*

Αποστολέας Θέμα: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;  (Αναγνώστηκε 175711 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

xriana1

  • Επισκέπτης
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #98 στις: Μάιος 04, 2010, 11:58:08 μμ »
Kαταλαβαίνεις επομένως ότι νομική κάλυψη γι΄αυτους δεν υπάρχει και στο νέο νομοσχέδιο δεν γίνεται καμιά αναφορά όπως στους οτεκ. Κατα τάλλα δεν θέλω καμιά κοντρα μαζί σου και μπορείς να πιστευεις οτι ακόμη κοιμάμαι. Νομίζω τεκμηριώνω αυτά που λέω κι επιπλέον γνωρίζω το θέμα εκ των έσω αλλα ως εδώ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:40:31 »

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #99 στις: Μάιος 05, 2010, 12:09:16 πμ »
Στους Οαεδίτες απλά αναγνωρίστηκε η προϋπηρεσία ... το 40% δεν έγινε γι' αυτούς. Δεν διορίστηκαν με νόμο ειδικά οι Οαεδίτες.

Απλά μερικοί οαεδίτες βρέθηκαν με μεγάλη προϋπηρεσία γιατί πρωτα ξεζουμίστηκαν στις σχολες αυτές χρόνια και μετά πετάχτηκαν στο δρόμο και στην ανεργία για 2 χρόνια.

Έχεις δίκιο. Με τους Οαεδίτες απλά ξεχύλισε το ποτήρι...
Η έκφραση "ξεζουμίστηκαν" είναι πολύ δραματική... Δεν γνωρίζω τον τρόπο πρόσληψης και τις απολαβές τους... Μήπως εκβιάστηκαν για να δουλέψουν εκεί;
Το πρόβλημα για μένα είναι πιο γενικό.

Αποσυνδεδεμένος link

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #100 στις: Μάιος 05, 2010, 12:20:25 πμ »
Στους Οαεδίτες απλά αναγνωρίστηκε η προϋπηρεσία ... το 40% δεν έγινε γι' αυτούς. Δεν διορίστηκαν με νόμο ειδικά οι Οαεδίτες.

Απλά μερικοί οαεδίτες βρέθηκαν με μεγάλη προϋπηρεσία γιατί πρωτα ξεζουμίστηκαν στις σχολες αυτές χρόνια και μετά πετάχτηκαν στο δρόμο και στην ανεργία για 2 χρόνια.

Έχεις δίκιο. Με τους Οαεδίτες απλά ξεχύλισε το ποτήρι...
Η έκφραση "ξεζουμίστηκαν" είναι πολύ δραματική... Δεν γνωρίζω τον τρόπο πρόσληψης και τις απολαβές τους... Μήπως εκβιάστηκαν για να δουλέψουν εκεί;
Το πρόβλημα για μένα είναι πιο γενικό.

Μισθολογικά περίπου ότι ισχύει και στο ΥΠΕΠΘ.
Ξεζουμίστηκαν με την έννοια ότι μετά από 10 - 15 χρόνια ωρομισθίας (!!!!) ένα ωραίο πρωι τα ΤΕΕ έγιναν ΕΠΑΣ με έναν νόμο και δεν είχαν πλεον αντικείμενο.
Ο τρόπος πρόσληψης ήταν με προϋπηρεσία αλλά όχι με μήνες, με ώρες. Αλλά έτσι, όπως γίνεται και στο ΥΠΕΠΘ, οι πιο παλιοί διορίζονταν. Αν υπήρχαν βύσματα δεν γνωρίζω αλλά αναλογικά λιγότεροι από την ΠΔΣ κ.τ.λ.
Όχι, δεν εκβιάστηκαν αλλά αυτό δεν είναι επιχείρημα.
Τέλος, αν τους αναγνωρίζεις κάποιο δικαίωμα στη δουλειά τους, μπορώ να αποδείξω ότι στην ουσία δεν παίρνουν τη θέση κανενός ή ότι η ζημιά είναι μικρότερη από αυτήν που περιγράφεται.

Αποσυνδεδεμένος ddr

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #101 στις: Μάιος 05, 2010, 12:26:56 πμ »
12 χρόνια τώρα; Δεν μπόρεσαν να πιάσουν ούτε καν τη βάση!!
Γιατί το θέτεις έτσι? Νόμιζα ότι πριν 2 χρόνια θεσμοθετήθηκε η βάση + προϋπηρεσία. Ποιός το ήξερε πριν 12?
Δεν γνωρίζω τον τρόπο πρόσληψης και τις απολαβές τους...
Πάντως η πρόσληψη δεν γινόταν όπως στην ΠΔΣ, ούτε όπως στα ιδιωτικά (που τόσα χρόνια δεν έπαιρναν απλώς κάποια μόρια, αλλά ΔΙΟΡΙΖΟΝΤΟΥΣΑΝ δίπλα στο απίτι τους), ούτε με διημερίδες στην ειδική αγωγή (όπως έχουν αποκτήσει κάποιοι παλιότεροι προϋπηρεσία). Γινόταν με μοριοδότηση (ένα μόριο ανά ώρα προϋπηρεσίας). Και το διδακτορικό έπαιρνε 3000 μόρια και όχι 3 όπως στο καινούργιο νομοσχέδιο.
Πάντως συμφωνώ μαζί σου για τα γενικότερα θέματα που υπάρχουν...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:40:31 »

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #102 στις: Μάιος 05, 2010, 12:40:54 πμ »
Στους Οαεδίτες απλά αναγνωρίστηκε η προϋπηρεσία ... το 40% δεν έγινε γι' αυτούς. Δεν διορίστηκαν με νόμο ειδικά οι Οαεδίτες.

