*

Αποστολέας Θέμα: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;  (Αναγνώστηκε 175764 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος PHYSCIENCE

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 897
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #448 στις: Ιούνιος 29, 2010, 11:42:04 πμ »
Hδη όλη η κίνηση του 24μηνου σκέφτεται να κάνει ένσταση....και πολλοί άλλοι που θίγονται!!

Δεν νομίζω ότι χρειάζεται ένσταση....Αυτήν την στιγμή το υπουργείο έχει διαχωρίσει τις θέσεις του 24μήνου.
Αυτό που χρειάζεται τώρα είναι να μην αφήσουμε το υπουργείο να υποκύψει στις πιέσεις που δέχεται από συνδικαλιστές και την συγκεκριμένη ομάδα.
Δεν πρέπει να αλλάξει άποψη το υπουργείο ...μέσω δικαστηρίων είναι αργός δρόμος και μόνο σαν δευτερο στάδιο μπορεί να λειτουργήσει. Δεν είναι δυνατόν το σωματίο να μείνει ανενεργό σε αυτήν την πίεση που δέχεται...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:12:07 »

Αποσυνδεδεμένος k.d.pe03

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 660
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #449 στις: Ιούνιος 29, 2010, 04:24:06 μμ »
Την Υπερμαχία  και καθε άλλον δεν πρέπει να κατηγορούμε παρά μόνο τους εαυτούς μας που καθόμαστε στον καναπέ μπροστά στον υπολογιστή και βρίζουμε.Πόσοι κατεβήκαμε μπροστά από το υπουργείο να φωνάξουμε, ελάχιστοι. Η Υπερμαχία ήταν αγωνίστρια και πάλεψε όπως πάλευαν κάποτε όλοι οι αναπληρωτές και παίρναν τις ρυθμίσεις.Ετσι μας κατάλαβε και η υπουργός και δεν μας έδωσε άλλη μία χρονιά μεταβατική.
  Αν γινόταν αυτό όλοι θα ήμασταν καλύτερα.
Περιμέναμε λέμε να διοριστούμε από το 24μηνο και το 40%!!!
Εμείς τι κάναμε για αυτό.ΤΙΠΟΤΑ.Αυτό το κέρδισαν οι αγώνες και οι πορείες.
Η Υπερμαχία ξέρει τους νόμους απ΄έξω ενώ οι περισσότεροιαπο εμάς μόνο να βρίζουμε στον υπολογιστή
και να συμπληρώσω και κάτι ακόμη:που είσασταν όλοι εσείς που τώρα φωνάζατε κατά των ΟΑΕΔΙΤΩΝ ΠΈΡΥΣΙ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΊΡΙ ΠΟΥ ΑΠΟΦΑΣΊΣΑΜΕ ΝΑ ΚΙΝΗΘΟΎΜΕ ΝΟΜΙΚΆ?είμαι διοριστέα ΑΣΕΠ και παρ΄όλα αυτά έδωσα πέρυσι το καλοκαίρι(αφού είχα δει το όνομά μου στους διοριστέους ΑΣΕΠ)πάνω από το μισό επίδομα ανεργίας για να κινηθώ νομικά εναντίον τους!το όλο κίνημα είχε ξεκινησει από εδώ μέσα απο την Γιώτα ,το Δημήτρη και άλλους αξιόλογους συναδέλφους που αυτή τη στιγμή μου διαφεύγουν τα ονόματά τους!οι περισσότεροι από εσάς με την άλφα ή βήτα δικαιολογία μόλις ακούσατε ότι πρέπει να πληρώσουμε την κάνατε με ελαφρά πηδηματάκια και μείναμε 10 χαζοί εκ των οποίων οι 9 είμασταν διοριστέοι ΑΣΕΠ να πληρώνουμε και να τρέχουμε για όλο ΤΟ 40/100!δεν υποστηρίζω τους ΟΑΕΔΙΤΕΣ και θα συνεχίσω να πληρώνω το μερίδιο μου ώστε να συνεχιστεί ο αγώνας κατά των ΟΑΕΔΙΤΩΝ αλλά να θυμαστε¨:ΤΩΝ ΦΡΟΝΙΜΩΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΡΙΝ ΠΕΙΝΑΣΟΥΝ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΝ!ΑΠΟ ΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΔΕΝ ΛΥΝΟΝΤΑΙ!ΘΕΛΕΙ ΤΡΕΞΙΜΟ ΚΑΙ ΓΝΩΡΙΜΙΕΣ!ΟΤΙ ΔΗΛΑΔΗ ΚΑΝΑΝΕ ΟΙ ΟΑΕΔΙΤΕΣ!

Με εκτίμηση μία συνάδελφος που έτρεξε(πλήρωσε είναι το σωστό,γιατί οι άλλοι έτρεχαν) για σας πριν από εσάς!

