*

Αποστολέας Θέμα: Επιτυχόντες ΑΣΕΠ 2009  (Αναγνώστηκε 8996 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Επιτυχόντες ΑΣΕΠ 2009
« στις: Απρίλιος 26, 2010, 09:59:03 μμ »
 Συνάδελφοι καλησπέρα. Παραθέτω αυτούσιο το άρθρο 9 από την εφημερίδα ο Κόσμος του Επενδυτή.
 Άρθρο 9
1.   Ο κατά την έναρξη της ισχύος του παρόντος νόμου ισχύων ενιαίος πίνακας προσωρινών αναπληρωτών εκπαιδευτικών παύει να τροφοδοτείται με νέα στοιχεία της προϋπηρεσίας από τις 30.06.2010.
2.   Κατά την περίοδο έως και το σχολικό έτος 2011 – 12
•   οι διορισμοί μονίμων εκπαιδευτικών
•   και οι προσλήψεις προσωρινών αναπληρωτών εκπαιδευτικών στην πρωτοβάθμια και στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση
•   γίνονται σε ποσοστό 60% από τους πίνακες κατάταξης εκπαιδευτικών του ΑΣΕΠ•   
και σε ποσοστό 40% από τους κατά την παράγραφο 1 του παρόντος πίνακες υποψηφίων με προϋπηρεσία.

 Αναφέρεται λοιπόν στους πίνακες κατάταξης εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ. Σήμερα το alfavitα αναφέρει τα ακόλουθα
 Τα σχολικά έτη 2010-2011 και 2011-2012 οι διορισμοί και οι προσλήψεις θα γίνονται σε ποσοστό 60% από τους υπάρχοντες πίνακες διοριστέων πριν την ψήφιση του νόμου του Α.Σ.Ε.Π. και σε ποσοστό 40% από τον ισχύοντα ενιαίο πίνακα αναπληρωτών. Οι προσλήψεις αναπληρωτών στη Σιβιτανίδειο Δημόσια Σχολή Τεχνών και Επαγγελμάτων θα πραγματοποιούνται από τους ενιαίους πίνακες αναπληρωτών.
  Παρατήρηση – Δεν γράφει τη λέξη αναπληρωτής ενώ αντίθετα στην εφημερίδα υπήρχε. Προσωπική μου εκτίμηση – Είναι τέχνασμα – διαφορετικά γιατί να μην αντιγράψει ακριβώς τη χθεσινή ορολογία. Υπάρχει όμως και μια άλλη εικασία. Είδαν τις αντιδράσεις και το άλλαξαν. Από την άλλη όμως πώς μπορεί να εξισορροπήσει το 60% με το 40%?
Λογικά η σημερινή διατύπωση της αlfavita δημιουργεί περισσότερα ερωτήματα από την εφημερίδα.
Ποια είναι αυτά?
1.   Απουσιάζει η λέξη αναπληρωτής
2.   Δεν μπορεί να πάρει μόνο διοριστέους του ασεπ 2009 γιατί είναι πολύ λίγοι μόνο 240. Και αν τους διορίσει όλους φέτος ποιους θα διορίσει του χρόνου?
3.   Δεν αναφέρεται μόνο στη χρονιά 2010 αλλά και στη χρονιά 2011. Δεν μου βγαίνουν τα νούμερα.
Γιατί στο δεύτερο κείμονο υπάρχει μόνο η λέξη διοριστέοι?
4.   Γιατί υπάρχει απόκλιση σε αυτά τα δύο κείμενα?
5.   Το κείμενο της εφημερίδας έχει πιο επίσημη μορφή
6.   Γιατί η Διαμαντοπούλου δεν μίλησε σήμερα στους δημοσιογράφους για τον τρόπο πρόσληψης αναπληρωτών, αφού δέχεται πολλές πιέσεις από τα συνδικαλιστικά όργανα των αναπληρωτών?