Απλά μερικοί οαεδίτες βρέθηκαν με μεγάλη προϋπηρεσία γιατί πρωτα ξεζουμίστηκαν στις σχολες αυτές χρόνια και μετά πετάχτηκαν στο δρόμο και στην ανεργία για 2 χρόνια.

Έχεις δίκιο. Με τους Οαεδίτες απλά ξεχύλισε το ποτήρι...
Η έκφραση "ξεζουμίστηκαν" είναι πολύ δραματική... Δεν γνωρίζω τον τρόπο πρόσληψης και τις απολαβές τους... Μήπως εκβιάστηκαν για να δουλέψουν εκεί;
Το πρόβλημα για μένα είναι πιο γενικό.

Μισθολογικά περίπου ότι ισχύει και στο ΥΠΕΠΘ.
Ξεζουμίστηκαν με την έννοια ότι μετά από 10 - 15 χρόνια ωρομισθίας (!!!!) ένα ωραίο πρωι τα ΤΕΕ έγιναν ΕΠΑΣ με έναν νόμο και δεν είχαν πλεον αντικείμενο.
Ο τρόπος πρόσληψης ήταν με προϋπηρεσία αλλά όχι με μήνες, με ώρες. Αλλά έτσι, όπως γίνεται και στο ΥΠΕΠΘ, οι πιο παλιοί διορίζονταν. Αν υπήρχαν βύσματα δεν γνωρίζω αλλά αναλογικά λιγότεροι από την ΠΔΣ κ.τ.λ.
Όχι, δεν εκβιάστηκαν αλλά αυτό δεν είναι επιχείρημα.
Τέλος, αν τους αναγνωρίζεις κάποιο δικαίωμα στη δουλειά τους, μπορώ να αποδείξω ότι στην ουσία δεν παίρνουν τη θέση κανενός ή ότι η ζημιά είναι μικρότερη από αυτήν που περιγράφεται.
Εγώ θα επιμείνω πως μετά από 12 χρόνια "μεταβατικής" περιόδου θα έπρεπε να ισχύει το: τουλάχιστον μια επιτυχία στον ΑΣΕΠ για μονιμοποίηση στο δημόσιο.
Όλες οι άλλες προυπηρεσίες: Οαεδ, ΠΔΣ, εκκλησιαστικά... και ότι άλλο έρχεται, αν δεν προέρχονται από ένα διαγωνισμό πηγάζουν  κατά 90% από μια άθλια συναλλαγή ανάμεσα στον αδιόριστο και το κομματικό κατεστημένο. Αυτό το ξέρεις και εσύ και εγώ!

Και κάτι ακόμη. Ενώ όλοι ξέρουμε για αυτές τις συναλλαγές, κανένας από εμάς -έστω και ανώνυμα- δεν έχει παραδεχτεί πως έχει χρησιμποποιήσει αυτούς τους τρόπους που καταρρακώνουν την αξιοπρέπεια του.
Κανένας...
Ίσως όλοι να θέλουν να το απωθήσουν από την μνήμη τους...
Ξανά: Πως προήλθε η προυπηρεσία; Γιατί δεν παραδέχεται κανένας τον τρόπο;

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #103 στις: Μάιος 05, 2010, 01:02:36 πμ »
Επειδή όλοι αυτοί οι προβληματισμοί έχουν επαναληφθεί,δανείζομαι ξανά το παρακάτω κείμενο από το μέλος Kripintiris στο θέμα "ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ",εδώ στο pde σχετικά με τις συνθήκες εργασίας στον ΟΑΕΔ:


Όχι, ξεκινούν οι διευθυντές των σχολείων να καλούν από τη λίστα με τη σειρά που έχουν στα χέρια τους, από 1/10 και μετά.

* Κάθε διευθυντής παίρνει τηλέφωνα αυτόνομα και ανεξάρτητα από κάθε άλλο σχολείο. Βέβαια σε ρωτάει αν έχεις και σε άλλη ΕΠΑΣ πάρει ώρες, αφού δε μπορείς να έχεις πάνω από 21 συνολικά.
* Αν κάποιος δεν απαντήσει στο τηλέφωνό του πηγαίνουν στον παρακάτω στη σειρά...
* Αν ωστόσο πας να ρωτήσεις σε κάποιο σχολείο που ενδιαφέρεσαι πως πάει η διαδικασία των τηλεφωνημάτων και γιατί δε σε έχουν πάρει ακόμα ενώ περίμενες, ή αν πρόκειται να φτάσουν κάποτε στο όνομα σου, συνήθως σου λένε ότι προηγούνται πρώτα οι από πάνω σου και ότι δεν έχουν απαντήσει ακόμα στο τηλέφωνο τους, ή ότι απάντησαν αλλά δεν έχουν αναλάβει ακόμα υπηρεσία για να ξέρουν πόσες ακόμα ώρες περισσεύουν να δώσει το σχολείο στους επόμενους...