Αποσυνδεδεμένος zagorakis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #450 στις: Ιούνιος 29, 2010, 05:56:30 μμ »
Είναι επίσης φανερό ότι εσένα κάτι σου λείπει εδώ και πολλά χρόνια. Θα ήταν ένα εξαιρετικό δωράκι. Είχαμε συζητήσει και για αυτό εμείς οι ανώνυμοι χρήστες του διαδικτύου (το λες και το ξαναλες, ΔΕΝ είμαστε υποχρεωμένοι όμως να πούμε τα ονόματά μας στο PDE). Εχεις φαγωθεί ότι είμαστε μόνιμοι επειδή ένα-δύο άτομα είναι μόνιμοι. Έχεις φαγωθεί επειδή δεν κοιτάνε μόνο το συμφέρον τους αλλά και το δικό μας.
Έχεις φαγωθεί για τις αποφάσεις του Συνηγόρου το Πολίτη και του Νομικού Συμβουλίου του κράτους που εμείς θεωρούμε αντισυνταγματικές. Και κυρίως δεν σου αρέσει ΚΑΘΟΛΟΥ που ο κόσμος ξυπνάει και έρχεται με το μέρος μας. Τι θα γίνει αλήθεια αν κάνουν και άλλοι εκτός από μας προσφυγή εναντίον του νόμου;

Ευτυχώς που πρόλαβα και παντρεύτηκα, γιατί αλλιώς θα μου κόβατε όλα τα προξενειά. Το φαντάζεσαι τι θα πάθαινα στην ηλικία μου, να μη βρω γαμπρό.
ΠΡΟΤΑΣΗ:

Ο γάμος κάνει καλό, για αυτό εμείς οι οαεδίτες (παντρεμένοι), σας συμβουλεύουμε να παντρευτείτε.

Αποσυνδεδεμένος nmavro73

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 562
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Anastasiadesigns, κατασκευή και προώθηση ιστοσελίδων
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #451 στις: Ιούνιος 29, 2010, 06:37:45 μμ »
Είναι επίσης φανερό ότι εσένα κάτι σου λείπει εδώ και πολλά χρόνια. Θα ήταν ένα εξαιρετικό δωράκι. Είχαμε συζητήσει και για αυτό εμείς οι ανώνυμοι χρήστες του διαδικτύου (το λες και το ξαναλες, ΔΕΝ είμαστε υποχρεωμένοι όμως να πούμε τα ονόματά μας στο PDE). Εχεις φαγωθεί ότι είμαστε μόνιμοι επειδή ένα-δύο άτομα είναι μόνιμοι. Έχεις φαγωθεί επειδή δεν κοιτάνε μόνο το συμφέρον τους αλλά και το δικό μας.
Έχεις φαγωθεί για τις αποφάσεις του Συνηγόρου το Πολίτη και του Νομικού Συμβουλίου του κράτους που εμείς θεωρούμε αντισυνταγματικές. Και κυρίως δεν σου αρέσει ΚΑΘΟΛΟΥ που ο κόσμος ξυπνάει και έρχεται με το μέρος μας. Τι θα γίνει αλήθεια αν κάνουν και άλλοι εκτός από μας προσφυγή εναντίον του νόμου;

Ευτυχώς που πρόλαβα και παντρεύτηκα, γιατί αλλιώς θα μου κόβατε όλα τα προξενειά. Το φαντάζεσαι τι θα πάθαινα στην ηλικία μου, να μη βρω γαμπρό.
ΠΡΟΤΑΣΗ:

Ο γάμος κάνει καλό, για αυτό εμείς οι οαεδίτες (παντρεμένοι), σας συμβουλεύουμε να παντρευτείτε.
Δεν εννοούσα το γάμο. Το ένα δεν συνεπάγεται το άλλο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:12:07 »

Αποσυνδεδεμένος giota8

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3379
  • Φύλο: Γυναίκα
  • δεν περιγραφω αλλο!!! ΠΕ06
    • Προφίλ
    • ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΠΕ06
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #452 στις: Ιούνιος 29, 2010, 10:17:16 μμ »
Εγώ είμαι διορισμένη με ΑΣΕΠ παράτα τα dreamon.

Υπάρχει άνθρωπος όμως δίπλα μου που πήγαινε ωρομίσθιος όπως και εσύ και το βράδι πιτσαρία κυρά μου γιατί δεν είχε γνωστό στον ΟΑΕΔ.
Επιτέλους γιατί κρύβετε την αλήθεια...Στον ΟΑΕΔ μπαίναν όποιοι είχαν γνωστό ... ακόμα και οι πέτρες το ξέρουν τι χαζά λέμε τώρα...Περαν αυτού υπήρχαν άνθρωποι που δεν κάναν αίτηση στην πόλη τους στον ΟΑΕΔ αλλά σε άλλη πόλη στο ΥΠΕΠΘ μόνο για τα μόρια και ξεφτιλίστηκαν στην πείνα...

