ωρα η καλη!καθε ευτυχια σου ευχομαι! ;) κοιταξα στο site του υπουργειου,πηρα μια ιδεα,αλλα δεν μπορω να πω οτι εβγαλα ακριβη συμπερασματα γιατι οι πληροφοριες ηταν πολυ χυμα!!ευχαριστω παντως!


Γενικά, η τάση στη ΕΑ είναι να καλύπτονται οι θέσεις των "βασικών"¨ειδικοτήτων (φιλόλογοι και μαθηματικοί) και μετά όσες πιστώσεις περισσεύουν να δίνονται σε άλλες ειδικότητες.
Έχοντας αυτό υπόψη, μαζί με τις δηλώσεις για λιγότερες προσλήψεις αναπληρωτών φέτος, θα τολμούσα να κάνω την πρόβλεψη ότι ειδικότητες πέρα των φιλολόγων και μαθηματικών φέτος πολύ δύσκολα θα δουλέψουν στην ΕΑ. Εξαιρέσεις, ίσως να γίνουν στα σχολέια τυφλών και κωφών, αλλά εκεί μάλλον θα πάρουν αυτούς που ήδη έχουν προϋπηρεσία.
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος gogona

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 478
    • Προφίλ
Απ: ειδική αγωγή
« Απάντηση #119 στις: Ιούνιος 10, 2010, 10:53:51 πμ »
Μου είπε χθες μια φίλη (έχει γνωστό στο υπουργείο και ρώτησε) οτι η εγκύκλιός μας θα βγει στις 11 (αύριο δηλαδή)....υπάρχει κάποια άλλη πληροφορία που το διαστραυρώνει είναι είναι μούφα λέτε;

Αποσυνδεδεμένος dimmag

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 83
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: ειδική αγωγή
« Απάντηση #120 στις: Ιούνιος 10, 2010, 11:48:41 πμ »
Ο.Λ.Μ.Ε.
Ερμού & Κορνάρου 2
ΤΗΛ.: 210 32 30 073 – 32 21 255
FAX: 210 32 27 382
www.olme.gr
email: olme@otenet.gr                                                            Αθήνα, 4/6/2010
 
 
ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ
 
 
            Το Δ.Σ. της ΟΛΜΕ στη συνεδρίασή του της 1ης /6/2010 ασχολήθηκε με το θέμα της Ειδικής Αγωγής, το οποίο θεωρεί ιδιαίτερης βαρύτητας, και λόγω της επικείμενης κατάθεσης σχετικού νομοσχεδίου. Αποφάσισε τη συγκρότηση Επιτροπής, η οποία θα ασχολείται με τα ζητήματα της Ειδικής Αγωγής και θα καταθέτει σχετικές εισηγήσεις στο Διοικητικό Συμβούλιο.
            Ορίστηκαν δύο μέλη του Δ.Σ. (Δημήτρης Γκίνης και Ελένη Ζωγραφάκη) να μετέχουν στην Επιτροπή και να αναλάβουν το συντονισμό με το Δ.Σ. της ΟΛΜΕ.
            Καλούνται οι συνάδελφοι που επιθυμούν να πλαισιώσουν αυτή την Επιτροπή να επικοινωνήσουν με τα ορισμένα μέλη από το Δ.Σ. της ΟΛΜΕ.
            Επιπλέον, αποφασίστηκε η οργάνωση Ημερίδας σχετική με την Ειδική Αγωγή, η ημερομηνία της οποίας θα σας ανακοινωθεί.

http://www.alfavita.gr/ank_b/ank4_6_10_1406.php


Συνδεσμος Ειδικης Αγωγης        http://www.suneidag.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος dimmag

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 83
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: ειδική αγωγή
« Απάντηση #121 στις: Ιούνιος 10, 2010, 12:55:23 μμ »
Aποφασίστηκε η οργάνωση Ημερίδας σχετική με την Ειδική Αγωγή, πιθανή ημερομηνία 26/6/2010 στη νομκή σχολή με συμμετοχή όλων δηλαδή καθηγητών, δασκάλων, ειδικού εκπαιδευτικού προσωπικού και ειδικού βοηθητικού προσωπικού των σχολείων ειδικής αγωγής.

Οριστική ημερομηνία και τόπος θα αναρτηθεί στο site του Συνδέσμου Ειδικής Αγωγής    http://www.suneidag.blogspot.com/

Για να έχει επιτυχία όμως η Ημερίδα χρειάζεται την ενεργό συμμετοχή και παρουσία όλων.