Φαύλος κύκλος. Η καταστροφική οργάνωση από την ηγεσία της Διοίκησης του ΟΑΕΔ και η μεγάλη ανεργία που επικρατεί στις μέρες μας έχουν δημιουργήσει ένα μεγάλο "κομφούζιο" στις ΕΠΑΣ του ΟΑΕΔ όπου μπορεί να έχεις παραπάνω μόρια από κάποιον άλλο αλλά αυτόν να καλέσει τελικά το σχολείο να διδάξει. Δε γνωρίζω τι πελατειακές σχέσεις εξυπηρετούν αλλά η κατάρτιση 7 πινάκων προτεραιότητας τους βολεύει για να μπορούν να κάνουν ό,τι θέλουν...
Παλιά υπήρχε 1 πίνακας με τα μόρια του καθένα και απλά όποιος ήταν ήδη δημόσιος υπάλληλος πήγαινε στο τέλος του πίνακα... Από εκεί σε έπαιρναν μέχρι και αναπληρωτή στα ΤΕΕ του ΟΑΕΔ με 1200 το μήνα. Μετά οι αναπληρωτές καταργήθηκαν και παίρνουν μόνο ωρομίσθιους.
Εγώ είχα κάνει αίτηση το 2005 και με πήραν ωρομίσθιο σε 2 διαφορετικά ΤΕΕ για 20 ώρες/εβδομάδα γιατί υπήρχαν πάρα πολλά κενά στην πληροφορική. Τότε είχα μόνο 1000 μόρια από ένα μεταπτυχιακό και με πήραν από τους πρώτους. Έκανα συνολικά 3 χρόνια στα ΤΕΕ/ΕΠΑΣ του ΟΑΕΔ και μαζί με την ΑΣΠΑΙΤΕ (2000 μόρια) που παρακολούθησα το 2007 έχω μαζέψει γύρω στα 5800 - 6000 μόρια και φυσικά είναι τα περισσότερα από τον καθένα σε κάθε πίνακα. Παρόλ' αυτά εδώ και 2 χρόνια δε βρίσκω ούτε ώρα πουθενά. Στην αρχή προηγήθηκαν κάποιοι "Καινοτόμοι" με σεμινάριο 40 ωρών στις Καινοτόμες μεθόδους διδασκαλίας. Το σεμινάριο συν τοις άλλοις εκτός από προτεραιότητα στον εκάστοτε κλάδο μπορεί να σε βαφτίζει και ΠΕ19-ΠΕ20 οπότε να είσαι στον πρώτο πίνακα των Πληροφορικών κι ας είσαι Θεολόγος. Έτσι κάνεις ώρες πληροφορικής σε σχολεία και είσαι και από τους πρώτους που καλούν.
Πέρυσι ήρθε το καινούριο φρούτο με τους 7 πίνακες, με τον πίνακα 1 να είναι πάντα οι κανοτόμοι... Έτσι εγώ που δε μπορώ να μπω στο ταμείο ανεργίας γιατί δεν έχω ΙΚΑ (αλλά ΤΣΜΕΔΕ σαν Μηχανικός) εξ' ορισμού πηγαίνω στους πίνακες 5 και 6. Άρα ουσιαστικά εδώ και 2 χρόνια δε βρίσκω ούτε ώρα.-