Δεν ντρέπεστε καθόλου ..λίγο τσίπα δεν έχετε πάνω σας...τα πάντα για την πάρτι σας ...να πατήσετε επιι πτωμάτων.Πάρτε το χαμπάρι πλέον δεν καθηστερείτε απλώς κάποιους που λιώσανε στα χιλιόμετρα..τους πέρνεται τις μοναδικές θέσεις ...ΦΤΟΥ ΣΑΣ ξεδιάντροπα άτομα.
1. είπα έχω 3 επιτυχίες στον ασεπ και την τελευταία φορά δε διορίστηκα για λίγες θέσεις' με τις θέσεις του προηγούμενου ασεπ θα ήμουν διοριστέα,
2. σε πληροφορώ ότι σε λίγες μέρες, όπως ο΄φίλος σου, ξεκινάω δουλειά ως σερβιτόρα, αν σε ικανοποιεί κι αυτό όχι βέβαια γιατί μου το υπέδειξες
3. είσαι να μην πω τι αν λες σε έναν πτυχιούχο να προτιμά να ασκεί άλλο επάγγελμα τη στιγμή που βρίσκει δουλειά στην ειδικότητά του,
4. είπα ρε 3 Α ότι με πήραν γιατί ήμουν επιδοτούμενη άνεργη. Θες να σου στείλω συστημένη την αίτησ'ή μου; Είσαι πολύ ... που κάθεσαι και πιπιλάς ό,τι μπούρδα σου έρθει και βάζεις όλους στο ίδιο τσουβάλι επειδή κάποιοι μπαίνουν με μέσο. Φτου στα δικά σου μούτρα.


DreamΟn σε παρακαλώ συγκρατήσου και μη σπαταλάς ενέργεια μιλώντας με μόνιμους που κακά τα ψέμματα δεν μπορούν αυτή τη στιγμή να αισθανθούν την αγωνία τη δική σου και των άλλων για να αποδείξεις πως δεν είσαι ελέφαντας.Οσο για τον τρόπο πρόσληψής σου δεν χρειάζεται σε κανέναν να αποδείξεις πως ακολουθήθηκαν τα νόμιμα. Αυτό το έχει ήδη κάνει το Νομικό Συμβούλιο του Κράτους και η Ανεξάρτητη Αρχή του Συνηγόρου του Πολίτη.
Ηρέμησε σε παρακαλώ και για ότι απορίες έχεις τηλεφώνησέ μου, από το να μαλώνεις με βολεμένους (μόνιμους) χρήστες του διαδικτύου.
Είναι φανερό πως αυτή που σου επιτίθεται έχει κάποιο πρόβλημα που δεν την παντρεύεται ο φίλος της (πιθανόν λόγω επαγγελματικής ανασφάλειας) και εκτονώνεται με αυτόν τον τρόπο.

ΥΣΤΕΡΟΓΡΑΦΟ:

Παραδεχόμαστε πως αναλαμβάνουμε και την ευθύνη για αυτούς που δεν θέλουν να παντρευτούν τις κορασίδες που έχουν εκθέσει δημόσια.
Επίσης για όποιο πρόβλημα υπάρχει σε όλο το αρδευτικό-αποχευτικό δίκτυο της χώρας.

Υπερμαχία


'Εχω διαβάσει σχεδόν όλα σου τα μηνύματα κι ενώ παραπονιέσαι οτι καταφερόμαστε σε προσωπικό επίπεδο εναντίον σας, δεν χάνεις την παραμικρή ευκαιρία να το κάνεις εσύ πρώτη. Το αν την παντρεύεται ο φίλος της ή όχι δεν νομίζω οτι είναι κάτι που αφορά το φόρουμ, ούτε και σε τιμάει ιδιαίτερα το να λες κάτι τέτοιο. Ίσα ίσα από τη στιγμή που δεν χάνεις ευκαιρία να τονίσεις το οτι δεν είσαι καμιά πιτσιρίκα, θα έπρεπε να φέρεσαι και ανάλογα. Ειλικρινά μπαίνω στο φόρουμ κι απ'αυτά που διαβάζω ντρέπομαι για τον κλάδο μας. Αυτό που επίσης δεν καταλαβαίνω είναι η εμμονή με τους μόνιμους, τους "βολεμένους". Τι σημαίνει "βολεμένος"? Νομίζω οτι όλα αυτά τα παιδιά που μιλάνε εδώ μέσα έχουν περάσει την ίδια αγωνία κι έχουν βιώσει την ίδια ανασφάλεια με όλους μας, οπότε κι έχουν το δικαίωμα να εκφέρουν τη άποψη τους. Το οτι κάποιος διορίζεται τι σημαίνει? Οτι πρέπει να πάψει να ασχολείται με όλα τ'άλλα και να κοιτάζει τη θεσούλα του? μα αυτό ακριβώς πρέπει ν'αλλάξει και χαίρομαι πραγματικά που βλέπω οτι υπάρχουν άτομα που δεν είναι έτσι, που είναι "βολεμένοι" κι όμως νοιάζονται και πάνω απ'όλα πράττουν, δεν μένουν στα λόγια.
Trust I seek and I find in you
Every day for us something new
Open mind for a different view
And nothing else matters

Αποσυνδεδεμένος zagorakis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #453 στις: Ιούνιος 30, 2010, 06:38:41 πμ »
Εγώ είμαι διορισμένη με ΑΣΕΠ παράτα τα dreamon.