Όσοι συνάδελφοι θέλουν να βοηθήσουν να στείλουν email στο suneidikhsagwghs@gmail.com

Συνάδελφοι εγγραφείτε στη λίστα επικοινωνίας του Σ.Ε.Α. suneidikhsagwghs@gmail.com

Αποσυνδεδεμένος dimmag

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 83
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: ειδική αγωγή
« Απάντηση #122 στις: Ιούνιος 14, 2010, 12:58:04 μμ »
ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ - ΗΜΕΡΙΔΑ ΕΙΔΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ
Το Σάββατο, 26 Ιουνίου και ώρα από 11 π.μ έως 7 μ.μ στη Νομική Σχολή του Πανεπιστημίου Αθηνων (είσοδος από Σίνα) θα διεξαχθεί Ημερίδα για την Ειδικη Αγωγή και Εκπαίδευση με θέμα "Ειδική Αγωγή - παρελθόν, παρόν και μέλλον".
Εισηγητές θα είναι καθηγητές πανεπιστημίων και εργαζόμενοι από το χώρο της Ειδικής Αγωγής και Εκπαίδευσης με σημαντική προσφορά και πολύχρονη εμπειρία στην Ειδική Αγωγή και Εκπαίδευση.

http://suneidag.blogspot.com/2010/06/blog-post.html

Αποσυνδεδεμένος anta16

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
    • Προφίλ
προσληψεις ειδικης αγωγης
« Απάντηση #123 στις: Οκτώβριος 29, 2010, 12:30:15 μμ »
καλησπερα σημερα το πρωι πηρα τηλ. στο υπουργειο και ρωτησα τι θα γινει μετην ειδικη αγωγη;μου ειπαν οτι ακομα καλουνε αναπληρωτες και οτι δεν ξερουν αν θα παρουν αμω ουτε ωρομισθιους.επισης ρωτησα αν ισχυει το 4ωρο για τους ωρομισθιους και παλι μου ειπαν ''δεν ξερω'',ηθελα να ξερω μπαινει ο Νοεμβρης και ακομα δεν ξερουν τιποτα για τα κενα πως θα τα καλυψουν!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος δηιάνειρα

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1141
    • Προφίλ
Απ: ειδική αγωγή
« Απάντηση #124 στις: Οκτώβριος 30, 2010, 02:00:59 μμ »
προφανως δε θα παρουν αλλους.το περιεργο ειναι οτι στην ειδικοτητα μου δεν πηραν καθολου μα καθολου αναπληρωτες η ωρομισθιους στο βορειο αιγαιο.αραγε δεν υπηρχαν καθολου κενα?

Αποσυνδεδεμένος mroua

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: ειδική αγωγή
« Απάντηση #125 στις: Νοέμβριος 02, 2010, 02:00:44 πμ »
Ρε παιδιά τί είναι αυτά που διαβάζω εδώ και μου έχει σηκωθεί η τρίχα; ???

Είστε τόσοι πολλοί και εμείς παρακαλάμε το ΚΕΔΔΥ να έρθει να αξιολογήσει παιδιά που τα έχουμε σε πολυπληθείς τάξεις γενικής αγωγής και δεν μπορούμε να δουλέψουμε;
 Μας λένε ότι δεν έχει έρθει ακόμη δασκάλα ειδικής αγωγής για τα τμήματα ένταξης και μπούρδες ή μας λένε ότι έχει πολλά παιδιά με ειδικές ανάγκες στο τμήμα ένταξης. Γιατί δεν παίρνουν από σας κάποιους ακόμη; Στο κάτω κάτω η ειδική αγωγή πρέπει να προηγείται της γενικής σε τέτοια θέματα.
Πάντως, από αυτά που έχω συναντήσει στο νηπιαγωγείο μου και από άλλες συναδέλφους μου που έχω συζητήσει , το ΚΕΔΔΥ κωλυσιεργεί έντονα όταν το καλούμε. Μου είχε τύχει περίπτωση όπου μία από το ΚΕΔΔΥ είχε έρθει στο σχολείο μας και μας παρακαλούσε να πάρουμε παιδί με βαρύ αυτισμό στην τάξη μας. Εν τω μεταξύ εμείς το είχαμε δει το παιδί, είχε έρθει μία μέρα και τα γκρέμισε όλα, ενώ αυτή δεν το είχε δει καν....  Το δε τμήμα ένταξης είχε αιτήσεις από μαθητές και δεν το ανοίγανε! Οι άνθρωποι είναι για πολλές κλωτσιές!
Τόσα κοπρόσκυλα έχει το Υπουργείο Παιδείας μέσα στα γραφεία, και κάνει περικοπές στην ειδική αγωγή.
Ήμαρτον!!!!!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161374
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 472
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 448
Σύνολο: 455

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.076 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.