Εν κατακλείδι, επειδή κάνω 5η χρονιά αίτηση και τις πρώτες 3 δούλευα στις ΕΠΑΣ του ΟΑΕΔ, βλέποντας τις ώρες μου σταδιακά να μειώνονται μέχρι τελικού αφανισμού, έχω να σας συμβουλεύσω τα εξής:
Καλό είναι να ψάχνετε τις ώρες στις ΕΠΑΣ και να πάτε όλοι να ρωτήσετε και στα σχολεία που ενδιαφέρεστε τους διευθυντές για το αν θα σας καλέσουν τελικά από Οκτώβρη (δουλειά ζητάτε, δεν κλέβετε), αλλά ακόμα και να πάρετε ώρες και να δουλεύετε χρόνια εκεί ποτέ μην επαναπαυθείτε. Κάποτε μπορεί απλά να σας προσπεράσουν κάποιοι άλλοι με έναν καινούριο πίνακα και να μη βρίσκετε τότε ώρες και δουλειά. Να κοιτάτε πάντοτε προς τη διέξοδο του ΥΠΕΠΘ γιατί στον ΟΑΕΔ δεν κυριαρχεί η αξιοκρατία και γιατί δεν κάνει ποτέ διορισμούς αλλά παίρνει μόνο ωρομίσθιους. Έχει να φανταστείτε 5000-6000 καθηγητές κάθε χρόνο με 700-1000 μόνιμους που καθαρίζουν άνετα 2 χιλιαρικάκια σαν υπεύθυνοι εργαστηρίων και προγραμμάτων παρακολούθησης μαθητών που δουλεύουν σε διάφορες δημόσιες υπηρεσίες. Για να κάνουν μάθημα δε συζητιέται και πολύ... Συνήθως σε εργαστηριακά μαθήματα που είναι και τα περισσότερα συνδιδάσκουν 2 με 3 καθηγητές, δηλαδή 2 ωρομίσθιοι και 1 μόνιμος από το "γραφείο καθηγητών". Διορισμοί μονίμων - μόνο βυσματικοί κάθε φορά που κάποια κυβέρνηση υπόσχεται...
Γενικά το μάθημα το κάνουν ωρομίσθιοι και το μόνο που μπορείτε να πετύχετε αν γίνετε κάποτε ωρομίσθιοι εκεί είναι ένα τυπικό εισόδημα για ένα χρόνο ή για όσα χρόνια είστε και ταμείο ανεργίας για 3,5 - 4 μήνες.
Θα μου πεις από το τίποτα κάτι είναι κι αυτό. Δε λέω. Εγώ λέω μόνο και να σας καλέσουν, να μην επαναπαύεστε εκεί για χρόνια γιατί δε θα σας διορίσει μάλλον κανείς και να κοιτάτε πάντα το πώς θα πάτε στο ΥΠΕΠΘ. Οι ώρες στον ΟΑΕΔ δεν αναγνωρίζονται στον πίνακα Αναπληρωτών του Παιδείας για τους τεχνικούς κλάδους και κατά συνέπεια για τους ΠΕ19-ΠΕ20. Μόνο αν πετύχει ο κλάδος μας την αναγνώριση προϋπηρεσίας όπως οι φυσικο-μαθηματικο-φιλόλογο-αγγλικο-γυμναστές θα έχουν νόημα οι ώρες που κάνετε στον ΟΑΕΔ, αν κάνετε και όποτε κάνετε...


Υπενθυμίζω επίσης ότι αναγνωρίστηκε η προϋπηρεσία τους για 2 έτη ως αναπληρωτές και όχι ως ωρομίσθιοι όπως αρχικά υποσχόταν το υπουργείο,ενώ η συντριπτική πλειοψηφία τους δεν "ξεζουμίστηκε" :D ποτέ μακριά από τα σπίτια της.Φυσικά ως προς τον διαγωνισμό να μην τα ξανα λέμε...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 05, 2010, 01:06:24 πμ από rublev »

Αποσυνδεδεμένος link

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #104 στις: Μάιος 05, 2010, 01:42:28 πμ »
Μιλάς για όταν έγιναν ΕΠΑΣ τότε έγιναν τα πιο πολλά από αυτά με καινοτόμους κλπ.
Τότε, όμως, είχαν εκδιωχθεί  αυτοί που τώρα αναγνωρίστηκε η πρϋπηρεσία τους.
Αφού 2 χρόνια είχαν χαρακτηριστεί αναπληρωτές με ανάλογο του τότε 16μηνου, αυτά αναγνωρίστηκαν.
Στο κείμενο περιγράφεται το καθεστώς όσων ήταν ωρομίσθιοι (τυπικό εισόδημα, έκαναν το μάθημα κλπ). Αυτοί είναι οι "αντίπαλοί" σου. Οι μόνιμοι έχουν μεταταχθεί στο ΥΠΕΠΘ.
(Αναφέρθηκα στα bold)

Βέβαια, ξέρω πως η απάντηση σε όλα αυτά είναι "Παίξατε και χάσατε"

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #105 στις: Μάιος 05, 2010, 02:39:24 πμ »
Δυστυχώς οι χαμένοι είναι αυτοί που πέτυχαν σε 2-3 διαγωνισμούς,γύρισαν όλη την Ελλάδα και τώρα θα πρέπει σε 2 χρόνια να διαγωνιστούν ξανά.
Ελπίζω εκ παραδρομής να μην είδες ότι ο άνθρωπος μιλάει και για ΤΕΕ,αφού δούλευε για 3 χρόνια ξεκινώντας από το 2005.
Ως προς τους καινοτόμους είναι αλήθεια ότι μερικοί μάζεψαν προϋπηρεσία που μετέφεραν στην ειδικότητά τους.
Θες να σου φέρω περσινό πρωτοσέλιδο του "Βήματος" για τα αίσχη στον ΟΑΕΔ;
Θες να σου φέρω  επιστολή της ΕΣΑΚ ΔΕΕ του ΟΑΕΔ που μιλά για καθεστώς ευνοιοκρατίας στην επιλογή στελεχών με κομματικά κριτήρια;
Ξέρω,ξέρω τί θα μου πεις:αυτά έγιναν ξαφνικά τα 2 τελευταία χρόνια,γιατί προηγουμένως όλα ήταν ιδανικά.
Ωστόσο προσωπικά δεν στέκομαι σε όλα αυτά.
Εκείνο που για εμένα αποτελεί το πιο σημαντικό κομμάτι,είναι η παραίνεση του παραπάνω κειμένου προς τους ΟΑΕΔίτες:
"Να κοιτάτε πάντοτε προς τη διέξοδο του ΥΠΕΠΘ γιατί στον ΟΑΕΔ δεν κυριαρχεί η αξιοκρατία....να μην επαναπαύεστε εκεί για χρόνια γιατί δε θα σας διορίσει μάλλον κανείς και να κοιτάτε πάντα το πώς θα πάτε στο ΥΠΕΠΘ".
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 05, 2010, 02:43:13 πμ από rublev »