Υπάρχει άνθρωπος όμως δίπλα μου που πήγαινε ωρομίσθιος όπως και εσύ και το βράδι πιτσαρία κυρά μου γιατί δεν είχε γνωστό στον ΟΑΕΔ.
Επιτέλους γιατί κρύβετε την αλήθεια...Στον ΟΑΕΔ μπαίναν όποιοι είχαν γνωστό ... ακόμα και οι πέτρες το ξέρουν τι χαζά λέμε τώρα...Περαν αυτού υπήρχαν άνθρωποι που δεν κάναν αίτηση στην πόλη τους στον ΟΑΕΔ αλλά σε άλλη πόλη στο ΥΠΕΠΘ μόνο για τα μόρια και ξεφτιλίστηκαν στην πείνα...

Δεν ντρέπεστε καθόλου ..λίγο τσίπα δεν έχετε πάνω σας...τα πάντα για την πάρτι σας ...να πατήσετε επιι πτωμάτων.Πάρτε το χαμπάρι πλέον δεν καθηστερείτε απλώς κάποιους που λιώσανε στα χιλιόμετρα..τους πέρνεται τις μοναδικές θέσεις ...ΦΤΟΥ ΣΑΣ ξεδιάντροπα άτομα.
1. είπα έχω 3 επιτυχίες στον ασεπ και την τελευταία φορά δε διορίστηκα για λίγες θέσεις' με τις θέσεις του προηγούμενου ασεπ θα ήμουν διοριστέα,
2. σε πληροφορώ ότι σε λίγες μέρες, όπως ο΄φίλος σου, ξεκινάω δουλειά ως σερβιτόρα, αν σε ικανοποιεί κι αυτό όχι βέβαια γιατί μου το υπέδειξες
3. είσαι να μην πω τι αν λες σε έναν πτυχιούχο να προτιμά να ασκεί άλλο επάγγελμα τη στιγμή που βρίσκει δουλειά στην ειδικότητά του,
4. είπα ρε 3 Α ότι με πήραν γιατί ήμουν επιδοτούμενη άνεργη. Θες να σου στείλω συστημένη την αίτησ'ή μου; Είσαι πολύ ... που κάθεσαι και πιπιλάς ό,τι μπούρδα σου έρθει και βάζεις όλους στο ίδιο τσουβάλι επειδή κάποιοι μπαίνουν με μέσο. Φτου στα δικά σου μούτρα.


DreamΟn σε παρακαλώ συγκρατήσου και μη σπαταλάς ενέργεια μιλώντας με μόνιμους που κακά τα ψέμματα δεν μπορούν αυτή τη στιγμή να αισθανθούν την αγωνία τη δική σου και των άλλων για να αποδείξεις πως δεν είσαι ελέφαντας.Οσο για τον τρόπο πρόσληψής σου δεν χρειάζεται σε κανέναν να αποδείξεις πως ακολουθήθηκαν τα νόμιμα. Αυτό το έχει ήδη κάνει το Νομικό Συμβούλιο του Κράτους και η Ανεξάρτητη Αρχή του Συνηγόρου του Πολίτη.
Ηρέμησε σε παρακαλώ και για ότι απορίες έχεις τηλεφώνησέ μου, από το να μαλώνεις με βολεμένους (μόνιμους) χρήστες του διαδικτύου.
Είναι φανερό πως αυτή που σου επιτίθεται έχει κάποιο πρόβλημα που δεν την παντρεύεται ο φίλος της (πιθανόν λόγω επαγγελματικής ανασφάλειας) και εκτονώνεται με αυτόν τον τρόπο.

ΥΣΤΕΡΟΓΡΑΦΟ:

Παραδεχόμαστε πως αναλαμβάνουμε και την ευθύνη για αυτούς που δεν θέλουν να παντρευτούν τις κορασίδες που έχουν εκθέσει δημόσια.
Επίσης για όποιο πρόβλημα υπάρχει σε όλο το αρδευτικό-αποχευτικό δίκτυο της χώρας.

Υπερμαχία


'Εχω διαβάσει σχεδόν όλα σου τα μηνύματα κι ενώ παραπονιέσαι οτι καταφερόμαστε σε προσωπικό επίπεδο εναντίον σας, δεν χάνεις την παραμικρή ευκαιρία να το κάνεις εσύ πρώτη. Το αν την παντρεύεται ο φίλος της ή όχι δεν νομίζω οτι είναι κάτι που αφορά το φόρουμ, ούτε και σε τιμάει ιδιαίτερα το να λες κάτι τέτοιο. Ίσα ίσα από τη στιγμή που δεν χάνεις ευκαιρία να τονίσεις το οτι δεν είσαι καμιά πιτσιρίκα, θα έπρεπε να φέρεσαι και ανάλογα. Ειλικρινά μπαίνω στο φόρουμ κι απ'αυτά που διαβάζω ντρέπομαι για τον κλάδο μας. Αυτό που επίσης δεν καταλαβαίνω είναι η εμμονή με τους μόνιμους, τους "βολεμένους". Τι σημαίνει "βολεμένος"? Νομίζω οτι όλα αυτά τα παιδιά που μιλάνε εδώ μέσα έχουν περάσει την ίδια αγωνία κι έχουν βιώσει την ίδια ανασφάλεια με όλους μας, οπότε κι έχουν το δικαίωμα να εκφέρουν τη άποψη τους. Το οτι κάποιος διορίζεται τι σημαίνει? Οτι πρέπει να πάψει να ασχολείται με όλα τ'άλλα και να κοιτάζει τη θεσούλα του? μα αυτό ακριβώς πρέπει ν'αλλάξει και χαίρομαι πραγματικά που βλέπω οτι υπάρχουν άτομα που δεν είναι έτσι, που είναι "βολεμένοι" κι όμως νοιάζονται και πάνω απ'όλα πράττουν, δεν μένουν στα λόγια.