Tα συμπεράσματα δικά σας. Περιμένω και τις δικές σας απόψεις. Μακάρι να σας έχουν πει κάτι από το υπουργείο.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 26, 2010, 10:05:35 μμ από GERMANOS »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επιτυχόντες ΑΣΕΠ 2009
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:13:51 »

Αποσυνδεδεμένος angelnl

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επιτυχόντες ΑΣΕΠ 2009
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 26, 2010, 10:15:05 μμ »
Το κείμενο του alfavita είναι απο την αιτιολογική έκθεση του νομοσχεδίου του υπουργείου Παιδείας. Κατά τη γνώμη μου δε θα διοριστούν φέτος όλοι οι Ασεπίτες και οι εναπομείναντες θα προσληφθούν ως αναπληρωτές (60%) το σχολικό έτος 2010-11 και ως μόνιμοι το 2011-12, οπότε τελειώνει η μεταβατική περίοδος και διενεργείται νέος ΑΣΕΠ.

Αποσυνδεδεμένος viviantz

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
    • Προφίλ
Απ: Επιτυχόντες ΑΣΕΠ 2009
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 26, 2010, 10:18:37 μμ »
GERMANOS εγώ ανήκω στους επιτυχόντες του ΑΣΕΠ 2009 με θέση 265 (μετά το διορισμό της πρώτης φουρνιάς) και μηδενική προϋπηρεσία.
Από αυτά που διαβάζω καταλαβαίνω ότι δεν έχω καμία ελπίδα διορισμού είτε ως αναπληρώτρια είτε ως μόνιμη λόγω του ότι δεν έχω προϋπηρεσία.  
Αναφορικά με τα δύο κείμενα που παραθέτεις έχουν μία βασική διαφορά.  Το κείμενο του επενδυτή αναφέρεται σε 60% πρόσληψη από τον πίνακα κατάταξης του ΑΣΕΠ (που προφανώς περιλαμβάνει και τους υψηλά επιτυχόντες) και το κείμενο του alfavita σε 60% από τον πίνακα διοριστέων (που αυτή τη στιγμή έχει μόνο 240 άτομα).  Άλλο το ένα άλλο το άλλο.  
Προσπάθησα να βγάλω άκρη με το Υπουργείο, αλλά...τίποτα.  Δεν ξέρουν τι τους γίνεται.
Και κάτι άλλο: θα μας καλέσει να κάνουμε αιτήσεις για ένταξη στους πίνακες των αναπληρωτών τώρα το Μάιο ή όσοι είναι μέσα ήδη, καλώς είναι και ...πάπαλα για τους υπόλοιπους;

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επιτυχόντες ΑΣΕΠ 2009
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 26, 2010, 10:23:13 μμ »
 Μόλις τώρα μίλησα με μια συνδικαλίστρια. Μου είπε τα ακόλουθα. Τα πράγματα είναι τραγικά (Αυτό το γνωρίζαμε). Σκέφτονται για δραστική μείωση των εκπαιδευτικών. Για τους φιλολόγους σκέφτονται να πάρουν ίσως και μόνο 200 αναπληρωτές. Δεν έχουν να πληρώσουν.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επιτυχόντες ΑΣΕΠ 2009
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:13:51 »

Αποσυνδεδεμένος arist2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιτυχόντες ΑΣΕΠ 2009
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 26, 2010, 10:26:43 μμ »
ΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΔΕ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΝ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΟΥΝ ...ΜΟΝΟ 200 ΦΙΛΟΛΟΓΟΥΣ....ΦΕΤΟΣ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΧΑΜΟΣ ΜΕ ΚΕΝΑ...

ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΤΑ ΤΜΗΜΑΤΑ 40ΡΙΑ ΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΤΑΛΗΨΕΙΣ...ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΘΑ ΦΩΝΑΖΟΥΝ....

ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΣΤΟΥς ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ 5 -10 ΩΡΕΣ ΥΠΕΡΩΡΙΑΣ...ΕΔΩ ΔΕ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΜΠΟΥΝ ΤΙΣ 16 ΩΡΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΘΑ ΔΕΧΤΟΥΝ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΛΛΕΣ 10...?????