Αποσυνδεδεμένος zagorakis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #106 στις: Μάιος 05, 2010, 06:10:29 πμ »
Δυστυχώς οι χαμένοι είναι αυτοί που πέτυχαν σε 2-3 διαγωνισμούς,γύρισαν όλη την Ελλάδα και τώρα θα πρέπει σε 2 χρόνια να διαγωνιστούν ξανά.
Ελπίζω εκ παραδρομής να μην είδες ότι ο άνθρωπος μιλάει και για ΤΕΕ,αφού δούλευε για 3 χρόνια ξεκινώντας από το 2005.
Ως προς τους καινοτόμους είναι αλήθεια ότι μερικοί μάζεψαν προϋπηρεσία που μετέφεραν στην ειδικότητά τους.
Θες να σου φέρω περσινό πρωτοσέλιδο του "Βήματος" για τα αίσχη στον ΟΑΕΔ;
Θες να σου φέρω  επιστολή της ΕΣΑΚ ΔΕΕ του ΟΑΕΔ που μιλά για καθεστώς ευνοιοκρατίας στην επιλογή στελεχών με κομματικά κριτήρια;
Ξέρω,ξέρω τί θα μου πεις:αυτά έγιναν ξαφνικά τα 2 τελευταία χρόνια,γιατί προηγουμένως όλα ήταν ιδανικά.
Ωστόσο προσωπικά δεν στέκομαι σε όλα αυτά.
Εκείνο που για εμένα αποτελεί το πιο σημαντικό κομμάτι,είναι η παραίνεση του παραπάνω κειμένου προς τους ΟΑΕΔίτες:
"Να κοιτάτε πάντοτε προς τη διέξοδο του ΥΠΕΠΘ γιατί στον ΟΑΕΔ δεν κυριαρχεί η αξιοκρατία....να μην επαναπαύεστε εκεί για χρόνια γιατί δε θα σας διορίσει μάλλον κανείς και να κοιτάτε πάντα το πώς θα πάτε στο ΥΠΕΠΘ".


Rublev (αν και η χρήση αυτού του ονόματος είναι ύβρις)

Για μια ακόμη φορά σε βλέπουμε να ξεσηκώνεις τους συναδέλφους εναντίον μας. Με διάφορα τερτίπια αλλά κυρίως με λόγο που κάθε άλλο παρά θεολογικός είναι , σε άλλο τόπικ μάξεψες μια ομάδα με 77 συναδέλφους και τους έβαλες όχι απλά να κινηθούν δικαστικά κατά του Υπουργείου Παιδείας (αναφαίρετο δικαίωμα του καθενός) αλλά χρησιμοποίησες 340 ονόματα τα οποία είναι προφανές πως λάθρα τα απέκτησες για να μας εκθέσεις στις δικαστικές αίθουσες, όταν από την αρχή γνώριζες πως οι δικαστικές αποφάσεις κατά νόμων δεν τελεσιδικούν στα διοικητικά εφετεία.
Οι περισσότεροι συνάδελφοι που γράφουν εδώ δεν γνωρίζουν πως είσαι μόνιμος εκπαιδευτικός. Δεν γίνεται εκ των πραγμάτων να έχεις την ίδια αγωνία με όλους εμάς. Δεν μπορούμε να μοιραστούμε την ανησυχία μας για τις εξελίξεις μαζί σου.

Σε κάποιο άλλο τόπικ είπες πως δεν θα μας ένοιαζε να χρησιμοποιούσατε τα ονόματά μας. Καλά τι νόμιζες έτσι θα σε αφήναμε. Το λυπηρό όμως είναι πως ενώ τους υποκίνησες - "την έκανες με ελαφρά πηδηματάκια" γιατί δεν είχες από το νόμο δικαίωμα να συμμετέχεις σε προσφυγή εφόσον δεν είχες κανένα έννομο συμφέρον.
Αφού λοιπόν είσαι τόσο δίκαιος γιατί δεν ανέλαβες όλη τη δαπάνη της προσφυγής παρά με διάφορες ανακοινώσεις ζητούσες χρήματα;

Ερώτηση: Θα αναλάβεις και όλα τα δικαστικά έξοδα μετά από αυτό που θα ακολουθήσει; Ο δικηγόρος σου σας ενημέρωσε για τη δική μας παρέμβαση η οποία εκ των πραγμάτων γίνεται και εναντίον σας .Και τι ζητάμε από εσάς; Να πληρώσετε για όλα τα δικαστικά έξοδα.