Το θέμα δεν είναι η ίδια  η διαφορά απόψεων αλλά ο τρόπος με τον οποίο εκφράζεται και από την άλλη η όλη  επίθεση δείχνει μεταφορά προβλήματος.
Όλοι μας έχουμε κάτι κοινό. Είμαστε εκπαιδευτικοί, είμαστε αδιόριστοι, έχουμε στόχους, κάνουμε όνειρα, απογητευόμαστε, ξανά αγωνιζόμαστε, άλλοτε πετυχαίνουμε κάτι, άλλοτε όχι και ξανά από την αρχή. Όταν όμως κάποιος δεν έχει την ίδια αγωνία με μας δηλ  πως θα πληρώσει τους λογαριασμούς, πως θα ζήσει, και παρεμβαίνει στη συζήτηση όχι απλά για να πει τη γνώμη του αλλά επιτίθεται με ιδιαίτερη ένταση τότε δεν μπορείς παρά να πεις πως υπάρχει μετάθεση προβλήματος για να κρύψει κάτι πιο σημαντικό.
Να καταλάβω εσένα και τους υπόλοιπους που θίγεστε ίσως, (άσχετα με το δίκιο ή το άδικο) γιατί κάτι που για σένα είναι δίκαιο μπορεί για μένα να είναι άδικο και αντίστροφα.
Αν δεις στο τόπικ, τόσο σε αυτό όσο και σε άλλα προηγούμενα θα θεις πόσο ξεκατινιαζόμαστε, λέμε κακίες, υπάρχει μια ιδιαίτερη ένταση. Μας πετούν ένα κομμάτι ψωμί και εμείς σαν πεινασμένοι πέφτουμε όλοι μας επάνω για να δούμε ποιος θα μπορέσει να πάρει έστω λίγα ψίχουλα.  Ο πιο τυχερός μπορεί να πάρει ένα κομμάτι παραπάνω.

Κανείς δεν απαγορεύει κάποιον που είναι μόνιμος να πάρει θέση εναντίον μας ή υπέρ σας. Δικαίωμά του είναι να εκφράσει τις απόψεις του. Αλλά αν διαβάσεις προσεχτικά τον τρόπο έκφρασης των μονίμων είναι διαφορετικός από τον δικό σου και από τον υπόλοιπους συναδέλφους.
Η προσωπική μου  άποψη είναι πως δεν καίγονται ιδιαίτερα για σένα ή για μένα, αλλά βρίσκουν τρόπο να εκτονωθούν σε ένα τόπικ, που ίσως και να μην τους αφορά, κρύβουν τα ουσιαστικά αίτια μιας κατάστασης και φορτώνουν την ψυχή τους με ιδιαίτερη ένταση . Ενώ αυτοί θα πρέπει να ζητούν περισσότερους διορισμούς , καλύτερες εργασιακές συνθήκες, πως να γίνουν πιο δημιουργικοί, να διεκδικούν λύσεις που θα βοηθούσαν στο διδακτικό τους έργο ( για παράδειγμα από το να σκοτωνόμαστε ποιος θα πρωτοπάρει έναν προτζέκτορα , να έχει η κάθε τάξη τον δικό της υπολογιστή και τον δικό της προτζέκτορα - απλά πράγματα) κλπ. Συνεπώς έχω παρατηρήσει πως όλοι μας οι καθηγητές έχουμε κάτι πολύ άσχημο. Είμαστε εγωιστές. Ενοχοποιούμε τους πάντες για όλα ( στο συγκεκριμενο τόπικ εμάς τους οαδίτες) σε κάποιο άλλο κάποιους άλλους , προσπαθούμε να εκτονωθούμε με τη χρήση ενός πληκτρολογίου, μας βολεύει να είμαστε κρυμμένοι πίσω από ένα ψευδώνυμο και λέμε ότι μας κατέβει, φτάνει να μας κάνει να νιώσουμε καλύτερα. Αυτό όμως είναι προσωρινό. Θα πρέπει να αναζητήσουμε τα ουσιαστικά αίτια αυτής της συμπεριφοράς.
Σχετικά με τη συναδέλφισσα που γράφεις πως δεν με τιμά που λέω πως δεν την παντρεύεται ο φίλος της.
Κάνεις λάθος γιατί πραγματικά από την ψυχή μου εύχομαι να παντρευτεί αυτό που αγαπά και θα την κάνει ευτυχισμένη. Να μην φέρεται όμως μειωτικά απένταντι σε έναν εκπαιδευτικό που κάνει άλλη δουλειά προσωρινά (επειδή αυτή είναι μόνιμη). 'Οποιος έχει αληθινά αισθήματα αγάπης για τον σύντροφό του δεν κοιτάζει τι δουλειά κάνει.Τον παντρεύεται!
Η ώρα η καλή!