Αποσυνδεδεμένος popaki1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 400
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Επιτυχόντες ΑΣΕΠ 2009
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 26, 2010, 10:29:40 μμ »
Συνάδελφοι καλησπέρα. Παραθέτω αυτούσιο το άρθρο 9 από την εφημερίδα ο Κόσμος του Επενδυτή.
 Άρθρο 9
1.   Ο κατά την έναρξη της ισχύος του παρόντος νόμου ισχύων ενιαίος πίνακας προσωρινών αναπληρωτών εκπαιδευτικών παύει να τροφοδοτείται με νέα στοιχεία της προϋπηρεσίας από τις 30.06.2010.
2.   Κατά την περίοδο έως και το σχολικό έτος 2011 – 12
•   οι διορισμοί μονίμων εκπαιδευτικών
•   και οι προσλήψεις προσωρινών αναπληρωτών εκπαιδευτικών στην πρωτοβάθμια και στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση
•   γίνονται σε ποσοστό 60% από τους πίνακες κατάταξης εκπαιδευτικών του ΑΣΕΠ•   
και σε ποσοστό 40% από τους κατά την παράγραφο 1 του παρόντος πίνακες υποψηφίων με προϋπηρεσία.

 Αναφέρεται λοιπόν στους πίνακες κατάταξης εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ. Σήμερα το alfavitα αναφέρει τα ακόλουθα
 Τα σχολικά έτη 2010-2011 και 2011-2012 οι διορισμοί και οι προσλήψεις θα γίνονται σε ποσοστό 60% από τους υπάρχοντες πίνακες διοριστέων πριν την ψήφιση του νόμου του Α.Σ.Ε.Π. και σε ποσοστό 40% από τον ισχύοντα ενιαίο πίνακα αναπληρωτών. Οι προσλήψεις αναπληρωτών στη Σιβιτανίδειο Δημόσια Σχολή Τεχνών και Επαγγελμάτων θα πραγματοποιούνται από τους ενιαίους πίνακες αναπληρωτών.
  Παρατήρηση – Δεν γράφει τη λέξη αναπληρωτής ενώ αντίθετα στην εφημερίδα υπήρχε. Προσωπική μου εκτίμηση – Είναι τέχνασμα – διαφορετικά γιατί να μην αντιγράψει ακριβώς τη χθεσινή ορολογία. Υπάρχει όμως και μια άλλη εικασία. Είδαν τις αντιδράσεις και το άλλαξαν. Από την άλλη όμως πώς μπορεί να εξισορροπήσει το 60% με το 40%?
Λογικά η σημερινή διατύπωση της αlfavita δημιουργεί περισσότερα ερωτήματα από την εφημερίδα.
Ποια είναι αυτά?
1.   Απουσιάζει η λέξη αναπληρωτής
2.   Δεν μπορεί να πάρει μόνο διοριστέους του ασεπ 2009 γιατί είναι πολύ λίγοι μόνο 240. Και αν τους διορίσει όλους φέτος ποιους θα διορίσει του χρόνου?
3.   Δεν αναφέρεται μόνο στη χρονιά 2010 αλλά και στη χρονιά 2011. Δεν μου βγαίνουν τα νούμερα.
Γιατί στο δεύτερο κείμονο υπάρχει μόνο η λέξη διοριστέοι?
4.   Γιατί υπάρχει απόκλιση σε αυτά τα δύο κείμενα?
5.   Το κείμενο της εφημερίδας έχει πιο επίσημη μορφή
6.   Γιατί η Διαμαντοπούλου δεν μίλησε σήμερα στους δημοσιογράφους για τον τρόπο πρόσληψης αναπληρωτών, αφού δέχεται πολλές πιέσεις από τα συνδικαλιστικά όργανα των αναπληρωτών?

Tα συμπεράσματα δικά σας. Περιμένω και τις δικές σας απόψεις. Μακάρι να σας έχουν πει κάτι από το υπουργείο.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


Τους πρώτους επιλαχόντες  ΑΣΕΠ 2009
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 26, 2010, 10:37:45 μμ από PO-PA-KI »

Αποσυνδεδεμένος arist2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιτυχόντες ΑΣΕΠ 2009
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 26, 2010, 10:41:41 μμ »
ΒΓΗΚΕ ΤΟ ΝΟΜΟΣΧΕΔΙΟ ΤΟ ΤΕΛΙΚΟ

ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΕΣ ΤΕΛΙΚΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΥΠΑΡΧΟΝΤΕΣ ΠΙΝΑΚΕΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΤΟ ΞΕΚΑΘΑΡΙΖΕΙ!!!!!!!!!!!