Μας θεωρείς τόσο ηλίθιους και νομίζεις πως καθόμαστε με σταυρωμένα τα χέρια;

Ποια είναι η επόμενη κίνησή σου rublev; να υποκινήσεις κόσμο για νέα προσφυγή κατά των συναδέλφων του ΟΤΕΚ  εννοιείται πως πάλι θα κρύβεσαι;

Α και κάτι άλλο! Μην μας προκαλείς γιατί υπάρχει και το ενδεχόμενο να διεκδικήσουμε την πλήρη αναγνώριση της προϋπηρεσίας μας.

Αποσυνδεδεμένος link

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #107 στις: Μάιος 05, 2010, 08:56:10 πμ »
Δυστυχώς οι χαμένοι είναι αυτοί που πέτυχαν σε 2-3 διαγωνισμούς,γύρισαν όλη την Ελλάδα και τώρα θα πρέπει σε 2 χρόνια να διαγωνιστούν ξανά.
Ελπίζω εκ παραδρομής να μην είδες ότι ο άνθρωπος μιλάει και για ΤΕΕ,αφού δούλευε για 3 χρόνια ξεκινώντας από το 2005.
Ως προς τους καινοτόμους είναι αλήθεια ότι μερικοί μάζεψαν προϋπηρεσία που μετέφεραν στην ειδικότητά τους.
Θες να σου φέρω περσινό πρωτοσέλιδο του "Βήματος" για τα αίσχη στον ΟΑΕΔ;
Θες να σου φέρω  επιστολή της ΕΣΑΚ ΔΕΕ του ΟΑΕΔ που μιλά για καθεστώς ευνοιοκρατίας στην επιλογή στελεχών με κομματικά κριτήρια;
Ξέρω,ξέρω τί θα μου πεις:αυτά έγιναν ξαφνικά τα 2 τελευταία χρόνια,γιατί προηγουμένως όλα ήταν ιδανικά.
Ωστόσο προσωπικά δεν στέκομαι σε όλα αυτά.
Εκείνο που για εμένα αποτελεί το πιο σημαντικό κομμάτι,είναι η παραίνεση του παραπάνω κειμένου προς τους ΟΑΕΔίτες:
"Να κοιτάτε πάντοτε προς τη διέξοδο του ΥΠΕΠΘ γιατί στον ΟΑΕΔ δεν κυριαρχεί η αξιοκρατία....να μην επαναπαύεστε εκεί για χρόνια γιατί δε θα σας διορίσει μάλλον κανείς και να κοιτάτε πάντα το πώς θα πάτε στο ΥΠΕΠΘ".


1. Λέει ότι στα ΤΕΕ είχε προσληφθεί και με πολλές ώρες αν προσέξεις.
2. Η αναγνώριση έγινε όσο ο ΟΑΕΔ είχε ΤΕΕ και τότε δεν υπήρχαν καινοτόμοι.
3. Αφού είναι περσινό το πρωτοσέλιδο, είναι όταν οι οαεδίτες είχαν διωχθεί.
4. Κανείς δεν νομίζω να είπε ότι όλα ήταν ιδανικά. Αλλά ήταν ιδανικά στο ΥΠΕΠΘ ? Ήταν ιδανικά κάπου αλλού ; Όμως στοχοποιείται και υβρίζεται μόνο μια κατηγορία. Όμως, στον ΟΑΕΔ όπως παντού υπήρχαν τα "βύσματα" αλλά υπήρχαν και πολλοί που εργάζονταν ευσυνείδητα και βρέθηκαν εκεί χωρίς μέσο και τίμησαν τα χρήματα που κέρδιζαν. Αυτοί οι δεύτεροι εκδιώχθηκαν. Νομίζεις ότι το "βύσμα" θα μείνει ακάλυπτο και θα περιμένει 3 χρόνια μια αναγνώριση ; Τους εκδιωχθέντες κάλυψε η ρύθμιση της αναγνώρισης. Κι εσύ εναντίον τους κινείσαι. Στο λέω να μην νομίζεις ότι και καλά όλη αυτή η κίνηση γίνεται κατά "βυσμάτων".
5. Πάντως, δεν είναι αξιοκρατικό να σταθεί κάποιος σε μια δύσκολη τάξη όπως τα ΤΕΕ και να διδάξει ; Δεν πρέπει να αναγνωριστεί αυτή η προϋπηρεσία ; (Έστω και μέρος)

Τα έντονα γράμματα αναφέρονται στην τελευταία περίοδο μετά το 2005 όπως λες κι εσύ. Αλλά τη τελευταία αυτή περίοδο σταδιακά άδειασε και ο ΟΑΕΔ από αυτούς που σήμερα αναγνωρίζεται η προϋπηρεσία. Νόμιζα ότι ήσουν ενημερωμένος.