Αποσυνδεδεμένος nmavro73

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 562
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Anastasiadesigns, κατασκευή και προώθηση ιστοσελίδων
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #454 στις: Ιούνιος 30, 2010, 08:45:00 πμ »
Άρχισες πάλι να παραληρείς. Και επειδή πολλές φορές την έχεις πει ειδικά στο συγκεκριμένο συνάδελφο, να σου θυμίσουμε για άλλη μία φορά ότι είναι ιδιαίτερα αγαπητός ανάμεσά μας. Συμφωνούμε απόλυτα μαζί του και τον στηρίζουμε ότι και να σου πει.

Αποσυνδεδεμένος physeye

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 88
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #455 στις: Ιούνιος 30, 2010, 09:16:23 πμ »
Παναγία μου και χριστέ μου ! ! !

Ρε συ ζαγοράκης ... παραλληρείς ! ! ! Και προσβάλεις τον εαυτό σου και την νοημοσύνη σου...

Πρόσεξε λίγο ....στην αρχή ενώ μιλάμε για τους ΟΑΕΔίτες που μπήκαν μπροστά από απο αυτούς που δουλέψαν στο ΥΠΕΠΘ...μιλάς για εμένα χωρίς να έχω καταφερθεί προσωπικά εναντίον σου λέγοντας ότι κατα πάσα πιθανότητα δεν με παντρέυεται ο φίλος μου κτλ.....

Μιλάμε για κατίνα κανονικά.... δηλαδή πως να το πω ? ? ?

Στην συνέχεια λες ότι αναλαμβάνεις την ευθήνη για τις κορασίδες ...... Πόσο θα ξεκατινιαστείς βρε κορίτσι μου μιλάμε για τους ΟΑΕΔίτες ! ! !

Με τον καιρό το πιστεύεις η ίδια αυτό το σενάριο και συνεχίζεις λέγοντας ότι απο την ψυχή σου εύχεσαι να με παντρευτει ο φίλος μου.....

Ρε συ ....... χαλασμένα παίρνεις ? ? ?

Μήπως απλα..... να μην σε πω χαζούλα αλλά να πώ ότι δεν είσαι τόσο έξυπνη βρε όσο νομίζεις...

Μόνο για να καταλάβεις πόσο .... σκέφτεσαι ότι ναναι ...

Το ενδεχόμενο να είμαι 48 ετών παντρεμένη με δύο παιδιά ........ δεν το έχεις σκεφτεί καθόλου ?
Θέλεις να σου πω και την κατάσταση των παιδιών να αρχίσεις να ντρέπεσαι για αυτά που είπες ?

Πόσο μπορεί να ξεφτιλίζεται ένας άνθρωπος ?

Τέλος όμως τα μεσημεριανάδικα

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 30, 2010, 09:19:48 πμ από physeye »

Αποσυνδεδεμένος physeye

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 88
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #456 στις: Ιούνιος 30, 2010, 09:18:49 πμ »
Έχουμε θέμα εδώ.

Απάντησε σε μία ουσιαστική ερώτηση.