ΟΙ ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ ΛΕΕΙ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΚΑΤΑ ΤΟ ΜΕΤΑΒΑΤΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΙΝΑΚΕΣ ΤΟΥ ΑΡΘΡΟΥ 2 ΟΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΙΝΑΚΕΣ ΠΡΟΣΩΡΙΝΩΝ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΠΟΥ ΚΛΕΙΔΩΝΟΥΝ....

http://www.doe.gr/2010/sxedionomou2010.pdf ΣΕΛΙΔΑ 12

Αποσυνδεδεμένος eva7

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1415
    • Προφίλ
Απ: Επιτυχόντες ΑΣΕΠ 2009
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 26, 2010, 10:59:11 μμ »
Συνάδελφοι..ας μιλήσει και λίγο η φωνή της λογικής..Συνταξιοδοτούνται τόσες χιλιάδες εκπαιδευτικοί το Σεπτέμβριο..Σαφώς και θα χρειαστούν αναπληρωτές..Βέβαια οι αποσπασμένοι είναι αρκετοί αλλά προσωπική μου άποψη είναι πως θα πάρουν περισσότερους αναπληρωτές από όσους υπολογίζουμε.Ίσως με έχει βαρέσει το κρασί που ήπια κατακούτελα και είμαι αισιόδοξη :D όμως εάν το σκεφτούμε λογικά...με ποιούς και πόσους θα λειτουργήσουν αυτά τα έρμα τα σχολεία από Σεπτέμβριο??..

Αποσυνδεδεμένος popaki1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 400
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Επιτυχόντες ΑΣΕΠ 2009
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 26, 2010, 11:02:56 μμ »
Συνάδελφοι..ας μιλήσει και λίγο η φωνή της λογικής..Συνταξιοδοτούνται τόσες χιλιάδες εκπαιδευτικοί το Σεπτέμβριο..Σαφώς και θα χρειαστούν αναπληρωτές..Βέβαια οι αποσπασμένοι είναι αρκετοί αλλά προσωπική μου άποψη είναι πως θα πάρουν περισσότερους αναπληρωτές από όσους υπολογίζουμε.Ίσως με έχει βαρέσει το κρασί που ήπια κατακούτελα και είμαι αισιόδοξη :D όμως εάν το σκεφτούμε λογικά...με ποιούς και πόσους θα λειτουργήσουν αυτά τα έρμα τα σχολεία από Σεπτέμβριο??..
για την συνταξιοδότηση πολλών συναδέλφων θα μας (βοηθήσουν) οι οικονομικοί τρομοκράτες του ΔΝΤ  :P ;D
 

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επιτυχόντες ΑΣΕΠ 2009
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 26, 2010, 11:06:25 μμ »
 Παιδιά δεν έχετε αντιληφθεί τη δεινή οικονομική μας κατάσταση. Στην Ουγγαρία απολύουν καθηγητές. Ξεχάστε τα περσινά. Φέτος δεν έχουν λεφτά. Εδώ συζητιέται να κλείσουν νοσοκομεία και εσείς μου λέτε... Από τον Οκτώβριο τα πράγματα θα δυσκολέψουν και άλλο. Το ΔΝΤ αποφασίζει πλέον όχι η υπουργός.
 Αρίστο ευχαριστώ για την πληροφορία.

Αποσυνδεδεμένος arist2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιτυχόντες ΑΣΕΠ 2009
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 26, 2010, 11:24:01 μμ »
ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Η ΠΡΟΫΠΗΡΕΣΙΑ ΕΠΕΣΕ ΣΤΟΝ ΚΑΙΑΔΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΠΑΣ ΜΑΚΡΙΑ????