Αποσυνδεδεμένος nmavro73

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 562
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Anastasiadesigns, κατασκευή και προώθηση ιστοσελίδων
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #108 στις: Μάιος 05, 2010, 03:29:30 μμ »
Δυστυχώς οι χαμένοι είναι αυτοί που πέτυχαν σε 2-3 διαγωνισμούς,γύρισαν όλη την Ελλάδα και τώρα θα πρέπει σε 2 χρόνια να διαγωνιστούν ξανά.
Ελπίζω εκ παραδρομής να μην είδες ότι ο άνθρωπος μιλάει και για ΤΕΕ,αφού δούλευε για 3 χρόνια ξεκινώντας από το 2005.
Ως προς τους καινοτόμους είναι αλήθεια ότι μερικοί μάζεψαν προϋπηρεσία που μετέφεραν στην ειδικότητά τους.
Θες να σου φέρω περσινό πρωτοσέλιδο του "Βήματος" για τα αίσχη στον ΟΑΕΔ;
Θες να σου φέρω  επιστολή της ΕΣΑΚ ΔΕΕ του ΟΑΕΔ που μιλά για καθεστώς ευνοιοκρατίας στην επιλογή στελεχών με κομματικά κριτήρια;
Ξέρω,ξέρω τί θα μου πεις:αυτά έγιναν ξαφνικά τα 2 τελευταία χρόνια,γιατί προηγουμένως όλα ήταν ιδανικά.
Ωστόσο προσωπικά δεν στέκομαι σε όλα αυτά.
Εκείνο που για εμένα αποτελεί το πιο σημαντικό κομμάτι,είναι η παραίνεση του παραπάνω κειμένου προς τους ΟΑΕΔίτες:
"Να κοιτάτε πάντοτε προς τη διέξοδο του ΥΠΕΠΘ γιατί στον ΟΑΕΔ δεν κυριαρχεί η αξιοκρατία....να μην επαναπαύεστε εκεί για χρόνια γιατί δε θα σας διορίσει μάλλον κανείς και να κοιτάτε πάντα το πώς θα πάτε στο ΥΠΕΠΘ".

 


Rublev (αν και η χρήση αυτού του ονόματος είναι ύβρις)

Για μια ακόμη φορά σε βλέπουμε να ξεσηκώνεις τους συναδέλφους εναντίον μας. Με διάφορα τερτίπια αλλά κυρίως με λόγο που κάθε άλλο παρά θεολογικός είναι , σε άλλο τόπικ μάξεψες μια ομάδα με 77 συναδέλφους και τους έβαλες όχι απλά να κινηθούν δικαστικά κατά του Υπουργείου Παιδείας (αναφαίρετο δικαίωμα του καθενός) αλλά χρησιμοποίησες 340 ονόματα τα οποία είναι προφανές πως λάθρα τα απέκτησες για να μας εκθέσεις στις δικαστικές αίθουσες, όταν από την αρχή γνώριζες πως οι δικαστικές αποφάσεις κατά νόμων δεν τελεσιδικούν στα διοικητικά εφετεία.
Οι περισσότεροι συνάδελφοι που γράφουν εδώ δεν γνωρίζουν πως είσαι μόνιμος εκπαιδευτικός. Δεν γίνεται εκ των πραγμάτων να έχεις την ίδια αγωνία με όλους εμάς. Δεν μπορούμε να μοιραστούμε την ανησυχία μας για τις εξελίξεις μαζί σου.

Σε κάποιο άλλο τόπικ είπες πως δεν θα μας ένοιαζε να χρησιμοποιούσατε τα ονόματά μας. Καλά τι νόμιζες έτσι θα σε αφήναμε. Το λυπηρό όμως είναι πως ενώ τους υποκίνησες - "την έκανες με ελαφρά πηδηματάκια" γιατί δεν είχες από το νόμο δικαίωμα να συμμετέχεις σε προσφυγή εφόσον δεν είχες κανένα έννομο συμφέρον.
Αφού λοιπόν είσαι τόσο δίκαιος γιατί δεν ανέλαβες όλη τη δαπάνη της προσφυγής παρά με διάφορες ανακοινώσεις ζητούσες χρήματα;

Ερώτηση: Θα αναλάβεις και όλα τα δικαστικά έξοδα μετά από αυτό που θα ακολουθήσει; Ο δικηγόρος σου σας ενημέρωσε για τη δική μας παρέμβαση η οποία εκ των πραγμάτων γίνεται και εναντίον σας .Και τι ζητάμε από εσάς; Να πληρώσετε για όλα τα δικαστικά έξοδα.

Μας θεωρείς τόσο ηλίθιους και νομίζεις πως καθόμαστε με σταυρωμένα τα χέρια;

Ποια είναι η επόμενη κίνησή σου rublev; να υποκινήσεις κόσμο για νέα προσφυγή κατά των συναδέλφων του ΟΤΕΚ  εννοιείται πως πάλι θα κρύβεσαι;

Α και κάτι άλλο! Μην μας προκαλείς γιατί υπάρχει και το ενδεχόμενο να διεκδικήσουμε την πλήρη αναγνώριση της προϋπηρεσίας μας.