Υπάρχει άνθρωπος που το 2008 μετά από ΑΣΕΠ δούλεψε ωρο και αναπλ και έφτασε νούμερο 115 στον πίνακα 40 %.
Διορίζονται περίπου 100 κάθε χρόνο ....Δεν έχει λόγο να δώσει ΑΣΕΠ βάση νόμου διορίζεται τον δεύτερο χρόνο.
Τον στέλνουν αναπληρωτή ακριβώς 842 χιλιόμετρα από το σπίτι του ενώ τα προηγούμενα πήγαινε ωρο στα 400 χιλιόμετρα.
Χρειάζεται τα μόρια και πάει .
Τον άλλο χρόνο διεκδικείτε και καλά κάνετε και έρχεται ο Στυλιανίδης και σας αναγνωρίζει την προυπηρεσία .....
Φεύγουν 100 γίνεται νούμερο 15 αλλά επίκεινται οι ΟΑΕΔ πλέον που μπαίνουν στον πίνακα.
 Μπαίνουν 80 άτομα μπροστά του και η Διαμάντω λέει ότι θα διορίσει συνολικά 70 άτομα στην μεταβατική ! ! ! Αυτός είναι σειρά 85 πλέον ! ! !
Καταλαβαίνεται την καταστροφή έχετε προκαλέσει στον σχεδιασμό της ζωής ανθρώπων ? ? ?
Εσείς για αυτό λέτε ότι η παιδεία δεν ανήκει σε κανένα ......Άσχετο.Δεν ανήκει σε κανένα.Ο σχεδιασμός βάση νόμων ανήκει στους πολίτες κ ζαγοράκη .Και ένας καινούριος νόμος οφείλει για να είναι δίκαιος να μην ανατρέπει τον σχεδιασμό αυτό.
Μιλάω για σχεδιασμό ζωής ζαγοράκη γιατί μια ζωή μπορεί να είναι δύσκολη και να μπορείς να την κουμαντάρεις ...τις μεγάλες ανατροπές όμως δεν μπορείς ,και στο λέω για΄τι είμαι μεγαλύτερη σου και θα το δεις στην πορεία,εύχομαι αυτήν την ανατροπή που προκαλέσατε εσείς και ο Στυλιανίδης στις ζωές ανθρώπων που είχαν σχεδιάσει την ζωή τους πάνω σε νόμους και κόπους να μην την ζήσεις ποτέ. Και αν αυτού κάθεσαι πλάθεις ιστορίες για ανύπαντρες κορασίδες ξεκατινιάζοντας τον εαυτό σου ! ! !Δεν φταίει μόνο ο Στυλιανίδης και η Διαμάντω.
Καταλαβαίνεις τι ανατροπή προκαλέσατε ! ! ! Χωθήκατε ξαφνικά .Από την δίψα σας ,δεν ενδιαφέρεστε κάν για το που πατάτε.Νομίζεται ότι όλοι ενεργούν με αυτόν τον τρόπο και άρα και εσείς θα πρέπει έτσι ...Ζούγκλα.  Την δυσκολία της Ζωής μην την φοβάσαι ... την ανατροπή όμως ...πίστεψέ με ....στην ανατροπή ...όχι μόνο θα γονατίσεις ...θα κλάψεις κιόλας κα ζαγοράκι.Και να ξέρεις ότι δεν την έκανε μόνος του ο Στυλιανίδης...εσύ την έκανες...που κοιτώντας το συμφέρον σου (καλώς), δεν κοίταξες τίποτα άλλο (κακώς ) και για το τελευταίο σας λέω ότι θα πρέπει να ντρέπεστε.Γιατί ..γονατίσατε ανθρώπους. 

Αποσυνδεδεμένος physeye

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 88
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #457 στις: Ιούνιος 30, 2010, 09:29:48 πμ »
Και ενώ του έχουν μείνει λίγες ελπίδες για να μπει έστω με τον ΑΣΕΠ που έχει αν πάρουν κανέναν με το 24μηνό ...βγαίνουν κάποιοι και λένε να επεκταθεί και στο 24μηνο η προυπηρεσία από ΟΑΕΔ για να πάρουμε και αυτές τις πιθανές θέσεις....εεεε πόσο ξεδιάντροπη μπορεί να είναι αυτή η απάιτηση ....Δεν είναι απόλυτα άδικη η ένταξή σας στο 40 %.Είναι υποκειμενικό θέμα.
Εκτός από αυτό που μπορεί ο καθένας να θεωρεί δίκαιο για τον εαυτό του...το τι είναι ανατροπή ζωής είναι αντικειμενικό.

Τώρα αν θέλετε να ....μην το δειτε ΟΚ.

Κάτσε φτιάξε ένα άτομο που θεωρείς ότι έιναι  άγαμο ίτο και βρύζε το.

Αποσυνδεδεμένος nmavro73

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 562
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Anastasiadesigns, κατασκευή και προώθηση ιστοσελίδων
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #458 στις: Ιούνιος 30, 2010, 09:36:43 πμ »
Παναγία μου και χριστέ μου ! ! !

Ρε συ ζαγοράκης ... παραλληρείς ! ! ! Και προσβάλεις τον εαυτό σου και την νοημοσύνη σου...

Πρόσεξε λίγο ....στην αρχή ενώ μιλάμε για τους ΟΑΕΔίτες που μπήκαν μπροστά από απο αυτούς που δουλέψαν στο ΥΠΕΠΘ...μιλάς για εμένα χωρίς να έχω καταφερθεί προσωπικά εναντίον σου λέγοντας ότι κατα πάσα πιθανότητα δεν με παντρέυεται ο φίλος μου κτλ.....

Μιλάμε για κατίνα κανονικά.... δηλαδή πως να το πω ? ? ?

Στην συνέχεια λες ότι αναλαμβάνεις την ευθήνη για τις κορασίδες ...... Πόσο θα ξεκατινιαστείς βρε κορίτσι μου μιλάμε για τους ΟΑΕΔίτες ! ! !

Με τον καιρό το πιστεύεις η ίδια αυτό το σενάριο και συνεχίζεις λέγοντας ότι απο την ψυχή σου εύχεσαι να με παντρευτει ο φίλος μου.....

Ρε συ ....... χαλασμένα παίρνεις ? ? ?

Μήπως απλα..... να μην σε πω χαζούλα αλλά να πώ ότι δεν είσαι τόσο έξυπνη βρε όσο νομίζεις...