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επιτυχόντες ΑΣΕΠ 2009
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 26, 2010, 11:31:58 μμ »
Ναι αξίζει να πας. Πρώτον γιατί θα πληρώνεσαι. Δεύτερον ακόμη και το 0,5 μόρια να μαζέψεις πάλι είναι κέρδος γιατί και οι ανταγωνιστές σου τόσα θα μαζέψουν. Μπορεί να μειώθηκαν αλλά μειώθηκαν για όλους. Αυτά όσον αφορά τους ανταγωνιστές σου ως τώρα.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 27, 2010, 12:00:41 πμ από GERMANOS »

Αποσυνδεδεμένος change73

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 462
  • Mπορώ,παρακαλώ, να έχω κι εγώ το λόγο;
    • Προφίλ
Απ: Επιτυχόντες ΑΣΕΠ 2009
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 27, 2010, 01:28:14 πμ »
To θέμα είναι πως οι επιτυχόντες του '09 θα πρέπει να περιμένουν το '12, που ποιος ξέρει σε τι κατάσταση θα'μαστε ως χώρα,για να πάρουμε μια σειρά.Κάποιοι όμως θα έχουν δουλέψει δυο χρόνια και πάλι θα μας "καπελώσουν" όσο ψηλά κι αν είχαμε γράψει.Θα παίρνουν εξαλλου ελάχιστους ούτως ή άλλως. :(Σε τελική ανάλυση δεν άλλαξαν δραμάτικα τα πράγματα για τους έχοντες προυπηρεσία πέραν του ότι λόγω οικονόμικής συγκυρίας μειώνονται δραματικά οι προσλήψεις,γεγονός που μας επηρεάζει αρνητικά όλους.Είναι ωστόσο τραγικό να είσαι λίγα εκατοστά κάτω από τον τελευταίο διοριστέο (ανάθεμα την αρνητική βαθμολογία!)και να μην μπορείς να αξιοποηθείς έστω κι ως πρώην ωρομίσθιος!Ετσι  όμως να μου πείτε ειναι η ζωή.Ο πρώτος είναι πρώτος και ο δεύτερος δεν είναι τίποτα! :(
"Ζεις μόνο μια φορά-αλλά αν το κάνεις σωστά,μια φορά είναι αρκετή."  Joe E.Lewis

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επιτυχόντες ΑΣΕΠ 2009
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 27, 2010, 02:12:33 πμ »
Τυχερούλα τα λες πολύ σωστά! Είμαστε οι πιο άτυχοι ασεπίστες όλων των υπολοίπων. Διόρισε τους λιγότερους από κάθε άλλη χρονιά και είμαστε οι μοναδικοί επιτυχόντες που μόνο με τα μόρια του Ασεπ δεν καταφέραμε να γίνουμε ούτε ωρομίσθιοι. Σούπερ! Καλό κουράγιο! Αν και νομίζω ότι το Σεπτέμβρη τα πράγματα θα είναι τραγικά δύσκολα. Καλή επιτυχία σε όλους μας! Ευχαριστώ για τη συνεργασία και τη συμπαράσταση. Ήταν μεγάλο το σοκ το σημερινό. Α! Τυχερούλα δεν ξέρω αν το κατάφερες, χθες προσπάθησαν και εμάς να μας εντάξουν στον πίνακα αλλά είδαν τις αντιδράσεις και το πήραν πίσω. Βλέπεις είμαστε γύρω στους 300 ενώ οι άλλοι είναι γύρω στους 1000+ . Δεν περάζει... Μη στενοχωριέσαι να είμαστε καλά και θα τα καταφέρουμε και στον επόμενο ΑΣΕΠ. Υγεία να έχουμε... Σαν βγεις στον πηγαιμό για την Ιθάκη να εύχεσαι να είναι μακρύς ο δρόμος.... Τουλάχιστον σήμερα ξέρουμε πώς θα παλέψουμε μέχρι χθες ούτε αυτό ξέραμε. Καληνύχτα....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162252
  • Σύνολο θεμάτων: 19245
  • Σε σύνδεση σήμερα: 584
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 22
Επισκέπτες: 534
Σύνολο: 556

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.