Ο δικηγόρος διαβεβαιώνει ότι δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος στο οικονομικό. Οπότε οι εκφοβισμοί αυτού του τύπου πέφτουν στο κενό.
Επίσης όταν αναφέρεσαι στο rublev, να ξέρεις ότι δεν είναι μόνος. Και δεν έχει μόνο τους 77 που τον υποστηρίζουν, έχει πολύ περισσότερους που ΔΕΝ είδες.
Δεν έχουμε να χάσουμε τίποτα παραπάνω και θα σας πολεμήσουμε νομικά μέχρι να κερδίσουμε

Αποσυνδεδεμένος GIDA

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 161
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #109 στις: Μάιος 05, 2010, 03:41:45 μμ »
καλό θα ήταν zagoraki να μην προβαίνεις σε εκτιμήσεις που δεν μπορείς να τεκμηριώσεις. η επίθεση σε όποιους αναζητούν το δίκαιο τους (πάντως όχι εσύ και οι ομόσταυλοί σου) καταδεικνύουν από μέρος σας την έλλειψη επιχειρημάτων. τώρα, αν θα διεκδικήσετε και έξοδα δικαστικά, θα σας τα δώσουμε ως επίδομα και οικονομική ενίσχυση και όχι γιατί θα υποχρεωθούμε. βλέπεις το δικαστήριο επιδικάζει τα έξοδα στον ηττημένο, και πίστεψέ με ΕΣΕΙΣ ΘΑ ΕΙΣΤΕ.
για να μην πολυλογούμε, ΕΧΕΙ Ο ΘΕΟΣ ΚΑΙ Η ΔΙΚΗ. και να ξέρεις ότι το άδικο συσπειρώνει το κόσμο, γίνεται οργή και τελικά διεκδικεί αυτά που κάποιοι του τα έκλεψαν. και να είσαι σίγουρος ότι κόσμος δεν είναι τα 77 άτομα άλλα πολύ περισσότερα' και για να σε ξυπνήσω βλέπε 24 μηνο + ασεπ .......

Αποσυνδεδεμένος nmavro73

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 562
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Anastasiadesigns, κατασκευή και προώθηση ιστοσελίδων
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #110 στις: Μάιος 05, 2010, 03:45:53 μμ »
καλό θα ήταν zagoraki να μην προβαίνεις σε εκτιμήσεις που δεν μπορείς να τεκμηριώσεις. η επίθεση σε όποιους αναζητούν το δίκαιο τους (πάντως όχι εσύ και οι ομόσταυλοί σου) καταδεικνύουν από μέρος σας την έλλειψη επιχειρημάτων. τώρα, αν θα διεκδικήσετε και έξοδα δικαστικά, θα σας τα δώσουμε ως επίδομα και οικονομική ενίσχυση και όχι γιατί θα υποχρεωθούμε. βλέπεις το δικαστήριο επιδικάζει τα έξοδα στον ηττημένο, και πίστεψέ με ΕΣΕΙΣ ΘΑ ΕΙΣΤΕ.
για να μην πολυλογούμε, ΕΧΕΙ Ο ΘΕΟΣ ΚΑΙ Η ΔΙΚΗ. και να ξέρεις ότι το άδικο συσπειρώνει το κόσμο, γίνεται οργή και τελικά διεκδικεί αυτά που κάποιοι του τα έκλεψαν. και να είσαι σίγουρος ότι κόσμος δεν είναι τα 77 άτομα άλλα πολύ περισσότερα' και για να σε ξυπνήσω βλέπε 24 μηνο + ασεπ .......
zagorakis=Υπερμαχία. Δεν υπάρχει καμμία περίπτωση να ζητηθούν επιπλέον χρήματα ακόμη και αν δεν κερδίσουμε. Και αυτό γιατί η προσφυγή είναι κατά του νόμου, δηλαδή κατά του κράτους. Και όχι κατά των ΟΑΕΔιτών. Απλά υπάρχει μία προσπάθεια εκφοβισμού εδώ. Φυσικά ΔΕΝ πιάνει.

Αποσυνδεδεμένος GIDA

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 161
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #111 στις: Μάιος 05, 2010, 03:58:39 μμ »
υπερμαχία  = υπερ της μάχης.  σέβομαι το όνομα σου και καλώς κάνεις και δίνεις τη μάχη σου για να ικανοποιήσεις τη βούληση σου (διορισμός στο δημόσιο), ΄σεβομαι τον άγώνα σου γιατί πάντα πρέπει να αγωνιζόμαστε ΑΛΛΑ η μάχη που δίνεις έχει τέλος καταδικασμένο. Απέναντι σας, έχετε το δίκαιο,(ειδικά σήμερα βλέπεις ότι ο κόσμος ξεσηκώνεται στην αδικία, για αυτό ας είσαστε πιο προσεκτικοί)  όταν εσείς με τρόπο (;) επιβιώνατε και οι άλλοι ξενιτεύονταν για να μαζέψουν μόρια και διάβαζαν για τον ΑΣΕΠ (οι ηλίθιοι, κατ΄εσας) αναγνωρίζω ότι όλοι οι του ΟΑΕΔ δεν βράζουν στο ίδιο καζάνι -προσωπικά έχω φίλους οεαδίτες- αλλά ας σταματήσουμε τους διαξιφισμούς και ας μιλήσει η δικαιοσύνη που τα λόγια της θα είναι αμείλικτα για το ρουσφετολογικό κράτος, που έτυχε να εξυπηρετείτε από τα συμφέροντα και τις επιδιώξεις ΥΜΩΝ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161404
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 555
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 457
Σύνολο: 469

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.059 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.