Μόνο για να καταλάβεις πόσο .... σκέφτεσαι ότι ναναι ...

Το ενδεχόμενο να είμαι 48 ετών παντρεμένη με δύο παιδιά ........ δεν το έχεις σκεφτεί καθόλου ?
Θέλεις να σου πω και την κατάσταση των παιδιών να αρχίσεις να ντρέπεσαι για αυτά που είπες ?

Πόσο μπορεί να ξεφτιλίζεται ένας άνθρωπος ?

Τέλος όμως τα μεσημεριανάδικα


Νομίζω ότι το να πεις ότι δεν είναι τόσο έξυπνη όσο νομίζει είναι πολύ ευγενικό. Το χαζούλα είναι πιο αληθές.
Όσο για τα ληγμένα, μάλλον είναι 1000% σίγουρο  ;D

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #459 στις: Ιούνιος 30, 2010, 09:55:36 πμ »
Ρε παιδιά μην ασχολείστε άλλο… Η γυναίκα είναι αμοραλίστρια… Δεν φταίει αυτή αλλά η "κατασκευή" της. Και για να σας φτιάξω λίγο το κέφι παρακολουθήστε ένα μικρό απόσπασμα από άλλο πασίγνωστο Forum (και καλή διασκέδαση):

..."Χρονια βλεπω τα επιχειρηματα της ρουσφετολαγνισσας Υπερμαχιας. Ηταν γλειφτρα του ΠΑΣΟΚ για να δουλευει "μονιμα" ωρομισθια στα ΤΕΕ του ΟΑΕΔ, αλλά δεν τη μονιμοποιησε ο Ευθυμιου και τωρα εγινε και γλειφτρα του Λυκουρεντζου,του Αρη ,της Γκοτσοπουλου. Το ΠΑΣΟΚ εννοειται οτι συνεχιζει να το γλειφει η ρουσφετολαγνισσα, εξαλλου αυτο ειναι το κανονικο της επαγγελμα γιατι δεν ξερει Αγγλικα"

..."ενα πραγμα μόνο ξερει να κανει η Υπερμαχια Χριστοδουλου και ο Γενικος γραμματεας (που οι μαθητες του απευθυνθηκαν στον Συλλογο Γονεων για να τον διωξουν απο καθηγητη τους) : Γλειφουν τους πολιτικους για να τους κανουν μονιμους κλεβοντας τις θεσεις μας"

..."ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΕΣ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ:
Ποτέ μας δεν κρυφτήκαμε πίσω από ψευδώνυμα. Ποτέ μας δεν λειτουργήσαμε εν κρυπτώ. Οι όποιες καταγγελίες μας ήταν επώνυμες και όχι ύπουλες!

Σε αυτό όμως το θέμα παρατηρείται η ανοχή σας τόσο στις ύβρεις προς το πρόσωπό μου αλλά και στη συκοφαντική δυσφήμιση του Γενικού Γραμματέα του Συλλόγου μας.

Δικό σας δικαίωμα είναι να μετατρέψετε έναν σοβαρό δικτυακό τόπο σε "σκουπιδότοπο", αλλά το να μας θυσιάζετε στο βωμό της επισκεψιμότητας από την οποία θα ανεβούν ίσως τα κέρδη σας από τις διαφημίσεις μπορεί να χαρακτηριστεί οτιδήποτε άλλο εκτός από δημοκρατικό ή ηθικό!

Επισήμανση:

Η ελευθερία του λόγου δεν περιλαμβάνει τη συκοφαντική δυσφήμιση

Υπερμαχία Χριστοδούλου"

..."Τεχνική υποστήριξη forum
1. Οι διαχειριστές δεν αποτελούν εκτελεστική - μήτε δικαστική εξουσία
2. Οι διαχειριστές δεν είναι ΕΥΠ έτσι ώστε να γνωρίζουν ποιος κρύβεται πίσω από κάθε userID
3. Κατά την εγγραφή σας στο forum συμφωνήσατε σε κάποιους όρους
4. Αν πιστεύετε ότι κάποιος συνδαιτυμόνας σας παραβαίνει το νόμο εις βάρος σας απευθυνθείτε, αν το επιθυμείτε, στις αρμόδιες αρχές"
Beati hispani, quibus vivere bibere est...

Αποσυνδεδεμένος achilles

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #460 στις: Ιούνιος 30, 2010, 10:53:30 πμ »

Αποσυνδεδεμένος physeye

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 88
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #461 στις: Ιούνιος 30, 2010, 11:08:10 πμ »
achiiles νομίζω ότι κάνεις λάθος...

το 100 % είναι ΟΑΕΔ όχι το 77 % και τις δύο χρονιές.
Από τον εννιαίο που βλέπεις εσύ έχουν γίνει οι περσινοί διορισμοί και έχουν φύγει αυτοι οι 6 .

100 % ΟΑΕΔ και τα δύο χρόνια
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 30, 2010, 11:09:58 πμ από physeye »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161415
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 614
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 572
Σύνολο: 588

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.092 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.